STAD/STREEK Nieuw buurthuis helemaal voor VOP Nieuw fietspad onder rook van rijksweg 20 De 'achttiende' nawee van een renovatie chirurgijn en dichter HHi im Opknap beurt voor huizen in Tuindorp HIST0R1SCH Adriaan Soek; Minder anders taligen op Theo Thijssenschool Werkloosheid in kerkdienst Bliksemse boel9 nog niet klaar Inbraak bij kerk- bureaui Hoogmis voor Liduina ENFB: niet brommen in weekeinde Klachten Wiliam Pontwoningen vrijdag U maart 1880 VD/8C/WW Vervolg van de voorpagina. Binnen de PvdA bestond al geruime twijfel over de door wethouder Bot voorgestane regeling. De socialis ten deden daarop een tussenvoorstel, dat neerkwam op één grote stedelijke beheerscommissie (waarbij de ge meente een flinke vinger in de pap zou hebben) voor alle met een centrale accommodatie vergelijkbare ruimten. Vlaardingen Er zullen »n de nieuwe eerste klas van de Theo Thijssenschool naar ver houding veel minder andersta lige leerlingetjes komen te zit ten dan de voorgaande jaren het geval was. Hoewel vorig iaar nog de eerste klas zelfs ge heel uit buitenlandse leerlin gen dreigde te bestaan, zal de verhouding het komende cur susjaar drastisch zijn gewijzigd: op iedere twee Nederlandse leerlingen één buitenlandse. Aldus is gebleken na de afslui ting van de inschrijving van leerlingen voor de nieuwe eer ste klas. De grote toestroom van Neder- Iandfee leerlingen is het gevolg van een intensief wervingsbe leid vanuit de gemeente. Vorig jaar nog leek de Theo Thijs senschool voor het openbaar onderwijs verloren. Was dat gebeurd dan zou in de gehele Vlaardingse Oostwijk geen la gere school voor openbaar on derwijs te vinden meer zijn ge weest. Schiedam Ter afsluiting van de thema-avonden „Baanloos, waardeloos?" wordt zondaga vond in de Sint Jan de Doper- kerk een gezamenlijke dienst gehouden. Deze begint om ze ven uur. In de kerkdienst ko men vraagstukken over werk en werkloosheid aan de orde. ledereen is welkom in de kerk aan de Mgr. Nolenslaan 95. Schiedam Lichtelijk geïrriteerd heeft wethou der Chris Zijdeveld gerea geerd op vragen van „on geduldige" raadsleden, te weten Piet Poot (CDA) en Annie Renskers (VVD). Beide vroegen tijdens een vergadering woensdag avond in het stadhuis, waar de verdere bouw plannen voor de binnen stad blijven. „Want dat wordt nu toch wel eens tijd, niet?" meende Poot Nu de gemeente Schiedam de samenwerkingsove reenkomst voor de bin nenstad met projectont wikkelaar Empeo heeft kunnen verbreken, zij het in ruil voor de bouw van zonnewoningen in Woud- hoek-Noord, had Poet een stroomversnelling ver wacht in de plannenmake rij voor het centrum van Schiedam en Renskers viel hem bij. Zijdeveld vond dat een beetje naïef, „Pas in janua ri hebben wij het beëindi gen van die overeenkomst in de gemeenteraad be handeld. U kunt nu niet, binnen twee maanden al, de hele bliksemse boel op tafel verwachten! U snapt toch wel, dat voor zon binnenstad iets meer komt kijken?" Het feitelijk beheer van de centrale accommodaties in Oostwijk en VOP zou dan echter voor een belangrijk deel naar de gebruikers en wijkverenigingen toegescho ven worden. Maar ook in dat voorstel kon de VOP zich niet vinden. De PvdA heeft nu laten we ten dat ze zich achter de wijkvereniging schaart. Een belangrijk argument daarbij is dat de socialisten welis waar groot belang hechten aan de sturende rol van de overheid, „maar niet via het verhuren van centrale ac commodatie-ruimte". Boven dien ziet de partij, evenals de wijkvereniging, financiële voordelen in een privaat rechtelijke regeling van het beheer. Eerder al werd dui delijk dat ook de VVD en D'66 er zo over denken. Wet houder Bot zal daarom vrij wel zeker niet de vereiste raadsmeerderheid achter zijn voorstel kunnen krijgen. De wethouder liet desgevraagd weten, dat hij in dat geval af zal zien van zijn plannen met de beheersvorm voor de cen trale accommodatie van het VOP-gebouw. Ooslwljk Een heel ander chapitre blijft echter het beheer van de centrale accommodatie in de Oostwijk. Omdat de gebrui kers van het wijkgebouw daar uit meerdere instanties bestaan en er geen gelijklui dend standpunt van hen be kend is liggen de zaken daar politiek gezien anders. Bo vendien geldt dat een afzien van de artikel 61-regeling de subsidie in ernstig gevaar zou kunnen brengen. Voor de PvdA-fractie reden om zich voorlopig nog even op de vlakte te houden en nade re informatie van wethouder Bot af te wachten. Wel wilde fractieleider Hans Versluys niet uitsluiten dat er „mis schien volgend jaar iets an ders geregeld zou kunnen worden." Van uit het buurt- en club huiswerk in de Oostwijk is het verzet tegen de voorge stelde beheersvorm nooit zo scherp geweest. De nadruk is vanuit die hoek vooral ge legd op een herverdeling van de ruimte! Van begin af aan heeft men gesteld dat die ruimte niet eerlijk verdeeld is tussen de diverse gebrui kers, waaronder de Raad voor het Ouderenwerk. De problematiek zal in de komende vergadering van de commissie sociaal-culturele aangelègenheden aan de orde worden gesteld. Dan zal de PvdA ook haar standpunt naar voren hrengen. Schiedam Uit het bureau van de christelijk gerefor meerde kerk aan de Warande is een electrische typemachine ter waarde van 3500 gulden gestolen. Men kwam binnen door een deur te forceren. Een 67-jarige bewoner van de Mgr. Nolenslaan deed bij de Eolitie aangifte van een ïn- raak in de kelderruimte. Er werd een geliikrichter een een hulpstartkabel gestolen. Schiedam Omdat het dit jaar precies zeshonderd jaar geleden «dat Liduina in Schiedam werd geboren, organiseert de vereni ging met dezelfde naam dit jaar een aantal activiteiten. Op de geboortedag van de Schiedamse heilige—18 maart wordt in de aan haar toegewijde kapel in huize Frankenland aan de St Liduinastraat een hoogmis gehouden. Enige tijd later, om precies te zijn zondag 70 april heeft de vereniging een stille omgang gepland, die langs alle plekjes voert die in Liduina's le ven een rol hebben gespeeld. Tot slot wil de vereniging op zater dag 14 juni een landelijke bedevaart naar Schiedam organiseren, hoogtepunt op die dag moet worden een pontificale hoogmis in de kerk van St Liduina-Onze Lieve Vrouwe van de Rozenkrans het Singel. Tussen het Beatrixpark en rijksweg 20 komt een fietspad met duidelijke streekfunctïe (Vlaardin- gen/Rotterdam). Schiedam Bij de aanleg van het fietspad ten zuiden van het Prinses Beatrixpark wordt met een aantal wen sen van de ENFB terdege re kening gehouden. Woord voerder Rob van Loenen van de eerste Nederlandse fiet sersbond plaatste deze week de nodige kanttekeningen bij de gemeentelijke fietsplan- nen en kreeg prompt gunsti ge reacties vanuit de raads commissie voor ruimtelijke ordening. Daarbij gedroeg wethouder Chris Zijdeveld zich als meest fanatieke aan hanger van het streven van de ENFB. Er blijkt heel wat ge2egd te kunnen worden over een fiets pad van nog geen anderhalve kilometer, dat betrekkelijk vrij van alle verkeersdrukte in de stad komt te lopen. Dat komt doordat het deel uit maakt van een heel groenplan voor het gebiedje tussen het Beatrixpark en rijksweg 20, doordat het ook een belangrij ke schakel wordt in hei regio nale fietspadenplan en niet in de laatste plaats door het voor stel om ook brandweer en am bulance in noodgevallen van het fietspad gebruik te laten maken. Het pad zal lopen vanaf bad Groenoord tot aan de Parkweg en vervolgens richting 's-Gra- velandseweg. Op die manier vormt het een snelle fietsver- binding tussen Schiedam- Noord en het industriegebied alsmede station Schiedam- /Rotterdam-West. Het pad komt te liggen onder de rook van rijksweg 20 en wordt aan gelegd in plaats van de ver lengde Prinses Bcatrixlaan, de parallelweg van P.W 20 die in vroeger tijden ten zuiden van het Beatrixpark was gepland. Deze autoweg wordt nu over bodig geacht. Teveel rechte stukken De ENFB roept hulde loe aan de aanleg van het pad, maar vindt dat er te veel rechte stukken in zitten. Dat zal tot gevolg hebben dat brommers, waarvoor het pad ook bestemd wordt, er vaak snelheden zul len bereiken die dichter liggen bij autosnelheden dan bij die van een fiets. Vooral in het weekeinde, als veel ouders met hun kinderen recreatief aan het fietsen zijn, kan dat gevaarlijke situaties teweeg brengen. Ir. C. Hoogeweij van de plantsoenendienst hoopt echter dat de recreatiefictsers meer het Beatrixpark zelf zul len opzoeken in plaats van een pad langs de rijksweg. Een op lossing zou kunnen zijn brom mers op zaterdag en zondag te weren en het pad dan alleen toegankelijk te verklaren voor wielrijders en snorfietsers. ENFB-woordvoerder Van Loenen zou ook graag zien. dat het auto's onmogelijk wordt gemaakt over het vier meter brede fietspad te rijden. Een toplaag in rood asfalt maakt het pad goed herkenbaar als fiets- en calamiteiten route. Verlichting var. het pad is niet overal nodig omdat rijksweg 20 vlakbij flink verlicht is. maar bij de kruispunten met Parkweg en Schiedamseweg en bij de ondertunneling van de spoorbaan Schiedam /Delft zou een aantal lantaarnpalen geen weggegooid geld zijn, meent de ENFB. Ook CDA- ra ad slid Siem Rosman voelt daarvoor. Als hij het voor het zeggen had, zou het hele fiets pad verlicht worden, omdat de bomen erlangs zo hoog zouden worden en zulke grote schadu wen zouden afwerpen, dat vanaf rijksweg 20 geen mens meer het Beatrixpark kan zien en andersom, dat de dagjes mensen in het park geen last meer hebben van de langssnel- iende auto's. Rosman: „Ik heb liever hoge beplanting langs het pad met verlichting dan lage beplanting zonder lich tjes." Rosmans fractiegenoot Jan Koning ziet niet zo scherp h voordeel van een fietspad t noorden van rijksweg 20 plaats van „eronder". Volge- Hoogeweij en direeteur-g meentewerken Harm-G. Block levert een zuidelij route echter problemen op de kruising met de Parkwt Er ontstaat daar een soc fuik, door flats en tunnelbal]' Tussen rijksweg 20 en b fietspad wordt een sloot aangj legd om het regenwater v* de autoweg op te vangen. E' water wordt streng gescheidi gehouden van de waterpan aan de andere kant van h fietspad, bij de heemtuin. I bemaling wordt via een apar vijverketen verzorgd door h gemaal bij de Fokkerstraat. De gerenoveerde Wiliam Pontwoningen aan de Vlaardingse Soenda- laan. Ondanks de renovatie hebben de bewoners nog veel klachten. Aan de naweeën van de renovatie is nu weer een brief van het college toegevoegd. Vlaardingen-Wat heeft het getal achttien te maken met de Wiliam Pontwoningen in de Indische Buurt? Feitelijk niet veel, maar het toeval wil dat juist dit getal onver brekelijk verbonden is met de na weeën van de renovatie van. deze woningen. Op de vergadering van de commis sie stadsontwikkeling op 18 septem ber 1979 was het de buurtcommissïe van de Indische Buurt opgevallen dat de commissieleden slecht geïn formeerd waren over de klachten die de bewoners van de gerenoveer de huizen hadden. Al ruim een jaar was er toen door bewoners geklaagd onder andere over de achterpaden, over de deuren, over doorslaande muren in de kop woningen en over de inrichting van de straten. De buurtcommissïe kwam daarom op 18 oktober 1979 met een informa tiebrochure, waarin de individuele en collectieve klachten over de ge renoveerde woningen overzichtelijk bij elkaar gezet waren. Het college van Ben W kreeg toen te horen dat men verwachtte dat de geconstateerde klachten zo snel mo gelijk verholpen zouden worden. Kritiek werd verder geleverd op het driemaandelijks wijkoverleg met de wethouders. Daar waren na melijk de klachten naar voren ge bracht, kennelijk zonder enig resul taat. De buurtcommissïe vroeg daar naast om het ongedaan maken van de trendmatige huurverhoging van juli 1979. Op 18 december 1979 heeft de com missie voor stadsontwikkeling over de informatiebrochure gepraat. Naar aanleiding van deze vergade ring heeft het college nu een brief opgesteld waarin op een aantal van de klachten wordt ingegaan. Dat wil overigens niet zeggen dat er in de tussenliggende periode niets ge beurd is. In de achterpaden zijn nu putten aangebracht. Er wordt „ge keken" naar de doorslaande muren van de kopwoningen. Op 17 maart wordt een begin gemaakt met het inrichten van een woonerf bij de huizen. Daarnaast is in overleg met de vertegenwoordigers van de be wonerscommissie medio 1979 beslo ten in zeven woningen een proef te nemen met het verbeteren van de voordeuren en het afdichten van de naden. Deze werkzaamheden zijn eind augustus 1979 uitgevoerd. En er is afgesproken om het effect van de genomen proef te bekijken na af loop van het huidige stookseizoen. Bij gunstig resultaat zullen overeen komstige maatregelen worden ge troffen bij de overige woningen van het complex. Deze afspraak wordt in de brief van het college beves tigd. In de brief van het college wordt verder met geen woord gerept over de andere eisen en verlangens van de buurtcommissie. En het toeval wil dat op 18 maart 1980 de commissie voor stadsont wikkeling zich gaat buigen over deze brief van het college. Het is de bedoeling dat de buurtcommissie ge bruik zal gaan maken van het spreekhalfuur van deze vergade ring. De twee proefwoningen aan de Pe renlaan worden op een voor Neder land vrij unieke wijze geïsoleerd. Schiedam Veel bewoners van de tvijk Tuindorp staan dagelijks even stil voor twee huizen in de Perenlaan. Daar is onlangs een begin gemaakt met een grootscheepse opknapbeurt van de nummers 33 en 35. Deze twee wonin gen zijn door de gemeente uitgekozen om als proefwoning te fungeren. Zijn de ervaringen bij het aanbrengen van een voor Nederland unieke isolatie be vredigend, dan zullen nog voor het eind van dit jaar de overige honderd woningen van hetzelfde type (Welchen en Fundo) onder handen worden geno men. In plaats van het volspuiten van de spouwmuren mei een'isolerend mate riaal moet aan de buitenkant een isole rende laag worden aangebracht, omdat de 102 woningen geen spouwmuren hebben. De overige 339 gemeentewo- ningen in Tuindorp van het Airey-type worden ook onder handen genomen, maar daar kan worden volstaan met een eenvoudige manier van isoleren: het volspuiten van de spouwmuren. Be halve een betere isolatie van de buiten- muren krijgen de huizen in Tuindoé ook dubbele ramen en centrale verwal ming aangelegd en wordt de electriscK installatie bedrading en stoppenkai ter. vernieuwd en uitgebreid. J De huurverhoging, die de opknapbeuj tot gevolg heeft zal voor de verschillei de types variëren van 47 gulden tot f gulden per maand. De maandhuren ki men daarmee op een peil dat de bew: ners met een inkomen lager dan veei tigduizend gulden de eerste jaren f aanmerking komen voor huurgeweri ning. De isolatie van de buitenmuren bij c 102 woningen van het Welchen- e Fundotype bestaat uit het plakken va een vijf centimeter dikke polystiree- plaat op de buitengevel. Om er stevjj; heid in te brengen wordt daarop ee nylon net aangebracht, dat met eei verharde laag wordt afgesmeerd. Ee pleisterlaag completeert het gehec. Door de isolatie, die tot nog toe in Nc derland alleen in Wageningen is uitgf. voerd, kan een besparing op de enef; gierekening van tenminste tien percerj worden bereikt. Hoewel de werkzaak; heden bij do beide proefwoningen en ge weken in beslag nemen, zullen c werkzaamheden, wanneer de hele wij j wordt aangepakt per huis ongeveer ar derhalve week gaan duren. i, -I' De Schiedammer Adriaan Soek vestigde zich in het midden van de achttiende eeuw als chirurgijn in Vlaardingen. Hij ging in juli 1755 in ondertrouw met Ca- tharina Brouwer, dochter van de schoolmeester uit Kethel, maar een lang hu welijk was voor hen niet weggelegd. Kort na haar eerste beval ling overleed Catharina. Ja nuari 1757 werd ze begra ven, het kind was baar in december voorgegaan. Enkele weken later kocht Adriaan voor drieduizend gulden een huis aan de Hoogstraat in Vlaardingen (tegenwoordig nummer 203). In dit pand richtte hij zijn chirurgijnswinkel in en be gon er met Keeltje van Pelt, met wie hij in september 1758 trouwde, een „nieuw" leven. Uit dit huwelijk wer den acht kinderen geboren. Maar ook dit keer kende Adriaan Soek weinig huise lijk geluk: twee kinderen werden levenloos geboren of stierven kort na hun ge- Arnoldus Soek, portret door Jacobus Lauwers (17B2). Gemeentelijke Ar chiefdienst Vlaardingen. boorte en vijf overleden op zeer jeugdige leeftijd. Alleen de tweede zoon, Ar noldus, werd 34 jaar oud. De vrouw en kinderen van een chirurgijn hadden klaarblijkelijk geen voor rechten boven anderen! Arnoldus Soek werd op 24 september 1760 te Vlaardin gen geboren. De voetsporen van zijn vader volgend, kreeg hij bij Francois Vi- gauroux in Rotterdam een opleiding tot chirurgijn. Vigauroux echter vertrok in september 1779 naar Pa rijs om daar verloskunde te studeren bij Baudeloque, die hierin een grote naam verworven had. In 1781 ging ook Soekjr naar Parijs om leerling te worden bij Bauloque. Na korte tijd had hij zich daar ontwikkeld tot diens beste medewerker, In Parijs liet Soek zich in 1782 door Jacobus Lauwers uit Brugge portretteren, Het schilderij was een ca deau voor zijn ouders. Ar noldus werd afgebeeld met een lepel van de „kromme" tang in de hand. Een van de boeken op de achter grond van het portret draagt de titel: „Dichtlie- vende uitspattingen door A. Soek" en onder het por tret liet hij een door hem zelf gemaakt gedicht zetten. In augustus 1784 overleed Adriaan Soek. Arnoldus legde een paar weken later met goed gevolg zijn chi rurgijnsexamen af in Lei den. Het zou niet denkbeeldig geweest zijn, wanneer hij zich nu in Vlaardingen had gevestigd. Leiden daarente gen bood hem meer toe komstmogelijkheden De chirurgijnrwinkel in Vlaardingen werd ver kocht. De weduwe Soek- Van Pelt bleef wonen in het huis erachter, aan de Westhavenplaats. Arnoldus trouwde op 29 mei 1786 in Leiden met de 27-jarige Johanna Magdale- na Rotscheidt. Uit dit huwelijk werd in 1788 een dochter, Adriaoa Sara geboren. Enige jaren later benoemde het Leids stadsbestuur Soek tot bui tengewoon stads-vroed- meester en pre-lector in de verloskunde. door tngena Vellekoap In 1792 volgde zijn benoe ming tot gewoon vroed- meester. In Parijs had Baudeloque een studie over verloskun de doen verschijnen. Soek vertaalde het werk met me dewerking van zijn leer meester. Naast dit boek verschenen van zijn hand nog enkele publicaties op dit gebied. De kennis, in Parijs opgedaan, kwam hem hier goed van pas; hij verrichtte de eerste geslaagde keizerssnede in ons land. Hierin was hij Baudeloque zelfs voor. Behalve Soek's medische werken zagen verscheidene gedichtenbundels en pamf letten van zijn hand het licht. In de tachtiger jaren was Soek een aanhanger van de Pattriottische partij. Veel van zijn gedichten waren daarom gericht tegen de Prinsgezinden en de Regen ten. Volgens Soek 2elf (in het voorwoord van één van zijn bundels) werd zijn poëzie met enthousiasme ontvan gen. Zijn Patriottische acti viteiten waren voor het Leids stadsbestuur kenne lijk niet zo bezwaarlijk. Hij is er tenminste niet voor uit zijn, ambt gezet Zijn medische kennis zal van nieer belang geweest zijn. Tot aan zijn dood op 29 april 1795 bleef Soek in Leiden werkzaam. Hij overleed negen jaar na het in druk verschijnen van zijn grafschrift, opgedragen door Soek aan zijn vrien den, van wie hij veronder stelde dat zij na zijn begra fenis op zijn grafzerk zou den gaan zitten. Hier rust hij, die op de a er- de Liever een gevoelig harte. Dan veel schittrend goud bezat! Het is niet bekend of deze tekst werkelijk op zijn zerk - gebeiteld werd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3