Sffli/STREH 1 B ■i M IJS f 'Ki jk eens, wat een leuke tekening ik gemaakt heb! i Oude steen van Willemskade niet vergeten! rrrrz FH lm il Wilma en Muwi Geen woningwet vrijdag W maart 1930 VD/SC/WW Schiedam Bij nieuwbouw aan de Willemskade en Hagastraat moet niet vergeten worden een oude gevelsteen uit 1862 opnieuw in te metselen. Ruud Poels heelt daar, als secretaris van de historische vereniging Schiedam, nadrukkelijk op gewezen onder het motto: beter te vroeg dan te laat. Hij heeft de gemeente attent gemaakt op de editie van het historische tijdschriftje Scyedam, die in juni 1978 verscheen en waarin de oude straatnaamsteen van de Willemskade werd beschreven. Deze historische steen is na de sloop van de fabriekscomplexen van Arie Bitter en de Veveo bij de dienst gemeentewerken opgeslagen. c M F Op de bouwtekening voor de Willemskade kampt Muwi nog behoorlijk met een lange wand. Details zijn nog te weinig uitgewerkt, al breekt een verspringing In de rooilijn het geheel afdoende om het niet monotoon te maken. De Hagastraat zal door woningbouw aanzienlijk verlevendigd worden. Wilmaen Muwi ma ken plan voor 160 woningen aan Willemskade Sfeervol moeten de Westerhaven en de Willemskade blijven, vindt topambtenaar voor stads ontwikkeling G. Schaap. door Kor Kegel Woningbouw aan de Hagastraat moet al veel meer aangepast zijn aan het karakter van de Gorzen dan bouw aan de andere kant, bij de Willemskade. Je hebt Schiedammers en je hebt Gorzenezen. De Gorzenaren, zoals de Gorzenezen door Schiedam mers wel genoemd worden, wo nen op het enige schiereiland van Schiedam, de Gorzen, en omdat zij daar altijd door waterwegen gescheiden van de rest van de stad woonden kreeg hun wijkje een eigen karakter. De Gorzen is net een apart dorp, met een eigen „burgemeester" (Armand van Puyvelde), met een eigen win kelcentrum (de Groenelaan) en met een eigen woningtype (kleine arbei dershuizen, neergezet door woning bouwverenigingen: Eendracht en Volkshuisvesting). Het zijn betaalbare huizen, die in Gorzen staan, betaalbaar genoeg om jaloers op te worden. Van de hele stad heeft de Gorzen heeft dan ook in verhouding de meeste bezitters- van een eigen huis. Het is allemaal laagbouw; ook de woningen waar de brug bij de Westerka op uitkomt kunnen niet hoog genoemd worden. Het maakt de Gorzen gemoedelijk, het is een gezellige oude wijk en er zijn aardig wat mensen, die er gebo ren zijn en spijt als haren op het hoofd hebben dat zij vaak door re novatie gedwongen naar Groe- noord zijn verkast. Het was voor al die ouwe Gorzenezen dan ook niet leuk, toen in de jaren vijftig de eerste plannen werden ge maakt voor de viif flats die nu aan de Havendijk staan. De bouw van al die koopflats schaadde het rustieke ka rakter van de Gorzen, al bleef dat be perkt tot de buitenkant: de Gorzen kroop in zijn schulpje terug. Al wat buiten de Lekstraat lag was ineens geen Gorzen meer: de flatbewoners zelf voelden zich geen Gorzenees, zij woonden in Schiedam-Zuid, want dat staat wat netter. Pas in de loop der tijd kwam het tot een beter contact, want de kinders uit de flats en het grut uit de Gorzen speelden met el kaar. Toch hebben de flats onmiskenbaar het stadsbeeld in de Gorzen ge schaad. Zij werden gebouwd in de tijd dat flats nog ir\ de bouwmode wa ren. Maar tijden veranderen, archi tecten en hun ideeén ook, en men was het erover eens dat toekomstige nieuwbouw in de Gorzen aangepast moest worden aan wat er staat. Met de bouwplannen, die er nu liggen voor 160 woningen aan de Willems- kade en de Hagastraat, is dat aardig gelukt qua uiterlijk althans; in de prijs valt het tegen. Deze week zijn de tekeningen gepre senteerd aan de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, die er voor het eerst iets over heeft mogen zeggen. Chef stadsontwikkeling van de ge meente Gustaaf Schaap gaf er een toelichting bij. In de afgelopen jaren hebben Arie Bitter en de Veveo hun poorten ge sloten. De distilleerderij verkocht zijn borrels aan een Belgische firma en ae verffabriek zag het in Schiedam niet langer zitten. De bedrijven op het complex tussen Wiliemslcade en Ha gastraat gingen tegen de vlakte. Al leen een vloerenbedrijfje bleef staan en wat daarmee gaat gebeuren, is volgens Schaap nog niet bekend. Voor de Willemskade was sloop van de twee bedrijven erg zonde, vindt Schaap. „De Westerhaven met omge ving is een erg mooie gracht, die be drijven die er stonden pasten, goed in. het beeld." Er moest dan ook ge poogd worden bij nieuwbouw iets in dezelfde schaal te realiseren. Dat hield in, dat bouw aan de kant van de Hagastraat niet hoger dan in drie lagen mocht worden. Aan de buiten zijde van de Gorzen, bij de Willems kade, zou de bebouwing wel meer ja gen mogen tellen. In de eerste bouwplannen voor dit gebied is sprake van woningen, die aansluiten op de recente nieuwbouw bij het Veveo-complex. In het be stemmingsplan passen woningen niet, maar dat kan altijd veranderd wor den (daar zijn plannen haast voor, zou je zeggen). De bouwplannen zijn gemaakt door twee grote projectont wikkelingsmaatschappijen. Wilma> BV uit Den Haag kocht destijds het' complex van Arie Bitter en Muwi uit Rotterdam nam het Veveo-terrein over. Muwi heeft in Schiedam al veel gebouwd (bijna heel Nieuwland) en Wilma rondt momenteel het project aan de Rotterdamsedijk, de Put, af. Beide projectontwikkelaars zien hun belangstelling voor Schiedam verper soonlijkt in hun adviseur, de Schie- damse oud-wethouder Cor Bolmers. Het gaat om eerste schetsen, bedoeld slechts om een indruk te geven van wat aan de Willemskade /Hagastraat mogelijk is. De architect kan er nog vam alles aan veranderen (als het aan VVD-raadslid Cor van Tilborg ligt, moet dat zeker gebeuren voor het deel aan de kant van de Groenelaan, dal „te stevig" en robuust is). Boven dien kan er nog helemaal niets con creet /orden genoemd, omdat het bestemmingsplan woningbouw (nog) niet toelaat. Maar in eerste instantie waren de raadsleden in de commissie ruimtelijke ordening mild in hun be schouwingen erover en dat geeft al de richting aan, waarin gewerkt gaat worden. Dat betekent: 160 woningen, 70 te bouwen door Wilma, 90 door Muwi. Globaal kan een onderverde ling worden gemaakt in 33 woningen in de vrije sector, 35 premie-A en 92 premie-B allemaal koopwoningen dus. Een heel voorzichtig berekend gemiddelde prijs komt uit op 175.000 gulden. Kan dat nu, zo'n bouwplan in een wijk die verder zulke betaalbare wo ningen heelt? „Wij moeten wel," zegt wethouder Chris Zijdeveld. „De grond is in particuliere handen, de zelfde particulieren maken er boven dien bouwplannen voor. Daarmee zit de gemeente in een onderhandelings positie, waarin wij niet kunnen zeg gen: zet daar woningwetwoningen neer! Het is zelfs zo, dat als er een particulier in die situatie naar je toe komt en zegt: hé, kijk eens wat een leuke tekening ik gemaakt heb, dat je dan als gemeente blij moet 2ijn dat er een woningbouwplan is voor zo'n verpauperd fabriekscomplexje." Daarnaast is het zo, dat er in feite ex tra woningen bij kamen (drie- en vierkamerwoningen in de plannen van Muwi en Wilma). Industrie maakt ervoor plaats. De woningen zijn niet bestemd voor opvang van de huidige inwoners van de Gorzen, die eventueel moeten wijken bij sloop en renovatie in de stadsvernieuwingsge bieden met grote subsidiekansen: in Zuid zijn dat de terreinen bij het Hoofd en langs de Hoofdstraat en van de GTB aan de Dwarsstraat. Bouwen voor de buurt, een stokp aardje van PPR-raadslid Herman Noordegraaf, is volgens Zijdeveld nog volop mogelijk in de Zuidschiedamse wijk en dat komt dan aan bod bij de plannenmakerij voor het GTB-ter rein en het Hoofd. CDA-fraetïevoorzitter Siem Rosman vindt het allemaal best, woningbouw op een industrieterrein, als dat straks maar niet betekent dat er woningen in de Gorzen moeten wijken voor nieuwe industrie.'Zijdeveld wijst ech ter op mogelijkheden bij het Gusto- complex en voorspelt een redelijke integratie van wonen en werken op het GTB-terrein, waar onder meer winkels worden gedacht. In hun tekeningen hebben Muwi en Wilma,al ruimte open gehouden voor een straatje, voor óarkeermogelijkhe- den onder en achter de woningen. Dat komt in de plaats van de vroege re Spuistraat. Die naam hoeft dus niet geschrapt te worden uit het straatnamen register. Als de bouwplannen verder ontwik keld worden, gaat het hier om het eerste uitvoeringsplan ingevolge de interim-saldoregeling (ISR), de rege ling die stadsvernieuwing met flinke rijkssubsidie belooft.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4