EXTRA Vlaardingse school leert skiën in Tiro! Door Jan ïCierlil dankaan ieeriingerven docenten van de schotenge meenschap Westland- Zuid. foto's: Scholenge meenschap WesUand- Zuid. Weer terug Voorbereiding Geld vergaren Gipsvlucht De busreis donderdag 27 maart 1980 VD/SC/WW sfeer en ae njne herinneringen. Als dat op papier staat wordt het alle maal zo waar!", legt een van .de leerlingen later uit. Over de georganiseerde evenemen ten lopen de meningen sterk uiteen. Meer film, minder film, meer disco, minder disco, meer uitjes, minder uitjesvoor de gemiddelde leerling was het dus in orde. De verdere be levenissen dragen het onmiskenba re karakter van elke schoolreis. Geintjes, rottigheid, stille liefdes, treurnis en dolle pret. Wat er alle maal echt gebeurd is, zal wel ergens in het midden liggen. De ski-week viel midden in het car naval en daar hebben de leerlingen dan ook het staartje van meege maakt. Esther: „We hadden gegeten en de mensen van het ene hotel gin gen naar het andere hotel, omdat daar carnaval gevierd zou worden. De bewoners liepen daar met een veertje op hun hoed en een koeiebel aan hun achterste. Wel wat vreemd om mee te maken. Verder liep er een man met een nep-beer aan een touw. Wat mij opviel was dat het carnaval daar veel symbolischer toegaat dan hier: op aswoensdag wordt bijvoorbeeld prins carnaval; begraven." Vermoeidheid is een woord dat nog. niet was gevallen in het gesprek. Als buitenstaander verwacht je dat het de hele dag beoefenen van een sport in een gezonde omgeving toch wel vermoeiend is. Niets van dat al les! Aan de opmerkingen van de leerlingen te merken is de vermoeid pas begonnen toen ze al lang en breed weer thuis waren. Over het algemeen was het terug keren in het normale schoolleven voor de meeste leerlingen niet zo makkelijk. Esther: „Ze zeggen dat ik zelfstandiger geworden ben. Mijn moeder vindt dat ik onverschillig ben geworden." Theo, met het feest der herkenning op zijn gezicht, beaamt deze prille ellende: „Mijn moeder vindt dat ik vulgair gewor den ben." De leerlingen raken niet uitgepraat over hun ervaringen. „We hebben elkaar veel beter leren kennen. Maar het is 20 jammer dat we daar niet mee door kunnen gaan. We zit- ten namelijk allemaal in andere ge bouwen en dan verwatert het alle maal zo verschrikkelijk snel." En een ander: „Ik ben wel heel anders tegen de docenten aan gaan kijken. Je leert ze op een heel andere ma nier kennen en eigenlijk is dat ver schrikkelijk leuk." Als bewijs vol gen dan voorzichtig een paar voor namen van de docenten. Erg na tuurlijk komt dat er niet uit. En dan natuurlijk Gerrit en Kees. Voor een aantal van de vrouwelijke deelne mers aan de reis namen zij een be langrijke plaats in. Hoe dat precies zit...? Ook hier blijft de waarheid in hel midden. Laten we het maar op adoratie houden. „Als ik de kans krijg, ga ik weer te rug", zegt een van de leerlingen, „en ik heb nog een advies voor de huidige tweede kias: jullie moeten niet gaan, dan kan de vierde klas volgend jaar mee. Dat zijn wij dan dus" en even later: „dat hoop ik tenminste!" Elitair Rien van Houdt is één van de orga niserende gymnastiekdocenten. In zijn toelichting op dit initiatief legt hij sterk de nadruk op het sociale aspect van de reis. „Ik wil zeer na drukkelijk weerleggen dat het een elitaire onderneming is, dat het al leen maar haalbaar is voor mensen met een ruime beurs. Financieel moet het voor iedereen haalbaar zijn, Jc krijgt een jaar de tijd om dat geld te verzamelen. Als je dat omre kent, kom je op een bedrag van een rijksdaalder per maand. Het is een prima onderneming. De leerlingen zijn zeer intensief bezig met elkaar en met de sport en dat allemaal in een zeer gezonde omgeving. Je merkt vooral bij de beginners dat ze elkaar geweldig goed helpen. De ene minuut lachen ze zich rot om mensen die vallen, vijf minuten la ter gaan ze zelf als een rotte peer .neer. Tijdens zo'n reis ben je pas een scholengemeenschap. In eerste in stantie zie je dat de leerlingen van de verschillende afdelingen bij el kaar kruipen, later vallen die ver schillen helemaal weg. Het wordt één hechte groep. Ook de andere omgeving draagt er sterk toe bij dat je elkaar op een andere manier leert kennen." Later vat hij de hele onderneming in één zin samen: „Je brengt de leerlingen in contact met andere vormen van bewegen, waardoor ze het later zelf als actieve recreatie kunnen gaan doen." Vlaardingen Dat scholen er niet alleen maar zijn om kinderen een diploma te bezorgen begint zo langzamerhand een algemeen geaccepteerd gegeven te worden. Een leerling krijgt in zijn schooltijd algemene vorming. Twee aspecten spelen daarin een belangrijke rol; de cognitieve vaardigheden (het onder de knie krijgen van allerlei vakken) en de sociale vaardigheden. Bij veel scholen zijn de sociale vaardigheden veilig ondergebracht op bijvoorbeeld de vrijdagmiddag. Een paar enthousiaste docenten houden dan de leerlingen bezig met toneel, cabaret, sport, schaken, fotograferen. Met een groot woord noemt men dat in onderwijskringen de „buitenschoolse activiteiten". Maar deze naamgeving legt eigenlijk al duidelijk de vinger op de zere plek. Het zijn activiteiten die buiten de school vallen. De laatste tijd wordt er dan ook steeds meer gestreefd naar een grotere integratie van het aanleren van de cognitieve en sociale vaardigheden. Elke school in Nederland zal ge slaagde en minder geslaagde pogin gen kunnen aangeven om die inte gratie te bewerkstelligen. Een voor beeld van een geslaagde poging op een misschien wat uitzonderlijk vakgebied gaf de christelijke scho lengemeenschap (vwo, havo en mavo) Westland-Zuid uit Vlaardin- gen. Voor de derde keer organiseer de deze school voor de leerlingen van de derde klassen een ski-reis naar Oostenrijk. Gedurende een week zijn leerlingen op de Oosten rijkse hellingen bezig geweest met de ski-sport, maar vooral met elkaar en hun docenten. Ziedaar, beide vaardigheden verenigd in het schil derachtige- decor van een winter landschap. In de maanden april en mei begin nen de voorbereidingen al voor de ski-week van februari het volgend jaar. De ouders van de leerlingen die dan nog in de tweede klas zit ten, krijgen via de schoolkrant en een brief informatie over de plan nen. Door middel van een strookje aan de brief, dat de ouders moeten invullen krijgt de gymnastiek-sec- tie, die de organisatie voor haar re kening neemt, een globale indruk van de interesse die er voor de reis bestaat. Vervolgens wordt er een voorlopige boeking geplaatst bij een reisbureau. Er wordt aan de hand daarvan een voorlopige reissom be paald. Voor een groot aantal van de leerlingen begint dan het sparen. Dit jaar kostte de reis 550 gulden. Daarvoor krijgen ze de busreis, het verblijf in een hotel, twee warme maaltijden per dag, verzekering met ski-clausule, huur van de ski-spul len, ski-les, de üftkosten en nog al lerlei bijkomende kleine onkosten. Maar de leerlingen moeten natuur lijk ook nog een bepaald bedrag aan zakgeld meenemen (richtbedrag 75 gulden). Kortom; er moet financiëel een en ander geregeld worden. Natuurlijk zijn er leerlingen die het hele bedrag van hun ouders krijgen. Voor hen zijn er geen problemen. Ook voor ouders van leerlingen die de reis niet kunnen bekostigen, valt er altijd met de schoolleiding over een oplossing te praten. De gemid delde leerling gaat aan de slag en probeert zelfdat geld voor een zo groot mogelijk deel bij elkaar te krijgen. Op allerlei manieren hebben de leerlingen geprobeerd dat geld bij elkaar te krijgen. Navraag geeft een schat aan mogelijkheden voor even tuele bijverdiensten; afwassen in een restaurant, werken voor je moe der of vader, krantenwijk, tomaten plukken en natuurlijk het onvermij delijke baby-sitten. Corinne, doch ter van een kosteres, zocht het meer in de spirituele sfeer: „Mijn moeder heeft een kerk en ik heb haar ge holpen." Hoe het geld ook bij elkaar komt; de voorbereidingen van de reis gaan ondertussen gewoon door. Eind au gustus krijgen alle leerlingen van de derde klas een brief mee naar huis voor de officiële bevestiging van de 'Tijdens zo'n reis ben je pas een echte scholengemeenschap' reis. Half november volgt er dan een informatie-avond voor de ou ders. Daar wordt dan informatie ge geven over de spullen die de leer lingen mee moeten nemen en wordt uitgebreid ingegaan op de ervarin gen van de voorgaande jaren. Er wordt een film gedraaid die ge maakt is van de eerste reis en oor spronkelijk bestemd was voor de reünie. Ter geruststelling krijgen de ouders dan te horen dat het een al coholvrije trip is. Aan het begin van het schooljaar start de hele gymnastïek-sectie met zogenaamde droge ski-lessen voor dat de officiële lesuren beginnen. Door ongeveer zestig procent van het reisgezelschap worden deze les sen bezocht. Het is de bedoeling op deze manier de luie Hollandse spie ren alvast voor te bereiden op het ongewone ski-werk. De rector van de school fungeert als tussenpersoon tussen de ouders en het reisgezelschap in geval van moeilijkheden. Voor de ouders is dat een prettige gedachte. Als er iets gebeurt dit jaar zijn twee leerlin gen min of meer gewond met een zogenaamde gipsvlucht teruggeko men neemt hij contact op met de ouders. Later worden die dan door één van de docenten ter plaatse ge beld. Dan kan alles in een wat rusti ger sfeer besproken worden. De docenten die als begeleiders meegaan, hebben overigens aller minst een rustige week. 's Morgens om zeven uur moet het spul gewekt worden. Dan volgt tussen acht en negen het ontbijt. Dan is er even de tijd om wat problemen op te lossen. Snel gaat dan het hele spul de bus in, want om tien uur beginnen de ski-lessen. Oostenrijkse en Australi sche ski-leraren helpen de leerlin gen zo snel mogelijk verder. Tussen de middag wordt er geluncht in een bergrestaurant op de piste. Daarna volgen de middaglessen tot vier uur. Ondertussen moeten leerlingen ge holpen worden die moeilijkheden hebben met het materiaal. Daarvoor is een autootje beschikbaar. Feitelijk is het de hele week improviseren voor de begeleiders. Nachtjes van drie uur zijn geen uitzondering. Het gezelschap, dit jaar bestaande uit 64 leerlingen en 21 begeleiders, moest om in Oostenrijk te komen ongeveer achttien uur in de bus doorbrengen. Achttien uur zingen, slapen, eten, lezen en wachten op de dingen die komen gaan. Zaterdag ochtend om kwart over vier ver trokken de bussen uit Vlaardingen, 's avonds om tien uur arriveerde de laatste bus in Volders, een. plaatsje in Tirol, ongeveer tien kilometer van Innsbruck. Als de leerlingen aan het praten slaan over de twee hotels waar ze ondergebracht werden, komen we al snel terecht in een welles-nietes sfeer. „Ons hotel was veel gezelli ger; je mocht er tenminste praten onder hst eten en je mocht zelf we ten hoe laat je ging slapen", zegt de ene groep. „Onzin," antwoordt de andere groep, „we mochten wel pralen onder het eten, maar de lera ren die hier zaten waren veel stren ger." Maar praten over eten met leerlingen die op werkweek zijn ge weest is geen aan te bevelen tijdver drijf, Breek hen de bek niet open, want in ongetwijfeld spitsvondige bewoordingen, komt het „niet-te- vreten" en „onverteerbare" voedsel weer in omgekeerde richting over de tong. De globale indruk dat ze het ondanks alles prima hebben ge had, wordt enthousiast bevestigd door de deelnemers. De partijen vinden elkaar in de slotverklaring: „We hebben geen honger geleden". Over het skiën praat men unaniem enthousiast. Corinne: „Ik wilde het eens een keer meemaken. In het be gin ging het wel moeilijk, maar ei genlijk op de eerste dag had ik al het gevoel dat het ging." Ook Es ther stond voor de eerste keer op de' latten: „Het was vreselijk leuk. Ik lag meer in de sneeuw dan ik erop stond. Vooral bij en op de ski-lift speelden zich ware slap-stick tafere len af." Alice was één van de leer lingen die al ervaring had. Vier jaar ski-ervaring bad ze, toen ze in ver band met school er een punt achter moest zetten. „Het was na zes jaar natuurlijk weer even wennen, maar al met al was het fijn om weer eens een berg af te gaan." Ais er herinneringen opgehaald worden over de vrije tijd tijdens de ski-week, valt regelmatig de opmer king: „Zet dat msar niet in de krant". Dat wil overigens niet zeg gen dat er dingen zijn gebeurd die het daglicht niet verdragen. „Het heeft te maken met de lacherige

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5