STAD/STREEK [Deltacom zet lijnen uit oor hulp aan bedrijven 'Padden zijn schakel in bedreigd eco-systeem' \Pand Lange Haven te klein voor nieuw computersysteem ïw*. [et ifgewerkte »Iie laar Vrom Bufo-Bufo's tellen in Holy-Noord Brandweer krijgt regionaal nummer Praten over padden itsss m 'asen m »ostkantoor Geen nieuwe aanvragen kassenbouw Jonge Griek steelt auto Porren in brievenbus Deur van keet aan splinters Rommelmarkt voor zomerkamp Grote schade in nieuwbouw woensdag 2 april 1980 VD/SC/WW Schiedam -—Na precies Jtïen jaar heeft Deltacom de ange Haven verlaten. Het ■eken- en computercen- heeft een riant kan- in Rotterdam-O m- noord betrokken. Met het vertrek uit Schiedam zijn 5 arbeidsplaatsen ge- noeid- Ruimtegebrek in bet pand "^ange Haven 80 en aan- ehaf van nieuwe compu- r-hardware zijn voor Del- cim Informatiesystemen BV de doorslaggevende re denen geweest om te ver huizen. Aanvankelijk werd gezocht naar kan toorruimte nabij station Schiedam/Rotterdam-West en elders in industriege bied 's-Graveland, maar bij toeval stuitte Delta cc tn-op- rïchter Van Son op een leegstaand complex aan de Koperstraat» vlakbij het Alexanders tationnetje, waar voordien een bedrijf in pons- en magneetbanden was gevestigd. Deltacom zit nu ver verwijderd van zijn cliënten in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis (enkele waren binnen loopafstand van de Lange Haven), maar verdergaan de automatisering maakte juist een directer en meer efficiënt contact mogelijk: bedrijfsgegevens worden sinds kort via telefoonlij nen doorgeseind en de be trokken bedrijven verza melen hun informatie op beeldschermen, data-entry en minicomputers. Tot voor kort werden al die ge gevens „aan huis" bezorgd. Deltacom was het enige zelfstandige rekencentrum in het Waterweggebied. Een bijkomende reden om te verhuizen was het streven van binnenstadsbewoners naar een autovrije Lange Haven. „Voor veel bedrijven zou dat proble men opleveren," meent Delta com-directeur H. Wytzes. Toch, als Deltacom aan de oude Schïedamse gracht was gebleven, zou hij zich niet ver- I //fy, vH&ztr - operators in de nieuwe computerruimte van Deltacom in Ommoord, 't Was da laatste maanden werken onder hoogspanning. zet hebben tegen een verbod van parkeren en doorgaand verkeer. In zijn kamer in het Ommoordse kantoor hangt een foto van de Lange Haven zon der auto's, gemaakt toen Wer ner Herzorg daar opnamen maakte voor zijn vampier- en rattenfilm Nosferatu. „Ik vind dat een fantastisch gezicht»" zegt Wytzes. Nu in Ommoord mist hij een beetje zijn dage-, lijkse wandeling over de Hoogstraat en dat brokje heimwee naar Schiedam is er ook nu al bij de opera tors, programmeurs en sy steem-analisten van Deltacom, van wie Paul Mekking, Ad Rietveld en Theo van Trigt de kinderjaren aan de Lange Ha ven al meemaakten. Bibliotheken Deltacom vestigde zich in 1970 aan de Lange Haven 80 en voerde een verbouwing uit, waarbij monumentenzorg on der meer strenge eisen stelde, zoals behoud van een fraaie ei kehouten trap. Toch kreeg het pand een modern interieur, waar nauwelijks nog iets mo numentaal aan is. Een beschei den start leidde snel tot uit breiding. Veel bedrijven mis ten het inzicht in de toepas singsmogelijkheden van de computer. Vaak ging men tot aanschaf Van systemen over zonder consequenties te over zien ten aanzien van interne organisatie, personeelsbezet ting, documentatie, beveiliging en huisvesting. Deltacom sprong in het gat en nam en kele specialistische taken, de computer- en programmatech- nische, over. Daarbij stond standaardisatie hoog in het vaandel, aldus directeur Wyt zes. omdat gelijke systeemdo- cumentatie, programmeertaal, verwerkings- en beveiligings procedures op den duur aan zienlijk zouden besparen in loonkosten. Programmabiblio- theken, die Deltacom voor zijn cliënten maakt, worden daar door Kor Kegel door waardevol en blijven na drukkelijk eigendom van die bedrijven. Vorig jaar ging Deltacom tot een nieuw systeem over, wat voor de klanten geen extra kosten met zich meebracht, omdat het servicebureau de conversie daamaartoe met ei gen mensen kon uitvoeren. „Dat betekende wel, dat wii drie maanden lang dubbel hebben moeten draaien, op de Lange Haven en ook hier werd het vaak werken tot in de kleine uurtjes," zegt Wyt zes. Die vernieuwing werd in de hand gewerkt door de ont wikkeling van de computer- markt: de prijs van de hard ware zakte, ook door de op komst van de chip. en het fe nomeen computer kwam bin nen bereik van een grotere groep bedrijven die van auto matisering nog geen kaas heb ben gegeten. Zo adviseert Del tacom bedrijven nu in de ont wikkeling van relatiegerichte programmaturen. In de geko zen systeemarchitectuur pas sen heel goed flexibele mini- computers, geschikt bij toevoe ging van nieuwe systeemcom ponenten. Eventueel kunnen Lange Haven 80 heeft nog geen nieuwe bestemming. interactieve taken (het vraag- en antwoordspel) op minicom puters bij de cliënten plaats vinden. voorwaarde is feite lijk alleen een-voldoende aan tal terminals, zoals beeldscher men, schrijfmachines en regel drukkers, relatief goedkope hardware. De beveiliging van grote gegevensbestanden blijft centraal geschieden, in Om moord. Deltacom beschikt in het nieu we kantoor aan de Koperstraat over een centrale verwer- kingseenheïd Honeywell Bull 64 DPS met een intern geheu gen van 1 M bytes, vier eenhe den voor schijven van elk 200 M bytes, drie magneetban deenheden, een regeldrukker met 1200 regels per minuut en een kaartlezer. De uitbreiding bracht ook een versterking van de personeelsbezetting met zich mee en er werken nu 28 mensen. Wat er gebeurt met het pand op de Lange Haven 80 is niet bekend. De eigenaresse, van wie Deltacom het pand huur de, is onlangs overleden. Haar twee kinderen wonen nog bo ven de kantoorruimte. Alle papieren liggen bij de execu teur-testamentair. Deltacom- directeur Wytzes ziet er een uitdaging in voor ideële aan nemers: „Een goed voorbeeld van hoe het kan zie je schuin aan de overkant, voorbij de Appelmarktbrug, op de hoek van de Vismarkt. Die panden zijn zeer fraai gerestaureerd." Schiedam De gemeentelij ke reinigingsdienst (Vrom) biedt het publiek weer de mogelijkheid afgewerkte plie in te leveren. Vorig jaar begon de Vrom daar al een proef mee, maar tot op he pen maakten nog maar wei- Jiigen gebruik van de moge lijkheid om afgewerkte olie In te leveren. Bij het schoonmaken van het toofdriool komt het nogal kns voor dat er olie wordt langetroffen. Het gevolg hier van kan zijn dat het ópper- Hakte en grondwater sterk Ivordt verontreinigd. Eén ■ruppel olie kan de kwaliteit pan vele kubieke meters water lantasten. Hoewel in Schie- lam slechts incidenteel olie in let grondwater wordt aange troffen. hoopt de VROM toch at mensen die met afgewerk- olie zitten bijvoorbeeld na liet verversen van motoro- fee Hit inleveren, bij de hoofdvestiging van de Vrom Tan de Ringersstraat 9. De Vrom is geopend op werkda- len van 8.00 tot 17.00 uur. chiedam Het hoofdpost- _ntoor aan de Lange Nieuw- u-aat zal op Goede Vrijdag om |7.Q0 uur gesloten 2ijn. De an- lere kantoren sluiten op de lebruikelijke tijden. Op zater- |ag 5 april is het hoofdpost kantoor van negen tot twaalf leopend. iiiimtmitiiJiiiiUHMiitiiiniiuiimtniiiiHiniiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiirmmiimiiiiraim Vlaardingen Over de donkere Holyweg ko men zes medewerkers van de paddenactie ia fel oranje jakken aanlo pen. Ieder van hen heeft een zaklantaarn in de ene en pen en papier in de andere hand. Het re gent een beetje. „Het loopt uitstekend" zegt Theodoor Braaksma, één van de paddentel- lers. „Dit weer is voor de padden ideaal". Verder op op de Holyweg schij nen over het donkere wegdek nog meer licht jes. Overstekende pad den gaan kennelijk veel mensen zé ter harte, dat iinimiiiiiiuiiiiiiiwiiiiiiiiiiimnimiiniiiiiiiu .jsluis De centralise- van de b randwee r-alar tenngr hi de gemeenten die ijD aangesloten bij de Jrandweergemecnschap noordelijke Delta is thans 9 ver gevorderd dat met in- ang van donderdag 10 april de alarmering van de ^isslnise Vrijwillige -*andweer daarin wordt op enomen. Dit betekent dat ventuele branden dan niet teer via het alarmnummer 3233 kunnen worden ge teld, maar uitsluitend via ï^-^efiionale nummer 010- Ê29-295 ihönuminfir is alléén be- ■vbor brandmeldingen. ¥oor andere gesprekken blijft de Maassluise Brandweer be reikbaar onder nummer 01899-12033. Het alarmnum mer 13333 kan na de omscha keling alleen nog worden ge bruikt voor alarmering van de Maassluise politie. Voor ande re gesprekken met het politie bureau blijft het telefoonnum mer 13444 open. Donderdag 10 april zal in heel Maassluis een gemeentelijke envelop worden bezorgd met een telefoonsticker waarop het nieuwe brandweer-alarmnum mer staat vermeld. Men wordt aangeraden deze sticker op het eigen telefoontoestel te beves tigen. De sticker biedt ruimte om ook het eigen telefoon nummer en dat van de huis arts erop ia te vullen. ze er enkele avonden kou en regen voor wil len trotseren. Jurrien Moree, vertegen woordiger van Nederland se Jeugdbond voor Na tuurstudie (NJN) en Theo door Braaksma van de Vereniging Milieudefensie vertellen ten huize van de familie Moree meer over de actie. „Ja, ik vind het wel positief van de ge meente Vlaardingen dat ze zich iets gelegen laat liggen aan natuurbescher ming" zegt Theodoor, „maar reden om te jui chen zie ik toch niet. Daarvoor gebeurt er toch nog niet genoeg". Vorig jaar sloot de gemeente uit zichzelf een gedeelte van de Holyweg af, om de daar in grote concentraties voorko mende padden de gelegenheid te geven ongehinderd de weg over te steken, om in de sloot aan de overkant te zorgen voor nageslacht De padden le- Door de vrijwilligers worden er gemiddeld zo'n tweehonderd padden op een avond geteld. ven normaal aan de landzijde van de weg, maar in de perio de maart/april zegt hun in stinct hen terug te gaan naar het water, waar ze zelf ter we reld kwamen, om zich daar voort te planten. En dat bete kent dat ze de Holyweg moe ten oversteken, hetgeen in het verleden menige pad met zijn leven heeft moeten bekopen. Dit jaar is de gemeente nog een stap verder gegaan. Om een beeld te krijgen van de omvang van de paddentrek heeft men behalve de weg af sluiten ook een beroep gedaan op een aantal mensen om tel lingen te verrichten. Padden zijn beschermde die ren; het is zelfs niet toegestaan om ze te verontrusten. De der tig personen die deel uit ma ken van de werkgroep hebben' ieder dan ook een speciale vergunning. Theo Braaksma weet erg veel van padden. „Een pad is een amfibie van de orde der kikvorsachtigen. Ze onderscheidt zich van een kikker door haar ruwe, wratti ge huid, door haar omvang en door het feit dat zij beter loopt dan springt In Nederland ko men vijf soorten voor. Hier aan de Holyweg hebben we te maken met de gewone pad; Bufo-Bufo is haar latijnse naam. Ze zijn donkerbruin van kleur, het mannetje meet acht en het vrouwtje meer dan veertien centimeter. Het man netje „lift" vaak op de rug van het vrouwtje mee." „Waarom we zoveel werk ma ken van deze dieren? Gewoon, omdat ze een schakel zijn in een bedreigd ecosysteem. Ik vind trouwens het vragen naar het nut van iets al ver werpelijk. Alsof iets waarvan de mens het nut niet inziet ook geen reden van bestaan heeft. Nee, op die manier zou je van de pad kunnen zeggen dat ze ontzettend veel insectide be sparen, maar dat wil Ik niet eens aanvoeren. Recht op le ven hoort niet op nut geba seerd te zijn." iiiiiijifuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiitiiiuintiiiitiiiifiiiiiniiiiiiiiiiiiiiHiiiifiiitiiiiiiiiiriiiUEifiinuifiiifiiiiiiiifiiiiiniiiiniiiiniitiiiiiiiiiittiiiiiiiiuiiiiiiiiiKiif iï- ï*5, Vrijdagavond 4 april organiseert de Vereniging voor Milieudefensie in samenwerking met de NJN een voorlichtingsavond in wijkcentrum De Heipaal, Reigerlaan 49. De herpetoloog (een deskundige op het gebied van amfibieën) drs. P. van Zalingen van de Nijmeegse universir teit vertelt aan de hand van dia's meer over padden en over de Vlaar dingse paddenactie. Ie dereen is daarbij welkom. Toegang is gratis. De werkgroep doet vooral een beroep op mensen die beroepshalve iets met de padden of de weg te maken hebben. De bijeenkomst begint om acht uur. die in het donker op een kou de weg in de miezerige motre gen met een zaklantaarn be reid zijn om hun steentje aan het natuurbehoud bij te dra gen. Met de resultaten van de paddentellingen gaat de gemeente onderzoeken op welke manier er iets blij vends voor de dieren kan worden gedaan. „Wat mij betreft kan die hele weg wel worden opgeheven. Dan rijden die automobi listen maar een stukje om." zegt één van de tel lers en de anderen knik ken instemmend. ti iiini iiiiuiii 111 iiiiniiiin ui 111 in 1111 iiiniiiiiuiiiii 11111 iiiiiiutiin ui 1 Hiiiiiiiintiiini int 1111 titiniiii Jurrien vertelt dat op één avond ruim tweehonderd pad den worden geteld. „Natuur lijk zien we ze lang niet alle maal; ik schat dat er op een re genachtige avond als deze wel zeshonderd oversteken. En dat alleen op dit stukje van de Holyweg. Naar andere plaat sen kan je alleen maar raden. Padden hebben veel afweer middelen tegen de hen omrin gende vijanden. Ze kunnen een onaangenaam vocht af scheiden, ze kunnen zich op blazen tot drie keer hun nor male omvang en ze kunnen vrij hard lopen. Tegen mensen hebben ze echter geen afdoend wapen. Daarom is het een goe de zaak dat er ook mensen zijn Den Haag Bij de arbeidsin spectie te Den Haag hebben zich vorige week geen nieuwe* kassenbouwbedrijven aange meld, die arbeidstijdsverkor ting wensen. Eerder hadden een kleine tien bedrijven om verkorting van de werktijd ge vraagd, omdat nieuwe orders uitbleven. Zeer binnenkort beslist de hoofddirectie van de arbeid sinspectie of de werktijdver korting kan worden verleend. De arbeidsinspectie ontvangt nog wel dagelijks telefoontjes van kassenbouwers, die inlich tingen over de huidige situatie wensen. Schiedam De politie trof gisteravond laat op rijksweg 2Q een 19-jarige Griek aan die zich nogal wat vreemd ge droeg. Bij nader onderzoek bleek dat nog diezelfde nacht de auto waarin hij rondreed in Amsterdam was gestolen. De jongen, die geen vaste woon verblijf heeft, is voorlopig'in gesloten. Schiedam De politie heeft maandagavond twee baldadige jongens aangehouden die met een houten lat in een brieven bus van een boetiek aan de Hoogstraat zaten te porren. Zij vernielden hierdoor een gla zen rek dat binnen vlak bij de- deur stond. De schade' be draagt ruim achthonderd gul den. Schiedam In de nacht van maandag op dinsdag hebben onbekenden bij het bouwpro ject voor de Nationale Wonin graad op de hoek van de Laan van Bol'es en de Churchillweg voor ruim tweeduizend gulden vernielingen aangericht. Er werd onder meer een deur van een bouwkeet volledig aan diggelen geslagen. Vlaardingen Wijkvereni- ging VOP organiseert op za terdag 5 apru van 10.00 tot 18.00 uur een rommelmarkt De opbrengst van deze mani festatie is bestemd voor het zo merkamp van kinderen uit de wijk. De rommelmarkt wordt ge houden in de dependance aan de Stationsstraat 55. Door eer der georganiseerde evementen kunnen al vijftien kinderen uit de wijk deze zomer op va kantie. De rommelmarkt moet het voor de overige kinderen ook mogelijk maken. Het zo merkamp van de VOP is van 28 juni tot 5 juli. Kwintsheul In de nieuw bouw aan de Leeuwerik te Kwintsheul is in het weekein de voor enige duizenden gul dens schade aangericht Meter kasten en gasputten werden vernield en stellages uit het lood getrokken. *5

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4