SCHIEDAMSCHE COURANT I Ik neem e de proef MSSt Roken Japie groeit de schoolbank uit VOP boos over huisvesting arts Andere route voor Maassluise stadsbus BenW hebben moeite met vragen van Rosman 22 ton hardboard schuift opzij Petitie tegen verhoging ziekenfonds Vrouw koelt woede op ruiten Vereniging na enquête: Midden- Delfland tegen rijksweg 19 ...in -&5ÜU dagen ff sl bent u er vanaf, lui VOORGOED CDA-raadslid vindt huren te hoog A VR en Groote Lucht boosdoeners Voor onvoldongen feit gesteld" Vrouw zwaar gewond bij steekpartij Informatie avond over Lage Weide tt Woensdag 9 april 1980- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -104de jaargang no. 26589-4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De afdeling Schiedam van de CPN start een handtekeningenactie te gen de voorgestelde premie verhoging van het ziekenfonds voor part-time werkers. On langs stelde de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen een minimumpremie voor, waardoor het aandeel dat part timers aan ziekenfondspremie betalen flink verhoogd zou worden. De CPN wil de hand tekeningenlijst aan het Alge meen Ziekenfonds Waterweg Noord aanbieden met het ver zoek druk op de landelijke vereniging uit te oefenen om de voorstellen in te trekken. In het nieuwe plan van de zie kenfondsen worden de pre mies berekend op basis van een volledige dagtaak. De CPN vreest dat een derge lijke verhoging nadelig zal zijn voor de bejaarden- en gezins zorg, omdat in die sector voor al vrouwen werkzaam zijn, die vanwege hun gezinssituatie zijn aangewezen op een deel tijdbaan. Door de verhoging van de premie denken de communisten dat het werk niet meer aantrekkelijk is voor die vrouwen. -Schiedam Woedend 'om een oneerbaar voor stel heeft een Schie- damse jongedame ver scheidene ramen van het Proveniershuis aan diggelen geslagen. Hierbij verwondde zij haar handen en polsen, zodat de nodige hech tingen moesten worden aangebracht in het ge meenteziekenhuis. Zij was vrijdag aan het stappen geweest met een 33-jarige Rotter dammer. Hij had alle consumpties betaald en vond dat de vrouw hem In natura moest terug betalen. De vrouw zag daar geen heil in en maakte dat aan de man kenbaar, waarna zij een forse klap op het hoofd kreeg. Buiten zinnen koelde zij toen haar woede op een paar ruiten. De boeren in Midden-Delf land zijn sterk verdeeld over de aanleg van rijksweg 19 van Schiedam naar Rijs wijk. Wordt er meestentijds van uitgegaan dat de boeren allemaal voor aanleg van de rijksweg zijn, een enquête van de Midden-Delfland Vereniging leert anders: veertig procent in de agrari sche sector is tegen. De enquête-uitslag zou repre sentatief zijn voor de verhou ding tussen voor- en tegen standers van rijksweg 19; 98 procent van recreanten en na tuurbeschermers is tegen de snelweg, de stedelingen zijn zelfs unaniem. Onder boeren en andere bewoners van Mid den-Delfland is de verhouding 47 procent vóór, 53 procent te- ten de aanleg. amengevat: van de geënquê teerden is 82 procent tegen rijksweg 19 en 18 procent voor. Alle deelnemers aan de enquête zijn lid van de Mid den-Delfland Vereniging, die tot doel heeft alle belangen in dit gebied te behartigen. Van de leden deed een vijfde deel mee. Hiervan vindt 93 pro cent, dat de vereniging zich over aanleg van rijksweg 19 dient uit te spreken. ADVERTENTIE Zffiir.iUmafititf Wethouder IJsbrand van der Velden en zijn meerjarenbe groting: hogere tarieven zijn onvermijdelijk. Schiedam Op kleuter scholen en in zesde klas sen van de lagere scholen groeien steeds meer kin deren de schoolbanken uit. „Het schoolmeubilair is te klein aan het wor den," zegt Lcx Tigges, on- derwijsconsulent van de gemeente Schiedam. Voor al uit het rooms-katholïek en protestant-christelijk onderwijs komt de „klacht". dat Japie te groot groeit. Op verschil lende scholen komen leer lingen letterlijk in de klem, omdat de school banken een te kleine maat hebben gekregen. De gemeenschappelijke schoolraad Schiedam is deze week met het probleem ge confronteerd, dat kinderen tegenwoordig groter zijn dan vroegtx. Bij aanschaf van nieuw schoolmeubilair wordt daarmee altijd wel rekening gehouden, maar vooral op de scholen waar al vele jaren met banken en lessenaars staan is sprake van „strak onderwijs". Het probleem komt veel voor op kleuterscholen, maar vooral in de laatste klas van het lager onderwijs komen leerlingen voor, die in hun bankjes wel reuzen lijken. Sc h ooi raadsvoorzi tter A. D. M. Vestergaard weet voor die situaties nauwelijks een oplossing. De gemeente Schiedam heeft wel opslag plaatsen voor oud school meubilair, maar vaak is dat ook te klein geworden. „En wij kunnen toch moeilijk een meubelotheek begin nen," vindt Vestergaard. Schiedam CD A-gemeente raadslid Siem Rosman moet nog enige tijd wachten op het antwoord van BenW op zijn vragen over de voorlopi ge huren van woningen in Woudhoek-Noord, die bin nenkort worden opgeleverd. Het college heeft nog geen antwoord kunnen vinden op de lasüge vragen van het Huisvuil belasting en rioolheffin g cunhoog Vlaardingen De huisvuilbelasting en de rioolhef fing: zullen de komende jaren met aanmerkelijk meer dan de voor de andere tarieven geldende 3,5 procent per jaar stijgen. Dat valt te concluderen uit de aanbiedingsnota van het college bij de meerja renbegroting 1980-1984. Lucretia gebroken Delft In de tuin van mu seum Het Prinsenhof is een. beeld, voorstellende Lucretia vernield. Het beeld is van de sokkel gestoten en daarna doormidden gebroken. Hoewel restauratie mogelijk wordt geacht, zal 'de breuk vermoe delijk altijd zichtbaar blijven. Vlaardingen De Vereniging Wijkbelangen Vettenoordse- polder heeft in een brief aan de gemeenteraad en de com missie voor sociaal culturele activiteiten haar ongenoegen kenbaar gemaakt over het voornemen, de woonruimte bo ven het'Badhuis aan de Valeriusstraat ter beschikking te stellen van een huisarts in de wijk. Volgens de vereniging is dit principebesluit van het college van B en W in strijd met de eerder gedane toezegging, dat de bestemming van de woning pas zal worden bepaald, als samen met de- vereni ging de beheersverordemng4s. gemaakt. De VOP heeft tij dens de laatste vergadering vab de commissie voor sociaal culturele activiteïteh hét tvoorstel gedaan, de bestemming van het woonhuis hiérbij ie betrëkken. Het feit dat de Vettenoordse- Solder eindelijk een eigen uisarts krijgt vindt de vereni ging overigens uitstekend. „De vraag daar om dateert al van lang geleden. Nu wordt dit echter gebruikt om een over leg met de vereniging te om zeilen," constateert de VOP bedroefd. De leden van de commissie en de gemeenteraad wordt verzocht, het .college van B en W op dit punt te cor rigeren. De VOP heeft al eerder ken baar gemaakt, dat met de inge bruikname van het nieuwe buurthuis in de Willem Pijper- straat de ruimtelijke proble men niet voorbij 2ijn. Met name de behoefte aan een ade quate vergaderruimte is nog niet bevredigd. De VOP denkt ook in de toekomst het Bad huis en de bovenliggende wo ning hard nodig te hebben voor al haar activiteiten.' Hoe groot de tariefsverhoging van de huisvuilbelasting de komende jaren zal zijn, is nog niet bekend. Bij de begrotings behandeling voor het jaar 1980 is de huisvuilbelasting al ver hoogd met bijna vijftig pro cent Dat werd voornamelijk veroorzaakt door de proble men bij AVR en de daarmee samenhangende tariefsverho gingen. Het geld dat Vlaardin gen nu moet betalen om de surseance van betaling op te heffen (3,2 miljoen gulden) wordt uit de saldï-reserve ge haald en heeft derhalve geen invloed op de tarieven. Anders ligt dat bij de lening die het O- penbaar Lichaam Rijnmond in opdracht van de bewindvoer ders moet afsluiten. De rente van deze lening zal gedurende vijf jaar worden vergoed door het rijk. Maar het is nog niet duidelijk hoe de aflossing van deze lening zal geschieden. De kans is echter aanwezig dat het bedrag (48 miljoen) over vijf jaar zal worden omgesla gen over de Rijnmondgemeen- ten. Het is duidelijk dat dat Vlaardingen ook weer geld gaat kosten. Daarnaast blijft het risico van de exploitatie van de chemische afdeling, de meest rampzalige poot van de AVR, gedurende tenminste drie jaar voor rekening van de aandeelhouders en Vlaardin gen is er daar één van. Het is dus nog volstrekt onduidelijk wat de gevolgen van deze fi nanciële noodgrepen zullen zijn voor de tarieven van de huisvuilbelasting. Vast staat wel dat ze omboog gaan, en met meer dan 3,5 procent. Wat de noolheffing betreft heeft het college aangenomen dat de kosten van de riolerin gen en van de rioolwaterzui vering uit de rioolheffing zul len moeten worden gedekt. Gezien het grote aantal ge plande investeringen, in het bijzonder van de rioolwater zuivering {de Groote Lucht), zullen naar verwachting in de toekomst extra tariefsverho gingen van gemiddeld 11,5 procent per jaar moeten wor den doorgevoerd, in ieder ge val tot en met 1984. Een lading van ruim 22 Ion hardboard platen is gistermiddag op rijksweg 20 nabij Schiedam aan het schuiven gegaan, toen de vrachtauto waar het hout op lag door een oneffenheid in de weg reed. De chauffeur, die het probleem meteen op merkte, zette de wagen voorzichtig tot stilstand in de vluchtstrook en kon daardoor voorkomen, dat de partij met een grote klap op de rijksweg te recht zou komen. Gewe ken was het gevaar toen echter nog niet. De Schïedamse politie, die door andere wegge bruikers op de gevaarlij ke situatie was geatten deerd, vreesde dat de la ding alsnog zou kantelen en gelastte dat de zaak eerst opnieuw geladen zou worden, voor de wa gen zijn weg kon varvol gen. Het duurde echter uren, voor een vorkhef truck was gearriveerd, die dat karwei kon kla ren... Al die tijd moest het ver keer op rijksweg 20 in de richting vasn Hoek van Holland over één rijbaan worden geleid. Hierdoor ontstonden flinke files. JHt. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen ómgevmg kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. SchiedamTijdens een hoog lopende ruzie heeft een 32-ja- rige Rotterdammer zijn ex- vrouw met een tiental messte ken levensgevaarlijk verwond. De vrouw werd door de politie op de Vlaardingerdïjk hevig bloedend aangetroffen. Zij is in het Noletziekenhuis opge nomen. Momenteel is zij bui ten levensgevaar. Kennelijk liepen de emoties tijdens een ruzie zo hoog op, dat de man besloot het conflict met een mes te beslechten. De vrouw werd voor de ogen van de twee kinderen neergestoken. De politie kon later de man gearresteerd. Aangezien hij een hevig bloedende rechter hand had opgelopen, moest hij eerst worden behandeld in het Noletziekenhuis. CDA-raadslid over de horen. Rosman vindt de huren aan de hoge kant en stelde daar over enkele weken geleden schriftelijke vragen aan het college, dat nu heeft laten weten de vragen niet binnen de gestelde termijn van drie weken te kunnen beant woorden. Het CDA-raadslid heeft het vooral moeilijk met de huren van een vijfkamerwoning. Voor zo'n huis gaan de huur ders 661 gulden betalen; ze ventig gulden teveel om in aanmerking te komen voor huursubsidie. Rosman vroeg het college hoe het mogelijk is dat bij dit project „sociale" wo ningbouw huren tevoorschijn zijn gekomen, die een indivi duele huursubsidie in de weg staan. Hij vindt het onaan vaardbaar dat huurders van een vierkamerwoning (circa /560) wel subsidie kunnen krijgen en die van een vijfka merwoning niet. Daarom vroeg hij net Schiedamse col lege van burgemeester en wet houders of zij het ministerie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening willen verzoe ken de vijfkamerwoningen voor de subsidieregelingen ge lijk te stellen met huizen met een maandhuur van 591 gul den: de maximum maandhuur waarbij nog wel huursubsidie kan worden verkregen. Hij merkte daarbij op dat zo'n uit zondering al betstaat voor 65 plussers en gehandicapten, die een huur betalen boven de subsidiegrens. Tevens stelde Rosman voor met de verhuur van de wonin gen te wachten totdat de resul taten van het overleg met Den Haag bekend zijn. Om te voor komen dat de huizen aan niet urgent woningzoekenden wor den verhuurd voor de hui zen is vanwege de hoge huur geen woonvergunning no diggaf Rosman het college in overweging over te gaan tot een gemeentelijke bijdrage in de hoge lasten aan woningzoe kenden, die op medisch of so ciale gronden een urgentiever- kiaring hebben. Tot slot vroeg hij waarom wethouder Zijde veld de gemeenteraad niet eerder heeft ingelicht over de te verwachten huren. Vlaardingen In de Nivon- boerderij wordt dinsdag 15 april een informatie-avond ge houden over de tot nu toe be haalde resultaten tijdens de in spraak op het herinrichtings plan voor het Lage Weidege bied, ten zuiden van de Van Leeuwenhoekstraat, Het plan kan 's middags tussen 15.30 en 17.30 uur en 's avonds van 19.00 tot 20.00 uur bekeken worden, waarna qr gelegen heid tot discussie is. Het plan werd ontwikkeld door de be woners en gemeente en voor ziet in een groot aantal zoge naamde woonstraten. iiahs (toet O# opP dA*ie O» ifi rvtw»e1 PosVc rjeze 814. MaassluisDe busdienst van Westnederland door Maass luis. die fungeert als de Maassluise stadsbus, gaat zo goed als zeker met ingang van 1 juni een nieuwe route rijden. De ervaringen met de lijndienst, die op 11 maart vorig jaar in gebruik werd gesteld, zijn volgens de vervoermaatschappij goed, maar er zijn wel verzoeken gekomen of de Dijkpolder beter kan worden bediend. Dat laatste zal inderdaad ge beuren, als de nieuwe route van kracht wordt. De bedoe ling is dat de bus vanuit Maassluis-West terugrijdt naar de Uiverlaan en de Westland- seweg, om vervolgens linksaf de Dijkpolder in te rijden. Bij de sporthal moet een keerlus komen om weer in de richting van de oude route te kunnen rijden. Na de wijziging van de dienstregeling zal de Kapel polder wellicht wat minder goed bediend worden, maar daar stapt toch bijna niemand in, zo is de ervaring van de vervoersonderneming. De routewijziguig, die een de zer dagen nog eens nauwgezet wordt bestudeerd en die dan ook met een lege bus zal wor den gereden, houdt niet in dat de reistijd langer zal worden. In het tijdschema dat voor de bus wordt gehanteerd zit nog een speling van vier minuten. Dat is voldoende om de iets* langere route te kunnen op vangen. Er is momenteel nog een on derzoek gaande naar de moge lijkheid, om de sneldienst van uit Maassluis naar Den Haag beter te laten aansluiten op de vertrektijden van de veerpont naar Rozenburg. Of ook die wijziging snel zal kunnen wor den doorgevoerd is nog niet bekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1