Honderd jaar ïn Honorem Dei Poppen Bloem- OzobSey Charles Kemper in de Artoteek groep Sn ,Ais de duivel in de kerk komt zit'ie het eerst op het koor' CuStureSe raad zet zich schrap Met stip Een eeuwlang Het Rijke Roomsche Leven Jubileum agenda Schilderijen in Vier Molens Maasland op de foto donderdag 10 april 1380 YD/SC/WW Een wekelijkse pagina vol informatie over kunst en cultuur uit «Ie regio. Reacties en be richten graag vóór dinsdag 12.00 uur» naar het adres van deze krant, postbus 110, Vlaardingen (La.v. J.H. Bakker), teL 010 352066. moeten lezen om een indruk te krijgen. Misschien zijn er nog wel wat exemplaren be schikbaar; ze zijn de moeite waard. de omzetting van de koorkas in eten, drinken en uitgaan. Van die jaarlijkse uitstapjes wordt in het jubileumboek eveneens uitgebreid verslag gedaan, Het kerkkoor heeft door de jaren heen kennelijk evengoed met het glas als met het gezangenboek kun nen omgaan. Dat die gezellig heid soms wel eens ten koste ging van de devotie blijkt uit de talrijke vermaningen die de geestelijken het koor ga ven. In 1920 zegt „meneer pastoor" onomwonden: „Als de duivel in. de kerk komt, zit hij 't eerste op 't koor." Het „luidruchtige gezel schap" heeft natuurlijk voor al zijn sporen verdiend met zijn dienstbaarheid aan Sinte Cecilia, patrones van de zan gers. Beroemde koorleden, zoals de „legendarische" Paul van der Putten hebben zelfs eigen composities geschre ven. Honderd jaar ups en downs van een kerkkoor. Men zou het boekwerk zelf Schiedam „Tussen mensen die in een koor zingen klikt het altijd. Ik weet niet wat dat is, maar neem nou eens die twaalf Rotterdammers die we er onlangs bijkre- gen. We hebben even kennis met ze gemaakt en diezelfde avond nog stonden we met elkaar aan de tap alsof we el kaar al jaren kenden." de heer F.M.Schoof van het katholieke heren koor „In Honorem Dei" doet zijn best om dat „Iets" wat in het jubi leumboek als samenbin dende factor wordt ge noemd, onder woorden te brengen. Het kerkkoor van de Singel kerk, die officieel „Parochie van de Allerheiligste Rozen krans en Heilige Liduina" heet, bestaat op 16 april hon derd jaar. „In Honorem Dei", Ter ere van God, en die naam roept al de vraag op of het zingen in dit koor liefde voor de zangkunst of rele- gieuse bewogenheid is, Of een combinatie van beide. Met het antwoord daarop heeft koorzanger Schoof het ook moeilijk: „Ik hou erg van zingen, vooral van Latijnse en Gregoriaanse gezangen. Dat zou je dus liefde voor de kunst kunnen noemen. Aan de andere kant wil ik ook graag de eredienst opluiste ren met mijn kunst en dan blijkt toch dat het een combi natie van die twee is. Maar in welke verhouding...". Honderd jaar is, ook voor een kerkkoor zeker niet niks. Koorlid Frans Rosier heeft ter gelegenheid van het eeuwfeest een omvangrijk en goed gedocumenteerd jubi leumboek samengesteld. Een werk waaraan hij maanden lang bezig geweest is, want het koorarchief was niet cen traal opgeslagen. Alleen al daarom is het bij elkaar ha len van allerlei feilen, feitjes en annekdotes een enorm karwei geweest. IHD is beslist geen verzame ling van stijve, droge kerk gangers; daarvoor is het „Rij ke Roomsche Leven" te uit bundig en te kleurrijk. Wie dan ook de geschiedenis van het honderdjarige Singel kerkkoor doorleest komt tot de ontdekking dat de zang- tecbnische hoogtepunten een evengrote plaats innemen als de „ouitenkoorse" activitei ten. „Potverteren" heet bij In Ho norem Dei het jaarlijkse „Zoekmaken van de gelden": Koorsbestuurslid Schoof is tevreden met de huidige be zetting van het koor. „We hebben nu genoeg mensen in voldoende stemvarianten. Nee, in de toekomst zal dat wel anders worden. Jongeren door Mari Timmermans. komen niet meer naar een koor en in de katholieke li turgie hoor je steeds meer Nederlands. Dat zal heus wel goed zijn voor de betrokken heid van de gelovigen, maar ik vind het verdwijnen van het Latijn en het Gregoriaans een duidelijke verarming, een verschraling. Dat blijkt ook wel: uit de wijde omtrek komen mensen naar ons luis teren: in de Singelkerk wordt nog echt gezongen In Honorem Dei laat zijn eeuwfeest natuurlijk niet ongemerkt voorbij gaan. Op zaterdag 12 april wordt er 's avonds om 18.30 een ge zongen Requiemmis gehou den voor al de overleden koorleden. Onder leiding van organist-direkteur Kees Hagendoorn zal de Re quiemmis van Lorenzo Pe- rosi worden uitgevoerd. De zondag daarna wordt er om half elf een een pontifi cale Hoogmis gevierd, waarbij de Rotterdamse bis schop Simonis zal voorgaan. Uitgevoerd worden de Mis- sa Brevis van Joseph Haydn. Na de mis wordt er in de pastorie van de Singelkerk, Singel 104, een receptie ge houden die tot ongeveer twee uur zal duren. Daarna gaan de koorleden met hun dames naar de Wilgenburg om daar in een geztllig sa menzijn het glas te heffen. Tevens is er in de Wilgen burg een expositie ingericht die voor iedereen van 12.00 tot 14.00 uur toegankelijk is. 's Middags om vier uur tenslotte vertrekken de zan gers van IHD in het gezel schap van hun dames per touringcar naar een nog on bekende bestemming. Dat het gezellig wordt is in ie der geval wel bekend Frans Rozier: de samen steller van het jubileum boek. in Honorem Dei, anno 19nu tijdens een koorrepetitle. Een plaatje uit de oude doos: IHD in de vijftiger jaren. De Schiedamse Nans van Pelt exposeert nog tot 12 april haar wandkleden in Galerie Claes 100, Claes de Vrieselaan 100, Rotterdam, Geopend van 10.00 tot 18.00 uur, bovendien op koopavond. Schiedammers die nog nooit in her Passagetheater zijn ge weest, moeten dat 12 april toch echt eens doen. Een ieder kan zaterdag op de open dag een kijkje achter de schermen ne men. Voor de bezoekers heeft het theater een doorlopende filmvoorstelling met histori sche beelden van Schiedam op stapel staan en een voorproefje van het theaterprograma voor het komende seizoen. Zondagmorgen in het Schie damse Pass ageth eater het maandelijkse orgelconcert, georganiseerd door de Neder landse Orgel Federatie. George Blackmore, bij de insi ders bekend als do organist van de klokken winkel, be speelt het grote theaterorgel. Aanvang 10.30 uur. Drenkelingen, gebroken har ten, fikse ruzies, geen werk, geen geld, ontluikend liefde, grote wanorde, complete chaos. Toneelgroep De Fak kel zet het u zaterdagavond 19 april voor in het blijspel „Van melk en honing". De Vlaar- dingse toneelvereniging brengt het op de - inmiddels hard aan vernieuwing toe zijn de - planken van de stadsge hoorzaal. Het als „pretentie loos plezier" omschreven stuk is van de hand van de Philip King. De regie berust bij Hans Oosterman. Kaarten a /7,5Q verkrijgbaar op tel. 350948 en vanaf 14 april aan de kassa van de stadsgehoorzaal. Mensen, die een hekel heb ben aan „kassie kijken" kun nen vrijdagavond 11 april naar het OJC in Maassluis gaan. Daar draait de film Grove Tube, een persiflage op onder meer het maken van televisie programma's. Het dreigende miljoenen- tekort op de Vlaardïngse meerjarenbegroting doet zich naar alle richtingen gelden. Ook in het cul tuurbeleid. De culturele raad 2iet het met lede ogen aan, maar wat kan zo'n clubje kunstminnen de dames en heren be ginnen tegen de financië le logica van het college? Weinig. Op één belang rijk punt echter heeft de culturele raad zich schrap gezet: de vernieu wing van het stadsge hoorzaalcomplex. Het college wilde de investe ring daarvoor opschui ven naar 1983, een voor nemen waartegen de cul- tuurraad zich verzei Met name het al jaren gele den in het complex ge plande minitheatertje kan volgens de raad nu niet langer op zich laten wachten. „Dat Vlaardingen nog steeds niet over een der gelijke voor kleine pro ducties geschikte gele genheid beschikt wordt in toenemende mate als hinderlijk ervaren. Toch zou met betrekkelijk eenvoudige middelen de zaal Harmonie als zoda nig geschikt kunnen worden gemaakt. Kort om, wij zijn van mening dat het niet billijk is de alleszins gerechtvaardig de wensen met betrek king tot het instandhou den van de kwaliteit van ons schouwburgcomplex opnieuw een jaar langer op de proef te stellen. Wij adviseren u dan ook de geplande investering te. handhaven onder 1982," aldus de culturele raad, die vorig jaar de gemeen telijke cultuurbegroting „afkeurde". De Bloemgroep, een toneelgezelschap dat zeer lovende recensies haalde met haar laatste stuk over relaties „Je weet niet wat je hebt", komt zaterdag in Maassluis. Daar vindt in het ojc Ozobleu een themaweek plaats over sex en aanverwante zaken. Dat is dus noga] wat. President Steynstraat 2, aanvang 21.00 uur. Schiedam Tekeningen en schilderijen kijken in dienstencentrum De Vier Molens op de Nieuwe Damlaan 766 kan vanaf woensdag 9 tot en met dinsdag 22 april. De werkstukken zijn allen gemaakt door leden van de teken- en schilder- groep van de Vier Mo lens, die iedere woensdag in het gebouw aan de Nieuwe Damlaan bijeen komen. Mevrouw B. Köhler-Beijer, leidster van het dienstencentrum, vertelt over de tentoon stelling: „De expositie laat zien. dat deze vorm van creativiteit niet aan leeftijd gebonden is en dat men onder goede lei ding iets kan bereiken wat voldoening schenkt." Vlaardingen—- Onder de titel prijs in de Willinck van Col- „getekend voor journalisten" lemprijs. Op vele tentoonstel- exposeert de Rotterdamse lingen in binnen- en buiten kunstenaar Charles Kemper land was zijn werk te zien. Hij vanaf afgelopen zaterdag in de is lid van de Pulehri in Den Galerie/artotewek aan de Haag en de Haagse aquarellis- Oosthavenkade 8 in Vlaardin- ten. Charles Kemper tekent gen. De expositie bestaat uit voor de Sijthoff-pers, de uit- vijf aquarellen en 27 tekenin- geefster van onder andere het gen, die Vlaardingen en omge- Rotterdams Nieuwsblad, waar ving als onderwerp hebben. hij onder andere samen met Kemper werd in 1913 te Ben Swaep de serie „weerzien Heemstede geboren. Hij was met....." verzorgt, leerling van de Rotterdamse Wetk van hem bevindt zich in Academie voor Beeldende de collectie van het stedelijk Kunsten en van H, F. Boot te museum te Schiedam, het Haarlem. Haags gemeentemuseum, het In de loop der jaren won hij spoorwegmuseum te Utrecht prijzen voor stadsgezichten in en in alle grote archieven van Schiedam en Voorburg, de Nederland, eerste prijs in de Havenprijs- De tentoonstelling blijft in de vraag van de Rotterdamse artoteek tot en met zaterdag 26 Kunststichting en de tweede apriL De toegang is gratis. Maasland in het begin van doze eeuw. Wie dat nog nooit heeft gezien - en dat zijn er ongetwij feld velen - kan vanaf aanstaande zaterdag te recht in de Rozenhof aan het Kerkplein in Maas land. Daar gaat een foto tentoonstelling van start over het oude en het nieuwe Maasland. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met don derdag van 15.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag- en zondagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur. De foto's hangen er tot 20 apriL Thema's als frustratie. liefde, horror of perverse humor doen ook in het poppen theater van zich geiden. Morgenavond in de Vlaardingse culturele sociëteit B'Bwa- na The Stuffed Puppet Theatre, een pro gramma met handschoenpoppen, mime, marionetten en andersoortig materiaal. Het poppentheater bestaat Neville Tran- ter. Berend Douwes en Evan Berman, Hofiaan 12, aanvang 22.00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4