SCHIEDAMSCHE 10URANT Verkeersplann en nauwelijks meer te realiseren i r Reconstructie rond Rozenburgsestraat I Ik -neem- de proef m krant Rumoer rond draagvleugelverbinding: Werkgroep bekijkt bereik baarheid openbare gebouwen Wijko verleg- Oost vraagt meer tijd voor inspraak Goudriaan: 'Het is afgelopen' Vrouwen op zoek naar eigen huis Verschuiving van veer naar Bene- luxtunnel Bewonersvereniging Zuid hoefde niet rebels te zijn lal Sociaal-cultureel plan (v Woensdag 16 april 1980- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD- "104de jaargang no. 26594 -8 pagiha'3 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 141144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL in rircusBassie en Adriasn blijkt nu al een daverend succes. Pagina drie. Schoolraad Schiedam wil onderzoeknaar verdwenen schoolverlaters. Pagina drie. Verwerking van tuinafval: een levensgroot probleem. Pagina vier. Sportraad slikt bezuinigingen. Pagina vijf. indien teveel: regels over schoolraad laten vervallen. Vlaardingen„De lol is er af, het is gewoon afgelopen." Pessi mistischer had wethouder Gou- driaan het niet uit kunnen druk ken. Het dreigend failliet van de gemeente Vlaardingen, voor een belangrijk deel veroorzaakt door de enorme verliezen die de Afval verwerking Rijnmond heeft gele den, laat de gemeente geen enkele ruimte meer om nog iets van posi tief beleid te tonen, aldus de wet houder tijdens de vergadering van de verkeerscommissie. De vergadering besprak gisteravond de bezuinigingsvoorstellen van het college in de sector van het verkeer en vervoer. Veel kritiek viel nau welijks te bespeuren; men keek el kaar wat aan en luisterde gelaten hoe Goudriaan de kritiek die er dan nog was bijvoorbeeld het opschui ven van de aanleg van nieuwe fiets- en voetpaden 7—met ijzeren finan ciële logica ontzenuwde. Een poging van enkele raadsleden het krediet van 2,3 miljoen gulden voor de reconstructie van de West- landseweg/Marathonweg vooruit te schuiven, om zo wat geld vrij te krijgen voor andere dringende za ken, werd haastig ingeslikt toen Goudriaan er op wees dat, wil er nog iets van het voorgenomen ver keerscirculatieplan terecht komen, deze investering in elk geval gedaan moet worden. Wat de uitvoering van dat geruchtmakende verkeers plan overigens betreft; het werd duidelijk dat dit zo langzamerhand tot het rijk der ficties behoort. Gou driaan zei het zo, doelend op de in spraak: „We zitten nu wel leuk in te spelen op dat verkeerscirculatie plan. maar als straks puntje bij paal tje komt kunnen we het toch niet betalen. De afsluitingen {zoals ge pland op de Van Hogendorplaan. red.) zitten bijvoorbeeld nog niet eens in de begroting." Wel was de wethouder, met de an dere raadsleden, van oordeel dat in ieder geval getracht moet worden de herinrichting van de Richard Holstraat en omgeving uit de bezui nigingen weg te halen. In het begin van de vergadering bleek uit dc woorden van de wethouder dat het college deze reeds lang toegezegde herbestrating van het lijstje wilde schrappen. Later gaf hij de raadsle den echter toe dat toch geprobeerd moet worden de aanvankelijke plannen doorgang te laten vinden. Opmerkelijk was nog Goudriaans mededeling dat het college besloten heeft gemeentewerken, bovenop de reeds aangekondigde bezuinigings voorstellen, nog een extra bezuini ging van 3 a 5 procent op te leggen. Deze bezuiniging zou over de gehele linie, en met name op het terrein van het straatonderhoud en plant soenen, moeten worden uitgevoerd. Directeur van gemeentewerken, de heer Gerritze, reageerde waarschu wend met de opmerking dat juist op dit terrein al een achterstand be stond en er geen enkele „rek" meer in zit. Hij werd door enkele raadsle den bijgevallen met de opmerking dat de extra bezuiniging dan maar over alle diensten op vergelijkbars posten moet worden uitgesmeerd. De bezuinigingsvoorstellen zullen in mei in hun totaliteit in de gemeen teraad besproken worden. VlaardingenHet stedelijk overleg vrouwencafé's (SOK) trekt er zaterdagmiddag op de fiets op uit om de zo felbegeer de eigen ruimte te gaan zoe ken. De fietstocht, die om 14.00 uur start vanaf de West havenplaats. zal de vrouwen langs de diverse leegstaande panden voeren waarvan men denkt dat die eventueel voor de huisvesting in aanmerking zouden kunnen komen. Een half uurtje^ later, wordt .wet houder Maarleveld het1 resul taat van de tocht overhandigd. Door het bezit van een eigen vrouwenhuis hoopt het SOK minder afhandelijk te worden van de buurtcentra. Men wil in het huis onder andere een bibliotheek, gespecialiseerd in vrouwenlectuur, en een ad vies- en informatiegelegenheid realiseren. Het college echter meent dat een dergelijke ac commodatie er voorlopig niet in zit. Desondanks staat het bovenaan op het verlanglijstje van de SOK. De veerboot, die dagelijks zijn baantjes trekt van Maassluis naar Rozenburg en terug. Steeds meer automobilisten lijken voorkeur te hebben voor de Beneluxtunnet. Waterweg In het vierde kwartaal van 1979 heeft het veer MaassluisRozenburg tien procent minder auto's overgezet dan in het vierde kwartaal van 1978. In die zelfde periode steeg het aan tal auto's, dat de Beneluxtun- nel passeerde, met elf pro cent. De daling van het aan tal overgezette auto's op het veer was ongeveer even groot (in procenten) als in het derde kwartaal. Er lijkt dus duidelijk sprake te zijn van een verschuiving: heel wat forenzen die vroeger van de pont gebruik maak ten, rijden nu een stukje door en nemen de tunnel. Een daling viel overigens ook te constateren In het aantal voertuigen met een gevaarlij ke lading, die niet door de Be- neluxtunnel mogen. In het vierde kwartaal van 1978 kwamen er 939 over via het veer;in het laatste kwartaal van 1979 waren dat er 809. De ontvangsten van het veer liepen door deze ontwikkeling eveneens terug. Vergelijking der beide kwartalen laat een vermindering van drie procent zien. W ij kbewoners eisen uitstel Maassluis De bewoners van het Hoofd en omgeving in Maassluis zijn woedend over de wijze, waarop de plannen voor de draagvleu gelverbinding tussen Maassluis en Londen zijn gemaakt en gepresenteerd. De Conro Enter Lines, een nieuwe ferrymaatschappij, wil in het voorjaar van 1981 met een dergelijke ver binding starten. Voor dit doel zal op de Bur gemeester de Jonghkade in Maassluis een gro te terminal en een hotel moeten worden neer gezet. in het verleden betrokken lijn geweest bij minder fraaie han delingen, aldus de werkgroep. De bewoners willen op korte termijn duidelijkheid over een heleboel zaken. Om te begin nen moet er een enquête wor den gehouden om te zien. hoe de stemming onder de bevol king ten opzichte van de plan nen is. Die enquête zou moe ten worden opgesteld door de wijkvereniging en de werk groep zelf. Inmiddels heeft het Maassluisc college van B en W besloten, zich nag eens uitgebreid over de hele zaak te buigen. Met name zal gesproken worden over de reacties, die de plan- nen inmiddels hebben losge- maakt. Dit gebeurt in een ex- tra vergadering van het colte- i ge, die morgen wordt gehou-; den. ^Terminal aantasting aan leefbaarheid' Dit betekent volgens de bei de groeperingen een ernstige aantasting van de leefomge ving in de wijk. De bewo ners, gebundeld in de wijk vereniging en de Werkgroep Leefbaarheid 't Hoofd, heb ben in een brief aan het ge meentebestuur uitstel van de plannenmakerij van min stens vier weken geëist, om eerst eens rustig te kunnen Schiedam „Wie is immers niet tevreden met wat hijzelf wil?*' Met deze retorische vraag betuigt bewonersvere- niging Schiedam-Zuid haar instemming met de inspraak procedure en de reorganisa tieplannen voor de straten rond het Rozenburgseplein. „In het verleden," stelt de vereniging, „hebben veel be woners de indruk gekregen dat onze vereniging een ver lengstuk is van de gemeente. Dat is beslist niet het gevai; wij proberen de wensen van de wijk te integreren in de gemeentelijke plannen en daar is soms echt wel wat kracht voor nodig!" Maar deze keer heeft bewo nersvereniging Zuid zich niet rebels tegen de gemeente hoe ven opstellen. De bewoners van de wijk kunnen nu vanaf de allereerste fase meebeslis sen. Op maandag 21 april gaat het allemaal gebeuren in het provisorische wijkcentrum aan de Zwartewaalsestraat 16. Bij die gelegenheid zullen ambtenaren met bewoners en buurtwerkers kennismaken, samen het werkgebied in kaart brengen en de grenzen van het bespreekbare bepalen. Basisidee voor de reconstructie is dat de Rozenburgsestraat de centrale verkeersstraat van de buurt wordt en dat de omlig gende straten, de Beierlandse-, Ouddorpse-, Goereese- en Hel- levoetsestraat, alsmede het Ro zenburgerplein en een gedeel te van de Nieuwe Maasstraat bestemd zijn als woonstraten. Vooral de inrichting van die woonstraten is nog een onbe schreven blad in het planboek van de gemeente. De bewo ners kunnen er al hun ideeën op uitleven en krijgen boven dien een aantal suggesties over verschillende inrichtingsmoge lijkheden. Öp 21 april wordt de eerste bijeenkomst gehouden in het wijkcentrum aan de Zwarte- waalsestraat 16. Op de tweede avond, 12 mei, staat er een „kale" maquette van de tvijk, zodat de reconstructie meteen zichtbaar kan worden ge maakt. Op de derde avond, 9 juni, zijn de plannen op teke ning gezet en kan het werk beginnen. Alle bewoners van het betref fende wijkgedeelte zijn al op de hoogte gebracht en kunnen door middel van een enquête- De Ouddorpseslraat Is een van de straatjes in de buurt van het Rozenburgerplein, waarvan de bewoners mogen meepraten over de inrichting. formulier alvast hun wensen aan de gemeente kenbaar ma ken. De resultaten van deze enquête worden ook in de dis cussie van 21 april meegeno men. Schiedam Na ruim een jaar voorbereidingen te heb ben getroffen gaat de werk groep Schiedam van de Con sumentenbond een onder zoek instellen naar de toe gankelijkheid van openbare gebouwen in Schiedam voor gehandicapten. Men wil met vijfentwintig vrijwilligers circa vijfhonderd openbare gebouwen gaan onderzoeken. Hierbij wordt gedacht aan winkels, banken, overheids gebouwen, kerken, zieken- huizen en praktijkruimten van artsen. Aan de hand van een meetlijst en de meetlint zullen de men sen van de werkgroep de ge bouwen onderzoeken op de toegankelijkheid voor rolstoel gebruikers. Deuren, gangen, drempels, toiletten enzovoorts zullen door de werkgroep wor den opgemeten. Aan de hand van deze gegevens zal een ra- port worden opgesteld, dat aan de Provinciale Revalidatie Stichting wordt gestuurd. Deze stichting zal vervolgens samen met de consumentenbond ad viezen aan de eigenaars van de gebouwen geven, die tot een verbetering moeten leiden van de toegankelijkheid voor gehandicapten. De werkgroep Schiedam van de Consumentenbond hoopt in augustus het onderzoek te kunnen afronden. Het onder zoek zal worden voorafgegaan door een informatieavond, die morgenavond om acht uur in zaal Irene aan de Nieuwe Ha ven 155 zal worden gehouden. De werkgroep heeft aUe te on derzoeken gebouwen schrifte lijk ingelicht over het onder zoek, en hen verzocht hieraan hun medewerking te verlenen. De eigenaars van de openbare gebouwen zijn ook uitgenodigd voor de informatieavond, waar aan de hand van een dia-serie het onderzoek zal worden uit gelegd. bekijken wat de bewoners er zelf van vinden. De wijkvereniging en de werkgroep laten in hun brief weten de indruk te hebben, dat er bij het maken van de plannen erg onzorgvuldig en overhaast te werk is gegaan. Een woordvoerster van de werkgroep, mevrouw Van der Stap: „We zijn er van over tuigd dat een dergelijk initia tief uitstekend is voor de stad, maar wij vinden dat de bewo ners van de directe omgeving volkomen zijn genegeerd. Toen de plannen vorige week op de informatie-avond voor de bewoners werden gepresen teerd, was iedereen te zeer overrompeld om 2ich goed te kunnen realiseren wat er aan de hand was." Volgens de werkgroep en de wijkvereniging zit er ook een luchtje aan de splinternieuwe onderneming, die de draag- vleugellijn naar het centrum van Londen wil gaan opzetten. De bewoners hebben zo hun twijfels over Conro Enter Li nes. Er zouden momenteel on derzoekingen gaande zijn om te controleren of de berichten juist zijn, dat deze maatschap pij en de betrokken personen Schiedam Weer heeft de femeente Schiedam ernstige ritiek gekregen op de wer kwijze die zij volgt inzake de sociaal culturele planvor ming. Na de bewonersvere- niging Zuid heeft nu ook het wijkoverleg Schiedam-Oost de gemeente verzocht het procedurevoorstel voor de totstandkoming van het wel- zijnplan in te trekken en de inspraaktermijn met nog eens twee maanden te ver lengen. De bewonersvereni ging Schiedam-Oost heeft zich achter de kritiek van de wijkoverleggroep geschaard. Het wijkoverleg vindt dat het te weinig lijd heeft gekregen om het al enige malen gewij zigde procedurevoorstel van commentaar te voorzien. Vori ge week kwam een einde aan de periode van twintig dagen, waarin schriftelijke reacties op Dit nieuwsblad, waann u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra koslen bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. toe vAad c,?oV'c (4a»® Ptd*c&" oei 4 O* De*c pont open «vetop* ,nd»< P°: ,sttC«3e O®4*' A3A. - het plan geleverd konden wor den. Het wijkoverleg schrijft in een brief aan de gemeente raad, dat het tijdsbestek van twintig dagen volstrekt onvol doende is geweest om een con structieve bijdrage te leveren op het voorstel. De beëindi ging van de periode viel sa men met de vergadering van de raadscommissie voor vor ming en recreatie, waarin het voorstel werd goedgekeurd. Volgende week beslist de ge- meenteraad over het voorstel. Het wijkoverleg wil nu dat het voorstel in zijn geheel wordt" ingetrokken en de inzendings termijn voor schriftelijke reac-i ties met twee maanden wordé verlengd, zodat het meer tijcj heeft om zich over het proce-j dure voorstel te buigen en da consequenties ervan te over-l zien. De groep beroept zicht daarbij op de rijksbijdrage re] geling sociaal culturele activi-j teiten, die voorschrijft dat dej gemeente niet eerder een pro-j cedurevoorstel kan aannemenj dan nadat de bevolking uit-, voerig is geraadpleegd en na overleg met de betrokken in stellingen. Bewonersprotest tegen plannen met bus en tram Schiedam De bewoners van de flats aan de *s-GraveIandse4 weg maken zich bezorgd oven de plannen van de gemeente om een sneltram voor hun deur te laten rijden en de bus route over de Singel te ver-: plaatsen naar de 's-Graveland- seweg. Namens de bewoners heeft de huurdersvereniging 's-G raveland-Delfland eert I protestbrief verzonden aan burgemeester en wethoudersv i I De omwonenden vrezen datI de geluidshinder op de toch aï I door verkeer overbelaste weg'Ll onaanvaardbaar wordt In de deelnota openbaar ver voer 1980-1985 stelt de ge meente voor de Singel voox doorgaand verkeer af te slui ten en de bussen, die nu vis;i; die straat van en naar het sta-<| tion rijden, in de toekomsy over de 's-Gravelandseweg tqP laten rijden. Het verbaast da. bewoners des te meer dat dtf gemeente op geen enkele wijzdl de bewoners heeft ingelicht, over deze plannen en hen niet' heeft betrokken bij de plan-*!: vorming.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1