STAD/STREEK 'Bewoners en raad voor het blok gezet' Actie van Amnesty tegen doodstraf Kabelnet duurder dan gas en water IB WMv.d.UNDE Veerdienst wekt woede van Jaap van de Griend Huiseigenaren Weinig verandering puntenwaardering W aar bor gmaatschappij bestaat tachtig jaar Bloemschikken in De Vier Molens WEES ZUINIG NIET BENZINE, MAAK MUZIEK HOUTMAN QUISPEL anno 1665 NV Lijnbaan 63 - Rotterdam NV HET SPINET In Woudhoek: Nerts jassen gestolen Gevaarlijke bloeding door ruzie Schieten op trein Maassluis groeit gestaag Show Collecte vanSAKOR Noodopvang zoekt vrijwilligers Centrum terug naar vijftig Te water in Lange Haven Herdenkingsbijeenkomst SGP donderdag 17 opril 1980 VD/SC/WW '„J." '/i Maassluis-De nieuwe veerdienst Maassluis Londen, die volgend jaar van start moet gaan, houdt de gemoederen en de tongen binnen de ge meente flink in beweging. Draagvleugelboten, een terminal en een bijna der tig meter hoog hotel aan de Burgemeester de Jong- hkade plus alles wat daar bij hoort zijn nu eenmaal moeilijk over het hoofd te zien. Een project dat wordt toegejuicht door middenstanders, door bur gemeester en wethouders en door een aantal raads leden maar door anderen, onder wie de bewoners van het Hooft, met wat meer scepsis wordt beke ken. Kritikaster van het eerste uur is Jaap van de Griend, raadslid voor de PPR, die zijn woede over de gang van zaken niet onder stoelen of banken wenst te steken. Zeker niet, omdat deze woede al sinds enige maanden bij hem aanwezig is en er in de loop der tijd niet min der op is geworden. Het begon in januari van dit jaar, toen in een besloten ver gadering van de raadscommis sies voor ruimtelijke ordening en financiën door Wethouder Isaak van der Knaap de plan nen van de gemeente, om met Conro Enter Lines (CEL) in zee te gaan, voor het eerst uit de doeken werden gedaan. Jaap van de Griend; „Bij die gelegenheid» de eerste con frontatie met het 'nieuwe project, heb ik een aantal vra gen gespuid, onder andere over de procedures die ge volgd zouden worden; over de invloed van de bewoners van het Hooft; over de infrastruc tuur van de wijk; het creëren van nieuwe aan-en afvoerwe- ger». Op al die vragen kreeg ik geen antwoord en, na aandrin gen mijnerzijds, is de wethou der ontzettend kwaad op me geworden. Ik zou me negatief opstellen; ik moest de werkge legenheid en het economisch belang van de haven in de ga ten houden en meer van die argumenten. Maar, wat kwalij- door Tineke Diepenhorst ker was: de wethouder bleek niet van plan om m'n vragen te beantwoorden en gaf me de raad om maar op te stappen. Nou, dat heb ik toen maar ge daan". Bij een tweede, eveneens be sloten vergadering bleken meerdere raadsleden zich kri tischer op te stellen dan de eerste keer. De vragen die bij die gelegenheid loskwamen betroffen vooral de omvang en •hoogte van het hotel en hoe dit ingepast zou moeten wor den in de bestaande bebou wing. Waarbij men er, tot op dat ogenblik, nog steeds van Uit ging dan men te doen had met een zeer solide onderne ming. In maart kwam het voorberei- dingsbesluït voor het betref fende gebied op tafel. Een rou tine-kwestie leek het; bij het verlengen van voorbereidings- besluiten gaan de raadsleden er van uit dat er niets veran dert, tenzij men hierop in een toelichting attent wordt ge maakt. Jaap van de Griend: „Ik neem het mezelf hoogst kwalijk dat ik toen niet beter heb opgelet. Als ik de bijbeho rende kaarten beter had bestu deerd had ik kunnen weten dat er een paar veranderingen hadden plaats gevonden en dat het woongebiedje dat nu ver dwijnen moet, buiten de teke ningen was gehouden. Maar niemand heeft ons, raadsleden, hierop gewezen en allemaal hebben we ons fiat gegeven. Het was een foute beslissing, die velen achteraf betreuren, maar we zijn met open ogen in de val gelopen." Samen met mr. Pieter Hoog- enraad (PvdA) onderzoekt van de Griend momenteel of het juridisch mogelijk is om op deze beslissing, die werd inge geven door gebrek aan voor lichting, kan worden terugge komen. Voor de nodige ach tergrond-informatie werd de hulp ingeroepen van de ge meentesecretaris. „Een niet- politieke figuur," licht Jaap van de Griend toe. „We had den het vermoeden dat we hij wethouder van der Knaap geen gehoor zouden krijgen. Maar zoals de zaken er nu voorstaan hebben de bewoners van 't Hooft geen andere mo gelijkheid tot inspraak dan via een AROB-procedure. Ik vind het trouwend beneden peil dat diezelfde bewoners niet door de gemeente, maar telefonisch door Conro Lines worden be naderd om hun huizen te ver kopen. En tevens verbaas ik me er hogelijk over dat een collega-raadslid (Leen de Zeeuw van de VVD - Red) zich opwerpt als een soort van promotor van de Conro-Lines en als public-relatïonsman van de Maassluise middenstand. Nota bene, nog vóór deze za ken in het openbaar in de raad behandeld zijn." Behalve z'n kwaadheid heeft Jaap van de Griend ook zijn twijfels. Over de soliditeit van de Conro Enter Lines, over de haalbaarheid van het hele project. „Gemiddeld zestig da- Jaan van der Griend in protest, maar op moest stappen." „De wethouder zei dat ik gen van het jaar kun je niet met draagvleugelboten varen op de Noordzee, want dan is de windkracht te sterk" zo licht hij toe. „Bovendien heb ik sterke bedenkingen tegen de koppelverkoop van een lijndienst met een hotel. Wat gebeurt er als de bouw van zo'n gigantisch project ergens blijft steken? Wat moet je er dan verder mee? De publica ties die inmiddels in de lande lijke pers verschenen over de financiële handel en wandel van de directeur van Conro Enter Lines hebben m'n twij fels nog versterkt. Begrijp me goed, milieuvriendelijke acti viteiten aan de haven juich ik van harte toe. Een lijndienst, een terminal, wandelpro'mena- des, een wijk die uit z'n isole ment wordt verlost: prima al lemaal. Maar zoals het nu ge gaan is zijn èn de raadsleden èn de bewoners volledig voor het blok gezet. En dat voor een project, dat steeds meer twijfels op gaat roepen!" Huizenbezitter J. L. Spuijbroek uit Schiedam wordt maandag avond benoemd in een specia le commissie, die in Schiedam de bepalingen uit de woon- ruimtewet van 1947 naleeft. De makelaar in onroerend goed zal in die commissie ex artikel 8 van genoemde wet de Schiedamse huiseigenaren vertegenwoordigen. Plaatsver vanger van Spuijbroek in de commissie wordt M. van de Most. Ook enkele leden van de Schiedamse gemeenteraad worden nieuw in de commissie benoemd: mevrouw H. C. van Lambalgen-Brouwer (CDA) en de heren J. G. van Kleef (PvdA) en G. P. Verhulsdonk (VVD); hun plaatsvervangers worden mevrouw A, A. de Jong-Sunderman (VVD), G. Brouwer (PvdA) en A. J. A- .van Lingen (CDA). Piet Roosen CDA-gemeenteraadslid P. Roosen (53) gaat de gemeen te Schiedam vertegenwoordig en ïn het bestuur van de stich ting maatschappelijk werk Schiedam. Maandagavond wordt Piet Roosen officieel in de stïcbtingsraad benoemd. Gemeenschap Voor vacatures in de stich- tingsraad van de Schiedamse Gemeenschap, het overkoepe lend culturele orgaan van de stad Schiedam, zijn voorgedra gen; H. M. J. Bonzet, C. J. P. de Graaff en mevrouw G. H. van den Akker-de Jager. Al enige tijd draaien zij officieus in de SG mee en maandagavond worden zij door de gemeente raad benoemd. De drie kandi daten zijn ook anderszins ac tief in Schiedam: Bonzet en Van den Akker zitten in het afdelingsbestuur van B'66 en De Graaff is sinds kort voor zitter van bewonersverenigïng Schiedam-Centrum. In de SG- raad zitten vanaf maandag dan drie journalisten: Henk Bonzet, Cees de Graaff en Hans Leyte. Maassluis De puntenwaardering, die is vastgesteld voor de huuraanpassingen die op 1 juli moeten ingaan, is in Maassluis nauwelijks veranderd ten opzichte van vorig jaar. De enige wijziging is, dat per wijk een punt extra is verleend. Dit is gebeurd omdat de gemeenten bij het vaststellen van de punten weer rekening mogen houden met de onderhoudstoestand van de woonomge ving. Sinds enkele jaren wordt de hoogte van de gedifferen tieerde huuraanpassing voor woningen die ouder zijn dan vijf jaar jaarlijks vastgesteld aan de hand van dat puntensysteem. Veel differentiatie is in de Maassluise situatie niet te verwachten: ook dit jaar vallen vrijwel alle woningen in de trendmatige huurverhoging van 6 procent. Schiedam De Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij Kethel en omstreken viert net komende weekeinde haar tachtigjarig bestaan. De maat schappij, die aan het begin van de twintigste eeuw is opgericht om de schade te dragen die de inwoners van Kethel en Spa- land leden door brand is ïn de loop der jaren uitgegroeid tot een goed geoutilleerd verzeke ringsbedrijf. Het bedrijf biedt inmiddels verzekeringen op elk gebied en geeft de verze kerden, die leden zijn, behalve een winstdeling ook inspraak. Het tachtigjarig bestaan wordt gevierd door de leden van de coöperatie een oud kethelse feestavond aan te bieden in gebouw De Rank op 18 en 19 april. Op de twee avonden zul len de verzekeringsnemers worden geamuseerd met het blijspel „Polly Perkins" uit Maassluis en de boerenkapel van muziekvereniging St,Rad boud. Schiedam Zaterdag 26 april aanstaande verzorgt de KMTP, afdeling Schiedam voor de tweede keer een wed strijd voor gevorderde bloem- schikker(ster)s in het dien stencentrum De Vier Molens. Een rayon-wedstrijd waarvoor de hierbij aangesloten afdelin gen afvaardigingen kunnen inzetten. De opdrachten ko men in het teken te staan van de aanstaande troonswisseling. De composities worden door vakmensen gejureerd. In af wachting op de uitslag worden demonstraties bloemschikken gegeven. De echtgenote van burgemeester Te Loo zal de prijzen aan de winnaars uitrei ken^ Vanaf 17.00 uur krijgt een ieder die hiervoor belang stelling heeft de gelegenheid de werkstukjes te bekijken. Vlaardingen Amnesty International voert dit jaar een actie voor af schaffing van de doodstraf over de gehele wereld. Ook in Vlaardingen be staat de gelegenheid om de actie, die voornamelijk zal bestaan uit het verza melen van zoveel moge lijk handtekeningen, te ondersteunen. De plaatse lijke afdeling van Am nesty International heeft op tien punten in de stad handtekeninglijsten ver spreid. Bij haar actie tegen de doods traf beroept de organisatie zich op een van de artikelen uit de universele verklaring van de rechten van de mens, waarin het recht op leven voor ieder een is vastgelegd. Daarnaast wijst Amnesty op een ander artikel dat zegt „dat niemand onderworpen zal worden aan folteringen of aan wrede, on menselijke of onterende be handeling of bestraffing." De doodstraf is, volgens Amnesty, het summum van een dergelij ke wreedheid. Mensen die sympathie voor de actie van Amnesty Internatio nal voelen kunnen in Vlaar dingen hun handtekening plaatsen op de volgende adres sen: de gemeentebibliotheek en alle filialen, clubhuis Oost en De Haven, de Heipaal en *t Nieuwelant, de Kattebeker, Bot Behang en Boekhandel Den Draak. Komende zater dag zal de organisatie boven dien op het Vlaardingse Lies veld aanwezig zijn. Alle hand tekeningen zullen deze 2omer tijdens het zesde congres van de Verenigde Naties in Cara cas aan de VN-vertegenwocr- digers worden overhandigd. ADVERTENTIE Singel 116-Schiedam Lijnbaan 63 - Rotterdam De Heijermansflat is in Woud hoek van planologische betekenis: waar je ook staat in de toekomstige nieuw bouwwijk, de flat springt eruit als vroeger de kerktorens in een dorp. Schiedam Bij de aanleg van leidingen ïn Woud- hoek-Noord wordt dertig procent van de kosten veroorzaakt door voorzie ningen voor kabeltelevi sie. Daarmee is dit „luxe net" precies tweemaal zo duur geworden als de wa terleiding en precies an derhalf maal zo duur als het gasnet. Alleen de kos ten, die het elektriciteits bedrijf moet. maken, springen er bovenuit. Schiedam Dieven hebben een bezoek gebracht aan mo dehuis Alja op de Broersvest Uit alle rekken met kleding namen zij het allerduurste mee. Twee nertsjassen met een totale waarde van twintigdui zend gulden worden vermist. De inbrekers forceerden een slot van de toegangsdeur, als mede de kettingen waarmee de jassen aan het rek waren bevestigd. Schiedam Een ruzie tussen een huiseigenaar en een huur der heeft ertoe geleid, dat de huurder met een slagaderlijke bloeding in het Noletzieken- huis moest worden behandeld. De spanningen tussen de twee mannen liepen zo hoog op, dat de huurder in een poging de huisbaas te slaan door een ruitje van een voordeur aan de Nicolaas Beetsstraat heen ging. Door buurtbewoners werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hij moest worden ge hecht Gas, water, elektriciteit en cai gaan althans wat de aanleg van leidingen daarvoor be treftgezamenlijk 4,45 ton kosten in dat plandeel van Woudhoek-Noord dat ambte naren 1-B noemen. De ge meenteraad neemt maandag avond een besluit over de aan- legkosten. De openbare nuts bedrijven Schiedam (ONS) willen van het krediet gemid deld 44 mille per jaar gebrui ken. Op de raadsagenaa staat ook een punt dat nog te maken, heeft met het al goeddeels ge realiseerde deelplan 1-A, het zogenaamde plan-Hoorn. Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten bouwt daar 22 pre- mie-A-woningen en krijgt nu de grond in erfpacht, overi gens onder een aantal voor waarden. Er is een anti-specu- latiebeding en ook zal de loca tiesubsidie, die het rijk geeft, gefaseerd over een periode van tien jaar ten goede komen aan de eigenaars van de wo ningen. Voorts zijn er de bepa lingen, zoals zij in de nota gronduitgiftebeleid uit 1979 staan: het erfpachtsrecht is ge steld op zestig jaar met een mogelijkheid tot verlenging mei twintig jaar en om de vijf jaar kan het canon met maxi- .maal 25 procent warden ver hoogd, met een integrale her ziening om de twintig jaar. Schiedam De politie heeft dinsdag een zestienjarige jongen aangehouden, die even tevoren de sprinter tussen Vlaardingen en Schiedam aan het beschieten was. Hij werd aangehouden na dat hij al heel wat kogeltjes op de trein had geschoten. De Schie damse politie vond het verstandiger om de twee luchtdrukpisto len van de jongen in beslag te nemen. De schade is onbekend. Maassluis De Maassluise be volking groeit nog steeds ge-1 staag. Ten opzichte van de; maand januari registreerde de afdeling bevolking op 1 april een groei van in het totaal 99 nieuwe inwoners. Dat getal was vooral te danken aan het geboorte-overschot van 108 Maassluizertjes. Verhuizingen van en uit de stad leverde Maassluis voorts een nadelig saldo op van negen, zodat een rekensommetje leert dat de to tale bevolking nu 33,036 be draagt. Tweeondernemendejon- gedames uit de Vette- noordsepolder hebben grootse plannen. Daar van hebben ze gisteren melding gedaan via een affiche, in de vorm van een keurig beschreven kladblaadje, dat netjes met plakband aan de ballustradevanhetstad- huis onder de ramen van de afdeling voorlichting was bevestigd. „Zaterdag26april geven twee meisjes, Oesel en Christa, een show met een stuk of tien platen.", zo werd vermeld. „Limo nade, sinas: 30 cent. In tree: 75 cent." Wat de show-met-platen precies in gaat houden werd uit het aanplakbiljet niet d ui del ijk.G ezelligw ord t het echter wel, zo valt te verwachten... Maassluis Het college van B en W heeft aan SAKOR, de Nationale Kollekte Kinderbe scherming, vergunning ver leend om in de week van 21 tot en met 27 april een. straat- collecte te houden. VlaardingenHet noodop-| vangcentrum kampt nogjl steeds met een tekort aan vrij willigers. Er zijn dringend nieuwe krachten nodig. Men-j sen die oor hebben voor moei lijkheden van anderen, die. wat tijd hebben voor mensen" die naast een dak boven het hoofd ook begrip voor hun si tuatie nodig hebben. Wie be langstelling heeft kan contact opnemen met het noodopvang- centrum via de nummers 35.57.73 of 35.07.32. Aanstaan de dinsdag vindt bovendien in het badhuis, Valeriusstraat 28, een informatie-avond over dit vrijwilligerswerk plaats; aan vang 20.00 uur. Vlaardingen'Misschien om dat ze van de tachtiger jaren genoeg hebben, misschien vanwege iets anders; zaterdag avond komen de centrumbe woners bij elkaar in de stijl van toen. Bill Haïley dus. Vet- kuiven, opgestoken haar, jekje, strakke broek met naaldhak ken. Vijftiger jaren. Zaterdag avond in clubhuis De Haven. Hoewel wat ruim gemeten, is iedereen ouder dan twintig welkom. Aanvang 21.00 uur. Schiedam Kordaat ingrijpen van een achttienjarige Schie dammer heeft het leven gered van een tienjarig jongetje. Het knaapje was langs de Lange Haven vurig aan het spelen, toen hij in zijn enthousiasme in het water viel. Hij raakte in paniek en dreigde te verdrin ken. De jongeman zag dit ech ter en sprong ogenblikkelijk de drenkeling na om hem bo ven water te houden. Een toe vallig voorbij lopende agent kon beide jongens op het droge tillen. De duik m het water van de Lange Haven had voor beide jongens geen verdere ge- volgen. Het „Ethan" koor uit Yerseke Vlaardingen De plaatse lijke afdeling van SGP orga niseert 3 mei, in de Sïonkerk aan het Westnieawland, een herdenkingsavond ter gele genheid van het bevrijdings feest Medewerking wordt verleend door het grote uit Yerseke afkomstige koor „Ethan" en de organist Dïrk- Jansz. Zwart Dominee M. Golverdingen houdt een meditatie op het thema „Le ven in vrijheid", terwijl de plaatselijke predikanten De Romph en Rietdijk opening en sluiting van de bijeen komst zullen verzorgen. Aanvang van de avond 19.30 advertentie financierings- en assurantiekantoor ST. UDUINASTRAAT 82 SCHIEDAM TELEFOON 010265459 263977 0 Persoonlijke leningen Financieringen Hypotheken Alle varzekeringen Kontjnukredtot baUfcan* kortweg: Reiervageld

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3