STAD/STREEK Raad beslist volgende week over procedure welzijnsplan Bewoners rond wij kcentrum zijn parkeeroverlast zat 'Ritssluiting zou niet gek zijn voor Marconistraat9 'Geen doorkomen aan9in Oostwijk Wethouder:'Geen overhaast voorstel' Drie miljoen Smalfilm - groep geeft informatie Koos Zeij over stank en inspraak: Kom en zing in diensten centrum PSP informeert Schiedammers Postzegel veiling vrijdag 18 april 1980 VD/SC/WW Schiedam Schiedams wet houder Herman Posthoorn vindt niet dat de procedure voor de totstandkoming van het sociaal-cultureel plan er overhaast is gekomen. On langs leverde het wijkover leg Schïedam-Oost ernstige kritiek op de werkwijze van de gemeente. Het wijkoverleg, daarin ge steund door de bewonersvere- nigirg Schiedam-Oost, vindt dat Posthoorn het procedure- voorstel, dat volgende week in de gemeenteraad wordt be handeld, er heeft doorgedrukt en moet intrekken, om vervol gens weer een inspraakproce dure van.twee maanden in te stellen. Het wijkoverleg schreef de gemeenteraad in een brief dat het te weinig tijd heeft gekregen om het voor stel te bestuderen om er een constructieve bijdrage aan te leveren. Posthoorn meent ech ter dat er genoeg tijd voor in spraak is geweest. „Vorig jaar om deze tijd zijn we al met de voorbereidingen begonnen", aldus de wethou der. We kunnen niet eeuwig over de procedure blijven pra ten. Een ieder heeft gelegen heid genoeg gehad om zijn me ning kenbaar te maken op twee hoorzittingen en een vijf tal voorlichtingsbijeenkom sten. Bovendien zijn we nog de wijken in geweest om met de betrokken organisaties over de procedure te praten." Als de gemeenteraad volgende week net procedure voorstel goedkeurt onlangs gaf de raadscommissie voor vorming en recreatie haar fiatkun nen over enkele weken de werkgroepen van start gaan, die de gemeente gaan advise ren bij de planvorming. Zou den de werkgroepen aanvan kelijk uitsluitend per activitei tensoort worden samengesteld (één voor kunstzinnige vor ming, één voor jeugdwerk, één voor bejaardenwerk, enzo voorts), nu is besloten om ook, zo daar behoefte aan bestaat, wijkwerkgroepen in het leven te roepen. Aan de hand van een inventarisatie van de be staande organisaties dLe actief zijn op welzijnsgebied stellen de werkgroepen een. wensen pakket voor het sociaal-cultu reel werk op, waarin de priori teiten worden aangegeven. In de procedure heeft de ge meente, vooral op aandringen van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid een aantal ga ranties voor inspraak in gebouwd. Zo zullen naarmate de planvorming vordert een aantal hoorzittingen in de wij ken worden gehouden, waarop ook de individuele burgers hun wensen kenbaar kunnen maken en heeft een ieder het recht van inspreken op de ver gaderingen van de werkgroe pen. Voor de verwerking van de gegevens is aan de werk groepen een ambtenaar toege- Ruïm driemiljoen gulden is het af gelopen jaar in Schiedam aan subsidies ver strekt aan instel lingen op sociaal- cultureel gebied. Het club- en buurthuiswerk slokte van die drie miljoen het meeste op: 1.650.000 gulden. De sportvereni gingen in Schie- dam ontvingen het afgelopen jaar in totaal 685.000 gulden. De mu ziekschool kreeg in 1979 een subsi die van 468.000 gulden en voor het opbouwwerk werd 380.000 gul den uitgetrokken. Het plaatselijk vormings- en ont wikkelingswerk deed het met een bijdrage van 368.000 gulden en het jeugdwerk moest rondkomen met 279.000 gul den. De creativi teitscentra en de verenigingen voor amateuristi sche kunstbeoefe ning sluiten de rij met respectieve lijk 113.000 en 81.000 gulden. voegd, die zorgt voor de ver slaggeving van de vergaderin gen. De werkgroepen bestaan, afhankelijk van het aantal in stellingen dat zij vertegen woordigen. uit zeven tot twaalf personen en worden sa mengesteld na een tweetal bij eenkomsten met vertegen woordigers van de instellin gen. Kunnen de instellingen het niet eens worden over de samenstelling van de werk groepen, dan nemen BenW een beslissing. Als alle werk groepen een advies hehben op gesteld gaan de resultaten naar een centrale werkgroep, die ze verwerkt, van commentaar voorziet en ze tenslotte aan B en W aanbiedt. Vervolgens stelt het college een concept plan vast en worden daarover weer een aantal hoorzittingen gehouden. Uiteindelijk wordt het sociaal-cultureel plan in de gemeenteraad behandeld. Omdat de gemeente aanvan kelijk nogal wat kritiek heeft gekregen over de informatie verschaffing over de planvor ming, wordt een werkgroep publiciteit in het leven geroe pen, die ervoor moet zorgen dat de leesbaarheid van de stukken, die naar de instellin gen uitgaan, wordt verhoogd. Decentralisatie Het sociaal-cultureel plan is geen idee van de gemeente, maar van de rijksoverheid. Momenteel vraagt een vereni ging of instelling op welzijns gebied een subsidie aan bij het ministerie van CRM. Toen in het begin van de zeventiger ja ren de roep om decentralisatie steeds duidelijker werd besloot het rijk om in de toekomst de gemeentes over de subsidies te laten beslissen. Het rijk ver bond daaraan wel de voor waarde dat de gemeentes een plan opstelden, waarin het so ciaal cultureeel werk voor de komende jaren is geregeld. Be gin vorig jaar keurde de Tweede Kamer de nieuwe rijksbijdrageregeling goed en moesten de gemeentes begin nen met het opstellen van een sociaal cultureel plan. Het af gelopen jaar heeft men zich in Schiedam bezig gehouden met de opstelling van een werkwij ze: nu die er eenmaal is kan binnenkort een begin worden gemaakt met de opstelling van het eigenlijke plan. Verloopt alles volgens schema, dan heeft Schiedam in juni vol gend jaar eindelijk een sociaal cultureel plan. Wethouder Herman Post hoorn vindt niet dat de pro cedure voor het sociaal cul tureel plan er overhaast is gekomen. Integendeel, hij meent dat er tijd genoeg voor inspraak is geweest. Vlaardingen De Smalfilm- groep F 68 organiseert op maandag 28 april een infor matie-avond, waarop een collega-filmamateur, de heer K.van Zanten uit Emmen, zijn ervaringen komt vertel len en uiteraard vragen beantwoordt. De avond is in de eerste plaats bestemd voor de leden van Smalfilmgroep F'68. Voor een aantal geïnteresseerden is ech ter nog plaats beschikbaar. Als er belangstelling is om de avond mee te maken, kan men zich opgeven bij een van de volgende telefoonnummers: 35.34.64, 74.79.06 of 35.00.35. Een uitnodiging wordt dan na gestuurd. De avond begint om acht uur en wordt gehouden in de grote zaal van Triangel. De jaarlijkse vakantiefilm wed strijd van de smalfilmclub, waaraan veel leden deelna men, is een groot succes ge worden. In het clubgebouw van handbalvereniging Spirit werd een gevarieerd wed strijdprogramma afgewerkt. Er waren diverse films met een geheel reisverslag en films met een bepaald gegeven uit de vakantie als onderwerp. De jury beoordeelde de films op verschillende onderdelen zoals continuïteit, onderwerp, scherpte, geluid enzovoorts. De eerste prijs ging naar J.van de Bent met de film „Vakantie in Berner Ober land", de tweede prijs ging «aar J. van de Arend met de film „Vakantie in Nederland" en de derde prijs ging naar W. Zijlaard met de film „Ezel Cursus algemene ontwikkeling voor vrouwen Vlaardingen Het is weer mogelijk om in te schrijven op de tweejarige cursus algemene ontwikkelingvoor vrouwen. De cursus is speciaal bedoeld voor vrouwen die slechts de lagere school en eventueel eni- fï jaren voortgezet onderwijs ebben genoten. Tijdens de cursus wordt de kennis van de vrouwen wat uitgebreid en op gehaald. Er worden lessen ge geven in Nederlands, Engels «n Maatschappijleer, waarbij door de vrouwen zelf thema's gorden gekozen. De cursus duurt twee jaar en geeft aan sluiting op de moeder-mavo, oen dagschool voor volwasse nen. Het gevolg daarvan is dat het lesgeld per cursiste maar dertig gulden per jaar be draagt De boeken moeten voor eigen rekening aange schaft worden. Voor verdere informatie en opgeven kan men terecht bij Hanrie van Toor, Markt 37a v§.00.19) en bij Ineke Maarle- vdd, Nassaulaan 1 (35,11.24). Vlaardingen De open brief die de bewoners van de Wilhelminastraat geschreven hebben aan wethouder Bas Goudriaan en de gemeenteraad, begint met de vol gende woorden: „Als je woont in een straat als de Oos terstraat of Wilhelminastraat, waar enorm weinig par- keermogelijkheid is en de gemeente plant daar een wijkcentrum met recreatiehal, dan worden de parkeer problemen groter." In de Oosterstraat is sinds een paar maanden het wijk centrum Oost gevestigd.' Overdag geeft dit weinig par keerproblemen, maar in de avonduren leidt dit tot een enorme chaos. Naar de mening van de omwonenden worden de auto's zo geparkeerd dat er geen doorko men aan is. Zij stellen dan ook in de brief dat zij deze situatie meer dan beu zijn. Op het driemaandelijks con tact tussen de wijk en het college van BenW hebben de omwonenden van het wijkcentrum de wethouder gevraagd om de reeds in 1978 geplande parkeerplaatsen te realiseren. Wethouder Gou driaan deed toen de toezeg ging voor twintig parkeer plaatsen aan de achterzijde van het wijkcentrum met een in- en uitgang aan de Van Leyden Gaelstraat. Als er in het buurthuis geen activiteiten zijn, dan is het nog wel te doen in de Wilhel minastraat. Maar meestal is de parkeeroverlast enorm. Naar 2ijn zeggen zou dat bin nen twee a drie weken ge realiseerd zijn, met andere woorden: in de eerste of tweede week van maart. Een citaat uil de brief: „Nu, de tweede week van april is reeds voorbij, is er nog niets ge beurd. Moeten wij nu elke avond de politie bellen, met het risico dat al die mensen een bekeuring krijgen, terwijl zij geen alternatief hebben? Of afwachten tot er ergere dingen gebeuren, zoals een brand, en er niemand doorkan door de kris-kras geparkeerd staande auto's?Wij zijn niet tegen het wijkcentrum, maar tegen de minne behandeling die wij in deze van BenW krijgen." Schiedam „De Marconistraat wordt zo vaak opengebro ken; het is haast jammer dat voor die straat geen ritssluiting is gemaakt." Koos Zeij is bewoner van die straat. Hij ergert zich er nogal eens aan, dat de Marconistraat de laatste jaren open en dicht gaat, als ware het telkens herbestraten een eeuwige kwelling in de Hades. „U zult wel van mij gelezen hebben," zei hij woensdag te gen de raadsleden van de com missie ruimtelijke ordening. „Ik heb er bezwaar tegen ge maakt dat de bulldozers in onze straat alweer klaarstaan, terwijl wij als bewoners nog geen enkele inspraak hebben gehad." Het is zijn enige grief niet. Koos Zeij heeft deze week ook in de stank gezeten. „Het was niet te harden," vond hij, toen gemeentewer ken de rioolputten kwam uit zuigen. Dat zulk werk gedaan moet worden, snapt Zeij wel, maar vorig jaar is hem door de gemeente schriftelijk beloofd dat zoiets niet meer op warme dagen zou gebeuren, omdat flinke zonneschijn de onwel riekendheid van poep aardig weet te stimuleren. Koos Zeij is niet op zijn mond je gevallen. Hoe je voor jezelf op moet komen, heeft hij in de VVD wel geleerd. Hij peilde dus de meningen van zijn buurt en spoedde zich naar het stadhuis. En... hij kreeg zijn zin! Inspraak Inspraak komt er, dat heeft wethouder Chris Zijdeveld nu in het openbaar toegezegd, al moeten de bewoners van de Marconistraat niet denken dat die inspraak al begint bij het optillen van een. straatsteen of het aantal stratenmakers. Voordat de reconstructie van het Marconiplantsoen begint, zullen de omwonenden al nun ideeën erover kwijt hebben gekund. Dat de bulldozer al staat te glimmen, heeft vol gens hem niets te betekenen. Wat die stank betreft, „dat spijt ons echt," zei Zijdeveld. „Dat hebben wij niet gedaan om u lekker op tilt te jagen." Het was eigenlijk ondoordacht, dat de Marconistraat in een kwalijke geur is gezet. Volgens directeur gemeentewerken Harm-G. de Block komen klachten over het ophalen van de persleidingen bij het Mar- coni-gemaal met een zekere regelmaat terug en wordt se rieus geprobeerd de putten al leen op koele tijden uit te zui gen. Over de voorgenomen recon structie van het Marconiplant soen is niet alleen door Koos Zeij namens de omwonenden iets gezegd; ook de commissie leden zelf reageerden tamelijk kritisch. Vooral het gegeven, dat negen jaar geleden al werd gedacht aan verbetering van het plantsoen, wat nu pas ge beuren gaat, verbaasde PvdA- raadslid Hans van Kleef ten zeerste. Destijds was er een subsidiepot bij sociale zaken voor verbetering van pleinen ïn oude wijken en voor de re constructie, die nu gaat plaats vinden, geeft het ministerie* van CRM geld; veertig procent van de totale kosten a 165.000 gulden. Van Kleef begreep dat het Marconiplantsoen nu al leen gereconstrueerd gaat worden, omdat CRM geld kwijt .moet, terwijl VVD- raadslid Annie Renskers de indruk had dat de bewoners alleen inspraak krijgen om aan de subsidievoorwaarden te voldoen en niet omdat de ge meente zelf graag die inspraak geven wil. De Block legde uit, dat het uit stel van negen jaar is ontstaan, doordat in samenwerking met het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning een prioriteitenlijst werd gemaakl voor de verbetering van pleinen in de oude wijken van Schiedam, waarbij de vol gorde in het Singelkwartieren in Schiedam-Zuid wat veran derd werd. Het Rozenburger- plein en het Wilhelminaplein kregen voorrang boven het Marconiplantsoen. Er is toen nog geprobeerd de zaak te ver snellen via een subsidiepotje bij de gemeentelijke afdeling communicatie-, wijk- en jeugdzaken (CWJj, maar dat is niet gelukt. Al met al mag Schiedam volgens Zijde veld blij zijn dat er toch nog subsidie loskwam, via het ex traatje van CRM. De Marconi- buurt hoeft niet bang te zijn, dat deze bulldozer al stoute dingen gaat doen, voordat zij in spraak heb ben gekregen. 'Schiedam Onder het motto Kom en zing brengt de FNV- werkgroep WAO m samen werking met De Vier Molens volgende week dinsdag een musical in het dienstencen trum aan de Nieuwe Damlaan 766. De musical „Oud van ja ren, jong van hart" wordt uit gevoerd door de zangkoren Meva en een koor van de vak bond. Alle WAO-ers en AOW- ers worden uitgenodigd mee te zingen. De middag begint op 22 april om twee uur. Huizen Stations straat binnen half jaar leeg Schiedam Z<es maanden na de onbewoonbaarver- klaring van 21 huizen in de Stationsstraat moeten de woningen ontruimd zijn. Burgemeester en wethou ders willen deze termijn van een half jaar voor de ontruiming aanhouden. Aanstaande maandag komt de onbewoonbaarver klaring in de gemeente raad. De inspecteur van de volks huisvesting kan zich ermee verenigen en ook de commis- k sie voor ruimtelijke ordening liet zich enkele weken geleden u terughoudend maar instem mend uit over dit voornemen. Het werd betreurd, dat onbe woonbaar verklaren de enige oplossing was en dat woning verbetering niet kan worden afgedwongen. Eigenaars zijn Eurobei BV uit Rotterdam en. de Maasstedelingen Maas en Boesman. Alle 21 woningen zijn nog be woond- De gemeente Schie dam moet ervoor zorgen, dat de bewoners binnen een half jaar elders gehuisvest zijn. Als het opnieuw een oude volks buurt wordt, waar zij terecht komen, dan is dat een duide lijk voorbeeld van een situatie, zoals die vorig jaar in onze se rie over stadsvernieuwing naar voren kwam: de „zigeu ners van Schiedam" verhuizen daarbij van oude huizen naar iets minder oude huizen, waar zij ook niet lang zullen wonen. Schiedam De afdeling Schiedam van de pacifistisch sociahstiche partij zal door middel van een huis-aan-huis- krant de stelling van de paci fisten tegenover de koude oor logspolitiek nader uitleggen. Duizenden Schiedammers krijgen deze week de krant in de bus. Volgens John Geijp, lid van de PSP» afdeling Schie dam veroordeelt de partij de inval van de Sowjet Unie in Afghanistan, net als de reactie van de Westerse landen hier op. „Een wereldoorlog is al leen te voorkomen door één zijdige ontwapening van één van de militaire machtsblok ken, om zodoende de noodlot spiraal van de wapenwedloop te doorbreken," aldus de paci fist Vlaardingen De Filateiis- tenvereniging „Vlaardingen en omstreken" organiseert op dinsdag 22 april in de grote zaal van Triangel aan de Fran senstraat in Vlaardingen haar maandelijkse grote postzegel- veiling. Er zullen meer dan honderd kavels „Nederland en overzee" geveild worden, waarbij Europa ook goed aan wezig is. Geïnteresseerden kunnen alle inlichtingen krij gen aan de zaal of bij het se cretariaat (010-71.04.56 of 34.84.09). De zaal van Triangel gaat om zeven uur open en de vering begint om acht uur.j.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3