If STAD/STREEK 3 Recreanten willen snel duidelijkheid over rijksweg 19 Si b r m COMMENTAAR 'Bunker verbouwen voor huisvesting' jPlan in stroom versnelling L EOT 511 AR EL. Reconstructie en rijksweg 19 'Sociaal cultureel plan moet leesbaar worden' Nieuwe inspraak Midden-Delfland Bazar van huisvrouwen Corvan Tilborg (VVD): 'Socialisten steken stokje voor invulling binnenstad" Huuraanpassing 1980 net als vorig jaar VVV start verkoop geschenken bonnen Wij gaan niet de |g MUZIEK Op alle piano's een reductie mee naar Schiedam Ian fgd AC 10- en 0). ïld donderdag 24 april 1930 VD/SC/WW V. l Ruim tachtig huizen op Ouwen broek terrein Vlaardingen Meer dan tachtig woningen, alle in de socia le sector, kunnen gebouwd worden op het zogenaamde Ou- wenbroek-terrein in de Vettenoordsepolder. Ongeveer de helft van die huizen wordt gestapeld, terwijl dc rest als een gezinswoning wordt uitgevoerd. Het gaat om een tamelijk eenvoudig nieuwbouwplan, om er voor te kunnen zorgen dat de toekomstige huurprijzen nog eer, beetje aanvaard baar zullen zijn. Mu de inrichting van Mid- cfen-Delfland na meer dan een jaar een beetje vlotten wfl en vanuit de verschil lende invalshoeken (land bouw, recreatie, natuurbe scherming en landschap sinrichting) meer concrete suggesties komen, is de 'reconstructiecommissie gestuit op het onvermijde lijke probleem: rijksweg 19. Aanleg van die rijks weg zou volgens de recon structiecommissie ingrij pende gevolgen hebben voor het poldergebied tus sen Schiedam/Vlaardrn- gen, De Lier, Rijswijk en Delft, zo ingrijpend zelfs dal de verdeling van Mid den-Delfland voor land bouw, recreatie en natuur ervan afhangt. Praten over de inrichting van het pol derlandschap heeft met name volgens de recrean ten weinig zin. zolang over de infrastructuur niet meer duidelijkheid ontstaat. Vanuit welke invalshoek oók gepraat wordt, men stuit op rijksweg 19 (ook: A4). De reconstructiecom missie voorzag al maan den geleden dit obstakel In: de werkzaamheden, maar hoopte op een snel lere beslissing van de Tweede Kamer. Dan had .men dit' ernstige geschil punt in eigen kring (het Uboerenblok" is vóór rijks weg 19) kunnen omzeilen door te verwijzen naar het parlementsbesluit. Gisteren kon de commis sie er toch niet omheen. Naar de Tweede Kamer wordt een motie gestuurd, waaruit mag blijken dat de commissie bij verdere re constructie geen rekening iwenst te houden met rijks weg 19. Het 'boerenblok stemde niet mee, uit pro test tegen behandeling van de motie. Dat getuigt van een slimheid, die het juist de tegenstanders van rijksweg 19 bij de stem ming gemakkelijk maak te... De uitspraak van de re constructiecommissie te- Sön de rijksweg is belang rijk. De commissie is hét adviesorgaan van het rijk voor wat betreft de inrich- jling van Midden-Delfland :en haar uitspraak zal der halve zwaarder moeten wegen dan alle andere aanbevelingen en moties, die lot op heden naar Den Haag gestuurd zijn: ge meenten, provincie, Rijn mond en diverse particu liere instanties richtten ich In grote meerderheid 'al tegen rijksweg 19. Mocht de Kamer toch be sluiten tot voltooiïng van rijksweg 19, dan zet zij •daarmee haar speciaal ivoor Midden-Delfland in gestelde adviesorgaan in ihet hemd. De reconstruc- ftecommissie kan dan de waarde van haar adviezen jrigszins bepalen. ;CDA-gedeputeerde ir :N. Buijsert wil geen builen vallen, in tegenstelling tot ajn Pvd A-collega drs J.Borgman onthield hij BCh gisteren van stem- ™rig. Dat mag. Zijn argu ment, dat hij wellicht in een Jastige positie komt «s zijn uitspraak als gede puteerde mocht botsen het kamerbesluit, jSh'Jdt echter geen hout. aiie bestuurders van «gere overheden zo naar 30 poppetjes gingen dari jsi van een hogere over- JpM# die nota bene nog met eens besloten heeft. 030 kwam er van een ei- Jj®2 beleid niets terecht, jjöt passieve optreden van gjysert, die nochtans zei *1 kamerbesluit vóór |jksweg 19 „met pijn in rt" te 2t"en begroe- ?en, zal dan ook veeleer te it JjjJten hebb, i met de IjK^Jriens in zijr, nartij om terdaad voor Ne rijks te kiezen. KK Buijsert: voorzichtig1 rijksweg Die informatie is te vinden in het voorlopige draaiboek, dat de projectgroep in de Vette noordsepolder voor het bouw plan heeft vastgesteld. Er wordt al ruim een jaar aan de planvoorbereiding voor het Ouwenbroekterrein gewerkt. Lange tijd is besteed aan de architecten keu ze; uiteindelijk is het Rotterdamse bureau Co con definitief uit de bus geko men. De bedoeling is, dat de zaak nu in een stroomversnel ling komt. Naast het voorlopi ge draaiboek, dat in de ko mende weken nog op de nodi ge punten moet worden aange past, is al een ruwe verkave ling op papier gezet. Slopen Binnen de projectgroep is nog geen overeenstemming bereikt over de vraag, welke van de bestaande panden in de Sta tionsstraat en de P. K, Dros- saar(straat kunnen worden ge sloopt (naar verwachting gaat het hierbij om 20 tot 30 hui zen) en wat kan blijven staan. De bewoners willen het eerste stukje van de PKD, naast de voikskredietbank, handhaven. Enkele panden in de zuidelijke hoek van het plangebied, rond drogisterij Terleth. zijn parti culier bezit en zullen waar schijnlijk moeilijk gesloopt kunnen worden. Over het pand Stationsstraat 35 is de projectgroep het wél eens: dit heeft bepaalde historische waarde en zal in de nieuw bouw worden geïntegreerd. De bedoeling is om in juni een bewonersvergadering te hou den, waarop informatie over De vroegere meubelfabriek van Ouwenbroek, waar het terrein tussen Stationsstraat en PKD haar naam aan te danken heeft, zaf binnen af zienbare tijd worden afgebro ken. Op het hefe plangebied kunnen meer dan tachtig wo ningen worden gebouwd. het project wordt verstrekt. Voorwaarde is wel, dat het project dat in voorbereiding is voor het Lamoenterrein nu. een beetje op gaat schieten: dat wil de projectgroep eerst in ontwikkeling brengen. Voor het Ouwenbroekterrein is nog geen aannemer geko zen. Ook is nog niet bekend, wie van de beide in dc stad opererende woningbouwvere nigingen de huizen gaat behe ren. Tot nu toe werken Patri monium en Samenwerking nog gezamenlijk aan de plan nen binnen de projectgroep. In tegenstelling tot wat in eer ste instantie de bedoeling was zullen in het nieuwbouwplan geen winkels worden opgeno men. Die bleken te duur te worden, terwijl er ook onvol doende belangstelling voor was. Schiedam Unaniem heeft het college van B en W deze week van de raadsleden toe stemming gekregen om de procedure vast te stellen, die zal leiden tot een sociaal-cultu reel plan voor Schiedam. Af gezien van de nodige op- en aanmerkingen sprong één punt duidelijk naar voren. De raadsleden waren bet allen met elkaar eens: het sociaal- cultureel plan moet voor de gewone mens begrijpelijk wor den gemaakt. Verantwoorde lijk wethouder Herman Post hoorn had hier samen met de dienst cultuur, sport en jeugd <CSJ) al een werkgroep publi citeit samengesteld en allen koesteren de hoop dat deze werkgroep het plan zal „verta len". „Het is al te vaak mis ge gaan in andere gemeenten met het sociaal-cultureel plan." meende PvdA-raadslid Jos van der Lugt. Overigens hoeft men zich vol gens Posthoorn niet strikt te houden aan de nu vastgestelde procedure. „Het is geen heilige koe. We kunnen als er behoef te aan is altijd afwijken van de procedure." aldus de wethou der maandagavond tijdens de raadsvergadering. Hoek van Holland De Ne derlandse Vereniging van Hutsvrouwen organiseert van daag, donderdag 24 april, als sluitingsavond een bazar voor jong en oud in De Hoekstee. Rad van avontuur, ballen gooien, sjoelen en dergelijke. De bazar is van 18.30 uur open. Schiedam De VVD heeft met haar tweede ontmoetin, avond met de wijken heel wat meer succes geboekt dan c de eerste avond met de inwoners van Sehiedam-Noord, waar slechts twee echtparen met de Schiedamse afdeling van de VVD kwamen praten. Mede dankzij de bewonersvereniging Schiedam-Centrum waren ditmaal circa dertig mensen naar zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat gekomen om hun grieven en vragen te spuien tegenover de liberalen. Het bleef dinsdagavond bij de aloude problemen rond de bin nenstad. Winkels, verkeer, woningen, parkeren en de horeca kwamen bij deze informele avond aan de orde. Het feit dat de invulling van het binnenstadsplan lang op zich laat wachten, is volgens raadslid Cor van Tilborg niet de schyrfQ van de VVD. Vol gens hem ligt het verwijt voor namelijk bij de soci.t>::ten, die er telkens weer -u stokje voor steken. Als voorbeeld noemde Van Tilborg het plan van de VVD om vier jaar gele den al te beginnen met de bouw van woningen in het centrum, hetgeen volgens Van Tilborg „honend werd wegge- wapperd." Cees de Graaff. voorzitter van de bewonersvereniging Schie dam-Centrum, merkte over de parkeerproblemen op dat men het centrum wel in kan rijden, maar er niet meer uitkan doordat veel wegen zijn ge blokkeerd of afgesloten. Veel bewoners hadden al verschil lende oplossingen voor deze moeilijkheid naar voren ge bracht, maar de VVD-ers ad viseerden die bekend te ma ken bij de commissievergade ringen van de ruimtelijke or deping. Raadslid Gerard Verhulsdonk was de aangewezen man de vragen van de bewoners over de horeca in het centrum te beantwoorden. Verhulsdonk en zijn fractie vinden dergelij ke instellingen in het centrum gerechtvaardigd, zij het in evenredige mate. Overigens is de bewonersvereniging weer met een nieuw plan op de proppen gekomen. Aangezien de vereniging de tmjziekveror- dening, volgens commisaris C. van der Haagen het enige wapen tegen overlast van dis co's in Schiedam-Centrum, on voldoende achten voor regule ring van vestigingen, heeft zij bij de gemeente de 'Verorde ning op inrichtingen van ver makelijkheden' aangekaart. Deze verordening wordt door Rotterdam gebruikt om de vestiging van horeca-insteliin- gen binnen zeer strikte gren zen te houden. Hoe de rest van het gemeentebestuur hierover denkt is nog niet bekend, maar de VVD had er dinsdag avond wel oren naar. Vervolg van voorpagina. „Als de commissie nu in een zucht en een scheet besluit een uitspraak over rijksweg 19 te doen, snap ik niet waarom er al twintig jaar over de inrich ting van Midden-Delfland wordt gedaan," aldus tuinbou wer Koop. Veehouder Sonne- veld bepleitte uitstel om het de landbouwhoek mogelijk te ma ken. voor- en nadelen van rijksweg 19 in breder verband te plaatsen. „De reconstructie commissie is al maandenlang een discussie over rijksweg 19 steeds uit de weg gegaan; dan moeten wij niet nu nog eens even hals over kop een uit spraak doen," vond Sonne- veld. Koop eiste vervolgens namens de subcommissie land bouw, dat de passage over de schadelijke invloed van rijks weg 19 op de landbouw uit de motie zou worden geschrapt, maar kondigde tegelijk aan hoe dan ook tegen de motie te zijn. Hij verweet Borgman be spreking van de rijksweg er door te willen drukken en kon niet begrijpen, dat de recon structiecommissie nu eenmaal zo besloten had door het orde voorstel van Peet aan te ne men. Motie-indiener Swart voelde er niets voor de landbouwpas- sage te schrappen, als het boe renblok toch tegen zou zijn. Hij zei, dat in de recreatieve sector snel duidelijkheid nodig is over rijksweg 19. „Men vraagt zich nu af. of het zo wel zin heeft verder te praten over de reconstructie van Midden- Delfland," aldus Swart. Koop had voor die gang van zaken geen goed woord over. „U zult de mensen van Midden-Delf land vroeg of laat nog wel te genkomen!" zei hij dreigend. CD A-gedeputeerde Buijsert, die gisteren benoemd werd tot plaatsvervanger van zijn PvdA-colIega Borgman als voorzitter van de reconstruc tiecommissie, hield zich zeer op de vlakte over rijksweg 19. Allereerst raadde hij af het or devoorstel aan te nemen. De plannen, die de commissie voor Midden-Delfland gaat maken, komen uiteindelijk toch; ter goedkeuring bij gede puteerde staten van Zuid-Hol- land en dit college is gehouden aan het streekplan Zuid-Hol- land-West, waarin rijksweg 19 niet is opgenomen. Het komt dan vanzelf wel goed, zo be toogde Buijsert. Later wilde hij niet meestemmen over de mo tie. Hoewel zijn collega Borg man vóór was, voerde Buijsert aan: „Als lid van GS word ik geconfronteerd met beslissin gen op rijksniveau, waarmee ik rekening te houden heb. Dat kan inhouden, als de Tweede Kamer straks voor rijksweg 19 stemt, dat ik dan meemoet, al is het met pijn in mijn hart. Ik moet mijn me ning over Midden-Delfland dan wellicht anders interpre teren. Die consequenties kan ik nog niet overzien, daarom wil ik mij van stemming ont houden." In tegenstelling tot Bruggeman werd Buijsert tij dens dc stemming niet de gang op gestuurd. Vlaardingen De door het college van Ben%V ingestelde adviesgroep van huurders en verhuurders heeft aanbevolen voor de huuraanpassing per I juli 1980 dezelfde richtlijnen te hanteren als voor de huurverhoging per 1 juli 1979. Zoals gebruikelijk zal dit jaar voor een groot aantal huurwo ningen in de gemeente Vlaar dingen een globaal woning- waarderingsstelsel worden toegepast. Aan de basis van dit stelsel staat een aantal objec tieve en subjectieve kenmer ken van de woningen. Hieron der wordt het aantal kamers en andere meetbare voorzie ningen verstaan. De subjectie ve kenmerken hebben betrek king op bijvoorbeeld het aan- kledingsgroen in de buurt, speelgelegenheid voor kinde ren, winkels, verkeersveilig heid en meer van dat soort dingen. Voor elke voorziening worden punten toegekend. Na het tota liseren van bovengenoemde punten wordt door de advies groep voorts aanbevolen een aantal punten wegens milieu verontreiniging en dergelijke af te trekken. Hiervoor is Vlaardingen verdeeld in twee zdnes. De zóne tussen de Nieu we Maas en de lijn Buys Bal lotlaan, Marnixlaan, Maassluï- sedijk, Schiedamseweg en de spoorlijn, krijgt een aftrek van twintig punten. De zóne ten noorden van de bovengenoem de scheidingslijn tot aan rijks weg A20-E36, krijgt een aftrek van tien punten. Het gevolg van een en ander is dat voor sommige woningen een huur verhoging, voor andere een huurbevriezing, of zelfs een huurverlaging toegepast zal worden. Voor belangstellenden zijn de richtlijnen, alsmede het ver slag van de vergadering van de adviesgroep waarin die richtlijnen zijn vastgesteld, tij dens de kantooruren op de se cretarie-afdeling openbare werken, stadsontwikkeling en volkshuisvesting (kamer 315) verkrijgbaar. Vlaardingen Bij wijze van proef verkoopt de VVV vanaf heden VVV-ge schenkenbonnen. Voorlo pig zullen deze veel ge?" vraagde bonnen betrokken worden van de VVV in Rotterdam. Het ligt ïn de bedoeling op korte termijn contact op te nemen met de Vlaardingse middenstand sorganisaties. om deze bon nen ook in onze stad bij de aangesloten winkeliers in wisselbaar te maken. Voor lopig zijn de geschenken bonnen alleen te besteden in die zaken en horecabe drijven in Nederland waar de plaatselijke VVV de ge schenkenbon al heeft inge voerd. Op het ogenblik zijn dit 130 VVV's in den lande. Plaatselijke winkeliers die belangstelling voor de VVV- geschenkenbon kunnen zich overigens nu reeds als adspi- rant-deelnemer opgeven bij de VVV in de Visbank. Het is de bedoeling dat tezijner- tijd bij de geschenkenbonnen een drukwerkje wordt ver strekt waarin behalve de deelnemende zaken ook de plaatsen opgesomd worden waar in Nederland de VVV- geschen ken bonnen besteed baar zijn. De bonnen zijn verkrijgbaar in coupures van 10, 12,50, 15, 20, 25 en 50 gul den. De leegstaande „bunker" van de technische bedrijven. Schiedam De voormalige elektriciteitscentrale van de gemeente aan de Singel 8 kan misschien worden omgebouwd tot woonruimte voor een- en tweepersoonshuishoudens. De Jonge Socialisten in de PvdA hebben wethouder Chris Zij develd verzocht een onder zoek in te stellen naar de mo gelijkheden met deze oude GTB-bunker. De gemeentelij ke technische bedrijven heb ben de elektriciteitsvoorzie ning vorig jaar gecentraliseerd in de nieuwbouw in industrie gebied 's-Graveland, bij de Schie. ADVERTENTIE Bovendien reducties op o.a. onze exclusieve collectie barokblokfluiten HOUTMAN QUISPELanno18S5NV NV HET SPIMFT Singel 116 Schiedam UJnbaan S3- Bottel

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3