S^HIEDASVISCHE COURANT Eensgezindheid over wijze van bezuinigen Stuurgroep krijgt zelf wel inspraak Stadsbeeld wordt in kaart gebracht êiï, mpet. open: brrr! lllgfp Groenoord Daar sta je dan.. Markt niet middenin de nacht bouwen ri f:.j Lij öfsfïSS Raadsleden op katheder .PvdA-leden .verwerpen ILPG-motie Bejaarden- huisvesting: Symbool Tijdens wedstrijd overleden Twee fietsers ernstig gewond •cl 3 Maandag 28 april 1980- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no- 2660210 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL f i| Smalfilmdub F68 heeft geen hoge drempel. „In je eentje verzandt het gauw." Zie pagina drie. Koninginnedag in het waterweggebied, en bevrijdingsdag niet te vergeten. Een uitgebreid overzicht. Zie pagina vier. Kinderen over „kinderen"". Leerlingen vandesg. Professor Casimir hielden zich een weeklang met het thema bezig. Op pagina vijf doen zijer zelf verslag van. VDL heeft het toch gered. Eindelijk promotie naar de derde klasse Hermes DVS speelde tegen Gouda maar een half uur op volle toeren. Zie pagina zes Zwaluwen overtrof zichzelf weer eens met een 3-0 zege op Huizen. Nog steeds hebben de Vlaardingerskansopde tweede plaats. Zie pagina zeven. MVC won de eerste promotiewedstrijd tegen VCA. Schiedam opende de honkbalcompetitie met een 'perfect game' tegen DVH. Zie pagina acht. SVV was tegen Helmond Sport weinig geïnspireerd. DRZ mag natweeseizoenen KNVb- voetbal weer terug naar de afdeling. Zie pagina negen. Schiedam De markt op het Broersveld en in de Lange Kerkstraat kan beter donder dagavond al worden opgezet dan midden in de nacht van donderdag op vrijdag. Die me ning houdt Joop van Woer- kom, voorzitter van de vereni ging Broersveld Belangen, erop na. Dat de weekmarkt van vrijdag al de avond tevo ren wordt opgezet, gaat dan voor een avondje ten koste van parkeerruimte; als dat echter zou betekenen dat de marktmensen midden in de nacht of 's ochtends vroeg al herrie komen maken, is dat ook niets gedaan, aidus Van Woerkom. Is ?- 1 "«-.'«Sa Daar sta je dan! Met Je viooi onder je kin en voor een zaal vol mensen. Het gebeur de in de Koningshof, waar twee avonden lang de leerlin gen van de streekmuziek- school Nieuwe Waterweg Noord lieten horen wat ze presteren op piano, fluit, ac cordeon, klarinet, viool en slagwerkinstrumenten. Een programma met werkjes va riërend van Bach tot Beatles, die door solisten of in groep jes werden uitgevoerd. Soms viel een enkel nootje op de grond, of raakte beklemd tussen de kleppen, of bleef aan de strijkstok hangen. Maar dat was het minste. Want het bleef altijd muziek. Schiedam De woordvoer ders van de politieke partijen ip de gemeenteraad zullen óver enige tijd de raad toe spreken vanachter een spreek gestoelte, net zoals dat in de Tweede Kamer gebeurt. Dat heeft de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke za ken beslist. Alle partijen behalve de CPN Eef Collê was afwe zig—stemden in met het ge bruik van een katheder tijdens de raadsvergaderingen. Het spreekgestoelte komt naar alle waarschijnlijkheid te staan in het midden voor de verhoging waarop het college van burge meester en wethouders zetelt. De commissieleden vinden het vooral een goed idee, omdat in de bestaande situaties het pu bliek alleen de rug van de spreker ziet en de spreker bij interrupties door de opstelling van de raad meestal niet kan zien wie hem of haar in de rede valt. Kr zal naar gestreefd worden het spreekgestoelte in februik te nemen bij de be- andeling van de meerjaren begroting deze zomer. 5 Vlaardingen De leden ver- gadering van de PvdA Vlaar- j dingen heeft het stemgedrag Ivan de PvdA in de raad van Botterdam, Rijnmond en pro- ivincie niet af willen keuren, jEen motie daartoe, ingediend !door Fred Kerkhoven, werd jtnet een kleine meerderheid f verworpen. f Behalve op afkeuring van het jstemgedrag drong de motie ook aan op het bijeenroepen ;.van een intergewestelijke ver gadering waar de PvdA-afge- vaardigden dan maar eens verantwoording over hun l stemgedrag af moesten leggen. 'Het bleek echter dat de meer derheid van de vergadering -voor een dergelijke wijze van J verantwoording af leggen wei- nig voelde. Men was van me- jning dat het stemgedrag maar binnen eigen kring moest wor- 5 den rechtvaardigd. Het ver werpen van de motie van af- keuring betekende, naar men verklaarde, echter beslist geen •goedkeuring van het stemge- drag. Bad Groenoord is open, maar daar is dan ook alles mee gezegd. En het was nog wel zo feestelijk aangepakt. Badmeesters en -juffrouwen hadden ter gelegenheid van de opening (Groenoord Is het eerste openluchtbad In deze streken dat zijn deuren voor de zwemmers heeft openge steld) een aardig recreatief programma in petto. Helaas, deze blauwbekkende bezoe- kertjes kregen zaterdag te horen dat het programma niet door ging. Vanwege het weer. De volgende dag, zon dag, zou het beter worden, maar toen was het te laat. Het feestelijke programma houden de zwemrecreanten In elk geval te goed: 21 juni doet bad Groenoord het nog eens over. Ais symbool van wethouder Goudriaans gebetenheid zweeft hier de eerste paal voor de nieuwbouw op het Vlaardingse kaalslagterrein al boven de grond. Een bouw vergunning is er nog niet. Problemen met hoge instan ties maken het wat moeilijk, maar die eerste paal moet er snel in. „Desnoods bergen we hem zolang verticaal op." Goud Haan heeft het Oost wijkproject immer verbonden met zijn persoonlijk prestige, dat nu in de vorm van deze heipaal boven de grond hangt, zou men kunnen zeg gen. Schiedam De stuurgroep voor huisvesting van alleenstaan den en tweepersoonshuishoudens (HVAT) hoeft vooralsnog niet bang te zijn, dat zij zichzelf in een buitenspelpositie heeft gemanoeuvreerd door zich uit te spreken tegen inspraak bij bejaardenhuisvesting. Wethouder Chris Zijdeveld zei onze krant desgevraagd, dat het nog niet bij hem was opgekomen ook de stuurgroep niet meer bij inspraak te betrekken, als burgemeester en wethouders het advies van de stuurgroep tegen inspraak mochten opvolgen. Hoe het college van B en W zich zal uitspreken over het geven van inspraak bij bejaar- denhuisvestmg, zal vooral af hangen van bespreking daaro ver in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Zijde veld wil het advies van deze commissie betrekken bij de be raadslagingen van E en W over het advies van de stuur groep HVAT. De stuurgroep kwam een week geleden tot de uitspraak alle inspraak over- Vlaardingen Door de directeur van gemeentewerken is een eerste aanzet gegeven voor de nota karakteristieke objecten. Het is de bedoeling dat in deze nota, uitgaande van het struc tuurplan en de lijst van karakteristie ke objecten gemaakt door de commis sie stadsherstel, een inventarisatie ge- .maakt wordt van panden en gevels -die als karakteristiek voor Vlaardin gen aangemerkt kunnen worden. tOm tot een eerste selectie van als ka rakteristiek te beschouwen objecten te komen, is uitgegaan van drie catego rieën. Op de eerste plaats de categorie 'beeldbepalend en karakteristiek'. Hierin zijn de objecten ondergebracht die voor de Vlaardingse situatie als karakteristiek zijn aan te merken, omdat zij oua schaal, geleding, mate riaalgebruik, kleurtoepassing en der gelijke betekenis hebben in de betref fende gevelwand. Ook de panden die te boek staan als officieel monument behoren tot deze categorie. Op de tweede plaats de categorie 'beeïdon- dersteunend, indifferent'. Hieronder zijn gerangschikt de objecten die in het totaalbeeld van de betreffende straatwand een neutrale positie inne men. Hieronder wordt verstaan dat deze gevels noch verstorend, noch sterk karakterbepalend werken. Op de derde plaats de categorie beeld ver storend'. Hieronder zijn de gevels ge rangschikt die qua schaal, geleding, materiaalgebruik, kleurtoepassing en dergelijke een dissonant vormen in de betreffende gevelwand. Wethouder Arij Maarleveld hecht erg veel waarde aan een nota karakteris tieke objecten. Een nota, door de ge meenteraad vastgesteld, is naar zijn mening iets waar men in de toekomst niet omheen kan en die dus een be langrijk uitgangspunt kan worden bij de bouwactiviteiten in Vlaardingen. Het is de bedoeling dat gemeentewer ken doorgaat met het opstellen van de nota en dat er later een gevelwanddo- cumentatie aan toegevoegd gaat wor den. Afhankelijk van de kosten wordt dat een documentatie op tekening of door middel van foto's. boord te willen gooien om tijd winst te boeken bij realisatie van bejaardenwomngen. Slechts met de stichting raad voor het bejaardenwerk zou utact moeten bestaan. Zijdeveld waarschuwde de stuurgroep voor de storm, die volgens hem onge'wijfeld zal opsteken nu de stuurgroep zonder inspraak wil laten bou wen. De wethouder heeft zelf vier jaar geleden een stort vloed van boze reacties over zich heen gehad, toen bij de plannenmakerij voor Woud- hcek-Noord bewust geen in spraak gegeven werd. Zijde veld heeft hiervan een ..Woudhoek-trauma" overge houden, te meer omdat de be oogde tijdwinst niet geboekt kon worden door een stroom van bezwaarschriften. Hij kwam vorig jaar tot de uit spraak nooit meer in zo'n situ atie ie geraken. In principe denkt Zijdeveld daar nog zo over. maar hij voegt eraan toe; „Ik heb nu te maken met een advies van een stuurgroep, waarvan het belang bij de vo rige begrotingsbehandelingen in niet mis te verstane'be woordingen is benadrukt." Zie ook: commentaar op pa gina drie. Vlaardingen Vrijwel de gehele Vlaardingse gemeen teraad is het eens over de noodzaak dat er op een ande re wijze bezuinigd zal moeten worden dan het college voorstelde. Deze eensgezindheid in uitgangspunt bleek tijdens de laatste commissievergadering financiën, waar zowel VVD, PvdA en CDA van mening waren dat het nu tijd is het ongewijzigd beleid aan te pakken. Een bezuiniging op alle fron ten zou, volgens CD A-leider Jo Schriel, in eerste instantie zo'n 4.5 miljoen op kunnen le veren. Vanuit het college is men sceptischer en rekent op niet meer dan 6 a 7 ton. Schriel daarentegen: „Ik ge loof dat er creativiteit genoeg bij de diensten en bedrijven aanwezig is om zelf hun werk zaamheden te analyseren en zo tot besparingen te komen. Maar ook de anderen, de raadsleden zelf bijvoorbeeld, zullen zichzelf eens onder de loep moeten nemen." Ook PvdA, die tijdens de be handeling van de meerjaren begroting in de raad met een voorstel tot een vijfprocentso- peratie over het ongewijzigd beleid zal komen, bleek in ge lijkluidende termen over een andere methode van bezuini ging te denken. Fractieleider Hans Versluys: „Het gevaar is alleen een beetje dat die vijf- procentsoperatie als bezuini gingswoede gezien gaat wor den. Het tegendeel is waar. Onze bedoeling is het ophoes ten van de minst belangrijke dingen, zodat andere zaken die er nu bij in dreigen te schie ten, gered kunnen worden." Het is niet onwaarschijnlijk dat tijdens de begrotingbehan deling ook reeds een begin ge maakt zal worden met de poli tieke consequenties van de be zuinigingen, Hoewel Jo Schriel de vraag aan welke onderdelen het vrij te maken geld besteed zal moeten wor den van later belang vindt, zegt Versluys „het niet uit te sluiten dat wij nu al, tijdens de behandeling in de raad, rich ting willen geven aan de be zuinigingen." Als een van de laatste zaken waarop bezui nigd mag worden noemde Versluys de emancipatie. Het afgelopen weekeind is in beide fracties (CDA en PvdA) druk overlegd over de nadere details van de bezuinigingen. De materie komt op 7 mei aan de orde. Een zaak is voorshand wel duidelijk: in geen van de j grote fracties wordt gespeeld met de mogelijkheid Vlaardin- gen onder curatele van het rijk te stellen. Niemand lijkt voorlopig iets voor de status van een artikel 12 gemeente -| te voelen. de pi Vlaardingen Tijdens voetbalwedstrijd V V Vlaar dingen Ned. lloyd is de 41- jarige Ned.lloydspeler D. den Outer uit Krimpen aan den j IJssel overleden. De man raakte zaterdag tijdens eenjf. kopduel onwel en overleed bij- - li na onmiddellijk. i 1 Schiedam Twee keer werd dit weekeind in Schiedam een fietser door een perso nenauto geschept. Twee maa) was hersenletsel bij de slachtoffers het gevolg. De eerste aanrijding vond plaats vrijdagavond 18.00 uur, toen een 29-jarige bestuurder van een personenauto geen voorrang verleende aan een 2l-jarige fietser. De automobi- il list zag de fietser over het hoofd toen hij vanaf de Nieu we Damlaan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan insloeg. Een soortgelijke toedracht speelde zich zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur af op de j Hargalaan. Daar raakte een 23-jarige autobestuurder uit Schiedam, die de Olympiaweg in wilde slaan, een 26-jarige 1 fietser uit Vlaardinger. M. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kun! vmden, wordt zonder extra kosten bezorgd m combinatie met de Haagsche Courant, Het Binnenhof of het Rotterdams Nieuwsblad. A»9°n QflOlW*'3 Adres'- pcsic°' tdelo0"'- |I*USÖPV Dexe^0ftVt!- 2600 untAetda-^'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1