SCHIEDAM SCHE COURANT Lanvas wil kantoren en woningen Ik .neem. deptoef Geen sleutel buurthuis: feest week VOP afgelast krant 'f Is net Kinderdijk. Krakers kwamen niet aan bod V^C»^en Nog steeds conflicten met gemeente Raad in principe eens: beleid veilig stellen Villersus -- t 1 OJC wacht nog steeds op toegezegd geld. Pagina drie. Voorwaarts viert haar jubileum. Pagina vijf. Pim van Reij neemt afscheid. Pagina zes. Bouwterrein aan Noordvestsingel B en W werken aan voorstel Vrij willigers- j centrale jkomt er eindelijk Sloop distilleerderij John Melchers betreurd Duitsers aangehouden U heeft méér aan een goed vakantie-advies! Ha>®' a 1 vioo^ De*e (Donderdag 8 mei 1980" ON AFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 266091 - redactie 263566 - klachtendienst 144144 -104dc jaargang no. 26609 -6 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Je zou bijna zeggen, dat het Rijnbande-compfex in Sehiedam recht tegenover de gesloopte distilleerde rij van John Melchers enkel en alleen gesloopt ie omdat de nationale molendag eraan kwam. Want door de sloop van de oude distilleerderij van Simon Rijnben de aan de Hoordvest is de unieke gelegenheid gescha pen om vanaf de begane grond drieëneenhalve molen tn één oogopslag te zien. Dat kan verder nergens in Schiedam, of je moet natuurlijk oen kerktoren of een hoge flat inklimmen. Fotograaf Jaap Rozema ging op de Noordvestsingel staan. In een halve cirkel zien we de halve molen De Palmboom, de Noordmolen, molen De Vrijheid en mo len De Walvisch. Alleen De Drie Koombloemen is niet te zien; die staat een paar honderd meter verderop, net aehier De Palmboom. De Wafvisch was vanaf deze plek niet te zien geweest els het Rijnbende-complex, link sachter de halve molen, er nog gestaan had. I Schiedam Burgemeester ]en wethouders bereiden een i voorstel aan de gemeente raad voor tot oprichting van een vrijwilHgerscentrale in 'Schiedam. Het voorstel jltomt in dë raadsvergade- f Hag van juni aan de orde.- - Dat blijkt uil antwoorden van Het college op schriftelijke vragen van Lou van der Stel. fractieleider van de PvdA in deSchiedamse raad. Vorig jaar reserveerde het college een be drag van 45.000 gulden voor zon centrale, die vraag en aanbod van vrijwilligerswerk moet gaan regelen. Ook het ministerie van CRM stelt een even grote subsidie beschik baar voor een vriiwilligerscen- trale. In het voorstel van BenW slaat nadrukkelijk dat het niet de bedoeling is dat arbeids plaatsen in gevaar komen door de oprichting van een vrijwil- ligcrscentrale en dat voorko men moet worden dat de vrij- willigerscentrale een arbeids bureau voor vrijwüigers wordt Het college denkt eraan de vrijwilligerscentrale onder te brengen bij de Trechter. Ook D'66 stelde onlangs schriftelijke vragen aan het college over deze zaak. De twee raadsleden verbazen zich erover dat het college tegen de afspraken in niet vorig jaar al is gekomen met een voorstel. P'66 herinnert het college aan zijn uitspraak in een raadsver gadering verleden jaar okto ber, dat het de bedoeling is om op 1 januari met een vrijwilli gerscentrale van start te gaan en dat de subsidiemogelijkneid van de kant van het ministerie van CRM dit jaar afloopt. Schiedam Op een braak liggend terrein van 1,2 hec tare aan de Noordvestsingel wil de Lanvas Groep BV uit Schiedam bedrijfs- en kan toorruimte laten bouwen, alsmede een bescheiden aan tal woningen. Op het stads kantoor zijn voorlopige schetsen ingediend voor twee nieuwe bedrijfsgebou wen, renovatie van een be staand complex aan de Bur gemeester Honnerlage Gre- telaan en een huizenblok aan de 's-Gravelandsastraat, Deze ontwikkeling verrast heel Schiedam. Allereerst was er de plotselinge sloop van de oude distilleerderij van John Melchers aan de Noordvestsin gel, die betreurd wordt door de gemeente Schiedam en vooral ook de historische vere niging. Dat op de vrijgekomen grond naar kantoorbouw wordt gestreefd, is eveneens zeer opmerkelijk, gezien hel grootschalige plan van' Van Wijnen Vastgoed BV om aan de 's-Gravelandseweg In het industriegebied vier kantoorf lats met industriehallen neer te zetten. Wethouder voor fi nancien en economische zaken Reinier Scheeres verwacht desondanks van een grote ex pansie van kantoorruimte geen grootscheepse leegstand van nieuwe bedrijfs- en kan toorgebouwen. Hij wijst op de gunstige ontwikkelingen in Rotterdam, waar tienduizen den vierkante meters aan kan toorruimte de laatste jaren ein delijk een bestemming krijgen. Veel ellende Kort voor de recente sloop van de vroegere distilleerderij van John Melchers aan de Noord vestsingel, in welk gebouw de laatste jaren een caravanhan- del zat, is het overleg geopend tussen de afdeling stadsont wikkeling van de gemeente Schiedam, de Lanvas Groep aan de BHG-laan, architecten bureau Lantink uit 's-Graven- zande en verzekeringsmaat schappij Amfas uit Rotterdam. Volgens wethouder voor stads ontwikkeling Chris Zijdeveld is nog geprobeerd de sloop van de karakteristieke distilleerde rij legen te houden. „Schrifte lijk hebben wij laten weten, dat wij het erg op prijs zouden stellen als in elk geval de ge velpartij aan de Noordvestsin gel gehandhaafd kon worden." aldus Zijdeveld. „Eisen kon den wij dat niet, want de grond is niet van ons en het gebouw stond ook niet op de monumentenlijst, was er trou wens evenmin voor voorge dragen. De eigenaar had dus het recht te slopen. Het enige, wat daaraan te doen is, is zeg gen hoe gesloopt moet worden. Als gemeente kan je veilig heidseisen stellen. Maar cr werd dus gesloopt. Men heeft nog laten weten, dat er zoveel ellende in de grond zat, dat het ondoenlijk was geweest een bruikbaar project te .realise ren." Stadsindustrie De Lanvas Groep BV is geves tigd aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan 7. Dit bedrijf heeft zijn eigen archi tectenbureau Lantink tekenin gen laten maken voor nieuw bouw op het gehele complex tussen Bols en de 's-Grave- landsestraat, Een fabriek spand, dat vroeger eigendom was van verf fabriek Veveo, kan gerenoveerd worden om er kleinschalige stadsindustrie in onder te brengen. Schuin tussen dit pand en Bols Neder land BV aan de BHG-laan 9 ziet Lantink ruimte voor een nieuw kantoorpand en aan de Noordvestsingel denkt het ar chitectenbureau aan een be drijfsgebouw met kantoorver diepingen daarboven. In een deel van de nieuwe kantoor ruimte zou de Lanvas Groep - pjj nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, waidt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met de Haagsche Courant, Het Binnenhol ol het Rotterdams Nieuwsblad- Vlaardingen Het bestuur van de wijkvereniging in de Vettenoordsepolder heeft de officiële opening van het nieu we buurthuis en de daaraan verbonden feest week In zijn ge heel afgelast. De reden; nog steeds is er geen overeenstem ming met de gemeente over de manier, waarop het nieuwe gebouw door de vereniging gebruikt kan worden. Ondanks het feit dat de gemeenteraad vorige maand het licht op groen zette door het beheer van het gebouw in handen van de vereniging te geven, weigert het college van B en W, de sleutel van het gebouw aan de vereniging over te dragen. Daarom blijft het gebouw, waarvoor de wijkbewoners ja renlang hebben moeten vechten en dat al in januari werd opgeleverd, nog steeds ongebruikt leegstaan. De problemen liggen nu in de gemeente heeft opgesteld en huurovereenkomsten, die de waarin bepalingen staan die de wijkvereniging voor enor me problemen stelt. In grote lijnen komt de grootste moei lijkheid er op neer dat het ge hele gebouw, inclusief de zoge naamde centrale accommoda tie, weliswaar door de vereni ging beheerd zal worden, zoals de gemeenteraad heeft uitge sproken, maar ook het risico is voor de vereniging. Zou de grote zaal van bet "buurthuis, die voor een bepaald aantal dagen per jaar aan derden moet worden verhuurd, niet voldoende geld opleveren, dan is dat verlies voor rekening van de vereniging. Daarover heeft de VOP het onaanvaard baar uitgesproken. Ook is er een diepgaand conflict over een artikel in de huurovereen komst, dat de VOP op voor hand vastlegt op de toekomsti ge beheersverordening, ook al is die nog niet tot stand geko men. Over de verschillen van me ning tussen de wijkvereniging Maassluis De krakers van de „Rode villa." mochten tij dens de raadsvergadering deze week geen gebruik ma ken van het spreekrecht voor burgers. Een formele kwestie; de bezetting van de voormalige gemeentesecre tarie stond niet op de agen da en bovendien was de aan vraag om van dit recht ge bruik te mogen maken te laat ingediend. De delegatie va<r de krakers die naar het stadhuis was gekomen. moest wachten tot de rond vraag aan het einde van de vergadering, toen door raadsleden van de PvdA en PPR aandacht voor hen werd gevraagd. Mees Duimelaar, fractievoor zitter van de PvdA, vroeg het college om een kans voor deze groep die met haar actie aan dacht vraagt voor het pro bleem voor de joncerengroeps- huisvesting. Zijn fractiegenoot Anton Wustrow vroeg zich af wat er zal gebeuren als de rechter gelast dat het gebouw ontruimd moet worden. Een uitspraak die verwacht kan worden als de huidige eige naar van de rode villa (Ohlsen holding BV) deze zaak aan hangig maakt. Jaap van der Griend (PPR) pleitte voor een behandeling in de eerstvolgen de vergadering van de com missie voor ruimtelijke orde ningen volkshuisvesting. „We kunnen dan in het openbaar over de bezetting en de proble men die hiermee samenhan- fen discussie voeren", aldus aap van der Griend. Burge meester van Es deelde mee dat de gemeente medewerking moet verlenen aan het ontrui men van het pand als de rech ter daartoe zou beslissen. De bezetting zal in de vergade ring van de raad voor de volkshuisvesting van 21 mei aanstaande ter discussie wor den gesteld. Geüniformeerde beroepsbrandweerlieden volgden gistera vond de debatten aandachtig. Volgens burgemeester Kle- boom is het niet langer verantwoord uitbreiding van hun korps, ten behoeve van de eerste uitruk, met zes man op de lange baan te schuiven. De burgemeester staat in die mening de laatste maanden overiaens oolltiek -ezien Kafrokpoiufc ai- leen. Vlaardingen De Vlaardingse raad is bij» na unaniem van mening dat er een forse bezuini gingsoperatie over de ge hele linie uitgevoerd zal moeten worden om de gemeente te behoeden voor een faillissement en het eigen beleid veilig te stellen. Dat bleek gis teravond tijdens het be gin van de behandeling van de meerjarenbegro ting, waar de drie grote partijen, WD, PvdA en CDA niet wezenlijk van mening verschilden. Praktisch zonder enige discus sie verklaarde ook het college zich met de inhoud van een PvdA-motie akkoord, waarin aangedrongen wordt op een vijfprocents operatie over de gehele linie om op die manier geld vrij te kunnen krijgen voor nieuwe zaken. De motie zal het daarom vandaag waar schijnlijk moeiteloos halen. Wethouder Van der Velden (financiën) deed overigens wel aJJe moeite om het optimisme van de raadsleden te tempe ren. Van der Velden: „Die vijf miljoen die het CDA aan de o- peralie denkt over te houden komt cr in de verste verte niet. Dat is een volstrekte illu sie!" Ook het CDA diende een mo tie in. Daarin spreekt de partij de wens uit dat ook de raadsle den cn fracties bij de bezuini gingsoperatie de hand in eigen boezem zullen steken. Aange drongen wordt op een bespa ring van tien procent over de eigen vergoeding voor het raadswerk. Een voorstel dat op de weerstand van burgemees ter Kieboom stuitte, die be toogde een en ander in strijd was met de beleidslijn van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, waar de vergoe ding gezien wordt als middel om iedereen actief aan de par lementaire democratie deel te laten nemen. Beroepsbrandweer Diezelfde burgemeester Kie boom sprak vlak voor de schorsing van de vergadering een zeer krachtig onaanvaard baar uit over de collegeplan nen, de uitbreiding van de be roepsbrandweer op de lange baan te schuiven. In een bijna woedend betoog hield hij de raad voor dat de bezetting van de zogeheten eerste uitruk in Vlaardingen onvoldoende is. Zo vergeleek hij zijn eigen stad met Schiedam, dat haast over twee keer zoveel beroeps krachten blijkt te beschikken als Vlaardingen. Zijn aanbeveling op een WD- motie, de beroepsbrandweer op zo kort mogelijke termijn met zes man uit te breiden, was dan ook uiterst scherp. Kieboom: „Het is met bloe dend hart dat ik gezegd heb drie man erbij in 81 en nog eens drie man in '82. Maar dat is het aller-, allerlaatste dat ik voor mijn verantwoording kan nemen. Is die garantie er niet, dan vind ik dat onaanvaard baar." Waarmee hij ook het onaanvaardbaar uitsprak over de mening van zijn eigen par tij cn collegegenoten, om de aanstelling van de laatste drie brandweerlieden pas in 1982 te bezien. Vanavond worden de debatten voortgezet. 40VERTENT/E zelf zijn intrek willen nemen, Hoeveel woningen er aan de 's-Gravelandsestraat kunnen komen en in welke sector deze gebouwd kunnen worden, is nog met geen mogelijkheid te zeggen. De schetsen gingen niet gepaard met uitvoerige kostenberekeningen. Vervolg op pagina drie. en het gemeentebestuur is al uitgebreid overleg gevoerd, dat tot nu toe echter nog niet tot resultaat heeft geleid. Op een verzoek van de vereniging om gedurende het overleg het gebouw alvast in te mogen om de4 opening en de feestweek voor te bereiden is afwijzend beschikt. De sleutel krijgt men pas, als de voorgelegde huur overeenkomsten zijn getekend. Zie verder pagina drie. Hoek van Holland De poli tie heeft op een camping in Hoek van Holland twee Duit sers van 20 en 25 jaar aange houden. De mannen hadden *s nachts uit een tuin aan de Cordes- straat een imitatie-biervat met bloemen meegenomen. Naar aanleiding van getuigenver klaringen van omwonenden werden de Duitsers op de cam ping aangehouden. Met een procss verbaal op zak werden ze het land uitgezet. heisbureau BBOERSVELD 167-010-731611 3yi LG - SCHIEDAM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1