'Ik moest zeggen dat ik tegen het aanrecht was gevallen' Gebrek aan rechters vertraagt scheiding mm Mishandelde vrouwen doen nauwelijks aangifte Hogendoom „De baby was mijn schuld" Politie deed niets Isolement O a Vrachtwagen Scheiding Delft Wanneer een mishan delde vrouw besluit tót een echtscheiding staat haar dik wijls nog een moeizame tijd te wachten. Deze wordt hoofdza kelijk veroorzaakt door sociale problemen en de administra tieve rompslomp van de vaak trage rechtsgang. Bij de arron dissementsrechtbank in Den Haag worden maandelijks tweeduizend echtscheidingen aangevraagd. De rechters kun nen het niet aan. Voor een echtscheiding definitief wordt uitgesproken, kunnen er voorlopige voorzieningen worden aangevraagd. Dit duurt zes tot acht weken. Advocate Caroia Vi- dor. „Ka de explosie moeten de man en vrouw meestal nog zo'n twee maanden bij elkaar blijven. De vrouw of man kan pas verbui zen, wanneer de voorlopige voor- zienigen zijn gemaakt. Het komt voor dat de definitieve scheiding een jaar op zich laat wachten. Een andere mogelijkheid is een kort geding. Hel probleem is dan dat de mishandeling bewezen moet wor den. Getuigen zijn altijd moeilijk te vinden. Bij alleen psychische mis handeling is bewijs nog moeilijker le vinden. De vrouw dient meestal geen aanklacht bij de politie jn en vergeet een medische verklaring te vragen na de mishandeling. Het draait dus om bewijzen, want spoed eisend is de zaak meestal wel. Sail lant detail is de passage in het Wet boek van strafrecht over mishade- ling; poging tot mishandeling is niet strafbaar. Als de asbak wordt mis- 1, is er dus juridisch niets aan hand". tekening; Ton Delft—-Dc stichting Blijf V3-n Mijn Lijf is al meer dan een half jaar actief om een officieel huis voor de opvang van mishandelde vrouwen in Delft te krijgen. Voornaamste struikelblokken vor men de traagwerkende ambtelijke molen, de financiering en de tot nu toe nog niet met cijfers aangetoonde behoefte aan een der gelijk instituut. De stichting opereert volledig anoniem en onder absolute geheimhouding. Daarom kunnen geen persoonlijke ge gevens aan de gemeente worden verstrekt om een spoedige be slissing tot de oprichting van een legaal Blijf van Mijn Lijf huis te forceren. Tot die tijd worden de meest schrijnende gevallen van vrouwenmishandeling verwezen naar Botterdam en andere ste den. Wat is vrouwenmishandeling? Een vaak slepende psychologische en fysieke oorlogvoering binnen het huwelijk met de man ui het offensief. De vrouw delft meestal het onderspit Ze kan drie din gen doem het geweld aanvaarden, de lucht proberen te zuiveren of weggaan. Dit zijn alle drie moeilijke en ingrijpende beslissin gen. Hoe vaak vrouwenmishandeling voorkomt tn Nederland is niet bekend. Schaamte, angst, onwetendheid, sociale en fmancie- ,1e afhankelijkheid en de aanwezigheid van kinderen bemoeilij ken de grote stap in het duister voor de vrouw, die haar man be sluit te verlaten. Een huwelijk vol geweld, angst en continue oor logvoering lijkt voor velen alleen in films of boeken van Burgess voor te komen. Zomaar een voorbeeld. Ze loopt tegen de veertig en bewoont sinds 1976 alleen roet haar dochter een een voudig ingerichte flat in de regio van Delft. Na een huwelijk van meer dan tien jaar vol mishandelingen besloot ze te scheiden. Vooral de angst heeft haar le ven gedomineerd. De angst voor de klappen, schop pen en stompen; voor de vernederingen en treite- rijen. Vierentwintig uur per dag- „We hebben een zalige verlovingstijd gehad. Werkelijk gouden tijden. Na anderhalf jaar l>esloten we te trou wen. Aanvankelijk bleven we nog apart wonen ik op kamers en hij bij zijn ouders maar uiteindelijk werd ons een etage aangeboden. We hadden het huisje nau welijks ingericht, toen ik mijn eerste pak slaag kreeg. Zo maar. zonder reden. Daar hebben we toen veel over ge sproken en ik dacht dat het bij die ene keer zou blijven. We hadden afgesproken dat we de eerste drie jaar geen kinderen zouden nemen. Ik raakte echter spoedig daar na in verwachting. Dat vond hij niet leuk. Mij werd on verantwoordelijkheid verweten. De baby was 'mijn schuld'. Ik kreeg herhaaldelijk op mijn donder tijdens de zwangerschap. Ik vreesde voor de baby. Mij kun je slaan, maar pas op voor de baby, huilde ik. Toen ik in verwachting raakte van onze tweede, werd de etage te klein en verhuisden we van Den Haag naar Delft' «Onze relatie was toen al niet meer zo fijn. Mijn man begon me heel subtiel te treiteren, te kleineren en te vernederen. Het ging erg ongrijpbaar en ik kon het niet bespreekbaar maken. Ik verbeeldde me dingen, zei hij. Naar buiten toe was mijn man de gezellige joviale vent. Stond altijd voor iedereen klaar. De ellende begon erge re vormen aan te nemen, toen ik zeven en een halve maand in verwachting was. Met de daaruit voort vloeiende spanningen leek het mij beter om met mijn dochtertje naar mijn moeder te gaan. Ik ging naar boven om mijn koffer te pakken. Mijn man rende ook naar bo ven en schopte me de trap af. Ik probeerde me te ver bergen in de wc. maar hij trapte de deur in en sleurde me aan mijn haren door de kamer". ..De volgende dag werd onze zoon geboren. Te vroeg, maar gelukkig gezond. Ik zat onder de blauwe plekken. Mijn man bleef continue bij me om te verhinderen, dat ik de verloskundige vertelde wat er was gebeurd. Ik weet zeker dat ze aanvoelde wat er aan de hand was. Ze zei er echter niets van. Ach, wat had ze ook kunnen doen. «Na de geboorte verslechterde onze verhouding steeds meer. Drift, frusta ties en andere eigenaardigheden kwa men gewelddadig aan het licht- Ik dacht aan scheiden. Maar waar moest je naar toe met twee kleine kinderen? Dus bleef ie voorlopig maar en probeerde je er het beste van te maken. Het vreemde was dat er best tijden waren dat we goed met elkaar konden opschieten. Dan gebeur de er weer iets en was het mis. Toch was er altijd span ning thuis. Het tiransyndroom werd steeds heviger, Dat ging echter zo langzaam, dat ik het me pas realiseerde, toen de kinderen erbij waren betrokken. Mijn dochter heeft menig klap opgevangen, die voor mij was bestemd. Achteraf had hij aan spyt, maar gaf htj mij de schuld. Langzamerhand begon de angst voor zijn wisselvallig humeur ons huis te domineren- Het ene moment was hij aardig, het volgende moment sloeg hij me bont en Wauw. als de koffie niet op tijd klaar was of als de kin deren hem hinderden. Hii zette me regelmatig 's nachts buiten de deur. Ik naar de politie, maar die deed niets. Ga nou maar weer fjjn naar huis mevrouwtje, u bent een beetje van streek. Dat kreeg je dan te horen. Soms belden re mijn man dan op en die kwam me dan halen. Als ik thuiskwam, kreeg ik weer op mijn donder en zag ik alle hoeken van de kamer. Na zo'n aftuiging moest ik hem op mijn knieen om vergiffenis smeken. Dat deed je dan maar, want anders werd ik helemaal in elkaar ge slagen. Ik had gewoon geen keus met een dergelijke ti ran. Het gebeurde vaak dat hij na zon aftuiging met me naar bed wilde om 'het goed te maken' Verschrikkelijk was dat**. „Met niemand durfde ik te praten. Deels uit schaamte, deels uit angst dat het tegen me gebruikt kon worden. Dat is meerdere raaien gebeurd. Door de angst kreeg ik diverse psychosomatische klachten- De dokter was erg gul met kalmerende middelen. Mijn man had re echter harder nodig dan ik. Zo werd de eenzaamheid steeds sterker. Nu ik terugkijk, realiseer ik me dat ik in een constante verbijstering heb geleefd. Verkrampt van angst. Je reageert niet meer normaal. De buren waren best aardig™ voor mijn man. want wat had die het moe ilik roet een overspannen vrouw- Op het laatst begon ik aan meteli te twijfelen. Lag alles dan toch aan mij? Was ik de enige roet dat probleem? Was ik dan toch dat rot wijf er» hij de modelechtgenoot?. De gedachte aan een scheiding kwam steeds vaker in mij op. De problemen waren echter zo groot voor een vrouw tnet twee kleine kinderen, dat die stap onneem baar wat. Gebrek aan geld en een huis. Daarmee wondt je onmiddellijk geconfronteerd. Ook de morele dwang om té blijven is erg groot. Je moet hem nog een kans ge ven Hij heeft het zo druk op zijn werk. Je mag hem de kinderen niet ontnemen. Je wist toch hoe hij was «oen jullie trouwden. Dat kreeg ik te horen. Niemand geloof- de me. Zo'n vriendelijke man slaat zijn vrouw toch niet? Hiedoor werd het isolement steeds groter. door Art van Iperen Vrouwenmishandeling «Onverwacht ging het een jaartje goed. Ik weet nog steeds niet waar om. Plotseling kreeg ik van de ene op de andere dag weer een vreselij ke lel in mijn gezicht Het resultaat was een hersenschudding en een ge broken neus. Ik moest zeggen dat ik tegen het aanrecht was gevallen. In het ziekenhuis zagen ze echter dat de afdruk van zijn ring nog in mijn neus stond. Mijn man had ook een wond. Aan zijn hand. Ontstaan door de klap. De ring was in zijn vinger gedrukt. Veertien dagen heb ik toen in het ziekenhuis gelegen. De gees telijke opdonder was vele malen groter dan de lichamelijke. Ik dacht nog steeds dat ik de enige vrouw in de hele wereld was die werd mis handeld. Het zou dus wel aan mij liggen". Het gesprek wordt herhaaldelijk on derbroken om de tranen te drogen en koffie in te schenken. Ze noemt zo talloze voorbeelden van mishan deling en benadrukt constant dat de haat en het geweld van zijn kant in geen enkele verhouding stond met wat ze zelf misdeed. Verklaart dat ze misschien een grote mond had en zelfstandig wilde zijn. Dat leidde vaak tot conflictsituaties. ,.Ik had een werkhuis om de plotse ling huurverhoging te kunnen beta len. Dat mocht niet. Ik hoorde in het huishouden thuis. Koffiedrin ken mocht ik niet bij anderen. Van de toneelvereniging mocht ik ook geen lid blijven. Het abonnement op de Margriet moest ik opzeggen. Mijn rijbewijs heb ik stiekum gehaald. Toen hij de oproep voor bet examen vond, kreeg ik genadeloos op mijn donder. Mijn man beschouwde me echt als een inferieur wezen. Kin der und Küchen. De vrouw heeft één recht: het aanrecht". «De mishandelingen gingen gewoon door. Op een keer waren we een dagje uit bij de zandverstuiving in Kootwjjk. Toen ik weigerde voor hem water te halen sloeg hij me in elkaar, waar twintig mensen bij wa ren. Niemand greep in. Ik voelde me steeds eenzamer worden. Dacht nog steeds dat het aan mij lag. Ach teraf gezien gek natuurlijk. Het ge beurde ook vaak dat hij me letter lijk uit het bed trapte. Hij bleef dan wakker om te voorkomen dat ik op de bank in de kamer ging liggen, Nee, ik moest worden vernederd. Hij lette erop dat ik op het vloer- kleedje voor het bed ging liggen. Dan besloot ik weer voor een tijdje met de kinderen ergens bij een vriendin onder te duiken. Dan kwam hij me achterna en vertelde dat hij toch zoveel van mij hield. Dan gmg ik maar weer terug. Voor de kinderen. Sommigen vinden dit laf. Ik weet niet wat het is, maar toch ging ik toen telkens terug. Dan kreeg ik weer op m'n donder, om dat het 'uitstapje' zoveel geld had gekost. Als we andijvie in plaats van nassi aten, was het huis te klem." «Als hij naar zijn werk ging, hoopte ik elke keer dat er een grote vracht wagen over hem heen reed. Het is verschrikkelijk om zo te denken. Delft Sinds eind vorig jaar is er op het politiebureau en bij Release een telefoonlijn be schikbaar om mishandelde vrouwen dag en nacht onmid dellijk te kunnen doorverwij zen naar vrijwilligers van de stichting Blijf van Mijn Lijf. Hiervan is slechts sporadisch gebruik gemaakt. Politievoorlichter Lex de Vroedt «Wij doen in eerste instantie aan symptoombestrijding. De vrouw doet meestal geen aangifte. Er worden ongetwijfeld meer vrou wen mishandeld dan de enkeling, die naar een politiebureau staph Als ze terug wil naar haar man, gaan we proberen te bemiddelen. Als ze niet terug wil, schakelen we familie, kennissen of de tele foonlijn in of kan er voor tijdelij ke opvang in het bureau worden gezorgd. De politie vervult ee.duidelijk maatschappelijke functie, omdat we vierentwintig uur per dag open zijn. Als er 's avonds of 's nachts een melding komt proberen we te sus- een. De volgende dag gaat Ellen Lub, onze specialiste in dergelijke problemen, verder cp onderzoek en legt eventueel contacten met andere instanties". De telefoonnummers van de stich ting Blijf van mijn Lijf worden on geveer drie keer per week spontaan door mishandelde vrouwen gebeld. De piek ligt duidelijk in het week einde. Een medewerkster: „We kunnen vaak alleen maar luisteren. De vrouw moet zelf aangeven wat ze wil: onmiddellijk weggaan of voorlopig blijven. Het is uiterst ver velend dat we in Delft en de regio nog geen adequate hulp kunnen bieden". Maar je werd zo gemaakt Alles wat hij deed lokte ik zogenaamd uit Op het laatst hield je geen grijntje zel frespect over. Vaak zette hij me op straat. Nooit was ons huis gezellig, veilig of rustig. Op een keer keer kwam hij midden op de dag naar huis. Sodemieter maar op, zei hij. Ik ging toen naar een vriendin op de Veluwe. Zij wilde zelfs een huis voor me kopen om een nieuw leven te beginnen. Ik naar de sociale dienst. Ja, morgen kunt u het geld komen halen. De volgende dag ble ken ze mijn man te hebben gebeld. Ik was niet het buis uit gezet maar 'weggelopen'. Toen kreeg ik geen gelden moest ik weer terug. De el lende begon dan weer van voren af aan". We hebben diverse bureau's voor levens- en gezinsmoeilijkheden ge probeerd. Ook een zenuwarts werd bezocht Die bureau's hielpen niets. Die zenuwarts gaf mij voor het eerst de indruk dat ik nog niet zo slecht was. Hij gaf mijn man er flink van langs. Thuis kreeg ik dan weer klappen. Ik had niets mogen zeg gen. Hij werd immers altijd geloofd: ik haalde het bloed onder zijn na gels vandaan. Mijn menig werd nooit gevraagd, laat staan geloofd". „In 1974 stapte ik naar een advo caat Binnen zes weken was de voorlopige echtscheiding rond. De rechter had bepaald dat mijn man binnen een bepaalde termijn het huis moest verlaten. Een week voor het verstrijken werd hij ziek en schilderde mij af als een hellefeeks, die een zieke man op straat wilde zetten. Ik ging naar het politiepostje hier en na overleg met de officier van justitie kwam de politie hem 's middags v/eghalen. Ik was toe aan rust. Op mijn werk heb ik toen van de zenuwen alles bijelkaar ge schreeuwd. Ik liep op de toppen van mijn kunnen. De officiële scheiding werd uitgesproken. Ik verhuisde naar een andere stad en bleef daar een jaar. In een ziekenhuis moest ik nog enkele weken bijkomen van alle emoties, toen de spanningen in eens wegvielen. Na een paar maan den kwam mijn ex-man ons opzoe ken. Hij leek veranderd en reageer de veel rustiger. We konden weer praten met elkaar. Na eindeloos de batteren besloten we toch maar weer te proberen de relatie te her stellen. Tenslotte hadden we twee kinderen, die een vader en een moeder nodig hebben. Ik had een flat op jaarcontractbasis. Dat wilde ik volmaken. Hij kwam alleen de weekeinden. Toen de huur was op gezegd, verhuisde ik weer terug naar hem. Direct daarna zijn we met zijn vieren zes weken door Eu ropa getrokken. Een prima tijd. Half augustus moesten de kinderen weer naar school en verviel alles weer in het zelfde patroon. Alles kwam weer naar boven. De frustra ties, de woede, de angst en de klap pen. Met één ding had hij echter geen rekening gehouden. Door dat jaar zelfstandigheid had ik geleerd van me af te bijten, voor mezelf op te komen. Toen begon hij de kinde ren aan te pakken. Dat was het de finitieve einde". „In 1976 is hij er via een kort ge ding toch uitgezet. Hij ging tijdens die warme zomer in een tent in de Hertenkamp wonen. Regelmatig stond hij aan de deur. Ik heb spijt, ik zal het nooit meer doen. Dit mondde uit in bedreigingen. Her haalde malen dreigde hij de ruiten in te gooien. Daarom sliepen we in de hak Uit voorzorg. Ik voelde me sterk, ondanks alles. Jarenlang heb ik geleefd met een grote haat tegen hem, tegen iedereen. Nooit laat ik iemand meer zo'n macht op mij uit oefenen. Ik beslis over mijn eigen leven. Ja, ik voel me vaak eenzaam, alleen is ook maar alleen. Soms denk ik wel eens aan een andere re latie, maar dan komt die angst weer naar boven.... straks is het mis schien weer zover. Toch probeer ik alles van me af te zetten. Vaak denk ik aan een passage in een lied je: omkijken naar toen is de vijand van het verlangen naar wat kotnt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4