SCHIEDAMSCHE COURANT Hl 4eemr dê proef Fiets- en molendag opnieuw succes 1001 ideeën voor goed en gezellig wonen. Margriethal Schiedam Zuid zoekt oplossingen voor verkeers probleem Frequentie huiten spits iets lager Spoor bij Kethel tweemaal zo breed Vrachtauto loopt geen trappen af... hbWW Arie Poot opent expositie over 'Zwarte Zee' Geen voorrang Ziekenhuis bezorgd over afsluiting Alcohol controle Uitslaande brand: café in de as Installatie in beslag "7 Maandag 12 mei 1930- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - _104de jaargang no. 26611 6 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 252566 - klachtend lenst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL SchiedamMinister van verkeer en waterstaat Tuijn- man heeft de Nederlandse Spoorwegen toestemming ge geven de baanvakken tussen Rotterdam en Delft te_ ver dubbelen. Dat heeft te* ma ken met de goedgekeurde bouw van station Kethel. Dit station is vooralsnog ge projecteerd op de hoek van Joppelaan en Kerklaan, nabij het Jacobabruggetje en de Pol dervaart. Op deze locatie zal aan het eind van de jaren tachtig ook het eindpunt zijn van de tramlijn tussen Schie- dam-Noord en Rotterdam. De bouw van station Kethel werd destijds geeist door de Schie damse gemeenteraad; het was een voorwaarde om akkoord te gaan met de stadsuitbrei ding in Woudhoek en Spaland. Deze nieuwbouwwijken moe ten een goede aansluiting op het openbaar vervoer naar Rotterdam en Den Haag krij gen, vond het gemeentebe stuur. De NS cn minister Tuïjnman hebben dit verlan gen gehonoreerd. De komst van station Kethel is echter niet zomaar in te passen in de railverbinding tussen Rijnmond en de Haagse agglo meratie. Een extra stop van de treinen tussen Delft en Schie dam/Rotterdam-West, bij Ke thel, zou 2elfs gevaren met zich meebrengen als er geen baan vak verdubbeling komt. Zelfs als op dit traject sprinters ingezet worden, hetgeen in de toekomst ook de bedoeling is, zouden te veel halteplaatsen problemen opleveren voor het snellere treinverkeer, zoals de bootrein, intercity's en D-trei- nen. ,,De treinen zouden el kaar in de wielen rijden," al dus de Schiedamse wethouder voor ruimtelijke ordening, Chris Zijdeveld. De chauffeur van een bestelwagen, die vrij dag het een en ander moest afleveren bij de Vlaardingse Lij'nbaanhallen, probeerde op een manier die Jean-Paui Belmondo niet zou misstaan de trap van het trottoir naar bene den te nemen. Loopt zoiets in een film altijd goed af; nu ging dat even anders. De wagen kwam met de benzinetank vast te zitten. Met hulp van enkele omstanders lukte het om de wagen na ruim drie kwartier weer los te krij gen. De chauffeur verklaarde later dat hij de trappen in het geheel niet gezien had. Elke vijf minuten tram naar Woudhoek Schiedam Met een uitzonderlijk hoge frequentie zal in 1984 de tram gaan rijden tussen Schïedam-Noord en Rotterdam-Centrum. Tussen het Marconiplein en de Koemarkt zal lijn 1 in de spitsuren gaan rijden met een frequentie van twee en een halve minuut. Richting Schiedam-Noord zal er om de vijf minuten een tram, rijden. Buiten de spitsuren is de frequentie lager, maar nog altijd beter dan wat in het Rijnmondgebied voor o- perbaar vervoer gebruikelijk is: elke zeveneneenhalve minuut tussen Schiedam-Noord en Schiedam-Centrum en elke vier minuten tussen de Koemarkt en Rotter dam. Dat is hef resultaat van onderhandelingen tussen de gemeenten Schiedam en Rotterdam, de Rotterdamse Electrische Tram (RET) en het openbaar lichaam Rijn mond. Vrijdag hebben in het Schie damse stadskantoor wethouder Chris Zijdeveld en directeur gemeentewerken Harm-Gus- tave de Block goeddeels be kende zaken nog eens op een rij gezet. Details in de tram plannen zijn over het geheel genomen meer uitgewerkt. Het meest concrete nieuws is dat tramlijn 1 in ieder geval naar het ïn 1986 te realiseren NS-station Kethel zal rijden, onafhankelijk van overleg dat met Vlaardingen verder ge voerd gaat worden over uit breiding van het tramnet naar die plaats. Voorheen leek er een keuze te moeten worden gemaakt: naar Vlaardingen of naar station Kethel. Wel is van Vlaardingen afhankelijk, hoe de tramlijn exact komt te lopen ten noorden van het Bachplein. In het najaar zal een begin worden gemaakt met de ver lenging van lijn 1 van de Koe markt naar Woudhoek. Ver wacht wordt dat in 1982 over de gehele lengte volop wordt gewerkt aan de railverbin ding. Twee jaar daarna kan de tram gaan rijden. Bij de onder bouw zal rekening worden ge houden met een toekomstige overschakeling op een snel tramsysteem; overstappen op het Marconiplein zal de eerste jaren niet nodig zijn, maar pas als de metro in Rotterdam- West (Schiedamseweg) gereed is gekomen. De grootste knelpunten in het Schiedamse tramtraject liggen bij de haarspeldbocht op de Koemarkt, de Provenïersbrug die verzwaard moet worden, de oversteek bij Plein 1940- 1945 en de Burgemeester Van Haarenlaan en het spoorweg- viaduct op de Nieuwe Dam- laan, bij station Nieuwland. Op sommige plaatsen zijn keerlus- sen nodig, in geval van pech of stagnaties. Deze 2ijn geprojec teerd bij de Delflandseweg (er komt dan ook een halteplaats onder de Brandersbrug, bij sta tion Schiedam/Rotterdam- West), bij zwembad Groenoord en bij de Harreweg. Zolang Spaland nog niet wordt volge bouwd, zal de keerlus bij de Harreweg als eindpunt func tioneren. Weinig overlast Van de aanleg zal het verkeer op de nochtans drukke hoofd wegen weinig overlast onder vinden. Wethouder Zijdeveld dankt dat aan de ruimte, die er volgens hem is. Langs de Van Haarenlaan en de Chur- chillweg kan de tramlijn gro tendeels ïn de zijberm worden aangelegd; hiervoor zullen voetpaden worden opgeofferd die toch nauwelijks gebruikt worden en voor ander lang zaam verkeer worden goede alternatieven gezocht. Op de Broersvest zal de weste lijke weghelft worden opgege ven. Voor het stadscentrum betekent dat 25 procent min der verkeer, maar Zijdeveld en De Block streven naar een oplossing waarbij de verkeers drukte op Broersvest en Koe markt met dc helft wordt te ruggebracht Kapitein Arie Zwarte Zee. Poot vertelt in zijn openingstoespraak over de geschiedenis van de Maassluis Kapitein Arie Poot, hoofd nauti sche dienst van Smit- Iniernationale Zeesleep en Bergingsbedrijf heeft onder grote be langstelling in het Na tionale Sleepvaartmu- seum in Maassluis de tentoonstelling geo pend over de vier sleepboten 'Zwarte Zee', van het van oor sprong Maassluise be drijf, dat nu het hoofd kantoor in Rotterdam heeft. Het eerste schip de Zwarte Zee werd in 1898 in de vaart ge bracht. Het schip (1500 pk) werd zes jaar later verkocht aan het Rus sische gouvernement. De tweede heeft van 1906 tot 1933 deel uit gemaakt van de vloot. De bekendste is onge twijfeld de der'de. On der kapitein Teun Vet heeft hel in de tweede wereldoorlog grote faam verworven. De huidige Zwarte Zee (90QQ pk) kwam in 1963 in dienst. De expositie duurt tot 14 september. Het museum is geo pend op woensdag en zondag van 14.00 uur tot 17.00 uur en zater dags van 10.00 uur tot 17.00 uur. Schiedam Een aanrijding op de 's-Gravenlandseweg was er de oorzaak van, dat oen 24-ja- rige Schiedammer naar het ge meenteziekenhuis vervoerd moest worden met een bek ken- en polsfractuur. De jeug- dtge Schiedammer was in bot sing gekomen met een auto die de oprit richting Hoek van Holland wilde opgaan, maar daarbij geen voorrang verleen de. Beide wagens, een Ford en een Volvo, werden zwaar be schadigd. iiiiiiiiiiiiinirjiiiiHiiiJiinriiiiiitniiiiitifiHtiin Vlaardingen/Schiedam Dc landelijke fiets- en molendag is wederom uitgegroeid tot een revcncment dat zijn weerga niet kent. In Schiedam luisterde een boe- renkapel de start van de fiet sers op. De kinderen werden verwend met ballonnen. Bij molen De Vrijheid konden de Schiedammers meedoen aan een broodbakwedstrijd en de kin deren deden zich te goed aan de pannekoeken die er werden gebakt. Ook Vlaardingen gaf een feestelijk tintje aan de dag. Het dixielandor- kest Victor de Nijs zorgde voor muzikale omlijs ting, terwijl ook hier kinderen ballonnen kregen. Tevens had de Vlaardingse VVV een speciaal vaantje laten ma ken, dat alle deel nemers uitgereikt kregen. De route ging langs de vele mo lens die ook nog bezichtigd kon den worden, iets waar veel mensen gebruik van maakten. Het the ma van de fiets en molendag was 'fiets en milieu*. Dit om nog eens de extra aandacht te vestigen op de diverse mogelijk heden van de fiets ten aanzien van het milieu, de opbrengst van de fietsdag komt ten goede voor re creatieve voorzie ningen voor ge handicapten. Het bakken van de panne koeken leverde in Schiedam veel bekijks op. iiiiiiuiiiiimiuiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniin Vlaardingen De onderne mingpraad en de medische staf van het HoJy-ziekerthuis zijn bezorgd over de plannen die de gemeente heeft in verband met het verkeerscir culatieplan. Het ziekenhuis vreest dat door de afsluiting van de Van Hogendorplaan de bereikbaarheid van het ziekenhuis voor bewoners uil; het oostelijk deel van Vlaar-' dingen bemoeilijkt zal wor-( den. Het bestuur van het' Holy-ziekenhuis onder-; schrijft de gevoelens van de medische staf en de onderne men! ngsraad van harte. Het college is van mening dat; de brief verder moet worden besproken in de commissie' voor verkeer en vervoer en de aangelegenheid betrokken moet worden bij de inspraak procedure verkeerscirculatie- plan Vlaardinger-Ambacht en Babberspolder. Schiedam Veertien automo- bilisten kregen in de nacht van vrijdag op zaterdag een rijverboa opgelegd door de tl Schiedamse politic, omdat zijnj te veel gedronken hadden en daarbij ook nog een voertuig, bestuurden. Er werden tijdens de alcoholcontrole 1350 auto's, gecontroleerd. ïn Vlaardingen hield dc politie een rijdende controle. Er wer den 67 auto's en 10 bromfiet- sen aangehouden. Slechts een- maal was het raak voor de po- lïtie. Een Schiedammer had te diep in het glaasje gekeken. ADVERTENTIE Zit- en bergmeubelen, keukens, slaapkamers, tapijten, gordijnen, kortom afles voor sfeer vol wonen. Ailes over isolatie en zonne/wind- energie. woensdag 14 t/m zondag 18 mei Cdus óók op Hemelvaartsdag) Openingstijden! 13.00 tot 17.00 uur 19.00 tot22.00 uur Hemelvaartsdag en zondag 12.00-17.00uur Toegang f4,-; kinderen en 65-plussers f 2,-. Schiedam Onder redelijke belang stelling van de bewoners van Schie- dam-zuid heeft de bewonersvereniging een hoorzitting gehouden over het ver keersprobleem in de wijk. Het doel van de hoorzitting was, om de knelpunten tussen de Hoofdstraat en de Maasstraat op een rijtje te zetten en na te gaan hoe die kunnen worden opgelost. Op het GTB terrein in de wijk komen 300 5 400 nieuwe woningen, hetgeen in houdt dat er 1000 mensen méér in de wijk komen wonen. Dat betekent een grote toeloop van en naar de Groenelaan. En dat terwijl er al een overlast aan ver keer in dat deel van de wijk is. Op de hoorzitting sprak een aantal des kundigen over de problematiek. Aan de orde kwamen onder meer de verkeers stromen m de wijk, het openbaar ver voer, het parkeren en de verkeersveilig heid. De gemeente, zo werd duidelijk, probeert het verkeersprobleem aan te pakken via het verkeerscirculatieplan. Volgens het plan moet het verkeer in de toekomst door de gehele stad gaan lopen. Dat lost veel, maar niet alles op. Proble men blijven er altijd, zeker ook in Schie- dam-zuid. De Havendsjk wordt als sluip weg gebruikt, het verkeer komend van het GTB-torrein zal de Groenelaan niet nog meer mogen belasten en de leefbaar heid van de wijk wordt nu al te veel aan getast door het verkeer. Daar waren alle wijkbewoners het wel over eens. Dc bewoners protesteerden ook tegen de wijziging van de buslijn 53. Hierdoor kunnen de wijkbewoners niet meer rechtstreeks de ziekenhuizen en het cen trum bereiken, hetgeen als „onaanvaard baar" wordt ervaren. Verder werd er tij dens de hoorzitting gesproken over de parkeerproblemen in de wijk en over de verkeersveiligheid, vooral waar het kin deren en oudere mensen betreft. Maassluis Een uit slaande brand heeft vrij dagmiddag in Maassluis de bovenverdieping van café het Centrum in de as gelegd. Over de oor zaak van de brand tast de politic nog in het duister. De Maassluise brandweer was snel ter plaatse om de brand te blussen. Het karwei was overigens snel geklaard. i Vlaardingen Een bewoner jfl in de Brusselstraat had zijn stereo-installatie zo hard aan-J gezet dat overlast werd ver-, oorzaakt voor de overige wijk-1 bewoners. Na herhaalde ver-,.| zoeken aan de bewoner om dej< muziek zachter te zetten greepI de politie in. De installatie. I werd daarbij in beslag geno-||l men. I JBL' Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uxt eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie metdeHaagsche Courant, He» Binnenhol ol het Rotterdams Nieuwsblad.^ -fcoi S»4' 9 Tja»»"— - -ciïe4e*' v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1