STAOSTBEEK Parkeergarages met kantoren Particuliere opknapbeurt voor oude brandersbuurt Hoevenbuurt blijft meedraaien in overleg I Voor- I lichtings- campagne 1 begint 1 deze week Ook anfoschade-vakwÊrk Inbrekers laten ravage achter -'irJlL sasST:.;.. SAfiks De lange weg van de subsidie-aanvraag Singelkwartier wil zelf wat doen aan vandalisme Nieuw wijnpakhuis Dirkzwager dorp Tassendief gegrepen VOP-jeugd bracht twee musicals Omgaan met borstkanker Schiedam-De bouw van parkeergarages in het Schie- damse stadscentrum is nict uitgesloten. Wethouder Chris Zijdeveld. verantwoordelijk voor stadsontwikkeling, heeft onze krant toegegeven dat nante parkeervoorzieningen aan de 's-Gravelandseweg en op het voormalige Vrom-com plex een reele mogelijkheid Zijn. Zijdeveld denkt daarbij overigens niet uitsluitend aan parkeergarages, maar aan ge bouwen met kantoorruimte boven de parkeer verdiepin gen. Twee weken geleden al had gemeentelijk verkeersdes- kundige Hans van der Vlist deze ideeèn over parkeervoor zieningen ontvouwd. Van der Vlist wekte op een o- penbare informatieavond over de parkeernota de indruk, dat de bouw van een parkeergara ge aan de Buiten haven weg {waar de Vrom was) meer voor de hand ligt dan het scheppen van parkeergelegen heid op het Emmaplein of in de omgeving van de Hema. In tiet bestemmingsplan voor de binnenstad van 1974 ts re kening gehouden met parkeer garages, maar bezwaren d' ar tegen hadden uiteindelijk ef fect bij de Kroun. Zo moest een parkeergarage aan de Westvest, achter Musis Sa crum, worden geschrapt, even als een „halve 1 brug over de Nieuwe Haven die daarnaast was gepland. Vlakbij die plaats aan de Westvest, waar nu nog de Beveka Combinatie van oud-C HU-wethouder Th. J. L. van de Berg staat, bestaan nu plannen voor woninbouw in de vrije sector door de Bouw- bank Stok Nederland BV. Tij delijke parkeerruimte wordt ge2ocht aan de Wcstmolen- straat. 12 mei 19SO VD/SC/WW Werknemers van Van de Tempel leggen de Saaiste hand aan de buitenbouw van Dirkzwagers wijnopslag, Foto Jaap Rel Schiedam Distilleerderij M. Dirkzwager BV verwacht over drie maanden de nieuwbouw langs de Noord vestgracht in gebruik te kunnen nemen. Het Schiedamse aannemersbedrijf J. van de Tempel Zoon is vrijwel klaar met de bouw van het exterieur; alleen binnen moeten nog voorzieningen worden getroffen. Dirkzwager gaat er zijn wijnvoorraden opslaan. Het is een bijzonder bouwplan Terwijl het Schienoko-gcbied over de gehele breedte ver paupert en er zeer recent oude gebouwen gesloopt zijn. is in een uithoek van de oude bran dersbuurt een oud Schiedams bedrijf consequent bezig met rehabiiitatieplannen. A3n het eind van het Groenweegje en de Noordvest is het Dirkzwa ger, die sinds enkele jaren aan het restaureren is. De distilla teurs zijn er door de histori sche vereniging Schiedam al een keer voor beloond: vorig jaar kreeg het bedrijf een ere- schildje voor de restauratie van het pakhuis met de dub bele gevel, achter de halve molen De Palmboom aan de Noordvestgraeht. Geld hebben de gebroeders Dirkzwager er graag voor over gehad, toen zij in het begin van de jaren -ze ventig aan restauratie gingen denken. Met de rijksdienst voor monumentenzorg voerde de gemeente Schiedam lang durige onderhandelingen over de aanwijzing van het gebied tot beschermd stadsgezicht en zodoende werden hoge archi tectonische maatstaven gehan teerd, maar Dirkzwager liet zich er niet door terugschrik ken. Na de restauratie van de distil leerderij en het pakhuis werd begonnen met de nieuwbouw aan de overkant, langs het wa ter. De eerste tekeningen daarvoor maakte de afdeling vormgeving en projectontwik keling van Van de Tempel in 1977. De wijnopslag heeft een oppervlakte van 550 vierkante nieter. Twee gelijkvormige vleugels met zadeldaken 2ijn Vlaardingen De weg die bewandeld moet wor den voor het verkrijgen Schiedam Onbekenden heb ben bij een inbraak in een au tomobielbedrijf aan de Betto- weg ruim drieduizend gulden buitgemaakt. Nadat zij via een raam het kantoor waren bin nengedrongen doorzochten zij de ruimte, daarbij een enorme ravage achterlatend. Met breekijzers hakten de dieven een brandkast open en namen een geldkistje met 3200 gulden mee. Bij hel doorzoeken van alle bureau's, waarbij de in houd door het kantoor werd gesmeten, stuitten zij nog op enkele tientjes wisselgeld. van een gemeentelijke subsidie is vaak heel lang. Neem nu de wijkvereni ging Hoevenbuurt die 1979 werd opgericht om de belangen te gaan be hartigen voor de bewo ners van de laagbouwwo- ningen in het gebied de Hoevenbuurt. Op advies van de stichting* sociaal- cultureel en opbouwwerk Holy is vorig jaar een be groting opgemaakt op ba sis van het toen bestaande plan om de activiteiten te concentreren op belan genbehartiging, informa tieverschaffing en recrea tieve evenementen. De stichting zou de vereni ging tegemoet komen door levering van mate rialen voor het informa tieblad. Om de toekomst met het nodige perspectief te kunnen zien werd voor 19SQ een begroting inge diend. Deze begroting gaf een tekort te 2ien van 2000 gulden. In een korte brief zei de gemeente botweg dat de nieuwe wijkver- eniging niet in aanmerking kwam voor subsidie. De brief was natuurlijk een domper voor de buurt, maar door het groeiende ledenaantal (nu 750) kon de gemeente niet meer om de wijkvereniging heen. Zij kreeg nu uitnodigingen om mee te draaien in diverse overleggroepen. Een. van de overleggroepen besprak de omzetting van het subsidiestel sel. Er zou een nieuwe rege ling komen die het volgende zou inhouden: de bestaande gesubsidieerde instellingen waren veilig gesteld, maar de nieuwe initiatieven zouden het zwaarder krijgen om er tussen te komen. De Hoevenbuurtvereniging is toch gaan meedraaien als ge sprekspartner in de sector buurt- en clubhuiswerk. De wijkvereniging is daarin on dergebracht met andere instel lingen zoals de SSCOH, VOP, De Haven en Wijkcentrum Oost. Het overleg heeft gere sulteerd in een inventarisatie van de huidige activiteiten en toekomstplannen. Hierbij hoort een begroting en de plannen voor de komende vier jaar. De wijkvereniging hoopt nu maar dat er uit het overleg een, voor de wijkvereniging positief resultaat komt. Want lang wachten is tenslotte nooit leuk. Het Singelkwartier kan er zo vriendelijk uitzien. Maar er wordt vaak veel vernield, zegt de wijkvereni ging. Schiedam De voorzitter van wijkvereniging Het Singelkwartier, H. van Vliet, roept alle bewoners van Schiedam-Oost op zelf een oogje in hei zeil te houden bij scholen, speel pleinen en plantsoenen om vandalisme in de wijk zo veel mogelijk tegen te gaan. Er is de laatste tijd zoveel vernield, dat Van Vliet vindt dat de wijk juist in de lente gen oogje moet houden op al het moois dat er te zien is. „Het herstel kost kapita len, waarvoor u en ik wor den aangeschreven via de belastingen," aldus Van Vliet, die graag zou zien dat zijn wijk er in de zo mer pico bello uitziet. Wie vandalen tekeer ziet gaan, zou onmiddellijk de politie moeten bellen, vindt Van Vliet „De singeis meuren met de dag,' zegt Van Vliet hoopvol in het maandor- gaan van de wijkvereni ging, maar tegelijk wijst hij op de keerzijde van de medaille: „De speelplaats bij 't Koepeltje (voormali ge Sint Rozaschool) is to taal verwoest door de jeugd. Honderden tegels zijn moedwillig kapotges- meten. Het Van 't Hoff- plein: dito. Alle stenen, die er maar uitgehaald kon den worden, zijn verwij derd en kapotgegooid. Dot is bovendien voor de kleu ters zeer gevaarlijk. Weg springende stukken steen kunnen de peuters ver wonden. En laat ik u maar gelijk uit de droom helpen, dat het de opgroeiende jeugd van 15, 16 en 17 jaar was, echt niet. Maar het was nu de jeugd van 10 tot 12, die deze ellende ver oorzaakte!" Van Vliet vindt dat er in het Singel kwartier, als een van de oudste wijken van Schiedam, al genoeg pro blemen zijn rondom huis vesting, renovatie van stichtmgs- en gemeente woningen en womngon- derhoud door particuliere huisbazen. Volgens hem kunnen de wijkbewoners er genoeg aan doen om de wijk netjes te houden. Tref puti Ook in het wijkje Bijdorp klaagt de wijkvereniging aldaar over vandalisme. „Het gebeurt nogal eens dat vooral aan de specl- tutnzijde van ons gebouw 't Trefpunt om wat voor reden ook ruiten worden beschadigd of ingegooid," seh rijft secretaris Eiso Blaauw. Vaak willen le den van de wijkvereniging zelf wel de boel opknap pen, maar het kost onno dig veel geld voor nieuw glaswerk. „Onbegrijpelijk dat zoiets gedaan wordt, als het je eigen vereniging betreft, moppert Blaauw. in de bocht van de Noordvest graeht samengevoegd tegen een haaks op de gracht gepro jecteerde inspringende bebou wing, die eveneens een zadel dak heeft. De raamkozijnen kunnen aan de buitenzijde worden afgesloten met ven sterluiken, die dit deel van de brandersbuurt een heel apart karakter geven. Gesproken wordt dan ook wel van het „Dirkzwager-dorp". De vloeren van gewapend be ton en balken zijn gefundeerd op totaal 148 houten palen met betonoplangers. De nokhoogte van de nieuwbouw is op ach- teneen halve meter. De gevel in heeft tot de goothoogte op vier meter geïsoleerde spouwmu ren, Op het dakbeschot komen „blauwe pannen". Dirkzwager dient zijn wijn- voorraden op een constante temperatuur van ongeveer twaalf graden Celsius te hou den. Daartoe moet in het pand zelf nog een koel- en verwar mingsinstallatie worden aan gebracht. Van de Tempel heeft als on deraannemers aangetrokken: firma Chris van der Hoeven (elektriciteit, loodgieterswerk en verwarming), Sc hel! ekens Staalbouw uit Schiedam en de Rotterdamse Grenco Bedrijfs- koeling. Voor beton- en staal constructies gaf ir H. Nip BV uit Rotterdam advies. SchiedamDe politie heeft een 23-jarige Schiedammer aangehouden die een tas uit een streekbus op het Emma plein heeft gestolen. De man stapte de bus die bij de halte stond binnen en ging er van door met de tas van de chauf feur. waarin enige papieren zaten. Enige tijd later kon hij met tas worden aange houden op grond van getui genverklaringen. Vlaardingen De dans- en to neelclub van de wijkvereni ging m ue Vettenoordsepolder heeft vrijdagavond in de grote zaal van gebouw Triangel twee musicals op de planken gebracht, waarmee het publiek zich uitstekend wist te amuse ren. Ruim veertig kinderen deden aan het evenement mee en zij hadden er minstens evenveel plezier in als het pu bliek. waar het toch allemaal voor bedoeld was. En belang stelling was er voldoende: al in de voorverkoop waren heel wat kaarten verkocht. Dat de avond dan ook weer een suc ces zou worden was van te vo ren al wel een beetje te ver wachten. g£ii(tiiiiiitiiHiiitiriiiiii]iiifiiifHitiiniiiiiiiitii[iiiiiiiifitiifiniiiiiiiHi[iiriiiiii!i!iJiiiifiiiuniii De statieken zijn hard: één op de der tien vrouwen krij'gt in haar leven ooit met borstkanker te maken. Een realiteit die beter onder ogen gezien kan worden, dan weggemoffeld. Met die gedachte als uitgangspunt gaa* m de gemeen en Vlaardingen, Schie dam en Maassluis deze weeic een voor- ncn ingsproject van start onder het mot to „Omgaan me* oorstkanker". Een jaar lang zal er in de regio een groot aan tal voorlichtings bijeenkomsten ge houden worden. Za terdag trad de pro jectgroep voor het eerst naar buiten tij dens de welzijns- markt in Schiedam- Noord aan het Bach- plein. „Opzet van het voor lichtingsproject is het bespreekbaar maken en het doorbreken van het taboe rond borstk an ker." licht Monique Rutten, de leidster van het project, het doei van de campagne toe. Te vens wil de project groep gelijk bekijken wat het effect van de informatie is. Mevrouw Rutten: „We proberen vrouwen te leren met borstkanker om te gaan. Daartoe moet ook nagegaan worden hoe de informatie die we geven bij vrouwen overkomt, hoe groot de invloed van die infor matie is en of vrouwen er iets aan hebben." Eerder al werd onder vierhonderd vrouwen in dit gebied een enquê te gehouden, waaruit een en ander over ae gemiddelde kennis van zaken is gebleken. Die vraaggesprekken wer- oen indertijd gevoerd aoor vrouwelijke leden van het Koningin Wil- helminafonds. De lei ding van de campagne „Omgaan met borstkan- ker" berust in handen 1 van het studiecentrum voor sociale oncologie in Rotterdam en de pro- J vinciale kruisvercni- ging- Als eerste activiteit zal er bij huisartsen, wijk- verpleegkundigen, 'i buurthuizen, kortom alle instellingen waar vrouwen regelmatig plegen te komen een reeks folders verspreid worden. Met name bij de huisarts en wijkver pleegkundige zullen brochures te vinden zijn waarin nauwkeurig be schreven staat hoe men zelf eventuele knobbel tjes op het spoor kan komen. Borstkanker is een ziekte waarbij het j van levensbelang is hoe j vroeg een knobbeltje of t andere afwijking wordt j opgespoord. „Voor dat ,i opsporen is regelmatig borstzelfondcrzoek no- dig en dat kan iedere vrouw eenvoudig zelf doen. Als je daar vroeg mee begint en dat re- i, gelmatig doet, raak je er mee vertrouwd en kun je verschillen gemakke- lijk voelen, aldus Mo nique Rutten. Ook tijdens de voorlich tingsbijeenkomsten, die nog nader aangekon digd zullen worden ove rigens, zal instructie voor borstzelfonderzoek gegeven worden. In de meeste gevallen zal bo vendien de gelegenheid bestaan tot een gesprek met een vrouw die een borstamputatie heeft ondergaan. Behalve bij de huisarts en wijkver pleegkundige kan voor verdere vragen over borstkanker ook bij het Integraal Kankercen trum in Rotterdam aan geklopt worden. Tele foon: 010 - 63 41.30. Voor verdere informa tie over het project zelf: Soendalaan 2, Vlaardin gen, 010 - 34.29.01. ^iiiiiiinimiiitimiitiriiiiiiiiiiiHiiiuEiiiiiiimHiiiiniiiiniifmiiiitujuiiaiiiiiiiiiiixuiiiiiumnii ADVERTENTIE DRIES SPAANSEPOLDER jyp j Voor een laklaagje kunt u overal terecht.. Focwii amoscHADf I madr VOOr vakwerk moet u bij ons ziin. Bokolwog 100 Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3