SPIiï iermes DYS countert eger HOY met succes flÈ Excelsior profiteert niet van Spirit Zwaluwen gokt verkeerd erste klasserschap behouden Heïlevoetsluis verzuimt klasseverschil te onderstrepen HS bedwingt HION SVDPW: geen overwinning lalvoetbal ïrste ïderlaag Hollandiaan doet meer dan sportieve plicht Verrassing Sportkort Demos onder de voet gelopen Degradatie nu erg dichtbij L4= Lenteloop vestigt record maandag 12 mei 1980 VD/SC/WW liedam In een wed- ld, die maar weinig Igtepunten kende, Ift Hermes DVS door 1 2-0 van HOV te win- I zich nu definitief vei- gesteld in de eerste se. De naar DHS ver kende gebroeders De irt tekenden ironisch oeg voor de beide Ipunten. Ier omstandigheden, eerder een dagje |nd rechtvaardigde, op sportpark Harga Rotterdamse HOV de van Hermes DVS in rechtstreeks duel, rin de winnaar zich en de fatale streep zou ken. Toch was al van begin af aan niet te ken dat de motivatie g in het vaandel stond :hreven. Het tegendeel waar. Vanuit ver- kte verdedigingen den goed bedoelde vallen opgezet, die lal verzandden op de ienmeterlijn. na goed tien minuten spe» kon de eerste gevaarlijke 'al genoteerd worden. De edamse verdedigers ble- staan voor de buitenspel die op links door HOV'er 2rt de Haan handig werd 'eken, maar alleen voor man Bob Molendijk geko- wist deze speler niets an te doen dan tegen de man op te schieten, eze fase van de wedstrijd ïn het de Rotterdammers door hun grotere fysieke ht meer aan de bal waren, Hermes-zijde waren het ■beide vleugelverdedigers, p de Nijs en Leo van Ha- I die door goed ingrijpen tegenstanders de baas ble- Ook Cees Malta onder- idde zich, door spelbepaler Huïzer van HOV uit te kelen, waardoor elk ve en intelligentie uit de f-ploeg verdween. De Rot- ammers hadden zeker geluk niet te klagen, toen de rust in zicht schoten Roy den Hartog en Jeroen /ers net naast het doel vlo» Jtenspelval hadden gezien, dat HOV op de buitenspelval jlde en nu we de wind in irdlngen/Schiedam [voetbalprogramma van- id: NRC—WF, Om- rdhal, 19.45 uur; St. Lo- ïjk-YDL, Ommoordhal, uur; ODI—DRZ, canderhal, 19.45 uur; Ex- or'20OSC, Schutte rs- 20.30 uur. Jedam WK is er niet in iagd om ongeslagen kam- n te worden. In de laatste strijd van de competitie len de Schiedammers hun ;rloo tegen MASC, dat st winnen wilde het nog maken op promotie. In weede helft beslisten de erdammers de matige strijd in hun voordeel: 2-0. on Kooiman heeft na een bt georganiseerde proef- strijd bij Feyenoord een f gekregen, waarin staat van zijn diensten verder i gebruik zullen worden aakL de rug kregen, had ik de jon gens er op gewezen dat met passes via de vleugelspitsen Martin en Cock de Zwart deze omzeild zou kunnen worden," aldus Hermes-trainer Wim Verhoom. Deze trainer zou het gelijk helemaal aan zijn zijde krijgen, al moest het handjevol publiek wachten tot het laatste kwartier van de strijd. Het was ditmaal de wei nig opvallend spelende Jeroen Roovers, die op links alleen door mocht gaan en zijn voor zet werd door een HOV-ver- dediger voor de voeten van Martin de Zwart gebracht die, inplaats van zelf te schieten, zijn broer Cock geheel vrij zag staan. Tegen diens beheerste inzet was doelman Cock Roos kansloos,1-0. Dit werd HOV-trainer Jan van Loon te gek en stuurde zijn best koppende verdediger Fred Lezer naar de voorste li nie om althans een gelijkspel uit het vuur te slepen. Veel mocht het niet baten, omdat vooral Co Goudrïaan er deze middag goed het oog in had en zijn tegenstander geen kans gaf, terwijl in laatste instantie doelman Bob Molendijk attent zijn doel verdedigde. De beste kansen werden door de Harga-bewoners gecreëerd, die eerst Cock de Zwart een unieke kans zagen missen, voordat Martin de Zwart op het middenveld de bal van een HOV-verdediger ontfutselde. Zijn snelle rush bracht hem al leen voor doelman Cock Roos die geen verweer had: 2-0. De nu duidelijk aangeslagen Rot terdammers waren in de slot fase geen partij meer voor Hermes, dat rustig de wed strijd uitspeelde en bij het laat ste fluitsignaal van de correct leidende scheidsrechter Hou- ben uit Maastricht de belang rijke zege en het eerste klas serschap veilig stelde. Herman Maasdam scoort hier èen van zijn drie treffers. i*.J. Martin de Zwart is ditmaal te laat. HOV-doelman Cock Roos heeft de bal klemvast. Vlaardingen Satelliet zorgde voor een daveren de verrassing in het Vlaardings kampioen schap door het torenhoge favoriete Vlaardlngen met 1-0 te verslaan. Het was Hans Peeman die al in de eerste helft de be slissende treffer op zijn naam bracht Vlaardin- gen kon hier niets tegen over stellen. Koos Nielsen zal het volgend seizoen niet meer in het eerste elftal van Demos spelen. Op eigen verzoek doet de Schie dammer een stapje terug en wel naar het veteranenleam van Demos. Cor Peitsman hoeft ïn de laatste twee wedstrijden <Veendam thuis en Cam- buur uit) nog maar één doel punt te maken om een wed denschap met zijn vrouw om tweehonderd gulden win nend te besluiten. Na afloop van de handbal wedstrijd DWS-Ancora 2 heeft DWS afscheid geno men van het trainersecht paar Loes en Wim Schaap. Vijf Bloemstukken, een per soonlijk cadeau van voorzit ter Leo de Vries en een diner plus bowlingavond vergezel den de Schiedammers bij hun uittocht. Bij de handbalvereniging De Hollandiaan vertrekt eerste teamspeler Cors Zijlmans we gens verhuizing na twee sei zoenen. rerdam In de twee helft pas nam DHS a afstand van Hion. Schiedammers over men toen de Rotter- tse tegenstander, het- a een 1-3 overwinning tverde. In de eerste it zag het er niet naar dat DHS met een roya- ege naar huis zou gaan. Ie teams maakten er wei- van en het leek alsof do volkomen ontbrak. Toch DHS op een voorsprong ien. Kees van Kralingen d. toen hij vrije doorgang had, in het strafschopgebied gepakt en dat betekende een strafschop, die door Frans Schaap moeiteloos verzilverd werd. Twee minuten later was het echter alweer gelijk, toen de hele DHS-verdediging stond te slapen bij een hoekschop van HION, 1-1. In de tweede helft stelde de Schïedamse ploeg orde op zaken. Eerst was het Marcel van der Ven die de diepte werd ingestuurd en doeltreffend afrondde en vlak voor tijd was het Ronald Dijk stra, die na goed aangeven van Frans Schaap de eindstand be- .paalde op 1-3. Heïlevoetsluis Alle in grediënten om de voetbal liefhebbers een ouderwets sprankelende show voor te schotelen, leken zon dagmiddag in Heïlevoets luis aanwezig: schitterend weer, een al gedegradeer de dus vrijuit spelende tc^onsWïidvr en ssn druk bezocht veld. Heïle voetsluis kon niet anders dan aanvallende plannen aan de dag leggen, om het publiek in eigen huis niet teleur te stellen. De Hol landiaan leek een geknip te tegenstander voor een doelpunten festijn. Hoe anders pakte het uit: de zonnestralen verlamden het grootste deel van de brigade van trainer Van Oudheusden, De Hollandiaan verbaasde ie dereen zoals zo vaak met degraoanten met haar frisse en aanvallende spel en de uit slag (31) beantwoordde ook niet aan het verwachte doel- puntenvisïoen. „Zonder meer het gevolg van ons overbeladen wedstrijdpro- framma van de afgelopen we en", was het excuus van Van Oudheusden voor de matte vertoning van zijn pupillen. „Bovendien spreekt een al ge degradeerde tegenstander in een dergelijke hitte niet zoda nig aan. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat als je beter bent, jc dit ook moet bewijzen". Inderdaad had Heïlevoetsluis veel meer in huis dan haar Vlaardingse tegenstander, maar met de 31 zege kreeg het meer dan waar men voor het vertoonde spel recht op had. „Ach, als je eenmaal in de hoek zit waar de klappen val len, hoef je ook niet te ver wachten dat het je eens mee zit". Interim-trainer Joop Mo lendijk van De Hollandiaan, berustte na afloop van het duel in de zoveelste nederlaag van de dappere Vlaardingse debutanten dit seizoen. „Ge zien de spelverhouding, was een gelijk spel dacht ik beter op zijn plaats geweest. Dan hadden de jongens ook eens beloond geworden voor hun goede motivatie en hun wer klust. We zijn nu al een week aan het degradatie-idee ge wend, al blijf ik erbij dat we met ons spelerspotenlieel niet hadden hoeven zakken. De wijze waarop Hollandiaan ech ter haar sportieve plichten na komt, vind ik bewonderens waardig". Vlot Vlot uit de startblokken ge schoten, vond Heïlevoetsluis inderdaad niet de gemakkelij ke prooi, die was verwacht Tot aan de eerste treffer ver liep alles vlekkeloos: Chris Moerkerken lanceerde na een aantal mislukte pogingen Rob Kievit die met een voorzet op maat, Herman Maasdam een niet te missen kans bood: 1—0. Vanaf dat moment echter kreeg de L.weeöl"Hollan- diaan-voorhoede, wat meer vat op de traag en rommelig ingrijpende thuis-defensie. Een handsbal van de ver uit gelopen goalie Cees van den Doel overigens bitter nood- door Rik Bakker zakelijk om de doorgebroken Rob RIaat af te stoppen re sulteerde in een directe vrije schop, die door Henk Boom stra keihard door de Helle- voetsluis-muur en langs Van den Doel geschoten werd: 1 1. Na rust veranderde het spel- beeld weinig: een agressieve gastploeg, die het gezapige Heïlevoetsluis regelmatig te snel af was. Toch nam de ploeg van Adrie van Oudheus den een kwartier voor tijd een voorsprong: een rush van Her man Maasdam betekende 2I, een voorsprong die door die zelfde Maasdam in de slotfase nog vergroot werd met een derde treffen 31. Bennekom Als zwalu wen in het eerste halfuur tegen Bennekom iets slag vaardiger was geweest, dan zou het ongetwijfeld met de volle winst naar huis zijn gegaan. Nu aan vaardde het de thuisreis met lege handen. Vooral in de tweede helft was het helemaal droevig gesteld met de Vlaardingse for matie en daar profiteerde Bennekom handig van: 2- 0. De wedstrijd begon zo voort varend voor Zwaluwen. Het kreeg opgelegde kansen te over. Eerst was het Theo Juis- tenga, die uit een voorzet van Ernest kegel de bal maar voor het inkoppen had. Hij mikte echter precies in de handen van de keeper. Vlak daarna was het Gert-Jan Bezem er, die op de solotoer ging. Hij passeerde drie, vier spelers, zag de keeper te ver voor zijn doel staan, maar zijn lob ging net over het doel. Een één-twee combinatie tussen Ton Hendriks en Leen Pijpers bracht Hendriks alleen voor de doelman, maar ook hij kon de juiste richting niet vinden. Bennekom kon daar in het eerste half uur slechts een hoekschop tegenover stellen. Invaller doelman Jan Onck, Ab Nijgh verbleef in het bui tenland, redde bij die inzet echter bekwaam. Na de hervatting zou Jan Onck uitgroeien tot de grote man bij Zwaluwen. Waar zijn medespelers te kort schoten, zorgde hij er ïn zijn eentje voor dat de score vooralsnog dubbelblank bleef. In de vijftiende minuut was ook hij echter kansloos, toen het via een frommel doelpunt 1-0 werd. Toen was het defini tief afgelopen. Dat het vijf mi nuten voor het einde nog 2-0 werd, was alleen nog van be lang voor de statistiek. Schiedam De laatste ronde in het afdelings voetbal heeft voor Demos en SVDPW geen overwin ning binnen gebracht. SVDPW kwam thuis te gen Eureka niet verder dan 2-2, waarmee Eureka zich handhaafde in de eerste klasse en Demos kreeg eveneens op eigen veld ongenadig klop met 1-5. SVDPW bakte er in de eerste helft tegen Eureka helemaal niets van en de 0-1 ruststand was volkomen volgens de ver houding. Een speech van trai- Maassluis Wéér een gelijkspel voor Excel sior M, het elfde in deze competitie. Ditmaal te gen Spirit, een tegen stander die in theorie nog niet veilig was, maar het in Maassluis desondanks erg laconiek opvatte. Waarvan Excel sior echter niet voldoen de kon profiteren. Een in de eerste helft geno men voorsprong moest zeven minuten voor tijd worden prijsgegeven. Omdat de eventueel nog te achterhalen ploegen, Lyra en Be Fair respec tievelijk twee en één punt haalden, werd Ex celsior met het gelijke spel helemaal niets wij zer. Spirit kan de resterende drie wedstrijden nu vrijelijk uitspe len, de ploeg is definitief vei lig. Maar Excelsior moet in evenveel wedstrijden nog steeds drie punten inlopen, een opgave die vrijwel niet meer te overbruggen lijkt Want waar Excelsior in de laatste drie wedstrijden toch liefst vjif punten scoorde, de kloof blijft maar steeds be staan. „Dat is het juist", aldus interim-trainer Arie de Wit, „de andere ploegen pakken nu ook de punten". Daarom is Ex celsior nu toch wel erg dicht bij de derde klas gekomen. „Toch geloof ik er zelf nog in", aldus De Wit. „De manier van spelen stemt toch tot tevreden heid. Dit is mijn zesde wed strijd en we behaalden daarin zeven punten". In de voor gaande 15 wedstrijden kwam Excelsior niet verder dan acht punten, dus zit er inderdaad een opgaande lijn ïn. Waar schijnlijk zal daaraan onder nieuwe trainer Fer Groene- weg toch in de derde klas ge stalte moeten worden gegeven. „Het spelletje van Spint was inderdaad in ons voordeel", zo analyseerde De Wit de wed strijd. „Hun instelling hield niet over en tot zes minuten voor tijd is er niets bijzonders voor ons doel gebeurd". „Wij speelden met een te laconieke instelling", erkende Spirit trainer Piet de Jong. „Er werd zeker voor de rust niet van achteruit gevoetbald, van op bouw was geen sprake. Maar we waren eigenlijk al veilig en dan is een gedeelte van de spanning al weg". Van die la conieke instelling profiteerde Excelsior voor de rust onvol doende. Wel was de Maassluise ploeg het meest in de aanval, maar Spirit-doelman Gerrit Visser behoefde niet meer te doen dan wat corners te pak ken. Desondanks nam Excelsior in de 24ste minuut toch de leiding, nadat opkomende Fer Groeneweg tot dichtbij Visser doordrong. De doel man redde nog fraai, maar de bal sprong naar de volle dig vrijstaande Lies Kardol,, die deze kans dankbaar aan greep: 1—0. Meer zat er voor Excelsior niet in, al waren Frank Vork en Ron Broek- hart wel ijverig. De Spirit defensie klaarde het steeds, en toen Spirit in de tweede helft er meer aan ging doen, leidde dat ook tot een offen sief. Maar ook voor de Maassluise defensie leidde dat niet tot grote problemen, ■want een echt gericht schot kreeg doelman Abbas nau welijks te verwerken. Nadat bij Excelsior Mart van der Pol was vervangen door Fred van Hoorn en Spirit Kees Slappendel voor Gerrit van der Heul had gewisseld, was de beste kans nog voor de Maassluizers. Doelman Visser liet na een half uur de bal even los, maar Doelman Gerrit Visser In moeilijkheden. Onno Wicherts schoot onbe suisd over. In de 38e minuut kwam dan toch de Spirit-ge lijkmaker, al ontstond die nau welijks als gevolg van een groot offensief. Na een corner van Jan de Jong stond Bas van Herk volkomen vrij in de doelmond, hetgeen natuurlijk prompt 11 betekende. Tot teleurstelling van 'heel' Excel sior, dat het in de slotminuten ook niet meer kon maken. „Het wordt voor hetzelfde geld nog^21 voor ons", aldus Piet de Jong. „Die laatste man, die ouwe Groeneweg, was nergens meer". Weinig complimenteus, maar inderdaad was Spirit nog een keer dichtbij ae volle L winst. Jan de Vrij kreeg vlak voor tijd een kans, maar Nico Wij horst zette er nog juist op tijd een schoen tussen. ner Andrê Corveleijn, die zijn spelers wees op hun verant woordelijkheid jegens de ande re verenigingen, bracht een gemotiveerd SVDPW in het veld. Eerst Jan van der Mei den en tien voor het einde Henny Bras drukten het Schiedam se overwicht in tref fers om. In de slotseconden ge beurde dan toch waar heel Eu reka naar uit keek: namelijk de gelijkmaker en het behoud van het eerste klasserschap. Demos wist tegen Dirksland helemaal niets goeds te doen. Met vier, overigens verdien stelijk speienae, invallers, moesten de Schiedammers met lede ogen toezien, hoe Dirks land de volle honderd procent score behaalde. Na een 0-2 ruststand, werd het met een fraaie kopbal van Gerard Smit als kleine opleving (1-4) uit eindelijk 1-5. Schiedam Er waren maar liefst 852 recreanten, die deel namen aan de zesde lenteloop. Een record, omdat de organi satoren gerekend hadden op 600 lopers. Het parcours ging door de Woudhoek. Het was wethouder Chris Zijdeveld die het startschot loste. Als eerste kwamen de allerkleinsten aan de beurt voor de 1100 meter. Jolanda Paardekam en Salin- ka Mutla legden de afstand in een rolstoel af. Een bewijs dat valide en invalide sport samen kunnen gaan. De snelste loper op de vijf kilometer was Frans van der Meer in een tijd van 17.52 minuten. Otto Smit werd tweede in 18.11 minuten en Peter Bloois veroverde 'brons' in 18.17. De tien kilometer trok dc meeste lopers. Hieronder was een groot aantal atleten van Fortuna, die de race gebruik ten als test voor het komende Nederlandse kampioenschap 25 kilometer in Rotterdam. Joop de Vreede werd winnaar in 33.58 minuten. Sjaak Hoog* endijk tweede in 35.16 minten, terwijl de laatste loper de fi nish passerde na 70 minuten-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4