STAD STREEK I Kritiek architecten op bouwplan pakhuis Ook carat/ansetvice \Piet Erkelens over haringvisserij: Vrije academie houdt open dag Twintig Van Dam huizen aan Lange iieuw- ïtraat HCG gaat uitbouwen Provinciale commissie achter plannen VPBC KAIROS PSP WD PTT verbouwt in de Gorzen 60 j* aar getrouwd Vrouwen vieren jaarfeest Oranjebrug afgesloten Herinrichten straten met behulp maquette maandag 19 mat 1980 VD/SC/WW Vlaardingen 42 was de mooiste logger' Vlaardingen Als kleine jongen stond Piet Erke lens vaak te dagdromen op de kaden van de Vlaar dingse haven. Hij vond het heerlijk om op de log- gersehepen rond te neuzen en te praten met de be manningsleden. Toch heeft hij nooit zelf gevaren op een logger. Hij werd machinebankwerker. Het va ren trok hem niet, zijn vader wel. Hij heeft nog schetsboekjes uit 1921 die hij trots laat zien. Als jongen van 12 jaar tekende hij de loggers, die in de Vlaardingse haven lagen na. Later begon hij met schilderen. Hij kan boeiend vertellen over de hoog tijdagen van de Vlaardingse haringvisserij, toen Viaardingen maar liefst 192 schepen in de vaart had. Nu zijn er daar nog slechts twee van over. Piet Erkelens heeft een uitge breide documentatie waarin hij alles over de loggers die ooit hebben gevaren op de Ne derlandse en internationale wateren heeft bijgehouden Hij heeft de afgelopen winter meer dan UOO kaartjes be schreven met daarop gegevens door Chris Woerts van de boten Bij elk kaartje een bijpassende foto Zijn pas sie voor de visserij kwam pas goed op gang na de tweede wereldoorlog De mooiste logger die ooit in Vlaardingen gevaren heeft Schiedam De PTT gaat hel postkantoor aan het Wilhelmi- na plein verbouwen In de week na pinksteren, van 27 mei tot en met 30 mei, zal het kantoor in Sehiedam-Zutd om die reden gesloten zijn Het kantoor, dat pas sinds en kele maanden een bijkantoor van de PTT is daarvoor was het een postagentschap vol doet met aan de veiligheidsei sen. die de PTT stelt en ook de inrichting is in de loop der ja ren sterk verouderd Zo komt cr een andere balie en worden de loketten beveiligd met pantserglas. was de Vlaardmger 42 van het kantoor Van IJperen van Eer den," begint Piet Erkelens (69) zijn verhaal ,.De eerste logger werd gebouwd in 1866 en was 17 meter lang Het is 31 jaar m de vaart geweest, een Scheve- ntngse boot was het Toen voe ren de boten nog met zeil maar in 1897 kwam de eerste stoom logger in de vaart van het Vlaardingse kantoor Hoog- endijk, dat tot op de dag van heden nog steeds in Vlaardin gen is gevestigd." Rederijen Bijna de gehele stad Vlaardin gen leefde van de haringvisse rij Er waren maar liefst 54 re derijen Nu nog slechts twee Hoogendijk en Kwakkelstem De bemanningen op de sche pen moesten hard werken voor hun centjes Rijk hadden de mensen het niet De vrouw van Piet Erkelens kan daar over meepraten „Als mijn va der op zee zat en mijn moeder had geen geld meer, dan ging ?e wel eens naar kantoor voor geld, maar dat kreeg je mooi met Je moest wachten tot je man weer thuis was Het was wel armoe, maar de mesnen stonden wel veel dichter bij el kaar dan nu Het was toen ook allemaal veel kleiner" Herfst 1926 Het stormde, windkracht 9 tot 10 De straten van Vlaardingen waren uitge storven Iedereen zat bij de ka chel Slechts een enkeling durfde zich op straat te tonen De vissersvloot was op zee De vrouwen van de mannen op zee hielden hun hart vast Hoe vaak was het al met voorgeko men dat er boten op zee ble ven'* Ook deze avond zou dat gebeuren Het dompelde Vlaardingen m diepe rouw. Piet Erkelens herinnert zien „Toen zijn er drie Katwrjkse en twee Vlaardmgese schepen op zee gebleven Ze hadden toen nog geen radio aan boord, zodat niemand kon helpen Radio kwam pas in 1927 aan boord en dat was een hele ver betering Het ging er natuur lijk primitief aan toe op de bo ten De schepen namen voor zeven weken voorraad mee en bleven dm tijd dan ook op zee Was het brood op, dan werd er overgeschakeld op zeekaak Later is dat allemaal veran derd, ja. toen kregen ze zelfs een speciale kok aan boord De mooiste dag voor de ha ringvisserij was Vlaggetjesdag Alle haringboten lagen dan feestelijk versierd met vlagge tjes m de haven Heel Vlaar dingen was uitgelopen om dat feest mee te maken Ook als de schepen thuis kwamen van een reis stond de kade vol met volk Lang heeft de Vlaardingse ha ringvisserij met gebloeid Al na de eerste wereldoorlog be gon de aftakeling De hoogtij dagen waren in de eerste we reldoorlog Piet Erkelens ver klaart „Duitsland was natuur lijk door Engeland en Frank rijk geïsoleerd Nederland was een neutraal land en alle ha ring die wij vingen ging door naar Duitsland We kregen toen 41 gulden voor een kantje haring Toen is er echt goud verdiend Na de oorlog zakte het allemaal terug Voel sche pen zijn toen verkocht aan Duitsland, Denemarken en Zweden De industrie verdrong ook in Vlaardingen de visserij Waar de Beethovensingel nu is stond vroeger een taandenj Aan de overkant werden de netten ge boet Nu rijden vrachtwagens af en aan naar de verschillen de fabrieken Nog maar weinig herinnert in Viaardingen aan de haringvisserij Alleen aan de Westhaven kade staan nog enkele kantoren Haringboten doen Vlaardingen allang niet meer aan Hoe triest het ook is Piet Erkelens vindt dat jammer, al is hij wel zo reeel om toe te geven dat de mensen het nu zoveel beter hebben Toch zal hij zijn hobby nooit opgeven Hij duikt herhaalde lijk in de archieven Praat veel met tijdgenoten over de vele loggers Maakt werkelijk prachtige schilderijen van log gers Voor zijn vrouw schilder de htj 'Kniertje' uit Op Hoop van Zegen van Herman Heijermans Hij heeft stapels schriften met daarin alle de tails van loggers Heeft vele foto-albums met foto's uit ver vlogen lijd Haalt schilderijen te voorschijn die hij door de ja ren heen heeft geschilderd en weet van ieder schilderij wel iets speciaals te vertellen Piet Erkelens lijkt wel zo'n beetje een lopende encyclopedie, waar het de Vlaardingse vtsse- ryhistorie betreft Maar hij is ook een man die als geen an der weet hoeveel er m Vlaar dingen is veranderd De heer en mevrouw G A- Ligthart vieren vandaag in bejaardencentrum De vloot hun 60-jarig huwelijk Burge meester J van Es en zijn vrouw hebben vanmorgen na mens het gemeentebestuur de gelukwensen overgebracht en de gebruikelijke cadeautjes meegebracht Gerard A Ligthart werd gebo ren op 5 februari 1898 in Vlaardingen Hij is gepensio neerd scheepmaker Zijn vrouw, Lena van der Ent. werd op 18 augustus 1898 ge boren m het toenmalige dorp Vlaardmger-Ambacht Het hu welijk werd op 19 mei 1920 m Vlaardingen gesloten 1840* De Vrije Academie hield zaterdag open huis. Be langstellenden konden een kijkje nemen op de open dag in het Hollandiagebouw, waarin de Vrije Academie is gevestigd. Van tien tot vier kon men een praatje maken met de docenten en zich over de creatieve cursussen laten voorlichten, die na de zomer vakantie weer van start gaan. Ook maakten veel mensen gebruik vanm «Ie mogelijkheid om eens bin nen te lopen in de lokalen waar de cursussen worden gegeven cn mocht de ten toonstelling met werk van cursisten 2ich in aardig wat belangstelling verheugen. De expositie geeft een beeld van de verschillende cursus sen onder andere edels- j meden, weven, potenbakken, schilderen, tekenen, fotogra feren en is tot zaterdag 31 I mei op werkdagen te bezich tigen. Uiteraard liggen in het Hollandiagebouw, OOst- I havenkade 41, ook de prtv grammaboekjes voor het j volgende cursusjaar klaar. Lange Nieuwstraat 59, Voor dit oude pakhuis maakte het bureau van Willems en Heuvel horst een bouwplan met kleine appartementen. Schiedam Een bouwplan voor woningen in een pak huis naast de voormalige Valdelis-fabrlek aan de Lan ge Nieuwstraat heeft, behal ve lof, veel kritiek ontvan gen, waardoor het voorals nog niet kan worden uitge voerd. De architecten in de Schiedamse welstandscom missie kijken namelijk met gemengde gevoelens aan te gen het restauratieplan van hun collega's Joep Willems en Nol Ileuvrtfonrs*- Aan trekkelijke kanten van de Schiedam De Hollandse Constructie Groep (HCG) aan de Westfrankelandsedijk gaat inderdaad uitbreiden Op dc rand van het voormalige ter rein van het scheepsreparatie- bedrijf De Jong, waar de HCG zich twee jaar geleden vestig de. zal op korte termijn een grote lashal worden gebouwd Dit plan ligt in de lijn der ver wachtingen Economisch wet houder Remier Seheeres deel de bij de komst van de HCG al mee. dat deze dochter van de Hollandse Beton Groep met al leen honderden arbeidsplaat sen zou opleveren, maar na verloop \an relatief korte tijd ook nog uitbreidingsplannen had Het bouwplan voor de be drijfshal zit al in de ambtelijke molen De welstandscommissie heeft de tekeningen na aan vankelijke kritiek nu met instemming bekeken en op het stadskantoor verzamelt ambte naar Kmus van de Loo nu ook de adviezen van brandweer en stadsontwikkeling Daarna gaat de bou waan vraag naar burgemeester en wethouders appartcmentenbouw, zoals Willems en Heuvelhorst die voor het pakhuis voorstel len, wegen volgens de wel standscommissie niet op te gen de nadelen. Allereerst wil de welstands commissie de beschikking krij gen over tekeningen van de begane grond, die bij het bouwplan nog ontbreken, om dat in de betreffende ruimte nog een bedrijfje is gevestigd Slechts voor de drie etages er boven hadden Willems en Heuvelhurst plannen gemaakt Volgens Heuvelhorst is de zo genaamde Van Dam-norm ge hanteerd, waardoor twintig appartementen konden wor den ingetekend, bestemd voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens De wel standscommissie wil echter eerst gegevens over de trap en enkele algemene voorzienm- gen op de begane grond, waar onder een fietsenstalling Daarnaast oefent dc commissie van architecten kritiek uit op de tamelijk Lange gangen en op het feit, dat de appartemen ten weinig daglicht zullen vangen Volgens Joep Willems en Nol Heuvelhorst kan dal op die plek aan de Lange Nieuw straat, iets voorbij het politie bureau, moeilijk anders Zij zijn gespecialiseerd in restau ratie- en renovatieplannen in Schiedam kwamen zij eerder in Hl belangstelling door hun studie over de brandersbuurt (Schienoko) en hun restaura tieplan voor Musis Sacrum aan de Lange Haven Op Koninginnedag onthulde onze krant de plannen van aannemersbedrijf Muijs en De Winter jMuwi) voor nieuw bouw naast het politiebureau, bij de voormalige Valdehs-fa- briek Muwi is nog bezig teke ningen te maken Voor een monumentaal pand in deze omgeving gold, dat het niet ge sloopt kan worden Daar zijn W.llems en Heuvelhorst nu mee aan de slag gegaan Schiedam De afdelingen Schiedam Nieuwland en Cen trum van de Nederlandse Christenvrouwenbond vieren van de weck het 58ste jaar feest De vrouwen in Nieuw land vieren dat dmsdagdug- avond mot een samenzijn in de Magnalia Deikerk De afdeling Centrum staat er een dag later bij stil in gebouw Christelijk Sociale belangen aan de Lange Haven De aan de afdeling verbonden toneelclub brengt op beide avonden, die om acht uur beginnen het blijspel Het levenseiixcr", met een rolbe zetting van uitsluitend vrou wen In totaal elf actrices wer ken aan hel toneelstuk in drie bedrijven mee Forumdiscussie gelijke kansen in onderwijs Vlaardingen Krijgen jongens en meisjes in het huidige onderwijs echt dezelfde kansen' Deze vraag zal centraal staan tijdens een forumdiscus sie, die dinsdag 20 mei in het dienstencentrum Holy aan de Willem de Zwijger laan wordt ge houden De avond wordt georganiseerd door de Willem de Zwijgerschool en maakt deel uit van het feestprogramma ter gelegenheid van het 10- jang bestaan van de school Het forumpanel bestaat uit Hedy d'Ancona (eer ste kamerlid PvdA en prominente uit de vrou wenbeweging) de heer S J C van Eyndhoven, voorzitter van de minis teriele stuurgroep eman cipatiebeleid in onder wijs. Frits Huisman, in specteur van onderwijs gemeente Rotterdam. Joke Huisman, journalis te en Ria Jaarsma, publi ciste Voorzitter is de Vlaardingse wethouder van onderwijs Arij Maur- leveld Aanvang 20 00 uur Den Haag De verenigde provinciale bibliotheekcen trales (VPBC) in Schie dam moeten een goede practische huisvesting krijgen en de beslissing over financiële medewer king van de provincie dient binnenkort genomen te worden. Gedeputeerde staten moeten in de nog resterende tijd nagaan of de provincie zich wat roya ler kan opstellen dan zij volgens een eerder geno men ontwcrp-besluit zou doen. Zo kan de reactie worden sa mengevat van de provinciale commissie voor culturele za ken, die zich eenstemmig achter steun voor de VPBC schaarde De noodzakelijke uitbreiding van de vestiging aan de Westfrankelandsedijk zal onaanvaardbaar worden vertraagd als met voor l ok tober al het grondwerk klaar kan zijn, tussen 1 oktober en 1 april mag namelijk met m de waterkering worden ge werkt, waarlangs de biblio theekcentrale is gevestigd Volgens een voorlopige ra ming van architectenbureau Wissing zal een nieuw ge bouw met 4400 m2 vloerop pervlak 6.2 miljoen gulden kosten GS willen in de ont werpbegroting 1981 voor het bibiotheekwerk 650 000 gul den opnemen en komen op basis van dat bedrag tot de mogelijkheid om een lening van 5 9 miljoen te garande ren Om het verschil groten deels te overbruggen zou af gezien kunnen worden van het maken van een loopbrug tussen het oude en het nieu we gebouw en van ruimten op de vierde verdieping. waar onder meer een kin derdagverblijf is gepland Het dan nog resterende ver schil van 60 000 gulden zien GS met als een onoverkome lijk bezwaar De commissie culturele za ken vindt dat m het nieuwe gebouw alles moet komen, wat de VPBC nodig heeft, mede omdat voorzieningen die later afgebracht moeten worden ongetwijfeld duurder uitvallen Niet schrappen in de plannen dus, vindt de commissie Schiedam Van de week is I de Oranjebrug in de nachten I van woensdag op donderdag I en donderdag op vrijdag vanaf 1 uur tot 's morgens 6 uur I voor alle verkeer afgesloten. Gemeentewerken repareert I dan de aannj-tjzers van de brug Schiedam Bewoners vanl gedeelten van de Oostcr-j straat, dc van Leeuwen-1 hocckstraat en de Stephen* I sonstraat praten vanavond I met de gemeente over del herinrichting van hun stra-l ten. Op de avond, die wordtl gehouden in De Wilgen burg! aan de Singel 104 maken del bewoners aan de hand vanl maquettes hun wensen k.en-1 baar aan de gemeente. Op een eerste voorlichtmgsl avond, dte slechts werd bel zocht door zeventien bewonerl kwam men met de gcmeentil overeen dat het rijverkeer ui de plannen ondergeschik V dient te worden aan de voetl gangers en de spelende kindel ren Vanavond praat men oveil de verder invulling van dil plannen Onderwerpen ditfl aan de orde komen zijn ondeiï meer verkeer, parkeren, bel straling, beplantingen en spel I voorzieningen voor de jeugdI Voor mensen die vanavonl verhinderd zijn zullen de nul quettes in het pandje van cl bewontrwertmging aan Frankhnstrant komen te staai| zodat zij kennis kunnen men van de plannen voor ec| beslissing valt (advertenties, Dinsdagavond 20 mei in zaal Irene Lange Haven 155 Politiek café over een olieboycot tegen Zuid-Afnka met sprekers van en de 2e Kamerleden Ter Beek (PvdA) Gualthèrievan Weezei (CDA) en Waltmans (PPR). Na de pauze HET NATIONAAL HEKEL KABARET. Aanvang 20 00 uur. Toegang gratis. DRIES SPAANSEPQUXR CARAVAN StRViri Snelle, vakkundige reparatie en penodiek onderhoud van uw caravan ol vouwwagen. Waekt ttiti Mtak ni tftfrtik! BoVelweg ICO Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3