f BK i Spraakwaterval9 stoot niet-actieve leden af PvdA-bestuur rakelt museumrel weer op Bassie en Adriaan voor eigen publiek o Scheeres als kraanmachinist Dieven actief in weekeinde Te snel PvdA Vlaardingen: 'Hedendaagse kunst niet meer aankopen Iriedaagse school verjaardag Op 23,24,25 en 26 mei aan Galgkade Censuur Voorwaarts over 'partijgeest PvdA- Schiedam Parkeerwachters; prent per uur Tweede tandarts in De Hoek dinsdag 20 it*» 1980 VD/SC/WW VlaardingenEen klein clubje Intellectuele kletsmajoors maakt Je dienst uit De discussies duren te. lang en zijn voor gewone ar beiders moeilijk te volgen. Als je probeert ook eens iets te zeggen, jan word je door een spraakwa terval, veroorzaakt door slechts drie of vier mensen, geheel plat- gewalst Dat zijn in grote lijnen de belangrijkste bezwaren, die naar voren zijn gekomen in een enquête, die het blad Achterban onder niet-actieve leden van de Vlaardingse PvdA heeft gehou den Dit de uitslag van de enquête blijkt dat veel PvdA-ers zich nauwelijks thuisvoelen bij de ver gaderingen. die op plaatselijk ni veau worden gehouden. In de praktijk blijkt het aantal leden, dat op dergelijke bijeenkomsten regelmatig te vinden is, dan ook een select gezelschap te vormen- Achterban ondervroeg 32 niet-ac- tieve leden van de partij. De meeste ondervraagden gaven te kennen, een duidelijke afkeer te hebben van de ledenvergaderin gen, zoals die door de Vlaarding se afdeling worden gehouden. Een onderwijzer merkte op, dat hij best wel interesse heeft maar dat de onderwerpen hem toch vaak boven de pet gaan. En een machinebankwerker wordt in Achterban geciteerd met de woorden: ,.Ik voel me niet thuis bij die intellectuelen.11 Voorzitter John Ranshuysen merkt over het probleem op: „Het is natuurlijk niet nieuw; over dergelijke zaken is al eerder binnen de afdeling gesproken. Wat die moeilijke vergaderingen betreft* we zijn al bezig om te proberen daar iets aan te doen. Onlangs zijn we begonnen om be paalde onderwerpen binnen de vergadering eerst in een soort ge- spreksgroepje te behandelen, om er pas daarna plenair over te ver gaderen. Ik heb de indruk dat dat experiment wel positief over komt, maar het kost wel bijzon der veel tijd natuurlijk. Als je 2oiets wil doen. dan zul je je wel beperkingen moeten opleggen als je de agenda voor zo'n vergade ring samenstelt-11 Volgens de PvdA-voorzitter is het gebrek aan betrokkenheid bij het afdelingswerk in Vlaardingen ook niet een probleem, dat alleen binnen politieke partijen te vin den is. Ook in andere organisaties is het verwateren van de interes se iets. waartegen steeds gewaakt moet worden. ,3ij ons zijn alleen de gevolgen ernstiger. In een po litieke partij raak je hierdoor het contact met je achterban kwijt en daardoor het draagvlak waar je op moet steunen." De enquête in Achterban is nog niet in het afdelingsbestuur be handeld. Dat zal binnenkort wel gebeuren. Schiedam De „Schiedamse museumrel11, vorig jaar ontke tend door de toenmalige PvdA-bestuurders Hans Bakker en Hans Konings, krijgt een opzienbarend vervolg. Leek het er vorig jaar op dat cfe rel een climax had bereikt met twee enerverende discussieavonden in het stedelijk museum op de Hoogstraat, nu blijkt plotseling van doodbloeden geen sprake te zijn. De fel bekritiseerde ideeén van Bakker en Konings hebben zelfs, hoewel beiden uit het Schiedamse partijbestuur zijn gestapt, meer gehoor in dit PvdA-bestuur gekregen. Het bestuur heeft een nota vervaardigd, waarin belangrijke ver anderingen in het Schiedamse museumbeleid worden beoogd. Sinds de discussieavonden werd het stil rond het mu seum. De museumcommissie zou trachten de kritiek van. voor- en tegenstanders van het beleid van museumdirec teur Hans Paalman op een rij te zetten, maar al geruime heeft die commissie niet vergaderd en de klad is erin gekomen. Het PvdA-bestuur wil nu aan de rel een ver volg geven; men is uitermate trots dat landelijke kunstcri tici, schrijvers (met name Gerrit Komrij) en museum directeuren met ziedende reacties kwamen op overi gens ondergeschikte standpunten van Bakker en Konings, zoals verkoop van gehele kunstcollectie. Zelfs PvdA-voorman Joop den Uyl mengde zich in de discussie. Het Schiedamse PvdA-bestuur wil het daar echter nog niet bij laten. Vlaardingen Tweehonderd kinderen gaan drie dagen lang de bloemetjes buiten zetten ter gelegenheid van het vijftienja rig bestaan van hun school. Dat z|jn de leerlingen van ba- dsschool Ds. J. D. de Stoppe- laar aan de Meeuwenstraat en kleuterschool De Rinkelbei aan de Spechtlaan. De beide scholen werken aan de volle- integratie van het kleu- en basisonderwijs en heb ben de bedoeling om na ver loop van tijd tot volledige een wording te komen. Op 21, 22 en 23 mei gaat het allemaal gebeuren. Op woens dagochtend trekken de kinde ren verkleed en in optocht, voorafgegaan door de Jonge Pijpers, door de wijk. Verder worden er de hele dag spelle- tes gedaan. De dag daarna, c onderdag 22 me», kunnen de kinderen zich tijdens een groot sportgebeuren rondom de bei de scholen uitleven. Middags kunnen ze boven dien een demonstratie bijwo nen van een Rotterdamse glas- Maaster. Op de laatste dag van de feestelijkheden wordt er in de dependance van de Groen i* Prinsterer scholenge meenschap aan de Rode Kruislaan een uitgebreid feest programma afgewerkt. Om deze driedaagse verjaardag fi nancieel mogelijk te maken organiseerden de oudercom- toissies in april een bingo avond. Schiedam Bij een snel heidscontrole op rijksweg 20 L|habij de afslag Kethel regi- r- ittreerde de politie in een pe s' friode van drie kwartier 42 r (automobilisten, die de daar ^geldende maximumsnelheid ;van 70 kilometer overschre den. De gemeten snelheden variëerden van 95 tot 119 ki lometer. Konings zit nu in de ge meenteraad, Bakker is weer gewoon nartijlid, maar het bestuur blijkt ook zonder hen met verregaande uit spraken te kunnen komen, die van het huidige beleid van Paalman weinig heel la ten. Aan de gemeenteraads fractie van de PvdA legt het bestuur de volgende stellin gen voor, waarover eerst de achterban zich op woensdag 28 mei mag uitspreken. Het museum mag op keete termijn geen aankopen doen van hedendaagse kunstuitingen, Het huidige aankoopbeleid kent wel een aantal kunstrichtingen, maar- is niet te verantwoorden zo lang de Nederlandse musea niet overgaan tot een gecoör dineerde kunstaankoop: elk museum een eigen stroming. Accent moet worden ge legd op aankoop van Schie damse cultuurgoederen en op aankopen, die noodzakelijk ziin in verband met bepaalde educatieve projecten. Tussen museum, onderwijs en vormingswerk moet een periodiek overleg komen om educatieve projecten in het museum te realiseren. Het museum kan dan een onder- steunende functie krijgen, gebruikmakend van kunst uitingen uit verleden en he den. Dat hoeft dan niet tot vertrossing te leiden. In dit kader kan gedacht worden aan gerichte opdrachten aan regionale of Schiedamse kunstenaars. Nader bezien moet worden in hoeverre de bestaande personeelsbezetting van het museum (kwalitatief, dan wel quantitatief) aanpassing vraagt Het jenever- en scheep vaartverleden van Schiedam moet permanente aandacht krijgen. De informatie daaro ver is nu slecht en zeer be perkt. Er wordt in het mu seum niets aan „Schiedam promoting" gedaan. Versobering van het aan koopbeleid geeft financiële ruimte voor onderhoud en beschrijving van het bestaan de kunstbezit Delen van de kunstcollec tie, die achteraf niet de waarde hebben die tevoren was verwacht zouden opge doekt kunnen worden. Hier moet pragmatisch gehandeld worden. Eventueel zou over brenging naar andere musea gewenst kunnen zijn. Deze standpunten hangen, volgens het PvdA-bestuur, nauw samen met wat Bakker en Konings ontketenden, al kwamen hun doelstellingen te veel in het teken van cul- tuurharbarisme te staan door vooral landelijke kritiek daarop. Het bestuur beseft onvolledig te zijn en komt in ieder geval in de komende tijd met meer concrete voor stellen over de positie van de Schiedamse kunstenaars. Terloops wordt nog ingegaan op de noodzaak van een kun stuitleen, een artotheek, waarvan museumdirecteur Paalman beheerder zou kun nen worden. Schiedam De censuur in het Schiedamse PvdA-or gaan Voorwaarts, toege past in een artikel van Hans Bakker, heeft te ma- k t gehad met opmerkin gen naar aanleiding van »P!i enquête, die de PvdA oader de achthonderd le den in Schiedam houdt. Aan deze enquête wilden enige tijd geleden drie fractieleden van de partij niet meewerken, te weten Jo Ouwens, Ruurd van der Veer en (inmiddels opge stapt) Ton de Vos. Doel van de enquête is: te we ten komen hoe de niet ac tieve achterban denkt over de wethouders, de fractie en het bestuur. Om uiteenlopende redenen wilden Ouwens, Van der Veer en De Vos niet aan de enquête meewerken. Jo Ouwens bijvoorbeeld is enige tijd overwerkt ge weest Hans Bakker was in zijn artikel voor de Voor waarts hierop ingegaan. In scherpe bewoordingen sprak hij over de „partij geest", die volgens hem onvoldoende is, ook gezien de kritiek die op het drie tal uitgeoefend werd. De redactie van Voorwaarts achtte publicatie van dit artikel evenmin positief voor de partijgeest. Oud-redacteuren van de Voorwaarts, Han van der Horst en Dick van der Lugt. die in 1975 betrok ken waren bij het maken van een redactiestatuut, zijn met het PvdA-bestuur van mening, dat de huidi ge Voorw aarts-redactie door het censureren bui ten haar boekje is gegaan. Josef Holzmülier met zijn eeuwen in het circus Bassie en Adriaan. Vlaardingen Twee stadgenoten vieren alom in den lande grote triomfen: Bassie en Adriaan. Het circus dat hun naam draagt is onder de hoede van Joop van' der Ende uitgegroeid tot het meest suc cesvolle circus dat dit seizoen door het land trekt. Schiedam Met een witte jas en een witte helm beman de wethouder Heinier Scheeres gistermiddag een kraan om daarmee het eerste beton te storten voor het toe komstige hoofdkantoor van Gom-Holding aan het eind van de 's-Gravelandseweg, Volgende zomer moet het hoofdkantoor van de Gom, die behalve schoonmaken ook bewaking en onderhoud verzorgt, gereed zijn en kan de verhuizing van het huidi ge hoofdkantoor aan de Westvest plaatsvinden. Di rect naast het nieuwe hoofd kantoor verschijnt het distri butiecentrum van het be drijf, dat momenteel is ge vestigd aan de Kortestraat in Vlaardingen. In de nieuwe vestigingen worden een klei ne honderd medewerkers van de in totaal vierduizend gehuisvest. Wethouder Scheeres merkte in zijn toespraak op dat hij zich er over verheugde dat de Gom heeft besloten in Schiedam te blijven en niet te verhuizen naar een andere gemeente. Hij acht het be houd van de Gom voor Schiedam van groot belang en wees erop dat de vestiging van een dergelijk hoogwaar dig dienstverlenend bedrijf ongetwijfeld aantrekking uitoefent op andere bedrij ven, die zich in Schiedam willen vestigen. Ook bena drukte hij nogmaals dat het van groot belang is dat be drijven, die met verhuisplan nen rondlopen, contact met de gemeente opnemen, zodat gezamenlijk naar een nieuwe vestigingsplaats binnen de gemeente Schiedam kan worden uitgekeken. Met behulp van een kraan stortte wethouder Scheeres gisteren het eerste beton voor het toekomstige hoofd kantoor van schoonmaakgl- gant Gom. i Yvonne Slljee. Tot nieuwe penningmeester van de Pvd A-afdeling Schie dam is Yvonne Siljee be noemd. Zij zit in de Rijnmon- draad, was voorheen lid van de Schiedamse gemeenteraad en volgt als penningmeester van de PvdA-Schiedam Hans Konings op, die maandag is geïnstalleerd als gemeente raadslid. De plaats, die in het PvdA-be stuur nog open is, wordt be stemd voor Jaap Looy. Hij heeft in de gemeenteraad ge zeten van 197Q tot 1976 en trok zich nadien enige tijd terug. Thans wil hij zich weer actief in de politiek storten. Vlaardingen fie Vlaar dingse parkeerwachters schrijven wegens verkeerd parkeren gemiddeld één prent' per uur uit. Dat valt af te leiden uit het feit, dat in 1979 in totaal 3791 bekeurin gen wegens verkeerd parke ren werden uitgeschreven. Dat aantal ligt lager dan in 1978: toen werden 4400 be keuringen uitgeschreven. Verreweg de meeste ver keersdeelnemers maakten na de bon achter de ruitewisser te hebben gevonden gebruik van de mogelijkheid, een zo genaamde schikking te tref fen: het betalen van het vast gestelde tarief, om op die manier rechtsvervolging te voorkomen. 1537 automobi listen lieten het op een rechtszitting aankomen en waren daardoor meestal meer kwijt. Schiedam Bij een inbraak in een woning aan de Marconi straat is een bedrag van 200 gulden en een fototoestel ter waarde van 150 gulden buitgemaakt. De dadeifs) kwam(en) de woning aan de achterzijde binnen door via een kla- praampje een raam te openen, De politie heeft een 21-jarige Rotterdammer aangehouden, die bij een radiozaak in de Hoogstraat een radio-cassettere corder probeerde te stelen. Door kordaat optreden van een winkelbediende kon de man worden overgeleverd aan de politie. Tijdens een voetbalwedstrijd brachten dieven een ongewenst bezoek aan de kleedkamer van Hermes DVS. Enkele spelers misten na de wedstrijd hun portemonnaie, die zij in hun kle ding hadden achtergelaten. De daders maakten in totaal een bedrag van 475 gulden buit Ook Sportvereniging Schiedam kreeg het afgelopen week einde ongewenst bezoek. Inbrekers namen vanuit de kantine in sportpark Harga een radiocombinatie en enkele etenswa ren mee. De waarde van de buit bedraagt 850 gulden. Een onbekende man ging er bij een winkel in de Multimarkt aan het Broersveld vandoor met een fotocamera ter waarde van vierhonderd gulden. Inbrekers hebben uit een banketbakkerswinkel aan de Rot- terdamsedijk een partij suikerwaren meegenomen. Men kwam binnen door aan de achterzijde een deur te forceren. Uit een kelder aan het Sibeliusplein is een bromfiets ter waarde van 1500 gulden gestolen. Een winkelende vrouw miste vrijdag na een bezoek aan de weekmarkt op het Broersveld haar portemonnaie met 150 gulden, die zij in haar handtas had zitten. Bii een winkel in de Loef f straat bleef het bïi een poging tot inbraak. Daar werd een etalageruit ter waarde van 4400 gul den ingegooid. Uit de etalage wordt niets vermist. Uit een auto, die stond geparkeerd aan de 's Gravelandseweg zijn twee schapenvachten en twee hoofdsteunen van de voorstoelen gestolen. Men kwam de auto binnen door de voorruit in te gooien. Ook werden vier wieldoppen meegeno men. In de Fokkerstraat is een auto teruggevonden, die vorige week is gestolen in Rotterdam. De politie bracht de wagen weer terug bij de eigenaar in Maassluis. En er zijn er nogal wat na jaren van schrijnende cireu- sarmoede bleken er dit jaar plotseling zeven onderne mingen op tournee te gaan. Een beetje teveel van het goede misschien. Circus Sjoukje Dijkstra is inmiddels als eerste ten onder gegaan in de keiharde concurren tieslag die circusamusement heet. Voor Bassie en Adriaan kan concurrentie geen bedreiging vormen. De Tros heeft risi coloos enkele miljoenen kun nen investeren in het circus van de overbekende en po pulaire kindervrienden. Bas en Aad van Toor voelen zich in de piste als vissen in het water en zien met deze on derneming een wensdroom van vele jaren in vervulling gegaan. Circus Bassie en Adriaan trekt nu bijna drie maanden door het land en nog geen enkele keer heeft het ge speeld voor een tent die niet tot de nok toe was uitver kocht Telkens waren dat twee voorstellingen op een dag en soms zelfs een derde. Het is dan ook een circus dat er zijn mag: leeuwen, tijgers, olifanten, paarden, kamelen, beren cn zeeleeuwen vormen de menagerie van het circus. Ook aan de artiesten zijn kosten noch moeite gespaard. Er zijn beroemde acrobaten en koorddansers en André du Lord verzorgt een specta culair goochelnummer. Bas sie en Adriaan vormen met hun overbekende act de spe cie tussen al dezer onderde len, maar verzorgen ook een daverend acrobatennummer uit hun „Crocksons-periode". Op 23, 24, 25 en 2G mei staan de gebroeders van Toor met hun circus in Vlaardingen. Hier, voor eigen publiek, willen ze hun vijfentwintig jarig artiestenjubileum vie ren met een grandioze cir cusshow. Kaartjes kopen gaat per telefoon onder nummer 025-23.42.45. Of anders ge woon aan de kassa, De toe gangsprijzen varieren van ƒ22,50 tot ƒ7,50. Gehandi capten in een rolstoel betalen 10 en kunnen daarvoor één begeleider meenemen. Het circus wordt gestationeerd aan de Galgkade/Deltaweg, naast de Technische School, achter het station. Hoek van Holland Hoek van Holland krijgt begin vol gende maand een tweede tandarts. De Rotterdamse „en clave" telt momenteel 8300 in woners en komt daardoor ruimschoots in aanmerking voor een tweede tandartsen praktijk. De nieuwe tandarts is de on langs afstudeerde heer N. Fok- kema. Hij vestigt lich in het pand aan de *s Gravenzandse- weg waarin voorheen de huis arts A. M. Venker praktiseer de. Tandarts Fokkema is voor nemens om zowel zieken fondspatiënten als particulie ren in zijn praktijk op te ne men.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3