BMD/STREEK 5 BRIEVEN 'Als de zon schij nt dan is het feest' HISTORISCH TH-project Windenergie wel rendabel Oud Schiedam in forse financiële problemen Binnen stad en Hosman IJsmakerKees van der Windt: wmm Dankzij wr i i "8 11 Ril*#. vrijdig 23 m*f 1080 VD/SC/WW Ha. ja, dat is leuk, heel leuk. Hosman wil van Schiedam een tweede Pa rijs maken. U zult wel denken: alweer reclame voor die vreetient en dat van mijn abonnements geld. Toch hebben onder getekenden gemeend voor de argeloze lezer een paar dingen uit het krantearti kel van vrijdag jongstle den recht te moeten zet ten. De eerste fout, die Hosman maakt, is het feit dat hij vindt dat afkeurenswaar dige zaken, zoals overlast van neringdoenden in de binnenstad, een gewoonte recht is; in sommige syste men is slavernij en onder drukking ook nog steeds een gewoonterecht Als de bewonersvereni ging haar zin krijgt, dan maak je het centrum dood, zegt H. Wij vinden, dat als je figuren als H. hun zin geeft je dan het centrum nog onleefbaarder maakt, dus ook dood. Logisch, de horeca piest direct en indi rect de bewoners weg (voorbeelden genoeg): toe name van het horecabe- stand en nog meer over last, vandalisme et cetera. H. vindt dat de bewoners vereniging te gemakkelijk voorbijgaat aan het belang van de middenstand. Waarschijnlijk bedoelt hij horeca in plaats van mid denstand. Met de midden stand bestaat overleg (bij voorbeeld in het SBS, hierin kan iedere cen- trumbelangstollende parti ciperen, ook verwende mensen). Het horeeabe- lang gaat echter niet ver der dan geld verdienen en bewoners mond dicht en geen oog dicht. De door ons geproefde arrogantie van H. zich representant der middenstand en win keliers te wanen is verve lend voor de gezondden- kenden onder hen (en dat zijn er toch nog velen). Hei is hier altijd een han delscentrum geweest, zegt H. Ja. maar dan wel zon der vandalisme, trucks, herrie, stank, nachtbra ken, kotsen etc etc. H. zegt: 1980 is geen 1880, maar dan wel met dit ver schil dat de mensen die in 1880 in Schiedam (cen trum) werkten er ook woonden. Terwijl het nu zo is, dat de mensen die er werken er niet wonen, met alle gevolgen voor de bewoners. H. was toevallig eerder in het centrum gevestigd dan bepaalde bewoners, dus mag geen enkele bewoner meer schelden tegen mid denstanders! zo stelt H. Nu is er sinds eeuwen al een komen en gaan van zowel bewoners ais middenstand, maar sinds H. hier is, mo gen de bewoners niet meer zeuren. De middenstand zou in verhouding belangrijker zijn door de grote hoeveel heid personeel en klanten, met andere woorden, hoe meer geld je verdient, des te meer rechten heb je! Tenslotte resten een paar zielige opmerkingen, waar we natuurlijk met op in gaan, zoals die van het muisstille Staphorst en het verhaal van de dansschool (wat H. duidelijk met be grepen heeft). Overigens zijn wij echt niet tegen een gezellig terrasje op de Kor te Dam en is hiermee de gratis reclamecampagne van Hosman wat ons be treft afgesloten. Bestuur bewonersvertni- ging Schiedam-Centrum Naschrift redactie: Het is opvallend dom van de bewonersvereniging te denken, dat alleen zij in de krant haar zegje mag doen zonder daarvoor te hoeven adverteren. In haar visie kunnen middenstanders alleen van zich doen ho ren, als zij daarvoor beta len. De krant, als medium voor iedereen, maakt on derscheid tussen nieuws on reclame. Het artikel over Hosman was geen lo frede voor zijn w. .gelezen gerechten, maar e»n reac tie van de bistrohouder op alle berichten van de be wonersvereniging, waar van onze krant door gaans gratis me. "ng maakt 1 §8 *3? iJsmaker Kees van der Windt temidden van de ijsmachines. Vlaardingert „Mama, mag ik nu eindelijk een ijssie? Rob heeft er ook al eentje!", „Nee Paul, en nu niet meer zeuren, anders krijg je nooit meer wat van mama." Deze dialoog is ongetwijfeld veelvuldig te ho ren nu de zon Nederland weer heeft veroverd. Een ijsje hoort er bij. Was het vroeger nog een luxe, voorbehou den aan een select gezelschap, nu eet iedereen, van jong tot oud, een lekker ijsje. In Vlaardingen is de ijsfabriek Winzo al meer dan zestig jaar actief op de ijsmarkt. De ijs karren rijden bijna iedere dag door de stad om het zelf gefa briceerde ijs, naar oud-familie recept, aan de man te brengen. De familie Van der Windt be gon in 1919 in de Stations straat met de productie van ijs. Het eerste jubileum het 25- jarig bestaan werd in de oorlog „gevierd". Het was 6 juni 1944 en D-day. Veel ijs werd er in die tijd natuurlijk niet verkocht omdat de men sen in het laatste oorlogsjaar wel andere dingen aan hun hoofd hadden. Ondanks dat heeft Wlnzo alles overleefd. Een verklaring heeft de huidi ge eigenaar Kees van der Windt daar wel voor „IJs is tijdloos, al kreeg je vroeger een hele dikke voor heel wei nig, terwijl dat nu allemaal wat aangepast is. De jongeren geven het geld tegenwoordig veel makkelijker uit. Een sor bet met verse vruchten en een likeurtje wordt nu veel ge makkelijker verkocht dan vroeger. De oudere mensen zijn wat behoudender. Vooral ijs als toetje is sterk in opmars. Het is in Nederland een ge woonte geworden om na het eten een ijsje te verorberen." Soorten IJs is er in vele soorten en smaken. Het vanille ijs is nog steeds favoriet bij de ïjskopers, al wordt het malagaijs ook steeds meer gevraagd. Kees van der Windt volgt de ont wikkelingen op de ijsmarkt op de voet. ,,Ik ben in staat om 30 verschillende ijssoorten te pro duceren. Dat doen we natuur lijk niet iedere dag. Het is wel zo, dat ik iedere dag vijf verse soorten In de zaak heb. Neem nu die oude wafels: man, daar staan ze voor in de rij!". Tijdens de feestdagen en in het weekeinde heeft de ijsma- ker het het drukst „Werkda gen van meer dan 10 uur zijn dan eerder regel dan uitzonde ring. Ik heb het er graag voor over. Ik zie het niet als een be roep, maar meer als een roe ping. Het is fijn als je de men sen een lekker ijsje kunt aan bieden. Dat is eigenlijk de kracht van het bedrijf. De kwaliteit moet voorop staan," aldus Kees van der Windt Populair in Nederland is de door Chris Woerts laatste jaren het Italiaanse ijs. 1 taliö is de bakermat van de ijsfabrikage. Van der Windt: „Italianen zijn verschrikkelij ke smaakmakers, maar niet echt goede ijsmakers. Die kom ie alleen in Amerika tegen. Daar vind je absoluut de beste kwaliteit ijs ter wereld. Dat komt omdat daar de eisen die gesteld worden aan de kwali teit veel hoger liggen. Hier gaat m een roomijsje 2,5 pro cent room, in Amerika 16 pro cent." Geen ijsetcr Om bij te blijven bezoekt de Vlaardingse tjsboer ieder jaar de grote ijsbeurs m Italië. „Die is altijd m La Garone in de Dolomieten. Gewoon even kij ken wat voor nieuwe smaken er op de markt zijn gekomen. Ais ik een ijsje eet. dan let ik natuurlijk op heel andere din- gen dan de doorsnee ijseter. De smaak en de samenstelling vind ik belangrijk. Overigens moet ik wel vertellen dat tk eigenlijk niet zo'n grote ijseter ben". Wat er nu precies allemaal voor komt kijken voor het produceren van ijs is en blijft een geheim. „De kwaliteit en de smaak is natuurlijk door de jaren heen omhoog gegaan, omdat de grondstoffen sterk verbeterd zijn en omdat er te genwoordig met magere melk wordt gewerkt. Maar hoe het nu precies gefabriceerd wordt is voor jou een vraag en voor mij een weet!" Het eten van ijs is niet meer zoals vroeger aan seizoenen gebonden Toen was hel een echt zomerproduct. Tegen woordig is dat anders. De gro te ijsfabrieken van Nederland produceren het hele jaar door en Kees van der Wmdt blijft met zijn bedrijf zeven maan den per jaar open. In de win termaanden krijgen de auto's een opknapbeurt en wordt er naarstig gespeurd naar nieuwe smaken en soorten. Feest Topdagen zijn er altijd. „Joh, als de zon maar even schijnt is het feest. Toch zegt dat tegen woordig met meer zoveel. De mensen kopen ook wel een ijs je als het regent. Wij brengen het ijs naar de mensen toe en dan merk je toch wel dat ze het ijs eerder kopen We heb ben bijvoorbeeld weer zo'n oude handkar in bedrijf. De mensen vinden het leuk om bij de ouderwetse ijscoman een ijsje te kopen." De concurrentiestrijd die ge voerd wordt op de ijsmarkt is hard en fel. Zo kwam er enke le jaren geleden het zogenaam de yoghurtijs op de markt. Dat was afkomstig uit Amerika waar het reuze populair zou zijn. Kees van der Wmdt moet er hartelijk om lachen. „Hoe komen ze erbij? Ik heb het nog nooit gezien m Amerika. Het zal misschien best bestaan, maar razend populair is het daar in ieder geval nooit ge weest. Het ging hier in Neder land dan ook gigantisch de mist in." fShff «Mafte-Ua »i?w- i:»SAli yfjï^r De door de TH van Delft ontwikkelde windturbine. Aan de uiteinden van de wieken de windvanes, die het vermogen aan energie sterk verhogen. Hoek van Holland- Delft De totale hoe veelheid energie in de luchtmassa boven ons land is een veelvoud van de nationale behoefte aan energie. Het ligt voor de hand te proberen iets van dit enorme reservoir af te tappen en het dienstbaar te maken, Een poging daartoe in een pe riode. dat het gebruik van fos siele energie is uitgegroeid tot een wereldomvattend vraag stuk is actueel. Het probleem is echter of windenergie zoda nig ontwikkeld kan worden, dat het in economisch opzicht de moeite waard is en dat voor de aanwending daarvan geen grote windmolenparken aan gelegd hoeven te worden. Het nuttig gebruik van de wind is niet nieuw. Onze voor ouders hebben er sinds de vijf tiende eeuw door middel van de traditionele windmolen dankbaar gebruik van ge maakt, doch pas in de moder ne tijd is dankzij de aërodyna mica bekend geworden op welke wijze dat geschiedde. Met een molen wordt zoveel mogelijk windenergie aan de luchtstroom onttrokken, om die als mechamche energie aan de as af te leveren. De luchtstroom moet zoveel mo gelijk door de wieken worden afgeremd, teneinde beweging senergie vrij te maken en af te staan aan de wieken. Tevens moet er voor gezorgd worden, dat de luchtstroom door de wieken zo groot mogelijk is om een zo hoog mogelijk ren dement aan energie te krijgen. Groter vermogen De maximale hoeveelheid wind-energie die aan de lucht stroom valt te onttrekken is iets meer dan de helft van de hoeveelheid die 'op de wind molen afstroomt. Lange tijd is gemeend dat een verhoging van de energie door wind kracht niet mogelijk was. Een werkgroep van de afdeling luchtvaart-en ruimtevaart techniek van de TH-Delft heeft inmiddels aangetoond, dat het wel mogelijk is om per massa-eenheid lucht een gro ter vermogen vrij te maken. Deze werkgroep staat onder leiding van dr. ir. Th. van Hol ten en maakt deel uit van het Nationaal Onderzoekprogram ma Windenergie. Het rijk stel de voor dit programma 18,5 miljoen gulden beschikbaar. Ongeveer een miljoen gulden is voor de TH-Delft beschik baar gesteld om de mogelijk heden tot aërodynamische procesverbeteringen te explo reren De TH-groep in circa drie jaar actief. De Deiftse onderzoe kers toonden aan, dat het pro ces van reeds gebouwde expe rimentele molens sterk verbe terd kan worden door het aan brengen van zogenaamde tip- vanes aan de uiteinden van de wieken. Met dergelijke verbe terde windmolens is aanmer kelijk meer energie uit de wind te halen dan een gelijk waardige in Petten gebouwde molen. Deze is uitgerust met een tweebladige rotor met een diameter van 25 meter en le vert een vermogen van onge veer 300 kilowatt, De werking van deze 'windturbine' is in Êrmcipe gelijk aan de ons be ende bovenkruier. Het ver schil zit hem m de betere vormgeving van de wieken en een hoger toerental. Een com puter regelt de draaisnelheid en het op de wind zetten. Het vermogen is vijf maal zo groot als de traditionele molen, In de praktijk Wal de TH-onderzoekers heb ben ontdekt is, dat door toe passing van de wmdvanes voor een gelijkwaardige molen als die te Petten, tenminste twee tot drie maal zoveel ener gie aan de wind kan worden onttrokken. De mogelijkheid om het vermogen nog verder op te voeren wordt met uitge sloten geacht. Het voorberei dende werk met proefmodel len in de windtunnel van de TH is mmddels achter de rug. De volgende stap is een toet sing aan de praktijk, waarvoor deze week in Hoek van Hol land voorbereidende maatre gelen zijn getroffen. Op het terrein van de Stichting Ener gie Anders is een windturbine met een diameter van tien me ter op een achttien meter hoge mast geplaatst. De investering vergde 40.000 gulden, die door een potentiele eigenaar in relatief korte tijd terugverdiend kan worden als hij de geproduceerde stroom zelf gebruikt. Het restant is te verkopen aan het electrici» teitsbedrijf. De tweede molen maakt deel uit van het experi ment van de TH-Delft. Dezer dagen is dc kloeke stalen mast geplaatst, die op een later tijd stip wordt uitgerust met de feitelijke van tipvanes voorzie ne molen. Deze krijgt een doorsnede van 8,5 meter en zal in staat zijn 40 kilowatt stroom te leveren. Voor de Deiftse on derzoekers waren op het ter rein aanwezig ir. G.vanKutk en drs G. van Bussel. Zij deel den mee, dat het er in principe om gaat de in de windtunnel opgedane ervaringen in de open lucht te herhalen. Turbulentie Buiten heeft men te maken met turbulentie, tets wat zich in een windtunnel met voor doet Het tweede doel is het berekenen van het trillings- ecffect van de toren ten be hoeve van de veiligheid, om dat in de praktijk molens wel eens door het ontstaan van breuken kapotgaan. Dat is een gevolg van wisselende belas ting. ,,Als alles goed uitpakt dan zal een volgende stap zijn het ontwikkelen van een pro-, totype, waarmee het experi mentele stadium zal zijn afge sloten*. aldus ir. Van Kuik. Hij verwacht, dat de serie proef nemingen in Hoek van Hol land ongeveer twee jaar in be slag zullen nemen. Het fijne van het proefmodel vindt hij, dat deze inklapbaar is, waar door het mogelijk wordt ge makkelijk veranderingen aan te brengen. Sommige middelgrote bedrij ven hebben al blijk van be langstelling gegeven, omdat windenergie op du moment ongeveer 10 cent per kilowatt gaat kosten. De Deiftse onder zoekers verwachten, dat deze prijs over twee jaar tot zes cent teruggebracht kan worden, waar een toenemende prijsstij ging van de huidige energie kosten tegenover zal staan. „Dit hier is een eerste stap. maar wij denken nog verder ie kunnen en wel naar een meer compactere molen. Het sy steem geeft de mogelijkheden. Het fundamentele idee, dat windenergie met rendabel te maken zou zijn ts doorbroken. Er is aangetoond, dat het toch kan", aldus ir. Van Kuik. Een tekort aan geld dekken door leningen af te sluiten is een verschijnsel dat al eeuwen oud is. Overheid en particulieren leenden ook vroeger reeds geld om be paalde uitgaven mogelijk te maken. Was de schaarste aan geld groot, dan betaalde men grif een hoog renteper centage. In het jaar 205 voor Chris tus werd door het s „Isbe- stuur van Milete '■Jein- Azië) geld geleend aan bur gers. De inschrijvers zetten hun geld uit voor 'het le ven* en kregen 10 procent rente per jaar. Bij hun dood verviel het geleende bedrag aan de stad. Om dit ook voor ouderen aantrekkelijk te maken, had m* n aan deze lening een soort begra fenisverzekering gekoppeld. Na hun overlijden kregen de verwanten het begrafe- nisgeld uitgekeerd. Ondanks discussies over de aanvaardbaarheid van rente is lenen altijd aantrekkelijk gebleven. Het hofleven en de oorlogen kostten de vor sten in de Middeleeuwen veel geld. Zij leenden dit van de steden, die op hun beurt leningen bij de bur gers afsloten. De steeds toe nemende last van de uit te keren rente werd de steden fataal. Onophoudelijk moes ten zij lenen tegen een ren tepercentage van 10 tot 15 procent. Men vulde het ene gat met het andere: lenin gen sloot men af om de oude rentelasten te betalen. Uit de 'enquesie' van 1494 bleek dat vele steden hun renteschuld met konden voldoen. In Schiedam was de finan ciële toestand vrij slecht. Van 1473 tot 1475 bedroeg de rente en aflossing 2300 ponden per jaar. De totale inkomsten berekende men jaarlijks op 4800 ponden. In 1494 waren ondanks ver dubbeling van de belastin gen de inkomsten vermin derd tot 2325 ponden. Repa raties aan de vesten, poor ten en bruggen kostten zo'n 1200 ponden. Van het reste rende bedrag betaalde men in één jaar drie maal belas ting. Voor aflossingen en rentebetaling schoot weinig over. Achterstand in de uitbeta ling kon niet uitblijven. In drie jaar tijd beliep zij 8460 ponden. Bij de burgerij viel bijna niets meer te lenen of te belasten. Hun gezamen lijk vermogen bedroeg in 1486 120.000 gulden, maar in 1494 werd dit bedrag op de helft of minder geschat- Men probeerde uit het slop te geraken door renteverla ging (soms tot de helft) of uitstel van betaling. De *bc- lastingschroef' werd toch weer aangedraaid. Deze be lastingsverhoging en verde re bezuinigingen verhinder den niet, dat er weer ge leend moest worden. Met het gevolg dat in 1514 de toestand nog slechter was. Op last van de regering werd, vrij geregeld, de beta ling van renteschulden op geschort. Voor beleggers waren het slechte tijden. In het midden van de zes tiende eeuw zakte het ren tepercentage tot 8,3 procent. De daling hield aan. Om streeks 1570 leende men te gen 6,25 procent. Na de ver overing van Den Briel in 1572 begon de rente te stij gen, De 80-jarige oorlog slokte veel geld op en het rentepercentage liep weer op naar 8,3 procent. Dezelf de problemen ontstonden: de interest kon niet worden uitbetaald. Met toestemming van de Staten van Holland werd de uitbetaling drie jaar uitgesteld. De achter stand was groot: in 1577 had men deze nog niet ingelo pen. Vanaf 1599 deden de staten verwoede pogingen de ren telasten te verlagen. Een langzaam, maar gestaag suc ces: In 1599 bedroeg de ren te nog 8.3 procent, in 1655 door Albert Brouwer was het tot 4 procent terug gebracht Voor de belegger was de opbrengst vrij groot, want de koopheden zagen op dat moment kans voor 3 procent geld aan te trekken. In de periode van 1677 tot 1679 leenden de Vlaardïn- gers en Schiedammers geld tegen een gemiddeld rente percentage van 5 procent per jaar. Leningen werden afgesloten voor de aankoop van hüizen, schepen en met nader omschreven doelein den. Het pas verworven be zit vormde het onderpand. Honderd jaar later leende men tegen 3 a 3,5 procent De looptijden van een hypo theek op een huis waren ongeveer 30 jaar. Ook le ningen op middellange ter mijn kwamen voor. Een le ning voor de betaling van 353 gulden aan geleverde materialen en arbeidsloon werd met 1 gulden per week afgelost, echter wel met een rentepercentage van 4 procent voor de aankoop van een huis, bijvoorbeeld aan de ook toen al bestaande Lange Haven in Schiedam, werd een hypotheek over 30 jaar afgesloten. De ren te: 3 tot 3,5 procent per jaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5