STAD/SI Tussen nu en de dodenlijst ligt veertig jaar Open dag stadskwekerij Bestuur sociëteit wil ermee kappen V ij fent wintig jaar zweminstructrice Meer glasbakken in Maassluis Ook dit jaar wandelconcerten Feest in Holy Veiling Hoofd bureau huisvesting Jan Roelfsjubileert IkS Totaalplan gebouw Casimir gevraagd Lichtreclame Lange Haven Tas gestolen Veel geslaagden vrijdag 30 mei 1930 VD/SCAVW Schiedam Het gaat slecht met sociëteit Q.T?. De sociëteit, die haar avonden houdt in De Teerstoof trekt nauwelijks meer bezoek. Het bestuur wil ermee, kappen want het ziet de toekomst niet meer zitten. Het bestuur stelt de leden voor de keus. Of de sociëteit wordt opgeheven, of er wordt een nieuw bestuur gevormd, dat de zaak nieuw leven wil inbla zen. Om één en ander te be praten roept het bestuur de le den op om vanavond naar de Teerstoof te komen. Morgen besluit Q.T? dit seizoen met een Spaanse avond. „Mis schien wel de allerlaatste avond", aldus het bestuur. De laatste tijd is er nauwelijks meer belangstelling voor de sociëteit, zoals hij nu draait Wel komen er steeds bezoe kers af op optredens en films, maar zodra de voorstelling is afgelopen verdwijnt ook het publiek. „En dat is nooit de opzet geweest van de soos", al dus het bestuur. "De opzet van Q.T? is altijd geweest een ruimte bieden waar gezellig gekletst, gelachen en gedron ken kan worden. De voorstel lingen hebben altijd op de tweede plaats gestaan. Trou wens, van de daaraan verbon den opbrengsten kunnen we ook niet blijven draaien", meent het bestuur. Om de sociëteit te behouden roept het huidige bestuur ac tieve leden op een nieuw be stuur te vormen en met nieu we ideeën verder te gaan. Het behoud van de sociëteit noemt het bestuur een goede zaak. „Want de uitgaansmogelijkhe den zijn nou niet bepaald ideaal in Schiedam." Enkele leden van het huidige bestuur hebben zich bereid verklaard het nieuwe bestuur voorlopig te assisteren. Is er niemand te vinden voor een nieuw bestuur, dan wordt Q.T? opgeheven. De ruimte wordt dan waarschijnlijk verhuurd aan de studenten vereniging. Dat wordt betreurt door het betuur, omdat alleen studenten dan toegang tot de nieuwe sociëteit hebben. „Maar wanneer geen nieuw bestuur wordt gevormd, zit er niets anders op en heeft iedere groepering die meer initiatief toont, en die behoefte heeft aan een dergelijke ruimte meer recht op het gebruik er van dan Q.T?", aldus het be stuur. tis-ivkw j.-v-'-Ci J.v. .v..Li*. A o Jan Roelfs, veertig jaar ambtenaar, waarvan vijfentwintig aan het hoofd van de huisvesting Vlaardingen, Geen optimist. Vlaardingen Nooit van plan geweest ambtenaar te worden en nu een veertigjarig jubileum als overheidsdienaar. Het lot is soms hardnekkiger dan de wil. Jan Roelfs (60), hoofd van het bureau huisvesting en alszodanig' in de ogen van veel Vlaardingers een machtig man, constateert het jubileum met een glimlachje. Ambtenaar op het stadhuis van Rotterdam, ambtenaar in Vlaardingen, dat maakt met de militaire dienst meegerekend precies veertig. Gewoon toevallig erin gerold. ,,Ik had het op het scheepvaartkantoor, waar ik voor de oorlog werkte, eigenlijk veel te goed naar mijn zin. Vreemde talen zijn altijd mijn hobby geweest." Maar de militaire dienst gooi de roet in het eten. Precies in l!ll!!lllll!ll!llllll!lll!IIIUIIIIIlllllilll!l!lllllillllllllllllllUIUIIIIIIIII!lllllllllll!llllllllllllllinilllllllllllll!llllllllll!lllllll!lllilUIIII!i:il!IIIUIIIIIIII!lllllllllllllllllllllllli!llllllll!lllllllilllllUNI!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!imilllll!l!llllllllll!llll!l^ Hoek van Holland Niet meer weg te denken bij de zwemafdeling van de Hoekse vereniging HSV is „tante" Corrie Holleman. Vijfentwin tigjaar geleden begon ze in de Berghaven haar loopbaan als zweminstructrice. Met simpele hulpmiddelen als een vlotje en een hengel. Toen het water in de haven te veel werd ver vuild, moest er worden uitge weken naar het Kolpabad in Vlaardingen. Tegenwoordig heeft Hoek van Holland het eigen, weliswaar zwaar aan kritiek onderhevig, instructiebadje voor de zomer maanden, terwijl er in de win ter gezwommen wordt in 's- Gravenzande. Corrie Holle man heeft vijentwintig jaar lang meegewerkt om ieder zwemseizoen een ploeg jonge lingen zwemklaar af te leve ren. Afdelingsvoorzitter Jan Blauw zette de jubilerende instructri- ce aan het begin van het zwemseizoen in de bloemetjes onder toeziend oog van kinde ren en ouders. Corrie Holle- man, die eigenlijk besloten had er een punt achter te zet ten, beloofde omtoch nog maar een poosje door te gaan. Tante Corrie Holleman. iiiiiiiiiiiitiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiuiiiiiHiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiniiifiiiitiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiHiiHiiiiiiiiiiiiitiuiiiiiiiHiiMiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiinumiiitiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiriimiiiiiimc 'Schiedam Morgen houdt de stadskwekerij aan de Fok kerstraat een open dag. Van tien uur 's morgens tot drie uur 's middags staan de poorten van de stadskweke rij voor een ieder open. In de kassen en bakken staat weer een groot aantal éénjarige planten in bloei. Ook de ter reinen en kassen van de be- ■drijfsgemeensehap Schïe- 'mond staan morgen open ;voor het publiek. iDit jaar werden door de istadskwekerij ruim 100.000 planten gekweekt. Al deze planten, waaronder afrika nen, geraniums, salvia's, be gonia's, dahlia's, enzovoorts zijn bestemd voor borders en plantenbakken in de stad. Rond de pinksterdagen is een eerste begin gemaakt met het uitplanten van dit groen. In Schiedam staan on geveer duizend bloembak ken, die in belangrijke mate bijdragen tot de verfraaiing van de stad. Steeds meer zijn de bloembakken echter het slachtoffer van baldadige jeugd en kan iemand van de gemeente weer op pad om de schade te herstellen. Daarom heeft de gemeente laten we ten dat bij herhaalde vernie lingen de bakken verwijderd zullen worden en de wijk het zonder verfraaiing zal moe ten stellen. iMaassluisDe dienst ge meentewerken van Maassluis heeft zestien kleine glasbak - •ken binnen de gemeente ge- 1 plaatst. De kleine bakken zijn in de plaats gekomen van de ene grote glascontainer die tot nu toe in de Koningshoek heeft gestaan. De plaatsing van de bakken vloeit voort uit een groot schalig glasinzamel- prcject dat onlangs door ?1 ge meenten in het westelijk deel van Noord-Brabant werd ge houden. De bakken in Maas sluis komen onder andere op de volgende plaatsen: op de hoek van de Rembrandtlaan- Hobbemastraat bij winkelcen trum Palet, in het Dennendal, naast de Végé, bij het winkel centrum Koningshoek, in de Reigerstraat en op het par keerterrein van het winkel centrum De Steendijkpolder. Vlaardingen Het gebouw van de scholengemeenschap Professor Casimir zal binnen kort twee belangrijke verbete ringen ondergaan. De gemeen te vindt wel dat de school nu eens met een totaalplan moet komen, zodat over een langere periode bezien kan worden welke kosten het stadhuis nog te wachten staan. De voorzieningen, waarover de gemeenteraad volgende week zijn definitief oordeel uit zal spreken, betreffen het af sluiten van de fietsenstalling en het aanbrengen van een ge luidsisolatie in het muzïeklo- kaal. Met elkaar zijn die aan passingen goed voor 28.000 gulden. Hoewel die uitgave raad en commissie op zich geen problemen zal geven, liet de commissie onderwijs toch reeds weten het beschikbaar zijn van een totaalplan geen overbodige luxe zou zijn. Vlaardingen Evenals vorige jaren start ook deze zomer weer een serie wandelconcer ten. De concerten zullen ge houden worden in de Grote Kerk van Vlaardingen. De eerste uitvoering is morgen, zaterdag 31 mei, tussen 15.00 en 17,00 uur. De vaste organist van de Grote Kerk, Aad Zou tendijk, zal dan een program ma brengen met werk van Sigfrid Karg-Elert, Carl Czerny, Mendelssohn Bart- holdy, Schubert en Schneider. Organisatie is in handen van de werkgroep wandelconcer- ten en de culturele raad van Vlaardingen. De wandelconcerten in de Vlaardingse Grote Kerk be ginnen weer. de mobilisatietijd. Roelfs kon 2ijn vreemde talen wel verge ten, want aan de GrebbelinLe werd verbeten gevochten. Toen het bevel tot terugtrek ken kwam, had hij het onge luk met nog enkele anderen aangewezen te worden om in de verlaten stellingen achter te blijven om de vijand de in druk te geven dat deze nog be zet waren. Practiseh een dood vonnis, hij stond al op de do denlijst. „Toen ik tenslotte toch in Rotterdam terugkeerde werd ik vreemd aangekeken. Ze hadden me niet meer ver wacht." Terug naar het scheepvaarts kantoor, waar zijn baan als ge volg van de oorlogsomstandig heden echter algauw opgehe ven werd, cn daarom daarna, gewoon omdat er niets anders was. naar het Rotterdams stad huis, 1941. Zodoende toch ambtenaar geworden. In 1955 werd Roelfs waarnemend hoofd bureau huisvesting in de gemeente Vlaardingen. Dat 'waarnemend' is er inmiddels af en iedereen kent hem nu als 'het hoofd*. Een functie waarin hij dag in, dag uit met de neus op het probleem van de woningnood wordt gedrukt. En die mag er zijn: Vlaardin gen telt momenteel meer dan zesduizend woningzoekenden. Sommigen daarvan zijn da kloos. „Maar al willen ze een huur betalen van vier-, vijf honderd gulden, ik heb ge woon geen woning voor hen." Onderschat Misschien is de woningnood wel nooit weggeweest, al lig gen de problemen nu iets an ders en is er vooral een gebrek aan redelijk betaalbare kleine re woningen. Jan Roelfs: „Ik weet nog goed. Bij mijn sollicitatiegesprek in Vlaardingen zeiden ze: 'U zit nu wel in Rotterdam en wil hier bij huisvesting komen werken. Maar u moet zich wel bedenken dat dat binnenkort waarschijnlijk afgelopen is. De woonruimteverdeling is een heel tijdelijke zaak.' Ik heb •toen geantwoord dat ik niet zo optimistisch was. Maar we za ten toen middenin de weder opbouw. Iedereen dacht: we moeten gewoon zorgen dat er zo snel mogelijk voldoende woningen zijn bijgebouwd en dan komt het wel in orde." Een aflopende zaak is de wo ningnood dus nooit werkelijk geweest. Wat zijn naar uw me ning de oorzaken? „Dat is een vraag waar ik niet zomaar een antwoord op kan geven. In de eerste plaaïs_ en dat is wat mij betreft één van de belangrijkste oorzaken het onverantwoord optimis me onder de politici over het tempo van de woningbouw. Dat is de grote oorzaak. Zeker de laatste 15 a 20 jaar. Politiek gezien is er altijd te makkelijk gedacht over het probleem van de woningnood. Gezegd: o, dat is een aflopende zaak. Tekenend daarvoor was de li beralisatie van de huurwet, waar men toen in Zeeland mee begon. Dat was een ten dens en het is een verkeerd inzicht gebleken." „In de tweede plaats een soort miskenning van de menselijke nood onder de woningzoeken den. De vijfennegentig procent die toen wèl een woning had heeft zich het leed van die an dere vijf procent nooit goed in kunnen denken. En dan na tuurlijk de gezinsverdunning. Voor de oorlog had men drieë neenhalf kind per gezin..." Hij zegt het met de roetineuze cij fermatigheid die hem in de loop van zijn ambtelijke car rière toch eigen is geworden blijkbaar. „Nu zijn het er twee." Verder noemt Jan Roelfs het feit dat alleenstaanden (stu denten en jonge werkende mensen) na de oorlog het recht op een eigen woning op zijn gaan eisen. Tweederde van de ingeschrevenen bestaat op het ogenblik uit een- en tweeper soonshuishoudens. Men zal niet zo makkelijk meer ergens 'in dc kost' gaan. Een ver schijnsel dat bovendien prac tiseh verdwenen is doordat de welvaart de noodzaak tot ka- merverhuur heeft doen afne men. Maar het belangrijkste blijft: de woningnood is altijd onderschat. ,,En wanneer die nood opge lost zal zijn, daar waag ik me als hoofd bureau huisvesting niet aan. Optimistisch ben ik niet. Eén ding geeft me in elk geval moed: de woningnood wordt nu tenminste erkend, zowel landelijk als plaatselijk. Daar heeft het jarenlang aan ontbroken." Macht Een hoofd huisvesting moet menigmaal onder druk hebben gestaan. Bekenden die hem benaderen met de vraag 'of hij niet iets kan regelen'. Hoe is dat, u zal foch door veien ge zien worden als degene die de touwtjes in handen heeft, die over de macht beschikt huizen 'uit te delen Jan Roelfs: „Dat is ook moei lijk, uiterst moeilijk soms. Het is enerverend werk. Ik zit in het verenigingsleven (als per tinent 'ongelovige' heeft Roelfs zich verdienstelijk ge maakt in diverse humanisti sche verenigingen, waaronder Humanitas) en het gebeurt me vaak genoeg dat ze na een ver gadering naar me toe komen met de vraag: kun je niet iets voor mijn zoon of dochter doen? Thuis word ik drie k vijf keer in de week gebeld. Me neer, vindt u dit nou billijk? En die vragen. Maar inder daad, het is uiterst moeilijk. Er ligt een psychologische, geeste lijke druk op je. Maar ik zeg altijd: ik doe geen zaken thuis. Ik kan ook geen dingen doen. Je leeft hier in Vlaardingen echt in Peyton Place, wat dat betreft. Maar verder, als zij be leefd blijven, blijf ik het ook." Op gevaar af dat ra en u voor een koude ambtenaar verslijt, die zich stipt aan de regeltjes houdt en verder af? „Nee, je moet ook begrip to nen. Ais er hier iemand op het spreekuur is die mij veel ver telt over de nood dan moet je daar begrip voor hebben. En proberen uit te leggen dat er ook anderen zijn die er net zo voor staan. Meestal begrijpt men het dan wel. Men moet sociaal gevoel hebben, maar toch afstand kunnen houden van het geval op zich. Kijk, een dokter die aan een ziek bed gaat zitten huilen is een heel beste man. alleen hij had nooit dokter moeten worden. Zo is het ongeveer. Alleen het feit dat je niet zit te snikken wil nog niet zeggen datje geen meegevoel hebt. Die heroepshardheid zal hij in de loop der jaren wel hebben moeten leren. Als humanist. Een laatste persoonlijke vraag over dat humanisme. Heeft het geloof in de mens nog toe komst? Roelfs blijkt al even weinig optimistisch als bij de woning bouw: „In het maatschappelijk werk zie je wel dat het huma nisme steeds meer erkend wordt, maar als u me vraagt naar het geloof in de mens. Ik weet het niet. Wat je ziet is een toename van agressie, 's Avonds kun je haast de straat niet meer op. Vlaardingen is wat dat betreft een oase. Maar Rotterdam en Den Haag, daar is de situatie nu zo als twintig jaar geleden in Amerika. Chi cago, hè? Toen zeiden we wat vreselijk. Nu hebben we het zelfde in ons eigen land. Kijk naar de rellen in Amsterdam. Elke steen die je gooit is in fei te toch een moordaanslag?" Jan Hendrik Bakker Vlaardingen Het is morgen goed toeven in Vlaardingen Holy. De stichting sociaal kul- tureel- en opbouwwerk Vlaar dingen Holy, geeft samen met de kinderboerderij Holy wood een groot feest. In het wjjk- park, waar de festiviteiten zich gaan afspelen, staan tal van standjes waar iedereen te recht kan voor informatie. Greenpeace is in de persoon van Jan Luyendijk vertegen woordigd, er komt een imker en precies om 14.00 uur komt een ervaren schapenscheerder de beesten van vacht ontdoen. Verder is er een zilversmid, een wereldwinkel en een spin ster. Voor de hongerigen is er een barbeque. De kinderen en peuters worden ook bezig ge houden. Zij kunnen meedoen aan de kinder en peuterspelen die om 10.00 uur en 14.00 uur aanvangen. Schiedam Cooïjmans BV heeft bij de welstandscommis sie een vergunning aange vraagd voor het aanbrengen van een lichtreclame op het pand Lange Haven 26. Het gaat hier om een beschermd" monument. Doorgaans kan dat een reden zijn geen nieuwer wetse lichtbakken te laten plaatsen, maar de welstands commissie maakt uitzonderin gen. Zo kreeg enkele jaren ge leden een restaurant twee panden verderop aan de Lan ge Haven, eveneens een mo nument, ook toestemming voor allemaal lichtjes op de ge vel. Schiedam Nonchalance van een 66-jarige vrouw heeft er toe geleid dat zij haar tas, waarin een portemonnee met 615 gulden zat, is kwijtgeraakt. Terwijl de vrouw boodschap pen ging doen liet zij de tas achter op haar brommer zit ten, die zij had gestald op de Broersvest. Toen zij bij de bromfiets terugkwam, was de tas gestolen. Maasland De postzegelvere niging Posita houdt morgen weer een postzegelveiling. Plaats van handeling is de land- en tuinbouwschool aan de Commandeurskade. Ge veild wordt een dertigtal ka vels uit Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Naaldwijk Het Westland College heeft sinds de oprich ting nu vijf jaar geleden, de eerste eindexamens afgeno men. Van de in totaal 128 exa men-kandidaten zakte er slechts één, terwijl vijftien leerlingen een herexamen hebben gekregen. Ongeveer gelijktijdig met het bekend worden van de exa men-resultaten, kon het colle ge het totaalbedrag bekend maken van de aktie „Vlucht- vogel '80". In totaal haalden de leerlingen middels diverse ak- ties 33.333,33 gulden op. Met dit geld zullen in Soedan drie basisscholen kunnen worden gesticht. Daar zullen kinderen van vluchtelingen onderwijs kunnen krijgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3