STAD/STREEK Hoogstraat mag ook niet té mooi zij n i Zoetermeerse exposeert in de Hoekstee 1 Eindelijk succes voor actiegroep snelbussen m li i®rt Gemeenlandshuis Delfland Maassluis verbouwd ïTotaalplan gebouw Casimir ■gevraagd Zoeken naar een nieuwe r ifi - W* v - W3) - i M!fCX| °P tl vrijdag 30 mei i960, VD/SC/WW ^MaassluisDe werkgroep snelbussen Maassluis-Den Haag ?vice versa heelt eindelijk succes geboekt. Per 1 juni (zondag) /wordt het aantal snelritten Maassluis-Den Haag uitgebreid len wordt door de bussen voortaan ook de bushalte Maasland '(wachthuisje rijksweg 20) aangedaan. De werkgroep toont l^jch uitermate tevreden over het resultaat. Al jaren (sinds '•1975) voeren passagiers, die gebruik maken van de sneldien- (sten, actie om de lijndienst uitgebreid te krijgen en het ver boer sneller te laten verlopen. Concreet houdt de verbetering •3n dat in de ochtendspits alle sneldienstritten beginnen bij $iet wachthuisje in Maasland, terwijl in de avondspits vijf -Sneldienstritten gereden gaan worden tot het Maaslands- 'wachthuisje. -Nog steeds beslaat er grote be langstelling voor de sneldien stritten. De eerste dienst (ver strek 6.35 uur} heeft ongeveer •118 tot 23 passagiers, terwijl de gaardingen Het gebouw «Ivan de scholengemeenschap ^Professor Casimir zal binnen kort twee belangrijke verbete ringen ondergaan. De gemeen ste vindt wel dat de school nu ijeens met een totaalplan moet ^komen, zodat over een langere ^'periode bezien kan worden iwelke kosten het stadhuis nog ;-te wachten staan. «De voorzieningen, waarover *de gemeenteraad volgende >week zijn definitief oordeel uit «Aal spreken, betreffen het af fuiten van de fietsenstalling ^en het aanbrengen van een ge luidsisolatie in het muzieklo- kaal. Met elkaar zijn die aan passingen goed voor 28.000 ^gulden. Hoewel die uitgave jj-raad en commissie op zich Cjgeen problemen zal geven, liet hoe commissie onderwijs toch •ïreeds weten het beschikbaar 'jijn van een totaalplan geen ^overbodige luxe zou zijn. overige diensten steevast vol zitten. Zelfs zo vol dat sommi ge passagiers staande de reis naar Den Haag moeten ma ken. Een actiegroep zou echter geen actiegroep zijn als het na het behaalde succes niet ïou blijven strijden voor nog meer verbeteringen. De actiegroep wil nu nog proberen te veran deren, dat de snelbussen in Den Haag niet gaan functione ren als stadsbussen. Het effeet van de sneldiensten gaat dan verloren en het is voor de Haagse buspassagiers net zo eenvoudig om gebruik te ma ken van de H.T.M stadsdienst. De actiegroep heeft zich in middels tot het ministerie ge wend om dit probleem op te lossen. Een probleem vormt de bereidwilligheid van de bus schauffeurs. „Over het meren deel zijn wij tevreden, maar er zijn er een aantal bij die het woord 'sabotage' in de oren hebben. Het is werkelijk onge looflijk wat die heren preste ren", aldus de actiegroep. Als de besprekingen met de gemeente Maassluis goed ver lopen zal per 1 september de dienstregeling van de bussen uit de richting Delft, die het station Maassluis-centrum aan doen, aangepast worden aan de dienstregeling van de Ne derlandse Spoorwegen. Lange wachttijden, zoals die nu het geval zijn, worden dan verme den. De actiegroep Snelbussen Maassluis-Den Haag bestaat niet alleen uit reizigers uit Maassluis, ook passagiers uit Naaldwijk maken nu deel uit van de actiegroep. Schiedam 's Ochtends is de Hoogstraat altijd onge zellig en dat blijft zo. Er lopen dan niet veel dames te winkelen, want vrachtverkeer is in die uren belangrij ker. Pas tegen de middag breekt Schiedam een beetje los, het kantoorvolk: komt even buiten maar dan nog: echt gezellig wil die Hoogstraat niet worden. Dat er zaterdagmiddag vaak een vrolijk drukke sfeer hangt, zit in het grote aantal mensen dat noodgedwon gen op alle winkels afkomt, maar de straat zelf heeft niets, maar dan ook niets te bieden. Winkeliers en bewoners zijn daarvan doordrongen, maar, wat doe je eraan? De laatste tien jaar hebben ondernemers wel geprobeerd hun santek- raam naar buiten toe uit te breken, maar dat kost alleen maar extra geld aan precario rechten en 's avonds is de mik mak weer weg, woest en ledig komt de Hoogstraat dan weer over. Leuke etalages verhel pen daar niets aan. Het gaat om het straatbeeld en dat is saai. Eigenlijk is het geen door Kor Kegel wonder, dat een eenzaam heer bang is 's avonds over de Hoogstraat te wandelen. Niettemin is de Hoogstraat een essentieel gebied in de Schie- damse binnenstad en dus, toen men op het stadskantoor op binnenstadsplannen zat te broeden, ontstond het besef dat vooruitlopend op de wo ningbouw best al begonnen zou kunnen worden met een grondige opknapbeurt van de Hoogstraat. Herinrichting van de winkelstraat heeft immers op zich geen straatsteen te ma ken met toekomstig plavseisel op het Gat van Bolmers. De narigheid is alleen dat voor de binnenstad een exploitatie-op zet moet worden gemaakt, waarbij de Hoogstraat is inbe grepen, en dat van de totale miljoenenpot dan al een be drag voor de Hoogstraat moet worden uitgetrokken wat later wellicht ietwat te groot blijkt. Maar die gok heeft de ge meente Schiedam willen ne men. Wat er verder ook in de binnenstad gebeurt (bouw van parkeergarages, kantoren en 450 woningwetwoningen), met de Hoogstraat wordt begon nen. Het Delftse architecten bureau Bokelman en De Lan ge is aangetrokken om ont werpen te maken voor een Hoogstraat, die wèl gezellig is. En overleg daarover is geo pend met winkeliers, bewo ners en het stedelijk museum, dat een centrale plaats in neemt halverwege de winkel- dijk. Maar 's ochtends blijft de Hoogstraat onaantrekkelijk als voetgangers- of winkelgebied, want, hoe de straat ook wordt ingericht, de winkeliers zijn bereid veel concessies te doen, als het laden en lossen tot elf uur 's ochtends maar mogelijk blijft. Hun eis wordt door ge meente en bewoners redelijk gevonden, te meer omdat de ondernemers bij monde "an Je Vredebregt en Piet Prins ver klaard hebben dat het voor taan uit zal zijn met die talloze ontheffingen voor vrachtver keer om ook 's middags nog op de Hoogstraat te komen. Voor het museum wordt een uitzon dering gemaakt- vaak dragen de verhuiswagens van Van Geijl ook in de late namiddag nog complete kunstcollecties aan, maar dat moet zoveel mo gelijk via de Appelmarkt gaan geschieden. Als de laatste vrachtwagen vertrokken is (de winkeliers gaan er bij hun leveranciers op aandringen met kleinere wa gens te gaan rijden), zal de Hoogstraat een lust voor het oog moeten zijn. Maar omdat nog niemand een goed idee heeft welk jasje de Hoogstraat het beste zou passen, gaat de overleggroep uit winkelen in Utrecht en in Delft. Men heeft de indruk, dat daar de mode in sierbestrating, lantaarnpalen, hekwerkjes, zitbankjes en groenprieeltjes op de voet ge volgd wordt en zoals bekend is Signalement naam: Billie ras: cocker spaniel kleur: roodbruin leeftijd: 2,5 jaar geslacht: mannelijk Helemaal vooraan in de kennel staat Billie trap pelend te wachten, alsof hij weet dat ik met hem ga wandelen. Netjes wacht Billie op zijn halsband en steekt zijn kop daarvoor iets om hoog. Laaiend enthou siast gaat hij slippend over de gladde vloer naar de buitendeur. Daar staan mijn eigen honden al te wachten op hun dagelijkse wande ling. Eventjes gaan de nekharen van Billie overeind, maar als blijkt dat het twee reusachtige 'dames' zijn, is dat snel voorbij. Zijn kleine staartje gaat rap heen en weer, zo snel dat een elektrische mixer jaloers zou zijn op die snelheid. Even snuffelen en we gaan over tot de orde van de dag. Billie vindt het heerlijk in de buitenlucht en het deert hem geenszins dat het regent. Overal even zijn 'vlaggetje' achterlaten en we roetsen weer naar de volgende boom. Het is nogal een geruk aan de lijn, dus maan ik Billie tot rustiger lopen. Daar ver wacht ik eigenlijk niets van, maar tot mijn verba zing over zulke gehoor zaamheid loopt Billie in derdaad netjes naast mij. Weliswaar niet lang, maar een herhaling is genoeg voor Billie. In het vrije veld gekomen laat ik de honden los. Bil lie wil het mannelijk ge slacht eer aan doen, dus begint hij direct aan een ingewikkeld, daarierig ri tueel. Nu ben ik niet bang voor eventuele nakome lingen van Billie, want Sita een Duitse dog blijkt toch iets te hoog op haar poten te staan en dat is nèt iets te frustrerend voor Billie. Dan maar ge woon stoeien, denkt hij, en hij neemt een spurt. Alles er achteraan en maar gek doen. Onder de struiken door en zelfs onder een hond door is een prachtig spelletje voor een hond, die lange tijd opgesloten heeft gezeten. Dat was wel. niet de bedoeling, want Billie kwam eigenlijk als pensiongast in de Harga- hoeve. Tijdelijk dus, om daarna gewoon weer met zijn baasje mee te gaan. Echter door moeilijkheden in het gezin werd er na de pensionperiode afstand ge daan van Billie via een hulporganisatie. Dus, Billie blij toen hij uit zijn kennel, kwam. Maar hevig teleur gesteld toen hij aan de an dere kant van het gebouw in een asielkennel werd geplaatst Van de wal in de sloot, is hier erg toepas selijk. Maar altijd optimistische Billie dacht: niet langer getreurd, ik ben nog jong, er zal best een aardige baas voor mij op komen dagen. Ik ben tenslotte lief voor kinderen, dol op au torijden en zindelijk. Iets kapotmaken doe ik hele maal niet, maar als ze me weer durven alleen te la ten, dan blaf ik net zolang totdat ze terugkomen. Niet voor een half uurtje of zo, want een boodschap doen tussendoor kan altijd ge beuren, tenslotte moet ik ook nog te eten hebben, maar een halve dag is te gek, dat gaat beslist niet. Met deze gedachte is het mogelijk, dat Billie nu in nig tevreden buiten aan het stoeien is. Het is ge woon een fijne hond. Een goedig karakter, niet moeilijk tegenover vreem de honden en volledig be trouwbaar bij kinderen- Hij heeft een gevoelig har tje, overigens is dat nor- maai voor een cocker spa niel. Dan kan hij echt treurig kijken. Als hij ech ter hard loopt met die gro te flappers, is dat een ont zettend jolig gezicht. Billie wil vast zijn nieuwe baas een hoop plezier geven, als die baas hem het plezier wil doen om even langs te komen in de Hargahoeve aan de Schiedamse Sport- laan, waar Billie momen teel verblijft. Eén ding weet ik zeker: ik heb van het speelgenot van Billie genoten en zo lang Billie in het asiel ver blijft, wil ik hem dat ple zier elke avond geven, door Wim Haslinghuis. beheerder Hargahoeve ffeeiSmssi m De Hoogstraat moet gezellig worden. Op deze plek zouden dat over herinrichting beraadslaagt. bankjes en struiken niet misstaan, meent het genootschap Schiedam altijd al in geweest voor nieuwe ontwikkelingen, zij hel jaren later. Op 25 juni wordt een excursie gemaakt. Men hoopt terug te komen vol inspiratie om de Hoogstraat energiek en vindingrijk aan te pakken. Met andere woorden: de inspiratie ontbreekt op het ogenblik nog geheel. Dat blijkt ook het duidelijkst uit een ad vies van architect Frits Bokel man om de Hoogstraat niet met luifels te overdekken. Zeggen dat Jamin geen heren mode moet gaan verkopen, is net zoiets. Niet te mooi De Hoogstraat moet aantrek kelijk worden, maar ook weer niet té, vindt de overleggroep. De excursie gaat misschien ook langs Oudekerken aan de Ijssel, maar Bokelman meent dat de sierbestrating daar zo mooi is dat niemand meer op de winkels let en in de Hoogstraat kan dat de bedoe ling niet zijn. Bij Hoog-Catha- rijne in Utrecht verwacht men een veelheid aan siertegels aan te treffen, waaruit het makke lijk kiezen is. Dan is men er nog niet. De winkeliers met name zijn-benieuwd naar vor men van straatverlichting, de bewoners is het meer om bankjes en groen te doen en het museum heeft ideeën voor de inrichting van het plein en De Overmaassesteeg is zo'n plek, waarvoor architect Bo kelman allemaal trapjes en hekjes wil ontwerpen. de Appelmarkt. Architect Bo kelman is concreter in zijn kijk op de zijslegen van de Hoogstraat. Hij heeft daarvoor een aantal schetsjes gemaakt, die hier en daar een kolk in het midden hebben lopen, nu en dan een trapje laten zien en af en toe een hekwerkje krij gen. Zulke hulpmiddelen geven al leen een historische indruk, écht historisch zijn zij niet. Dat wekt verbazing bij de histori sche vereniging Schiedam. Een excursie naar andere ste den kan interessant zijn wat betreft andere aspecten (in Delft heeft men bijvoorbeeld •problemen met expeditiever- keer vakkundig opgelost zon der dat de middenstand schade is berokkend, blijkens een rap port dat in Delft deze week verscheen), maar wat betreft de aankleding van de Hoog straat in Schiedam zou het minstens zoveel de moeite waard kunnen zijn een be zoekje te brengen aan het ge meentearchief op de Korte Haven om na te gaan hoe de Hoogstraat er vroeger uitzag. 'Historiseren' wil Bokelman echter liever niet doen. Vroe ger had je namelijk geen voet gangersgebieden en de Hoog straat moet dat wel worden. Daarom kan het best zijn, dat er bankjes komen waar die nooit stonden, zoals bij de afrol naar de Lange Achterweg en bij het museumplein. Ook bij internaat De Uitkijk is een groenvoorziening mogelijk, maar de overleggroep kan nog niet ingaan op de bestemming van die plek: wordt dat ge bouw gesloopt of niet en wat gebeurt er dan met de dijk- glooiing? Komt er een boule vard? Bewonersvereniging Schie- dam-Centrum heeft de sterk- s.„ kritiek op stimulering van de horecafunctie van de Hoog straat en op water- en zand bakken. zoals die voor het mu seumplein zijn bedacht. De winkeliers tenslotte wijzen erop, dat alleen paaltjes, die in noodgevallen door een speciale beheerder kunnen worden neergeklapt, kunnen voorko men dat de Hoogstraat ook 's avonds vrij van autoverkeer blijft. Hoek van Holland De schilderes Marijke Rietbroek-Is- brücker uit Zoetermeer exposeert van 27 mei tot en met 6 juni in de Hoekstee. Marijke Rietbroek gehuwd en twee kinderen heeft in de eerste acht jaar van haar huwelijk gevaren als vrouw van de kapitein van een kustvaarder. Zij is nu vier jaar leerlinge van de Vrije Academie in Den Haag en houdt zich intensief met schilderen bezig. een fijnschilder waarbij het schilderij langzaam wordt op gebouwd via een tempera-on dergrond, een glacis met wit- hoging, een loonschildering en vervolgens de afwerking naar het eindresultaat. Marijke Rietbroek-Isbrücker probeert wat meer in haar schilderijen te leggen dan alleen maar een pittatje. Eerder exposeerde zij in 's- Heerenberg naar aanleiding van een tweede priis in de Li- belle-zelfportretwedstrijd. Vervolgens in Den Haag, Rot terdam en Leidschendam. Na de Hoekse expositie, die dage lijks te bezichtigen is, zal zij van 15 juli tot en met 5 augus tus exposeren in het Congres- getouw in Den Haag, Maassluis Het gemeenlandshuis van het Hoogheemraad schap Delfland in Maasluis, gelegen aan de Hoogstraat, vlak naast het oude stadhuis, is één van de oudste gebouwen in Maassluis. Het gebouw dateert van 1626 en wordt nog steeds door het Hoogheemraadschap gebruikt. De laatste verbou wing is nu net achter de rug. De eerste steen werd gelegd door Adriaan Adamszoon Kerchove. In het gemeenlandshuis vergaderde het bestuur van het Hoogheemraadschap. Verder werd het door zakenmensen gebruikt om in te eten en te drinken. Het gebouw had dus een zeer zakelijke bestemming in de vissersplaats. De Hoogheem raadszaal heeft bij verbou wingen van het stadhuis in het verleden zelfs enkele malen als trouwzaal dienst gedaan. Maasluis was waterstaatkundig gezien van het grootste belang voor de beheersing van de van binnendijkse waterstand, Maassluis heeft maar liefst vijf sluizen die de waterbeheersing van de stad moeten regelen. De Noord- en Zuidvliet wate ren uit door de Monsterse- en Wateringersluis, de Booner- vlict door een complex van drie sluizen: De Maaslandse-, de Naaldwijker- en de Voor- burgsesluis die in de 17e eeuw verenigd zijn in de Bóoners- iuis, Het Hoogheemraadschap Delfland was sinds 1593 tevens financieel nauw betrokken bij de ontwikkeling van de vis sershaven. De Dijkgraaf was in do2e tijd een machtig man, Voor bijna alles wat men wil de doen moest hij toestemming geven. Daarnaast was hij be last met het opsporen van mis- dagers, die als de dijkgraaf ze eenmaal te pakken had, wer den overgebracht naar Delft, alwaar ze lijfstraffelijk werden gevonnist. f If Het gemeenlandshuis in Maas sluis heeft door de jaren heen bewezen dat het een nuttige functie heeft voor de stad. Door de eeuwen heen is er na tuurlijk veel verbouwd en ge restaureerd aan het gebouw. De laatste verbouwing is net achter de rug. Het Hoogheem raadschap Delfland heeft het naastliggende pand. nummer 13 aangekocht. Het oude ge bouw en het naasliggende ge bouw zijn nu met elkaar ver bonden en ingericht als kan toorruimten voor het Hoog heemraadschap. Burgemeester Jan van Es zal donderdag 5 juni mei een hellebaard de verbinding tussen de twee ge bouwen proberen te doorbre ken. De rol van de midde leeuwse Dijkgraaf zal die mid dag worden vervuld worden door de acteur Rudy Kalken - hagen. In samenwerking met monumentenzorg is de ver bouwing \'an de panden uitge voerd. De vergaderzaal en de ontvangsthal van het gemeen landshuis 2ijn in de oude staat gelaten. Het Hooghesmraadhuis aan de-Hoogstraat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5