Proefboringen naar gif in Broekpolder Ik ,iieemr dêpToef \95s-" krant Massale hulde 'Strop minstens 20.000 gulden' aan Schiedam pakt energiebesparing stevig 9Te persoonlijk9 ;r.o- MET VAKANTIE? mion||§ tegels Patatman Harteveld: frikandeliseen succesnummer. Pagina twee. Het lot speelt een belangrijke rol. Joop van der Snoek, astroloog, weet daar veel van. Pagina drie. Het stedelijk gymnasium in Schiedam begint na de vakantie met een klas minder. Rector drsW. A. Visser tobt met grijze massa's. Op pagina vier. De nieuwe accommodatie van Oranje Nassau is de kroon op het werk. Pagina vijf. Agenda krijgt ander jasje 'Snel tweede vluchtweg' Verwijt aan actiecomité tegen NVV-woningen: Alle gemeenlewoningen krijgt-n een beurt Ook onderzoek grondwater opp" Hijskranen storen televisie ontvangst Nieuwe briefkasten Eerst de badkamer, dan de badplaats! De mooiste tegels van Italië Vrijdag 13 juni 1980 sïhiedamsche ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 COURANT —104de jaargang no, 26634 6 pagina 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL in Vlaardingen De Vlaarding- se Culturele Agenda krijgt een ander jasje. Hoe dat er precies uit gaat zien is nog niet duide lijk, maar in september moet de oude agenda vervangen zijn door een bulletin waarin VVV en Culturele Raad hun infor matie hebben gebundeld. Van de oude culturele agenda is het laatste nummer inmid dels verschenen. Belangrijkste argument tot de samenwer king van de toeristische en culturele voorlichtingssectoren is werkbesparing en kwali teitsverbetering van de voor lichting op dit terrein. In de praktijk is gebleken dat dik wijls langs elkaar heen ge werkt werd. Vlaardingen Het toeleve ringsbedrijf wil dat er zo spoe dig mogelijk een tweede vluchtweg wordt aangelegd. Het bedrijf vraagt daarom in een brief aan het college. Vijf jaar geleden nam de gemeen teraad het besluit tot aanleg- van de weg. Tijdens de behan deling van de meoijarenbegro- ting echter heeft de raad met het aannemen van die begro tingwaarschijnlijk onbe wustde kredietaanvraag voor zich uit geschoven tot 1984. Vlaardingen - Vlaardingen was gisteravond massaal uitgelopen om zijn avond-vierdaagse wandelaars binnen te halen. Het hoogtepunt was een defilè op de Markt, maar ook op de verdere route was het erg druk. Ook nu zat het aantal wandelaars tegen de 7000 aan. Vrijwel iedereen kreeg gisteravond bloemen. Vlaardingen De schade die het actiecomité tegen de bouw van de NVV-wo ningen in de Westwijk met zijn acties de aspirantko pers van de woningen heeft berokkend bedraagt minstens ƒ20.000 per koper. Dat verwijt maakt PvdA- lid Dick Kasteel de tegen standers van de woningen in het partijorgaan De Achterban. 7000 huizen isoleren Schiedam Op grootscheepse wijze gaat de gemeente Schiedam de energiebesparing aanpakken. De komende acht jaar moet een kleine zevenduizend gemeentewoningen grondig worden geïsoleerd. De overige drieduizend gemeentewoningen zijn buiten het project gehouden, omdat daarvoor een opknapbeurt op stapel staat, waarin tevens aan energiebesparende maatregelen zijn opgenomen. Met het project is een bedrag van 38 miljoen gulden ge moeid. De operatie zal een besparing van vijf miljoen kubieke meter gas per jaar opleveren. Voor de huurders betekent dat een verminde ring van de stookkosten met ongeveer 1? percent, op het huidige prijspeil een bespa ring van gemiddeld 25 gul den per maand. Tegenover die besparing staat wel een huurverhoging, waar uit het project ondermeer be kostigd moet worden. Maar berekeningen van de dienst gemeentelijk woningbeheer tonen aan dat de besparing op de stookkosten al het eerste jaar hoger zal uitvallen dan de huurverhogingen. Afhankelijk van het type woning zal de huurverhoging van nog geen tientje oplopen lot ongeveer 45 gulden. In alle gevallen wordt die echter teniet gedaan door de besparing op stookkosten. Maassluis ,,De kritiek die door sommige leden op de fractie of de wethou ders werd geleverd ging zó ver: die was helemaal niet zakelijk meer gericht op het gevoerde beleid maar puur persoonlijk, keihard op de man ge richt. We wisten vantevo ren dat dat zou gebeuren, en daarom hadden we al een week eerder afgespro ken de vergadering beslo ten te verklaren." Zo ver dedigt voorzitter Hans de Bruin van de Maassluise afdeling van de PvdA het besloten karakter van de extra ledenvergadering, die deze week werd ge houden. Er zijn tijdens die vergadering, die was aan gevraagd door 21 leden van de afdeling, „keiharde dingen" gezegd, met name in de richting van de PvdA-wethouders en in mindere mate de raads fractie. Volgens de Bruin is de zaak wat hem betreft daarmee uitgepraat. „De fractie moet nu zelf orde op zaken gaan stellen: hoe ze die kritiek wil verwer ken." Aan het slot van de verga dering hebben de leden ondanks de harde woor den hun vertrouwen uit gesproken in de raadsfrac tie, inclusief de wethou ders. Een daartoe strek kende motie werd aange nomen. Van de kosten van het isola tieproject neemt het rijk circa acht miljoen gulden voor zijn rekening. De overige dertig miljoen wordt gefinancierd door een zogenaamde klimle- ning van het rijk. De ongeveer zevenduizend huizen waar het om gaat zijn gebouwd na 1954. De overige drieduizend huizen, die de ge meente in bezit heeft zijn niet in het isolatieproject opgeno men, omdat ze al gerenoveerd zijn of dat in de toekomst nog moeten worden. In zon reno vatiebeurt zijn tevens isolatie- werkzaamheden opgenomen. De woningen die worden geï soleerd liggen vooral in de wij ken Nieuwland en Grenoord en kunnen allemaal gerang schikt worden onder de noe mer sociale woningbouw. Wethouder Zijdeveld vertelde bij de presentatie van de plan nen die zijn ontwikkeld door gemeentelijk woningbeheer dat de huurders van juist der gelijke huizen de dupe dreigen te worden van de steeds maar stijgende energieprijzen. „Schiedam vindt dat de huur ders niet extra belast mogen worden door de bepaald niet rooskleurige energiesituatie. De bewoners van huurwonin gen zijn bij energiebezuinigin gen volstrekt afhankelijk van de eigenaar. Zelf kunnen ze slechts kleine maatregelen treffen." De werkzaamheden, die on dermeer inhouden het isoleren van daken, muren, vloeren, het aanbrengen van dubbele beglazing en het beperken van •tocht, moeten binnen acht jaar voltooid zijn. De planning is echter zo ruim opgesteld dat de wethouder de verwachting uitsprak dat het project sneller gerealiseerd kan worden. Tij dens de isolatiebeurt kunnen de bewoners gewoon in hun huizen blijven. Het tijdelijk betrekken van een wisselwo ning is niet nodig. Als de ge meenteraad akkoord gaat en het rijk zijn toestemming ver teent, kan nog dit jaar worden begonnen met de eerste huizen in Nieuwland. Voor het project van start gaat zal eerst uitvoerig overleg worden gepleegd met de huur ders. Aan de hand van voor beelden zal de huurder wor den voorgerekend hoe groot de huurverhoging is tengevol ge van de isolatiebeurt en de besparing op stookosten die daar tegenover staat. Daarbij wordt door de gemeente ge dacht aan tentoonstellingen, voorlichtingsavonden en het geven van schriftelijke infor matie, Voor de enkele bewo ners die zelf in het. verleden al isolerende voorzieningen heb ben aangebracht denkt de ge meente aan een aangepaste beurt. Ook wordt overwogen die huurders een tegemoetko ming te geven in de kosten die zij reeds aan isolatie hebben uitgegeven. De vroegere stortplaats in de Broekpolder: verdacht. JL Dit nieuwsblad, waarin u al hel nieuws uil eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie mei hel Rotterdams Nieuwsblad. oeV O» 7» flaatu- postc Vlaardingen De gemeen te gaat boringen laten uit voeren om op tafel te krij gen. of er in de Broekpol der en het Lickebaertge- bied illegaal giftige afval stoffen zijn gestort. Met name de vroegere vuilnis belt in de Broekpolder, waar in dc vijftiger en zes tiger jaren tal van indu- strieëen hun bedrijfsafval stortten, zou vaten met gif tige stoffen kunnen bevat ten. Ook zullen boringen worden verricht in het Lie- kebaertgebicd, in de heuvel met afvalpuin in het cen trum van het oeverbos. De boringen zijn een gevolg van opmerkingen, die zijn ge maakt tijdens de vergadering van de commissie voor volks gezondheid. Met name mi lieuspecialist Remi Poppe (SP) drong er op aan om de zaak te onderzoeken, maar ook andere raadsleden lieten blijken pre cies te willen weten, wat er al lemaal in de Vlaardingse bo dem zit. „Naar mijn mening zijn alle stortplaatsen in Ne derland met gif vervuild, dus hier zal ook wel het een en an der zitten," meent Poppe. „Het is uitstekend dat men in Vlaardingen bereid is de zaak te bekijken. In andere ge meenten zegt men zelfs als er gif gevonden is nog, dat er niets aan de hand is. Dit vind ik dus een positieve opstelling van het gemeentebestuur." Er is in dc atgclopen weken overigens al hei nodige onder zoek verricht naar gedumpte gifstoffen op de beide locaties. Milieu-ambtenaar Molenaar heeft direct na het begin van de Lekkerkerkse gifaffaire monsters genomen van grond water uil de directe omgeving van de stortplaatsen. De uit slag van dat onderzoek ver wacht hij binnenkort tijd. Daarna zal, na overleg met de provincie, met grondboringen worden begonnen. „Van een van de twee plekken ben ik voor 99 procent zeker dat er niets zit; de andere is uiterst twijfelachtig. Maar eerst moet het onderzoek zijn afgerond, voor er iets definitiefs over ge zegd kan worden. Ik wil eerst de cijfers van het lab op tafel." Kasteel baseert het verwijt o het argument, dat door h< vertragen van de bouw de w< ningen nu niet meer in de b< schutte sfeer regeling vallei die aanvankelijk wél va kracht was. De koopwoninge zijn hierdoor inmiddels ter minste 20 mille duurder g« worden. Hoewel er voor d woningen in principe nog vo. doende belangstelling zou zijr vraagt Kasteel zich af „of h« in deze tijd waarin de hype theekrente en de daarmee sa menhangende erfpacht on voorstelbaar hoog zijn, nog zi heeft deze woningen te bou wen." Het oorspronkelijk plan van de NVV was name lijk, koopwoningen neer t zetten voor de minderdraag krachtigen. De kwestie van de NVV-wo ningen heeft zich ontpopt al een zeer slepende zaak. Ii 1977 besloot de gemeen teraa* reeds dat op de betreffende lo caties in de Westwijk gebouw* mocht worden. Een aantal be woners uit die buurt heeft ziel echter van meet af aan me hand en tand tegen de bouv verzet, omdat men de plannei in strijd achtte met het struc tuurplan. In maart van dit jaa verklaarde het openbaar li chaam Rijnmond de bezwarei van de bewoners ongegrond waarop deze besloten in be roep te gaan bij de Kroon. Ii afwachting van een uitspraal van dit orgaan kan er nie gebouwd worden. De waar schijnlijkheid is groot dat mocht er ooit nog een begit gemaakt worden met de werk zaamheden, dat eerder in 198. dan 1980 zal zijn. Schiedam De televisïeont vangst bij de bewoners var het industriegebied in dt buurt van de voormalige Gusto werf is erg slecht. Dt gezinnen, die in de Nieuw Mathenesserstraat en omge ving wonen, 2ijn verstoker van een goede tv-ontvangsl door de storende werking die van hijskranen en sche pen uitgaat. Het wijkje is indertijd nieil aangesloten op de centrale an-1 tenne-inrichting en moet hetl met eigen antennes doen, diel door de obstakels in de omge- r ving niet voldoen. De gemeen-1 te zag er niets in de wijk aanl te sluiten op het kabelnet, om-1 dat aanleg wegens het kleine I aantal woningen te duur zoul worden. Bewoners vereniging I Schiedam-Zuid heeft er deze I week voor de tweede keer bi' de gemeente op aangedrongen de buurt alsnog op het kabel-1 net aan te sluiten. De gemeente vindt het echter nog steeds te duur cn beroep! zich daarbij op één van de punten in de gemeentelijke verordening voor de centrale antenne-inrichting, waarin wordt gesteld dat een aanslui ting geweigerd kan worden in dien geen kabels in de grond liggen. De bewonersvereniging meent echter dat deze bewo ners een aansluiting dringend nodig hebben, daar zij door de slechte beeldkwaliteit niet normaal televisie kunnen kij ken. Gas, water en electriciteil wordt de bewoners toch ook verstrekt, alhoewel zij wat af gelegen wonen, stelt de vere niging. De bewonersvereniging dringl er nu weer bij de gemeente op aan in de hoop dal enkele raadsleden het vor het buurtje opnemen, wanneer in de raadsvergadering van volgen de week enkele wijziging in de gemeentelijke verordening voor het kabelnet aan de orde komen. Maassluis De briefkasten en de oproepinstallaties in de Franshalslaan, de Genestet- straat, het Reviusplein en de Nieolaas Beetsstraat worden volledig vernieuwd. De ver nieuwingen zijn noodzakelijk geworden omdat de huidige brievenbussen ernstige gebre ken vertonen. Bovendien vol doen ze niet aan de door de PPT vastgestelde normen. De omroepinstallaties zijn van dermate oud type, dat herstel slechts mogelijk is door totale vernieuwing. De gemeentraad zal worden verzocht om een krediet van 48.452 gulden teil beschikking te stellen. Ook twee bedrijfswagens van het woningbedrijf zijn h»r aan vervanging toe. De.r*v wordt voorgesteld om een ki diet van 28.480 gulden ter bt schikking te stellen om twee nieuwe wagens aan te schaf fen. Op verzoek van bewoners uit het Olmendal en Elzendal .zal een tiental dakkapellen worden geplaatst. Met de plaatsing van de dakkapellen fff1 bedrag gemoeid van 45.000 gulden. Van 1 jimi tot 1 september 10% vakantie korting Westhoventode 48, tel, 010-344103, Vlaardingen. 0 Elke dag geopend, behalve woensdagmiddag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1