SCHIEDAMSCHE COURANT IP Ik neem~ pïoef V oorlichtingscampagne over doortrekken tram Wijkbewoners willen veel veranderen j Kleine woningen in gekraakt pand Kethelweg 'Problemen rond moskee niet overtrekken' JUB. Architect ziek, formele opdracht nu pas gegeven Kringloop papier wil niet zo erg Aangereden bij oversteken Controle op illegalen Woensdag 18 jnnl 1980 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -104de jaargang no. 26637 -4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Passage BESTAANDE TOESTAND .var. 27 var. ♦72 var. 268 2 1.5 27 ♦-3 3.5 NIEUWE TOESTAND Passage var. 5.3 27 JL_ö_5=a_ 2 lÓSel 3? 3 2 24? 2 29.8 Schiedam Volgende week start de gemeente een voor lichtingscampagne over de doortrekking van tramlijn 1 naar Schiedam-Noord. Op meerdere informatieavonden krijgen omwonenden en win keliers van de route die de tram gaat volgen een nadere toelichting op de plannen, die nu in een zo ver gevorderd stadium zijn dat de gemeente ze aan de omwonenden wil fresenteren. n de voorlichtingscampagne is tevens een soort inspraak ronde opgenomen. Een ieder krijgt de gelegenheid te reage ren op de plannen, zoals ze nu op taiel liggen. Bij de verdere uitwerking van de plannen bekijkt gemeentewerken of de De bestaande situatie op de Broersvest ter hoogte van het Passagetheater en die na doortrekking van de tram naar Schiedam-Noord. reacties van het publiek kun nen worden verwerkt In het openbaar vervoer plan, dat van de week unaniem door de gemeenteraad is aan genomen, is rekening gehou den met de toekomstige om schakeling op een sneltram. Zo- komt de tram aan de westzijde van de Broersvest te rijden. Daardoor ontstaat op de Koe markt een ruime bocht vanaf de Rotterdamsedijk, die ook geschikt is voor het meer ruimte eisende sneltrammate- riëel. De halte aan het eind van de Rotterdamsedijk bij de Koemarkt komt te vervallen en is in de plannen ter hoogte van het Passagetheater gepro jecteerd. Verder verschijnt op de Broersvest nog een halte ter hoogte van de Lange Kerkstraat De aanleg van de trambaan heeft tot gevolg dat het aantal rijbanen voor snel verkeer op de Broersvest wordt gehalveerd. De voorlichtingscampagne richt zich eerst op de bewoners en winkeliers rondom de Koe markt en de Broersvest. Zij worden door de gemeente uit genodigd om volgende week woensdag naar het stadskan toor te komen, Op de avond, die om acht uur begint zal on der meer gesproken worden over de aankleding van de trambaan, de gevolgen voor het overige verkeer en over zaken zoals parkeren en laden en lossen. Voorafgaand aan de informa tieavond ontvangen de omwo nenden een informatiekrant waarin het gehele tramproject in hoofdlijnen is toegelicht en meer gerichte informatie staat over het gedeelte Koemarkt- Broersvest. Ook belangstel lenden buiten het betrokken gebied kunnen aan de infor matieavonden deelnemen. Voor hen ligt vanaf 23 juni een informatiekrant klaar bij de receptie van het stadskan toor. VlaardingenMet hei kringlooppapier wil het niet zo erg. Ook op het Vlaardingse stad huis niet, waar men weliswaar het gebruik niet af wil schaffen, maar voorlopig nog geen mogelijkheid ziet om het op grotere schaal te gebruiken. Vooral de technische problemen zijn vol gens interne zaken groot De Vlaardingse drukker Ronald Ridderhof somde onlangs in het PvdA- blaadje 'De Achterban' een aantal zeer zwaarwe gende nadelen van het kringlooppapier op. Op het stadhuis herkent men practlsch dezelfde proble men. Genoemd wordt on der meer dat de verwer king van het papier veel tijdrovender is dan door gaans. De hoeveelheid stof die verder vrijkomt vormt voor de machines een bedreiging, waardoor ook het onderhond geïn tensiveerd moet worden. Bovendien klaagden een aantal personeelsleden, die veel met het krin glooppapier omgaan, over huidirritatie, een verschijnsel dat hoogst waarschijnlijk met de sa menstelling van het pa pier verband houdt Aanvankelijk dacht men' dat de problemen wel snel verholpen zouden rijn, naar gelang het ge bruik van kringlooppa pier meer ingeburgerd zon raken. Een verwach ting die echter niet uit kwam. Op het stadhuis wacht men nog steeds op hét stukje papier, vertelt men, waarmee het ge bruik op grote schaal kan worden gebracht Dat is er nog steed* niet Binnenstad: nog geen stap verder Schiedam Sinds augustus vorig jaar is er nauwelijks meer iets gedaan aan de woningbouwplannen voor de Schiedamse binnenstad. Wel verwacht men op het stadskantoor na de zomer de eerste tekeningen binnen te krijgen van het Waddinxveense architectenbureau Treffers en Polgar, maar dan zal er een heel jaar over heen gegaan zijn voor niets meer dan een schetsont werp. Dat is uitzonderlijk lang. Enkele gemeenteraads leden in de commissie voor ruimtelijke ordening (RO) hadden eigenlijk in december al tekeningen op tafel verwacht De projectarchitect van het bureau Treffers en Polgar, A. J. Kuipers, is al enige tijd ziek, maar in Waddinxveen noemt men dat niet als oorzaak van de vertraging. De formele opdrachtbevestiging van de gemeente Schiedam is pas enkele weken geleden binnengekomen. Toch stond in augustus 1979 al vast, dat Treffers en Pol gar de opdracht zouden krijgen. Volgens Gustaaf Schaap, cbef stadsontwikkeling van de ge meente Schiedam, is het over leg met architect Kuipers ech ter al maanden geleden ge start Schaap noemt het niet gebruikelijk, dat de formele opdracht al gegeven wordt als de oriënterende gesprekken nog gevoerd worden. Bij het Waddinxveense architectenbu reau zegt men daarentegen weer nog nauwelijks gevor derd te zijn met de Schiedamse binnenstadsplannen. Architect Polgar is. naast de zieke Kui pers, de enige van het bureau die enigszins op de hoogte is. JL Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd »a combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad a»9e° OP?" CA'' VJooW Vet* maar hij was gisteren niet aan wezig. De opdracht, die nadrukkelijk aan Kuipers is gericht, omdat de gemeente Schiedam met zijn werk enige bekendheid heeft, telt overigens minder woningen- dan waarover tot augustus vorig jaar in de com missie RO werd gesproken. Daar ging het om ongeveer 250 woningwetwoningen, waarvan het door projectont wikkelaar Empeo in 1975 ge realiseerde aantal van 48 wo ningen aan de Gedempte Baansloot moest worden afge trokken. Het bureau Treffers en Polgar (dus: Kuipers) beeft echter opdracht voor niet meer dan tachtig woningen. ,»Het staat helemaal nog niet vast, dat Treffers en Polgar ook de resterende woningen mogen gaan ontwerpen." zegt Schaap. Op de afdeling stads ontwikkeling houdt men er een lintje op na van architec ten, die ervaring hebben met binnenstadsplannen. Treffers en Polgar is daar één van. Dit bureau heeft ervaring met het project-Waldeck in Den Haag (ruim 150 woningen) en met sociale woningbouw in de Leidse binnenstad. Architect Kuipers is ook in Schiedam geen onbekende. Het stadskantoor heeft het af gelopen half jaar met hem te had plant om de voormalige Dralle-fa- maken geh; van plannen van Kavel naar aanleiding briek aan de Korte Haven aan te pakken. Hier denkt men aan nieuwbouw van apparte menten achter een gerestau reerde voorgevel De wel standscommissie is hiermee al in de weer geweest Wethouder Chris Zijdeveld kondigde woensdag 15 augus tus 1979 al aan, dat de eerste paal voor de binnenstad „op zijn vroegst1' in 1980 geslagen zou kunnen worden. Hij ver weet dat de commissie RO, toen deze voor de derde maal de schetsen voor 250 woningen wilde bekijken. Ook de stich ting binnenstad Schiedam vroeg zich toen af, hoelang het wel niet zou gaan duren. Het plan had betrekking op de kaalslag tussen de Lindenhof en de 48 Empeo-woningen, in clusief de kraakbuurt Treffers en Polgar ontwerpen nu alleen het plan deel, direct grenzend aan het Empeo-blok. Joop van Woerkora van de vereniging Broersveld Belangen heeft al bij voorbaat bezwaarschriften daartegen aangekondigd. Het verwijt van Zijdeveld aan de commissie zit de leden van RO nu hoog. omdat blijkt dat ambtenaren noch architecten in de tweede helft van 1979 rijn gevorderd. „Die vertra ging kan dan nooit onze schuld zijn," aldus de boze RO- letien. I ^[iiiuiminiiitiiiuiiiiiiiiiiniiiifiuiiiifiiiiiiiiiiiirftiiiiiJiiiiriinirfiiiiiiiTTfruuiimirniiiKiirimi^ Nieuw profiel Fan Hogendorplaan: Het nieuwe profiel van de Van Hogendorplaan begint een vastere vorm te krijgen- De buurtbewoners hebben S htm grieven en wensen duidelijk op tafel gelegd en de gemeente kan er zijn voordeel meedoen. Duidelijk: werd tijdens de inspraakavond van gisteravond wel dat er nog heel wat veranderd en gesleuteld moet wor den aan de Van Hoogendorp laan eer het verkeerscircu latieplan Babberspolder/Ambaobt de goedkeuring krijgt van de wijkbewoners. Slechts 27 bewoners van de genoemde Vlaardingse wij ken waren op de inspraakavond aanwezig om te discu ssiëren met de verantwoordelijke ambtenaren. Veel concrete punten leverde dat niet op. Iedere wijkbewo ner had wel een eigen grief tegen het verkeerscircula tieplan. En om in plaats als wijk één blok te vormen, kwamen de meeste buurtbewoners meer op voor de el- gen belangen, dan die van de gehele wijk! Eén ding werd wel duidelijk- Er moeten fietspaden langs de Van Hogendorplaan komen en geen fietstroken- De stroken zouden immers ingepikt kunnen worden door auto's die de f ietsstrook als parkeerplaats gaan gebrui ken. Ruimteproblemen zal het in ieder geval opleve ren- Het zal dringen worden op de Van Hogendorplaan als het verkeerscirculatieplan cr definite! door is. De bewoners die aanwezig waren vormden subgroep jes, waarin alle voor en tegens nog eens op een rijtje werden gezet De aanwezige ambtenaren werden met het nodige huiswerk* naar huis gestuurd om de alter natieven van de buurtbewoners nog eens grondig door te nemen. Ook in de verschillende subgroepen liepen de verschillende meningen nogal uiteen. Een aantal conclusies konden er wel getrokken worden. Een deel van de bewoners wil alle wegen In de wijk open hou den en door eenrichtingsverkeer In de straten wil men de verkeerstroom eerlijk verdelen. Een ander deel wil de de Verkadesingel aan de kop afsluiten en de Van Hoogendorplaan open houden- Mocht echter in de praktijk blijken dat de verkeersintensiteit van de Van Hogendorplaan door het open houden verhoogd wordt, dan zal het beleid omgebogen moeten worden. Geluid sprobleem en spelen natuurlijk ook een grote rol Bromfietsers produceren een uitermate hoge overlast Hoe dat probleem nu opgelost moet worden is voorals nog een raadsel Een voorstel om er een rijwielpad van te maken, zodat de brommers slechts trappend, met de motor uit, door de straat kunnen. Is ideaal maar prac- trisch bijna onmogelijk om uit te voeren. Maar ook dit voorstel zal nader worden bekeken. Vk'-:' V& «te.: - Vlaardingen Het gemeentebestuur ziet mogelijkhe den om op korte termijn in het nu nog gekraakte pand aan de Kethelweg een zestal woningen voor 1- en 2- persoonshuishoudens te realiseren. De kale huur zou volgens voorlopige berekeningen rond de 140 gulden per maand komen te liggen. Nog voor de zomervakan tie wil het college de plannen rond hebben. Wethouder Goudriaan maakte dit gisteravond bekend tijdens de commissie stadsontwikke ling. De relatief lage huren, zo werd duidelijk, bad het college bereikt door een slordige 20.000 gulden aan erfpacht niet in rekening te brengen, wat in andere gevallen, zoals bij verkoop van het pand aan particulieren, wel het geval zou zijn geweest. Een bewuste keuze, beklemtoonde de wet houder, omdat hier de huis vesting van achtergestelde groepen in het geding is. Bo vendien bleek de nog af te be talen som geld zeer weinig te rijn: 9.000 gulden precies. Het- werd echter, vooral na kritisch doorvragen van het WD-raadslid mevrouw Van Toor, wel duidelijk dat het ge meentelijk optimisme wellicht iets aan de voorbarige kant is. Zo bleek dat in de huidige be groting een opknapbeurt van het bewuste pand nog niet be grepen is. En dat die er moest komen voordat het pand aan woningzoekende uitgegeven kan worden, daar was ieder een het wei over eens. Hoe veel de huurprijs dan nog zal stijgen is niet duidelijk. Mor gen wordt in de commissie fi nanciën verder gesproken over het plan, terwjjl het colle ge volgende week de plannen 'wil hebben- Schiedam Twee jongetjes belandden gisteravond met lichte verwondingen in het ge meenteziekenhuis nadat zij door een personenauto werden aangereden. Het ongeluk ge beurde doordat de twee, zes en acht jaar oud, plotseling op de fiets de Burgemeester Knap- pertlaan over staken ter hoog te van de Warande. Een nade rende automobilist kon niet tijdig tot stilstand komen en schepte het tweetal Een van de knaapjes liep daarbij een hersenschudding en een ge broken been op. De verwon dingen van de ander vielen mee. maar voor de zekerheid is hij ter observatie opgeno men. Monster Drie buitenlanders, die illegaal in ons land werk ten, rijn door de politie van Monster opgepakt De drie ble ken in Den Haag te wonen. Ze zijn aan de vreemdelingen dienst van de Haagse politie overgeleverd. De politie van Monster werkte mee aan een onderzoek van de loontechnische dienst bij vier tu;ndersbedrijven. Bij één zaak werd een illegale werknemer aangetroffen, bij een andere tuinder trof men twee mensen aan zonder werk- en verblijfs- ve. Running. Vlaardingen De problemen rond de Turkse moskee in de Emmastraat zijn niet van dien aard dat de gebe dsruimte onverwijld gesloten moet worden. Dat is dé voorlopige conclusie waartoe het college is gekomen na een spoedonderzoek naar aanleiding van vragen van het VVD-raadslid Jan van Hemert. Het college vindt dat de problemen niet overtrokken moeten worden. In bouwkundig opzicht, meent het college, dat zich daarbij ba seert op gegevens van bouw en woningtoezicht, is alles pri ma in orde. Alles is gedekt door een bouwvergunning, deelde wethouder Goudriaan mee. Ook aan de brandveilig heidsvoorschriften is voldaan; en op het punt van de naar binnendraaisnde deuren - op zich in strijd met de wensen van de brandweer - geldt een ontheffing- Waar het college wel proble men constateert, de geluids overlast en andere hinder die de omwonenden van de Em mastraat ondervinden, wil men eerst nadat een gesprek met de Turken geen oplossing heeft geboden tot sluiting overgaan. Goudriaan: „Waar we ten opzichte van onze ei gen landgenoten coulant zijn, moeten we dat ook ten opzich te van de buitenlanders zijn." De officiële beantwoording van Van Hemerts vragen volgt binnenkort.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1