[STREEK W egenbouwers blokkeren schuurtjes De Schutse als experiment Provinciale fietsdag Eli ei m Expositie in stadhuis Lunchconcert Astrologisch maandblad Orgelconcert PvdA op braderie itsï Dokter Moerman «Stasi «5 VB/SC/WW Schiedam Dat was dus veel kouwe drukte, maandag-, avond bij het stads bestuur thuis. Een huwelijkscrisis tus sen PvdA en CDA, ruzieachtige inter rupties, intriges tus sen socialisten onder ling, spanning die oversloeg naar burge meester en wethou ders en vooral toen het college zich lange tijd op de zesde etage van het stads kantoor terugtrok, speculeerde men drif tig op het wankelen van de confessionele wethoudersstoel. Maar om half drie 's nachts eindigde de confrontatie in een glimlach en een grijns, in een hapje en een drankje en wat had de avond toen al met al opgele verd? Alleen conflicten. Geen vrijwilligers- centrale, geen scheu ring in de coalitie, zelfs de moties wer den weggestemd, maar de conflicten stapelden zich op. „De bijl staat nog in de kast," zei burge meester John te Loo op een gegeven mo ment. Kor Kegel sprak er met raadsleden over. 'De bijl staat nog in de kast' Sfem Rosman (CDA)alle narigheid komt uit de PvdA... I Coalitie 1 I PvdA en CDA lagen maan- dag behoorlijk met elkaar overhoop. Heeft de raadsver- gadering gevolgen voor de coalitie? Els Hellwig (CDA), indienster van het initiatiefvoorstel voor de vnjwilligerscentrale: „Daar moeten wij het eerst in de fractie over hebben. Het is wel zo, dat wethouder Taverne 2ïch natuurlijk door het colle ge flink in dc steek gelaten voelt. Wij gaan het bespre ken." Gevolgen voor de coalitie? Slem Rosman, fractievoorzit ter van het CDA: „Ik weet het niet. Over een vrijwilligers- centrale is niets in het samen werk ingsprogram opgenomen, het kan dus geen breekpunt zijn. Het is wel een principek- w es tie." 't Kan dos gevolgen hebben? Rosman: „Dat weet ik niet. De kans op subsidie is nu verke ken. Ik vraag mij af, of je er dan over door moet gaan. Ik heb geen zin om iets door te drukken." Wanneer weet Rosman het wel? „Tja, het hangt nu nog, hè. Het kan nog wel een paar maan den duren." Coalitie 2 En hoe denkt de PvdA over de samenwerking met het CDA? Fractieleider Lou van der Stel: „Nog hetzelfde. Er is iedere keer irritatie over en weer, de samenwerking is zeker niet heilig. Maar om die nu zomaar te verbreken, dat kan ook niet, dat moet je doen op duidelijk politieke punten." Zijn die er binnenkort? Van der Stel: „Ik denk het niet." Nikolaj Dielemans: „Wat mij betreft breken wij morgen al, daar maak ik geen geheim van." Taverne Alweer vormde CDA-wet- houder Riet Taverne een minderheid In het college van B en W. Voelt zij zich daar nu nog thuis? Taverne: ..Oh, uitstekend!" Lijdt zij niet onder de span ningen tussen PvdA en CDA? „Er zijn geen spanningen in het collegein het geheel niet." Wethouder Taverne deelt wel eens het collegestand punt en wijkt dan af van de mening van de CDA-fractie. Leidt dat niet tot spannin» gen met de eigen fractie? Taverne: „Dat is een kwestie van mijn fractie, daar moet je de voorzitter voor hebben, ik ben geen woordvoerster." Maar de vraag betreft u. Taverne: „Dat moet je toch de fractie vragen." Piet Roosen (links), net uit ziekenhuis, vertelt Cor van Tilborg (WD) en Rtet van Lambalgen over zijn kwaal... dokter Lie zei dat het wel kon... Hoek van HollandEen nieuw aangelegd trottoir is er de oorzaak van dat bewo ners hun schuurtje niet meer in hun kunnen komen, ver stoken zijn van de brand gang waardoor er bij onge lukken niet meer van de nooduitgang gebruik kan worden gemaakt Een mer kwaardige 'kronkel' bij de uitvoering van het Brink- Elan is de oorzaak van de lokkade. De schuurtjes zijn gelegen achter dc vijf win kels achter de Prins Hen drikstraat naast de vroegere Rabobank Eén van de bewoners moest zijn schuurdeur op dertig cen timeter van de onderkant af zagen om binnen te kunnen komen. In het uitbreidings plan is men thans bezig met het aanleggen van wegen en Maasland Openbare lagere school De Schutse wordt sa men met kleuterschool De Schuttertjes met Ingang van 1 augustus aangemerkt als experimentele basisschooL Dat be tekent dat de scholen aanspraak kunnen maken op extra fi nanciële bijstand in het kader van de Experimentenwet On derwijs. Jos van Kemenade, de vorige minister van onderwijs, is be gonnen met deze experimen ten en zijn opvolger Pais heelt het projekt voortgezet. Het is de bedoeling dat basis- en kleuterscholen volledig inte greren. Voor de Schutse en 17 andere scholen in het land, betekent dat dat de school formeel wordt opgeheven om meteen plaats te maken voor een acht- klassige basisschool waarin de kleuterschool is opgenomen. Het rijk stelt daarbij voor iede re ieerling een tegemoetko ming in de overbruggingskos- ten beschikbaar. De Schutse heeft deze week op feestelijke wijze het tienjarig bestaan herdacht. Dat feest stond geheel in het teken van de middeleeuwen. Vanavond wordt er om 19.00 uur een re ceptie gehouden in het school gebouw aan de Doelstraat voetpaden. Een aantal wegen en voetpaden moet worden op gehoogd, zo ook het terrein dat grenst aan de schuurtjes. Zon der enig overleg met de bewo ners van de huizen gebeurde dit. De buurtbewoners zijn al lemaal gedupeerd door de op hoging. Harry van der Hoff heelt lasapparatuur in zijn schuur staan die hij regelmatig gebruikt. Paardenliefhebber Toon Groene wegen zet een deel van zijn sulky in de schuur maar nu hij 30 centi meter minder ruimte heeft ge kregen kan de sulky niet meer door de deur wanneer die geo pend is. Er zit ook nog een juridisch addertje onder gras. Het nieuw aangelegde trottoir ligt een meter binnen de rooilijn. De meter behoort dus bij de be treffende woningen en schuurtjes en dat zou precies voldoende zijn om de deuren wel open te laten gaan, als de grond tenminste weer wordt weggegraven. Uiteraard heb ben de bewoners geprobeerd om verhaal te halen, maar de bouwers waren zaterdag al weg. Een functionaris van de dienst gemeentewerken re geerde laconiek: ,3et plan heelt ter inzage gelegen en men had het dus kunnen we ten". Bewoonster mevrouw Van der Hoff is nog eens exua gedupeerd: „Ik kan nu niet eens meedoen aan de fietsvier daagse. omdat ik mijn fiets niet uit de schuur kan krij gen." Rosman: „Spanningen? Nee hoor, dat is geen goede conclu sie. Die zijn er in feite niet. Ik zou diep na moeten denken." Doet u eens? Rosman: „Nou... eigenlijk zijn er meer spanningen met de PvdA-leden in de commissie sociale zaken, die haar steeds bejegenen met huisvestings kwesties enzovoorts. Déér hebben wii moeite mee." 't Is moeilijk samenwerken, zeker? Rosman: „Het klimaat wordt er niet beter op, het is erg las tig zo om samen te werken. Het vervelende is dat die pro blemen zich niet binnen het college voordoen, dan zou het tot grote explosies leiden. Nu rommelt het in de marge. De PvdA kan zijn eigen leden niet in het gareel houden. Ik denk datje alle narigheid daar moet zoeken." Hoelang geeft u de coalitie nog? Rosman: „Dat is moeilijk te zeggen, 't Is geen kabinet, soms kom je over grote hob bels heen en soms struikel je over een kiezeltje." Moties Rosman diende, twee uur 's nachts, een motie in die tot doel had de eigen wethouder een klopje op de schouder te geven. Daar had niemand behoefte aan. Wat was de zin van die motie? Rosman: „Ach, ze moeten niet zo ouwehoeren met die moties. Zo'n motie van Konings, het barst van de verdachtmakin gen. De PvdA-fractie had hem eerder moeten terugfluiten." De zin van de motie-Ros man: terugpesten dus? Rosman: „Ja. natuurlijk," PvdA De PvdA-fractie had Hans Konings toegestaan een in terpellatie aan te vragen. Afgesproken was dat bij on bevredigend antwoord van Taverne een schorsing zou worden aangevraagd om te beoordelen of een motie zou worden ingediend. Maar Ruurd van der Veer wees plotseling op het late tijd stip, waarop Konings de schorsing aanvroeg. Van der Veer „Het liep bela chelijk uit de hand met de tijd. Het was een slachtpartij ge weest, dat werd gewoon te dol. Daarom heb ik de voorzitter gewezen op de gezondheids toestand van de raadsleden. Niet omdat ik tegen die schor sing was, nee, helemaal niet Maar ik had dinsdagavond verder willen gaan, dat had best gekund tussen zeven en acht uur." Konings diende in paniek de motie in. dan maar zonder schorsing. Dielemans en Van Kleef steunden hem daarin. Dielemans: „Het is onbehoor lijk wat Van der Veer gedaan heeft, daarin gesteund door de fractievoorzitter, Konings is hiermee onderuitgehaald. Dat neem ik niet, dat neemt Ko nings niet en dat nemen ande ren ook niet. Van Kleef heeft het punt laten agenderen voor de fractievergadering van vol gende week. Er is een grote kloof in de fractie ontstaan en het zijn weer dezelfde mensen als in 1975 met Woudhoek. Ik kan de gevolgen van dit spel letje niet overzien." Van der Veer: „Ach, er zijn een paar rechtse mensen in de fractie die op conflicten uit zijn. Dat noem ik rechts, dat zinloos herrie trappen. Zelf vinden zij zich geloof ik links." Een scheuring in de PvdA- fractie? Dielemans: „Ik ga niet specu leren." Vraag aan de fractieleiden zijn er afspraken geschon den? Van der Stel: „Nou, afspraken schenden, dat is een zwaar woord. Het is niet helemaal gegaan zoals afgesproken was. Het is de gewoonte dat een motie eerst door de fractie be sproken wordt, voor indiening. Maar Konings had verzuimd zijn motie te vermenigvuldi gen. Tijdens de vergadering spraken wij daarom af, dat ik een schorsing zou aanvragen. Maar dat deed Konings plotse ling. En toen kwam onver wachts Van der Veer met zijn opmerking, toen kwam ook Te Loo met de vraag of Konings klaar was en Verhulsdonk zei ook nog tegen een schorsing te zijn, toen ging het mij even te snel en reageerde ik te laat en Konings diende in paniek zijn motie in, bang dat de schorsing zijn neus voorbij zou gaan. Een aantal leden van mijn fractie waren verontwaardigd. Ik ga geen motie steunen die ik niet ken, zeiden zij. Sommigen ook waren tevreden met het ant woord van de wethouder. Er kon geen overeenstemming worden bereikt, toen heb ik er een vrije kwestie van ge maakt, waarbij iedereen kon stemmen zoals hii wou. Maar ik ben er behoorlijk boos om geweest." Collé Eef Collé (CPN) was altijd voor een vrijwïlligerscenira- le. Nu stemde hij tegen een initiatiefvoorstel daartoe. Hoe zit dat? Collé: „Je moet geen prece dent scheppen. Ik kan mij voorstellen dat het college juni niet gehaald heeft om zelf met een voorstel te komen. Moet je dan telkens wanneer het colle ge vertraging oploopt meteen maar met een initiatiefvoorstel komen?" Tot op het laatste moment wist niemand hoe Collé zou stemmen. Hij is voor een centrale, maar die gaat nu plots niet door. Collé wordt in de raad opgevolgd door Ulferd Bruseker. Is de nieuwkomer soms tegen zo'n centrale? Dan heeft Collé hem niet willen opzadelen met een CPN-standpunt. Bruseker: „Ik ben inderdaad niet voor." Ruurd van der Veer (PvdA),,, er zijn wat rechtse mensen in de fractie... Ziekenhuis Vindt Piet Roosen (CDA) het niet vervelend, dat zijn fractie hem uit het zieken huis haalde om mee te stem men? Roosen: „Ik heb dokter Lie aan mijn bed gehad en wij hebben een kwartier zitten praten of het wel kon, of het medisch verantwoord was mij te laien gaan. Ik voel mij wei gammel, maar het gaat. Er zijn zeventien stenen uit mijn rechternier gehaald, dat is na tuurlijk niet niks." Alleen Jos van der Lugt van dc PvdA ontbrak maandag avond. Hans van Kleef: „Op vakantie in Italië. Ach, wij hadden hem natuurlijk terug kunnen ha len, zoals de andere fracties met hun leden deden. Maar zo belangrijk was dat initiatief voorstel toch niet?" v. Provinciaal fletsan; de maximale afstand la 250 kilometer. SchiedamEen lekker (ge organiseerd) dagje uit op de fiets? Zaterdag kan het weer. Dan is namelijk de eerste provinciale fietsdag, op touw gezet door tien fietsverenigingen die zijn aangesloten bij de Neder landse njwieltocnuüe. De verenigingen hebben spe ciaal voor gezinnen en lief hebbers tien verschillende fietsroutes samengesteld met een lengte van 30 kilo meter. Fietsers met wat meer ervaring komen ook aan hun trekken. Er kan ge fietst worden van clubhuis naar clubhuis. De maximale afstand die door hen kan worden afgelegd is 250 kilo meter. Vanuit Schiedam kunnen de fietsers vanaf 8.00 uur vertrekken. Start plaats is gebouw De Noord, Kerkweg 46 in KetheL Maassluis In de hal van het stadhuis in Maassluis is een expositie ingericht over de 'Woondichtheid' van het Rijn mondgebied. Op ongeveer 28 panelen wordt geprobeerd en kele aspecten van de woon dichtheid in het Rijnmondge bied te verduidelijken, dit aan de hand van elf gerealiseerde woningbouwplannen in het gebied. De expositie werd op gezet ter bestudering van de vraag of een hoge woondicht heid en een goede kwaliteit van woning/ woonomgeving wel samengaan. Het doel van de tentoonstelling is om te pro beren de vaak negatieve denk beelden over dichtheid en ver dichting te doen verdwijnen. De tentoonstelling is toeganke lijk gedurende de gewone ope ningstijden van het stadhuis. Vlaardingen Muziekliefheb bers die tussen de middag wil len genieten van een fijn stuk je muziek, kunnen donderdag in de Grote Kerk terecht Tus sen 12.45 uur en 13.15 uur geeft Aad Zoutendijk een lunchconcert Op het program ma slaan onder werken van Abraham van den Kerkhoven. Johann Schneider en Johann Rembt. Ook zal Aad Zouten dijk een improvisatie van een aantal stukken geven. Vlaardingen Mensen die geïnteresseerd zijn in de astro logie en zich daar verder in willen verdiepen kunnen van de Vlaardingse astroloog Joop van der Snoek gratis een exemplaar van het maandblad Toekomst krijgen. De Zwolse astroloog Ed Noordman geeft dit blad uit Hij is het ook ge weest die baanbrekend werk heeft verricht op het gebied van de astrologie. In het blad de toekomst kan men van alles le2en over de astrologie. Wie interesse heeft gaat naar de Vondelstraat 33 of 39 om een exemplaar van het blad af te halen. Schiedam Organist Aad van der Hoeven zal het derde or gelconcert van de maand ver- u zorgen in het Stedelijk Mu- tI seum. Zaterdag zal de bekende i[ organist werken van Boyce, Bach, Handel, Karg Elart en andere componisten ten uit voer brengen. Het orgelcon cert begint om 15.00 uur en duurt ongeveer drie kwartier, j De toegang is gratis. Maassluis Onder het motto '.f „De PvdA maakt er meer werk van" is de Maassluise af- deling van de PvdA present ti op de jaarlijkse braderie in de -i binnenstad. De grootste partij f van Nederland is bezig met >t een landelijke grote ledenwer- t factie, en de Maassluise afde- ling haakt daar handig op in. In dit kader komen twee tweede kamerleden naar Maassluis: Schelto Patijn en Henk Veldhoen zijn de gehele dag aanwezig om het Maasslui- se publiek te informeren over 1 de standpunten van de PvdA. Ook de gemeenteraadsleden van de partij zijn aanwezig op de braderie. Van 10.0C uur tot 16.00 uur is iedereen van harte welkom. Vlaardingen „Een unicum in Nederland" zei mevrouw D.Stoorvogel uit De Lier van de Dr. Moermanstich-J ting over het feit dat de be*' kende Vlaardingse kanker-' specialist aanstaande xater-' dag zijn vijftigjarig jubi-1 leum als practiserend arts' viert Behalve oj> een eigen patiën tenvereniging kan de 87-jarige arts ook tevreden neerzien op* een stichting met zijn eigen3 naam. Deze Dr.MoermansUch- ting organiseert de receptie die zaterdag wordt gehouden in Juiize Moerman" aan de' Westlandseweg. Die ontvangst wordt gehouden' van 's middags twee tot vijl' Iedere belangstellende kan m' die tijd de bejaarde specialist] de hand komen schudden en! behalve de vele genodigden zullen er zeker ook vele oud-1 patiënten aanwezig zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3