SCHIEE ASVISCHE COURANT Ik neem Buurthuis na vakantie open Zendpiraten slaan toe Stratemproj eet Sehiedam-Zuid bijna rond Nieiiwland dichter bij wijkcentrum MET VAKANTIE? Archivaris Poelstra: nieuwbouw hoog nodig Eerstdew.c. dandenoördzeë! De bibliotheekcentrale voorZuid-Hoüand staat hetwatertot de lippen. Er moeten minstens zestig mensen bij. Pagina drie. Zakkenroller met 000 er vandoor Ooms in grote financiële problemen B.fetrëkeens 'mkiirïcT allfes... Maquettespel goed middel Water overlast na hevig onweer Vechtjassen ingesloten Nep- schoorsteen- veger Posthoorn gaat naar Denemarken Hoek neemt bedrijf in VS over De mooistetegels van italië :j Vrijdag 20 juni 1980 - Broersvcst 3 - telefoon administratie I680D1 redactie 2G2566 - klachtcndienst 144144 •ONAFHANKELIJK DAGBLAD- -104de jaargang no. 26639 -® pagina's 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL. Katwijkseschilders exposeren in het Vlaardingse Visserijmuseum. Pagina drie. Ger Mak gaat naar de Nederlandse kampioenschappen wielrennen. Maar wel zonder ambities. Pagina vijf. Schiedam In de Scbiedamse binnenstad is een 39-jarige vrouw bestolen van een porte monnee met duizend gulden. De vrouw stond op het punt een café-restaurant te verla ten, toen een onbekende man naast haar struikelde en zich aan haar vast greep. De niets vermoedende vrouw hielp de man nog overeind, maar toen deze er plotseling vandoor ging kreeg de vrouw argwaan, Bij controle bleek dat haar portemonnee met duizend gul den, een spaarbankboekje en een paspoort was verdwenen. Schiedam Uit een in de Voorhaven afgemeerd schip is communicatie-apparatuur ter waarde van 2500 gulden verdwenen. Meegenomen werd een mobilofoon, sema foon en vijftig batterijen. Uit een vrachtauto, die stond geparkeerd op de Burgemees ter Stulemeijerlaan is een 27- MC zend- en ontvanginstalïa- tie gestolen. De dief, die de wagen binnenkwam door een portier te forceren, ont vreemdde tevens een koffertje met 38 muziokcassettes. Bij een fotozaak op de Hoog straat is een camera ter waar de van 2500 gulden gestolen. De camera moet 2ijn verdwe nen, terwijl de winkel was ge opend. Het personeel heeft daar echter niets van gemerkt. Pas aan het eind van de dag kwam miste men het fototoes tel. Een 29-jarige Schiedammer deed bij de politie aangifte van zijn auto. De wagen een groe ne BMW, met het kenteken 95-GE-36, stond geparkeerd op een terrein langs de 's-Grave- landseweg. Ongerustheid over toekomst archief ¥laardingenGemeente-archivaris Theo Poelstra is zeer ongerust over de toekomst van het Vlaar dingse archief. Gezien dc financiële positie van de gemeente en de rijksoverheid dreigt de geplande nieuwbouw wederom te worden uitgesteld. Dit kan volgens Poelstra echter fataal zijn voor het functio neren van het gemeente-archief en voor het behoud tan de unieke cn kostbare verzamelingen, die daar in zijn opgeborgen. in het jaarverslag over 1979 worden de problemen nog- tnaals aangestipt. „Vanaf 1968 is de Vlaardingse archiefdienst omhoog getrokken uit een toe stand van verloedering en die pe inzinking. De afronding van .dit proces zal-zijn de ver-" grotirig van het archiefgebouw die in het investeringsplan 1979-1983 voor 1983 is gepland. Ik hoop dat dit doorgaat. Zo niet, dan voorzie ik dat alles wat langzaam en moeizaam werd opgebouwd als een zand kasteel weer zal instorten" al dus de archivaris in dat jaar verslag. ,Het lukt nog redelijk om de ongeveer 1500 bezoekers die *r,jaar in het archief komen e ontvangen en van dienst te tijn, maar verder zijn er geen nogelijkheden. Werken in de ducatieve sector is er wegens Maasland liet caravan- en watersportbedrijf Ooms BV in Maasland is in dusdanig crote financiële moeilijkhe den geraakt, dat het noodza kelijk is om het grootste leel van de opstallen en het grondgebied af te stoten, liet aan de Kortcbuurt in Maasland gevestigde bedrijf jvordt volgens directeur 4. A. Ooms drastisch in op pervlakte teruggebracht van [i4 hectare tot circa 4000 rierkante meter. Het komt :r op neer dat Ooms verder raat in de na dc brand van wee jaar terug geheel deuw opgetrokken sho wroom. Op bescheiden ichaai^ gaat het bedrijf, dat ïaige jaren geleden nog een personeelsbestand van 18 nan had, daar met 7 werk- lemers door. let internationale transport bedrijf G. C. v. d. Helm BV leeft zich inmiddels als even tuele koper bij het gemeente bestuur aangediend. Dit over slagbedrijf met onder andere vestigingen in Den Haag, Delft !n Wateringen wil gaan cen- raliseren en acht de locatie in Waasland zeer gunstig. Het Waaslandse gemeentebestuur leeft vooralsnog niet enthou siast gereageerd op het ver bek bestemmingsplan te tójzigen, zodat de verkoop Jpörgang kan vinden. „Wij beslist niet blij met een ransportbedrijf op die plaats", ■o laat gemeentesecretaris Vogelaar weten. „Al is dit }°g maar ons voorlopig oor- ieei. We beseffen best d3t de jrina Ooms niet uit weelde vil verkopen". 4ls belangrijkste reden voor Ie verkoop geeft Ooms de ver- Hinderde verkopen van cara vans en boten. Ook de brand Can twee jaar geleden zou zeer ladelig zijn geweest, omdat de '«zekering slechts een zeer enamel bedrag zou hebben utgekeerd. Het transportbe drijf heeft inmiddels al een 'porlopig koopcontract gete- het gebrek aan ruimte niet bij. Er is in Vlaardingen een school, die maar een excursie met de leerlingen heeft ge maakt naar het Rotterdamse archief, omdat dat in Vlaar dingen toch niet mogelijk is. Ook het houden van een min of meer permanente expositie van tekeningen en andere ar chiefstukken is volstrekt on mogelijk," licht Theo Poelstra nog eens toe. Erger is echter nog, dat ook de collectie zelf in de verdrukking is gekomen. Een belangrijk deel van de waardevolle bibliotheek heeft men noodgedwongen een plaatsje op zolder moeten ge ven terwijl ook vele andere unieke stukken, waaronder de topografische atlas, op geen enkele manier tegen brand of ander onheil worden be schermd. Daarnaast zijn de klimatologische omstandighe den in het gemeente-archief van dien aard, dat er voor aantasting van de historische stukken moet worden ge vreesd. „Van beheersing van de voor papieren documenten gewenste temperatuur, relatie ve vochtigheid en zuiverheid van de lucht kan in de huidige bewaarruimte geen sprake zijn," zo staat het in het jaar verslag. Poelstra: „De hoognodige nieuwbouw is met de huidige bezuinigingen weer een jaar opgeschoven, maar ik ben vre selijk bang dat met de nieuwe bezuinigingsvoorstellen het 'hele bouwplan het loodje zal moeten leggen. Dan kan men het gemeente-archief verder wel vergeten." Schiedam Een kind kijkt toch al zijn ogen uit en krijgt nog veel volwassenen- zorgen voor zijn kiezen, maar op het Schiedamse stadskantoor heeft men zich zelf de taak gesteld de be trokkenheid van kinderen bij letterlijk alles in hun omgeving nog extra te be vorderen. liet lijkt welhaast een onmogelijke opgave voor de betrokken wclzïjn- sambtenaren, want vertel een kind maar eens hoe hij betrokken moet zijn met een zonnebloem die tegen de herfst toch knakt maar niettemin wordt het een zwaar discussiepunt op de afdeling van wethouder Herman Posthoorn. Op ver zoek van de stichting 'natio nale commissie internatio naal jaar voor het kind' gaat men de betrokkenheid van kinderen bij alles bespreken in de ambtelijke commissie voor welzijn van jeugd en jongeren. De commissie rekent ten minste op het voordcel, dat haar volwassen leden meer betrokken worden bij het Schiedamse kind- En dat is al heel wat— Schiedam De inrichtingsplannen van zeven stra ten in Schiedam-Zuid zullen volgende week dins dagavond definitief besproken worden met bewo ners, gemeentewerken cn bewonersvereniging Zuid. In samenwerking met drie mensen van de gemeen te en de bewonersvereniging-Zuid hebben de bewo ners in twee bijeenkomsten een inrichtingsplan van hun eigen straat gemaakt Dinsdag kunnen zij het uiteindelijke ontwerp aanschouwen. A! zeven jaar werkt de ge- meente op die manier met ini tiatieven van Schiedammers om hun straat op te knappen. Gemeentewerker Michiel van Meurs spreekt met voldoening over een geslaagd systeem. „Het werkt heel positief. De bewoners zelf kunnen bepalen hoe hun straat eruit gaat zien, wat een integratie met de buurt en de gemeente tot ge volg heeft Natuurlijk moeten wij wel aanpassingen maken in verband met brandweer- en veiligheidseisen, maar het ont werp als zodanig komt van de bewoners zelf." Hij heeft het maquettespel ge leid op de twee bijeenkomsten. „Al anderhalf jaar gebruiken Vlaardingen Op di verse plaatsen In de stad is de afgelopen nacht wateroverlast ontstaan als gevolg van het hevige onweer. Ook waren er stroomstorin gen. Woningen aan de Floris de Vijfdclaan, de Boerocstraat, de Grut tostraat, de Oosten straat cn de 2e Van Leyden Gaelstraat lie pen waterschade op. Vlaardingen Zes Vlaardin- gers in de leeftijd van 19 tot 25 jaar zijn de afgelopen nacht door de politie ingesloten, na dat zij tijdens een vechtpartij in het ontmoetingscentrum aan de Louise de Colignylaan vier jongemannen uit Delft hadden mishandeld. De vecht partij ontstond tijdens een dis co-festijn, dat daar gisteravond werd gehouden. Na aankomst van de gealarmeerde politie was de Vlaardingse groep in middels vertrokken, maar in de loop van de nacht werden de agressieve jongelui thuis aangehouden en naar het bu reau overgebracht. Het onderzoek is nog aan de gang. Over de oorzaak van de onenigheid bestaat nog geen duidelijkheid. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd m combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. „o®®tiB Ssa!"- VJoofP lOOÖ' Kinderen gaart hun eigen gang wef, zoals hier de padvinders van de Taizè-grocp uit Schiedam, onlangs In Capeiie aan do IJssel. Maar over hun bevindingen gaan volwassen ambtenaren nu praten: hoe kan het beter? zo vragen 2ij zich af. Vlaardingen Na een leegstand van acht maanden gaat het nieuwe buurthuis in de Willem Pijperstraat, gebouwd voor de Wijkbelangenvcrenlging Vettenoordscpoldcr, na de vakantieperiode definitief open. De verwachting is dat de eerste activiteiten in het nieuwe seizoen half augustus in de nieuwbouw aan de Willem Pijperstraat zullen starten, zo dat men al wat ervaring met het nieuwe pand kan opdoen. De offlcicle opening en dc daaraan verbonden feestweek zal naar alle waarschijnlijkheid worden gehouden in de eerste of tweede week van september. De VOP heeft gisteren einde lijk de sleutel van het nieuwe buurthuis gekregen, nu de huurcontracten zijn goedge keurd en getekend. Aan de be langrijkste bezwaren van de VOP tegen bepalingen in die overeenkomsten is tegemoet gekomen. Zo is de bepaling verdwenen, dat de wïjkvereni- ging zou moeten opdraaien voor eventuele tekorten bij de verhuur van de zogenaamde centrale accommodatie. De problemen rond die overeen komsten cn het beheer van het nieuwe buurthuis hebben er toe geleid, dat de wijkvere- niging begin van dit jaar wei gerde om het gebouw in ge bruik te nemen, zolang de conflicten met de gemeente niet waren opgelost. Dat druk middel heeft geholpen: zoals bekend kreeg dc vereniging eerder al ook haar zin, toen de gemeenteraad het beheer aan de VOP zelf overliet. Verant woordelijk wethouder Bot had het beheer in handen van de gemeente willen houden. ,Nog geen overeenstemming is er over dc loekemstige be stemming van het Badhuis in de Valeriusstraat. De VOP wil die ruimte ook na de opening van de nieuwbouw blijven ge bruiken, omdat er nog behoef te is aan vergaderruimte. De gemeente voelt daar niet zo veel voor. zeker de bovevcr- dieping van hei pand zou een andere bestemming moeten krijgen. wij dit maquettespel, wat voor de mensen eenvoudiger te hanteren is dan alle tekenin gen met perspectieven." De opkomst van de bewoners lag redelijk hoog. Eén straat ontbrak, waardoor de gemeen te genoodzaakt was zelf een ontwerp te maken. Veel pro blemen bieden de meeste stra ten echter niet, Alleen de Ro- zenburgsestraat en het Rozon- burgerplein moet het inrich tingsplan toetsen in het ver- keersoverleg gemeentewerken in verband met het karakter van het gebied. Naar alle waarschijnlijkheid zal daar als eerste een afscheiding plaats hebben tussen het langzame- en snelverkeer. Dit is in de overige straten nog niet nodig, maar in de toekomst wordt daar wel aan gedacht Algemene wensen die gereali seerd worden zijn asfalt in het rijgedeelte dat de geluidsover last moet beperken, lindebo men en het ere-ëren van woon erven. Ook speel voorzieningen voor kinderen worden aange bracht en bloembakken en perkjes zullen de straten een fleuriger aanzien geven. Financieel zijn bij civiele za ken geen problemen te ver wachten, en als iedereen ak koord gaal met de plannen zal medio augustus begonnen wor den met de uitvoering. Hoek van Holland>n Hoek van Holland is een dubieuze schoorsteenver- Eer aan het werk. De man eiste van een alleen staande vrouw een be drag van ƒ87,50 voor slechts een paar minuten werk. De vrouw weiger de dit extreem hoge be drag te betalen. Uiteinde lijk nam de 'schoorsteen veger' genoegen met een bedrag van 25 gulden. Inwoners van Hoek van Holland die te maken krijgen met deze niet bo- rïafide schoorsieenverger wordt aangeraden niet op de aanbiedingen van deze man in te gaan. De politie heeft de man nog niet kunnen achterhalen. Schiedam Voor de verbou wing van wijkcentrum Nieuw- land zijn belangrijke vorderin gen gemaakt, sinds de hoorzit ting die begin dit jaar op het Dr Wibautplein is gehouden. De programmacommissie, waarin bewoners, wiikvereni- ging en gemeente Schiedam zitting hebben genomen, is met succes gaan werken aan een plan voor verbouwing en aanbouw en directeur-ge meentewerken Harm-Gustave de Block heeft nu dan ook op dracht gekregen van burge meester en weihouders om een serieuze kredietaanvraag aan de gemeenteraad voor te be reiden. Dat betekent, dat als alles meezit in augustus kan worden besloten de verbou wing voor een nieuw wijkcen trum op het Wibautplein uit te faan voeren. n dit wijkcentrum zullen ook de kruisvereniging Schiedam en de bibliotheek ccn plaatsje krijgen. Dit feit gaf maanden geleden aanleiding tot grote ruimtelijke moeilijkheden. Schiedam Op uitnodiging van de landelijke contactraad voor de sport gaan wethouder Herman Posthoorn en zijn ambtenaren Gé Rens en Bert Steenbergen in september een week lang naar Denemarken. Tijdens dit werkbezoek zal men sport- en recreatievoor zieningen in Kopenhagen, Ringsted en Odense gaan be kijken. Het uitstapje duurt van 8 tot en met 13 september cn B en W hebben Posthoorn voor die periode verlof gege ven. ADVERTENTIE-' Schiedam NV Hoek's Ma chine- en Zuurstof fabriek heeft met Welding Products of Georgia in de Amerikaanse staat Atlanta overeenstem ming bereikt over de overne ming van het gehele aandelen kapitaal. Het bedrijf, dat actief is op het gebied van handel in en distributie van lasappara- tuur en gassen, heeft 55 men sen in dienst en een omzet van circa zes miljoen dollar. De overneming zal in contanten geschieden, zo is meegedeeld tijdens de jaarvergadering van Hoek. Van 1 juni loijl september. 10% vakaniièVorting y/esthovenkodo ^a, lel 010-344103, Vioafdingeri. I Elke dng geopend, bèKalvewoensddgitvddag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1