Katwij kse schilders over het9 Waterhuis HISTORISCH wtöB&r Lindeboom en speelrek voor De Sehutse Wandelcosicert Nieuwe expositie in Visserij museum 9 'W' Bibliotheek centrale met petitie bij staatssecretaris Met veel moeite en veel kruis stap ik in dit Waterhuis Heerewilt Gij met mij gaan 'li Zal Uroemen om Uw daan Scholen helpen derde wereld s. Tasjesrover j slaat weer toe Autokrakers aangehouden 'Genootschap' gaat op stap Vandaag geen vossenjacht Hergroepering :f bij jeugdzorg 'I •i vrijdag 20 juni 1930 VO/SC/WW Voor de bieb op de bres, anders gaat ie op de fles' Schiedam „In Zuid-Holland gaat het bibliotheekwerk naar de maan. Deze ballon gaat er achter aan." Deze tekst viel te lezen op circa vijfduizend ballonnen die vanmiddag op diverse plaatsen in de provincie zijn losgelaten. De bal- Jonnen werden het luchtruim ingestuurd op hetzelfde mo ment dat een delegatie van de Verenigde Provinciale Bi bliotheekcentrales voor Zuid Holland (VPBC) in Schiedam een petitie met circa dertigduizend handtekeningen over handigde aan staatssecretaris van cultuur, recreatie cn maatschappelijk werk. Jantine Kraayeveld-Woulcrs, In de petitie, onder het motto Voor de bieb op de bres, an ders gaat ie op de fles' pleit de centrale voor uitbreiding van het personeel met 2estig ar beidsplaatsen. De ongeveer vierhonderd medewerkers van de centrale, waarvan de mees te part-time krachten zijn, kunnen het werk niet meer aan. Door de onderbezetting kampen ze met een enorme achterstand in hun werk en komen ze nauwelijks toe aan het geven van voorlichting aan het lezerspubliek. Enkele bibliotheken zijn er zelfs al toe over gegaan de openingsuren te beperken of hebben een le denstop moeten instellen. Daarom richtte de centrale, waarbij 33 bibliotheken zijn aangesloten, vanmiddag een noodkreet tot de staatssecreta ris. In eerste instantie vraagt de VPBC om aanvulling van het personeelsbestand met zes tig personen. „Maar", zegt Henk van Goor, één van de vijf rayondirecteuren van do centrale, waarvan het hoofd kantoor op de Westfranke- landsedijk in Schiedam is ge vestigd, „dan zijn we er nog niet. We zijn pas uit de brand als het aantal formatieplaatsen verdubbeld is. Tenminste als je uitgaat van de wet op het bi bliotheekwerk, die vijfjaar ge leden door'de Kamer is aange nomen. Krijgen we die zestig plaatsen, dan kunnen we in ie der geval een stuk van de ach terstand wegwerken, die we hebben opgelopen. Een eis van zestig arbeidsplaatsen is daar om ook zeer bescheiden. Vol gens de wet hebben we daar zeker recht op." Het werkgebied van de biblio theekcentrale omvat alle ge meenten tot dertigduizend in woners in de provincie Zuid- Holland. In totaal gaat het om 20'n miljoen inwoners, die al len volgens de wet recht heb ben op een openbare biblio theek. In de dorpen tot twee duizend inwoners houdt dat in dat er geregeld een bibliobus moet komen. In werkelijkheid zijn er echter in Zuid-Holland geen bibliotheken in gemeen ten onder de zevenduizend in woners en zijn er nog heel wat kleine dorpen die het ook zon der bibliobus moeten doen. Gebrek aan personeel en aan materiaal is daar debet aan. Uitgedrukt in percenten komt het er op neer dat van de mil joen mensen in kleinere ge meenten ongeveer dertig per cent het zonder bibliotheek moet stellen. Van Goor, die zelf het rayon Westland inclusief Rozenburg leidt: „Je kunt stellen dat het bibliotheekwerk in Zuid-Hol land is achtergebleven. Na de oorlog is deze provincie wat het bibliotheekwerk betreft nogal achtergesteld. Sommige provincies hebben een bezet ting overeenkomstig de wet, maar hier in Zuid-Holland ha len we maar net de helft van de wettelijk voorgeschreven personeelsbezetting." Jarenlang heeft de centrale gedacht dat door invoering van de bibliotheekwet het per soneelsbestand wel op sterkte gebracht zou worden. Rustig wachtte men af op een beslis sing van het ministerie. Maar nu die is uitgebleven en de be zuinigingen steeds meer om zich heengrijpen, vond de cen trale de tijd gekomen om actie te ondernemen. „We moesten wel", zegt Van Goor. „Hoe langer het duurt voordat we meer personeel krijgen, hoe groter de achterstand wordt. De situatie is werkelijk te dol geworden. Een beleid valt niet te maken. Alleen al in een bock uitleen-gereed maken en het uitlenen gaat zoveel werk zitten, dat er nauwelijks tijd voor andere zaken overblijft." Enige tijd geleden bij de ope ning van de bibliotheek in Maasdricl heeft de staatssecre taris over 1980 honderd forma tieplaatsen extra toegezegd voor de bibliotheken, die met problemen te kampen hebben. Met de maatregel zou het per soneelsbestand bij alle biblio theken op 62 percent van de wettelijke norm gebracht moe ten worden. „We hebben bere kend dat die toezegging ons 51 formatieplaatsen oplevert. Maar wat de staatssecretaris er niet bij heeft gezegd is of het om administratieve of om bi bliotheekvakkrachten gaat. En het gaat juist om de vakkrach ten; mensen die thuis ziin in i Henk van Goor: „Komen mensen met vragen, dan hebben we daar geen tijd voor.*' het bibliotheekwezen", aldus Van Goor. Volgens Van Goor gaat het mede om de toekomst van Ne derland. „Als we er geen vak krachten bij krijgen durf ik niet eens in te schatten wat de gevolgen zijn, vooral voor de jeugd. Als ze niet worden gen- formeerd over en gestimuleerd tot lezen, zal hun belangstel ling voor boeken steeds afne men. Zo vinden er al geruime tijd geen klassebezoeken aan de bibliotheken meer plaats. Gewoon, omdat we er geen mensen voor hebben. Komen mensen met vragen naar de bibliotheek, dan moeten we zeggen;sorry, maar daar heb ben we geen tijd voor." Deze simpele versregels uit 1892, afkomstig van een een voudige Katwijkse visser, voerde de KW 68 op zijn tochten met zich mee. Een spreuk die boekdelen spreekt over een leven dat elk mo ment afgebroken kon wor den. De zee die geeft en neemt, zoals dat haar zelf be lieft, zeker in een tijd toen er van de moderne scheepvaart nog geen sprake was. Over die tijd is in het Vlaardingse Visserijmuseum gisteravond een expositie geopend, geti teld 'De schuiten van Kat wijk, 1860 tot 1910.' Het beeld van die schuiten en van het Katwijk van rond de eeuwwisseling wordt ge geven door heel authentieke tekeningen van de Katwijkse visser Leen van der Plas en SchiedamTer gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Vereniging voor Cris- telijk Onderwijs heeft deze school een jongens- en meisjes school geadopteerd in Kenia. Dit project kost 18.000,- en wordt opgebracht door de scholen die aangesloten zijn bij deze vereniging. De Oranje Nassauschool heeft bijvoorbeeld afgelopen zater dag een rommelmarkt gehou den die maar liefst 2.200,-op bracht. Iedere school heeft een actieplan om geld in te zame len. Van twaalf tot en met ne gentien september heeft het hoogtepunt plaats van de eeuwfeestviering. 't de olieverfschilderijen van Gijs van Duyvenbode, een huisschilder die het meren deel van de historische pren ten maakte naar het mate riaal dat Leen van der Plas achterliet. Het is de eerste keer dat de twee aan het vis sersleven verknochte ama teurkunstenaars exposeren. Leen van der Plas postuum weliswaar. De prenten zijn geordend naar onderwerpen. Een groot deel van de pren ten laat het visserijbedrijf en met name de schepen die daarbij werden gebruikt zien. Leen van der Plas por tretteerde heel wat KW-ers, bomschuiten met namen als 'De Hoop', 'Op hoop en ze gen', 'De jonge MachieF en 'Concordia'. Gijs van Duy venbode nam de geaquarel leerde tekeningen als uit gangspunt voor zijn oiieverf- schiderijen. De bootjes vor men eigenlijk niet Van Duy- venbodes sterkste punt. Veel sterker zijn de schilderijen waarop Katwijk zelf ver schijnt. Katwijk met het wit te kerkje dat overal opduikt, zoals het grote, niet weinig Sint Andrieskruisdag in Katwijk, 12 september, de dag waarop de haringvisserij onder de Engelse kunst be gon. Olieverfschilderij van Gijs van Duyvenbode. o Leen van der Plas, tie oude Katwijkse visser, met een van zijn op schaal nagebouwde scheepsmodellen. imponerende dorpsgezicht, waarin we de kleine huisjes tussen de duinen weggedo ken zien liggen. Een kwets baar dorp met als enig hou vast de kerk, het geloof in een God die alles in Zijn hand heeft. De croniqucur van de Kat wijkse visserij, Leen van der Plas, kwam eigenlijk pas na dat hij op zijn zeventigste jaar ophield met vissen tot volledige ontplooiing. Hij maakte tekeningen, schreef artikelen voor het kerkblad cn bouwde schaalmodellen van oude Katwijkse scheep jes. Hij overleed in 1967 op 83-jarige leeftijd. Gijs van Duyvenbode (68) is zelf nooit actief bij de zeevisserij be trokken geweest, maar als Katwijker stond en staat hij in geestelijk opzicht toch nog middenin de eeuwenoude traditie die de visserij met zich meebracht. 'De schuilen van Katwijk' is een mooie documentaire expositie ge worden. en is tot 31 oktober te bezichtigen. door Inccna Vellckoop cn Albert Brouwer De Schoolstraat behoort tot de oudste straten in Vlaar- dingen. Reeds in 1522 was er sprake van de 'Scoellsteech' met vermelding van een hier aanwezige 'Seoell'. Op de hoek Markt/Schoolstraat stond in de zeventiende eeuw herberg Den Eenhoorn. De oudst bekende eigenaar is Frans Jacopsz. van Pitten, in 1553. Acht jaar later wordt Wilhelmus Cornelisz. als zo danig genoemd. Hij blijkt in 1579 nog steeds te wonen op ,,'t boeckgen van de School- stcech ende Den eenhoorn hangt daeruyt". In 1590 was dat uithangbord al verleden tijd. In een koopacte staat vermeld: daer eertijds Den Eenhoorn plach uuyt te han gen" De hoofdingang van de her berg zal waarschijnlijk aan de Markt zijn geweest en niet aan de Schoolstraat. In 1553, 1555 en 1556 werd Frans Ja- cobsz. van Piuen gerekend tot de bewoners van de Riet dijk. Het laatste stuk van de Rietdijk omvatte huizen, van de tegenwoordige markt Willem Cornelisz. woonde in 1561 aan de Ommerinck Detail van de kaart uit 1623 van M. Boxhorn met de markt en de School straat, van die kerekeveneens de huidige markt. Momenteel worden de pan den aan de Schoolstraat gere noveerd, gesloopt of herbouwd. Begin vorige week kwamen op de plaats, waar de nummers vijf tot en met dertien stonden, grond- verfkleuringen en funde- ringsresten aan het licht. Precies op de plaats waar Den Eenhoorn gestaan had. De gemeente Vlaardïngen was meteen bereid een ar cheologisch onderzoek toe te laten. In een eerdere studie over de huizen aan de Schoolstraat veronderstelde Matthijs A. Struijs, dat in het achter stuk van de herberg stallen waren geweest. Gezien de grondstructuur die bij het bouwrijp maken te voor schijn kwam, lijkt deze ver onderstelling juist Funde- ringsresten» die een soort vierkant vormden, zouden duiden op een drinkwater- bak voor paarden. Dit zou ook de afwezigheid van kel ders op deze plaats verkla ren. Bij aankomst van de onder zoekers waren de betonvloe- ren echter al gestort, zodat een onderzoek in de voorma lige stal niet meer mogelijk was. Op advies van Chris de Roo van de archeologische afdeling van het Stedelijk Museum in Schiedam werden toen langs de betonlaag een aantal boringen verricht. Hierbij gingen de boren van ongeveer 1.60 meter tot 2.20 beneden NAP. De grond bleek te zijn opgebouwd uit lagen veen en mest, afgewis seld door enkele smalle kiei- stroken. Daar beneden wer den alleen kleilagen waarge nomen. Van een diepte van ongeveer 1 meter beneden NAP bracht de boor aaidewerkschijven uit de 11e en 12e eeuw naar boven. Evenals de hierbij aanwezige mestlaag van on geveer 10 centimeter dikte getuigen zij van een midde leeuwse bewoning. Een uit gebreid onderzoek zal veel problemen met zich mee brengen. Een grondlaag van bijna tweeéneenhalve meter zal moeten worden verplaatst om het niveau van de voor malige woning ie bereiken. Bovendien laten de huidige bouwconstructies en de grondstructuur niet toe, dat met de dragline een sleuf wordt getrokken. Een 'pover' resultaat, maar in ieder geval een bewijs dat hier mensen woonden lang voordat Frans Jacopsz. van Pitten hier zijn Eenhoorn exploiteerde. Tijdens de bouwvak va kan tie van 19G7 werd onder leiding van de heer C. Hoek van de archeologische dienst Rotter dam een onderzoek verricht in de Grote Kerk, Aangeno men werd toen dat de bouw van deze kerk een aanvang nam tussen 1156 en 1164. Ten behoeve van de bouw werd het terrein twee meter met klei opgehoogd. Naar bereke ning van de fundamenten zou de lengte van de kerk, na voltooiing, 65 meter hebben bedragen. Een grote over stroming in 1164 was er de oorzaak van dat de bouw tot stilstand kwam en de kerk onvoltooid bleef. Pas enkele eeuwen later werd de kerk, zij het aanmerkelijk kleiner dan hel oorspronkelijk plan, afgebouwd. Temidden van de opgegraven funderingen vond men een sarkofaag met de overblijfselen van Thibol- dus, kapelaan van graaf Dirk de zesde. In 1156 kocht deze graaf de Vlaardingse kerk- in-aanbouw van de Abdij van Echternach en schonk haar aan Thiboldus. De gegevens van opgravin gen rond Grote Kerk en Vis- bank. aangevuld met de re sultaten van de boringen in de Schoolstraat vormen het begin van onze kennis van het oude Vlaardïngen. Hoek van Holland De in middels berucht geworden tas.^ jesrover in Hoek van Hollancj heeft weer toegeslagen. In dtj Bonte Craystraat werd bij eerj 14-jarig meisje de tas uit de handen getrokken door een jongeman die op een bromfiefcj passeerde. Ook op de Nieuw Iandsedijk sloeg hij toe. Eer 17-jang meisje raakte daai haar tas kwijt. In beide geval len zaten er slechts kledings tukken in de tassen. Het aan tal berovingen van dit type i: in De Hoek intussen tot tier gestegen. Over een bruikbaai signalement beschikt de politie nog niet. Hoek van HollandD< Hoekse politie heeft drie auto krakers in de kraag kunneri vatten. Het zijn twee Rotterf damse mannen van respectiej velijk 19 en 25 jaar en een 22i jarige stadsgenote. Het drietal werd op de Helmweg op heterj'; daad betrapt. Na een vluchtpö/l ging in een auto konden de drie tot staan worden gebraehi op de Maasdijk. Tijdens het verhoor kwamen nog meer; autokraken aan het licht. J Schiedam Een speciale af'i vaardiging van het 'Hoog-i straat-genootschap' gaat vol gende week woensdag op ex-!| cursie. De afvaardiging za drie steden aandoen om voet*' gangers- en winkelstraten te bekijken die overeenkomen', met de functie en het karaktei' van de Hoogstraat. Als eerste is Delft aan de beurt, waar gesproken wordi' met de gemeente en vertegent* woordigers van de winkeliers vereniging over de bevoorra- dingsproblematiek. Voorts zal men in Ouderkerk aan den; IJssel en Utrecht diverse win keistraten bekijken. Schiedam Vandaag heeft de) vossenjacht van Radio Com-;' municatie Schiedam niet doori mogen gaan. Burgemeester eq j wethouders van Schiedam hebben de RCS gisteren laten weten, dat zulke festiviteiten met auto's en 'zendbakkicsi een gevaar zijn voor de open-1 bare veiligheid op straat. Het communicatieteam had zijq verzoek bovendien veel te laat ingediend: ook dinsdag had men al met de auto op vossen-, jacht willen gaan, maar juist op die dag kwam het verzoek1 pas op tafel van B en W. Maassluis De jeugdgezond*1 heidszorg van Maassluis zaF ondergebracht worden in de' gemeenschappelijke jeugdge^ zondheidszorg van Vlaardin- gen, Schiedam en Maassluis Momenteel werkt Maassluis', nog samen met Maasland1 Schipluiden en Rozenburg Maasland en Schipluiden wor-'! den ondergebracht in de ge meenschappelijke regeling: voor het Westland en Rozen burg verdwijnt naar Voorne-' Putten. Maasland Een lindeboom en een spccirck heeft de Maaslandse openbare lagere school 'De Sehutse* overge- houden aan haar tweede lu strum. Het was een ge schenk van de gemeente. Vanwege het ongunstige jaargetijde werd de linde boom voorlopig echter nog in de vorm van een symbo lische tak gegeven. Te zijner tijd zal de boom, voorzien van een bijpassend bordje,; een plaatsje krijgen bij de school. j Ook namens de ouders was et een jubileumcadeau. Ouder commissievoorzitter Gé Hen driks bood de school een grool speel- en klimrek aan dat al op het schoolplein stond opge steld. Bij de feestelijkheden, die geheel in middeleeuwse stijl werd gehouden, was ondet onderen wethouder Kwakkel- stein aanwezig. Vlaardïngen Aad, Mieke en Adrie Zoutendijk en Peter Mo- ree geven weer een wandel concert in de Grote Kerk van Vlaardïngen. Morgen kunnen de muziekliefhebbers terecht vanaf 15.00 uur tot 17.00 uur. Er staan 21 stukken op het programma. De organisatie van het concert is in handen van de werkgroep Wandelcon certen in samenwerking met de Culturele Raad Vlaardïn gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3