Ontwikkelingshulp vanuit de lucht w i -J ff?; Drie-dimensionaal Zout Hotel vrijdag 20 juni 1980 VD/SC/WW Schoonhoven Landbouw, f*. Voor vrijwel iedereen in de westerse wereld een doodnormale zaak, waarbij we ons niet of nauwelijks realiseren dat het gemis van de produkten, die deze landbouw voortbrengt, een ware katastrofe voor onze voedselvooziening zou betekenen. In veel derde wereldlanden is dit gebrek aan landbouwprodukten vaak maar al te zeer een feit. Te vaak is het al dan niet aanwezig zijn van landbouw letterlijk een kwestie van leven of dood. Hierbij hoeven wij alleen maar aan bijvoorbeeld de Sahellanden te denken. In het streven van 'deze landen naar ontwikkeling én verbetering van de landbouw worden luchtfotografie en tegenwoordig zelfs satellietfotografie als onderzoekmiddel gebruikt. Bij deze vorm van onderzoek speelt een Nederlands instituut, het in Enschede gevestigde International Institute for Aerial Survey and Earth Sciences (ITC), een grote rol. De ontwikkeling en verbetering van de landbouw in ontwikkelings landen is voor de bevolking van zeer grote betekenis. De omstandig heden waaronder men landbouw bedrijft zijn vaak dermate primitief, dat de opbrengsten niet. of ternau wernood voorzien in de behoeften. Ook ontbreekt vaak de nodige ken nis omtrent de bodemgesteldheid en mogelijke geschiktheid voor bepaal de gewassen, hetgeen mede tot ge volg heeft dot de bodem niet opti maal wordt gebruikt en de resulta ten minimaal zijn. Een gedegen vorm van bodemonderzoek is dan ook een eerste vereiste, wil men de landbouw op hoger peil brengen. Welke gronden gaat men echter aan een nader onderzoek onderwerpen? Sommige stukken kan men natuur lijk zonder meer overslaan, omdat ze niet aan een aantal basisvoor waarden zoals aanwezigheid van water, geschikte bodemsamenstel ling -en niet al te heuvelachtig - voldoen. Maar hoe komt men er nu achter welke gebieden een nader onderzoek waard zijn en welke niet? Men kan natuurlijk hei hele land afreizen en de op het oog ge schikte gebieden nader onderzoe ken. Door de onnoemelijke uitge strektheid van de meeste van deze landen is dit echter een tijd- en mankracht verslindende methode en praktisch niet uitvoerbaar. Veel efficiënter is het om aan de hand van landkaarten vooraf mogelijk geschikte gebieden te selekteren. Natuurlijk moet men dan wel ever volledige en betrouwbare kaarten kunnen beschikken en hier ont breekt het nog wel eens aan in veel ontwikkelingslanden. Menig onder zoek dient dan ook in de eerste plaats te starten met het maken van kaarten. Het vanuit eigen waarneming in kaart brengen van elke meter Het lesvliegtuig van het ITC, van waaruit luchtfoto's worden genomen. Luchtfotografie hulpmiddel bij landbouwonderzoek grond, die men ziet is een methode die men tegenwoordig niet meer ge bruikt. Het vliegtuig en de fotogra fie zijn middelen die men thans hanteert. Hoe wordt de luchtfoto nu tot landkaart? Bij het fotograferen wordt er voor gezorgd dat ieder deel van hewt bevlogen gebied op min stens twee opvolgende, elkaar ge deeltelijk overlappende foto's voor komt. Hiervoorwordt het mogelijk om met behulp van speciale appara tuur (stereoscoop) een drie-dimen sionaal beeld te vormen van het be treffende gebied. Dit wil zeggen dat men niet alleen lengte en breedte van het gebied kan meten, maar ook de hoogte, de bergen en de da len. Dat drie - dimensionale beeld wordt tenslotte verder uitgewerkt f tot een volledige landkaart van het betrokken gebied, waarbij tevens de hoogteverschillen worden aangege- Op dat moment heeft men echter alleen nog maar een landkaart, die slechts ccn zeer beperkte indruk kan geven over mogelijkheden voor de uitoefening van de Landbouw. Men weet «ets over de aanwezigheid V3n water en eventuele hoogtever schillenmaar over bodemgesteld heid ontbreekt in dit stadium nog alle informatie. Systematische be studering van de luchtfoto's door deskundigen levert echter een schat van gegevens op omtrent zaken als Fulco Seegers de aard van het gesteente, de huidi ge begroeiing en de mate waarin erosie (uitslijpen van de bodem door water) voorkomt. Samenvoeging van al deze gegevens levert dan een goed beeld op van die gebieden waar men hel opzetten van landbouwprojecten wil onder zoeken. Gegevens, die men eventu eel niet van foto's kan aflezen wor den tenslotte ter plekke verzameld. Sinds enige tijd worden tevens ge gevens ontleend aan foto's, die van satelieten afkomstig zijn. Op deze foto's genomen van vele honderden kilometers hoogte kan men stukken terrein van vijftig bij zeventig me ter duidelijk onderscheiden. Zeer binnekort gaat er zelfs een sateliet de ruimte in. die het mogelijk maakt om stukken terrein van twintig bij twintig meter te onder scheiden. Door de grote hoogte, waarop deze foto's worden gemaakt is er schaal ervan natuurlijk erg ge ring. Voor het in eerste instantie onderzoeken van grote gebieden met hun belangrijke verschillen zijn zij echter uitermate geschikt Dat ondanks de luchtfotografie het onderzoek op de grond zelf toch nog noodzakelijk is, blijkt uit het vol gende voorbeeld. In de Soedan (Af rika) onderzocht men de mogelijk heid om de oevers van ccn rivier via bevloeiing met het rivierwater voor landbouw geschikt te maken. Onderzoek van kaarten wees op niets de doorgang van het project in de weg zou staan. Het ter plaatse nemen van een grondmonster leid de echter tot de verrassenden ont dekking, dat vrijwel onder de to plaag van de oeverbodem een zout laag lag. Als men tot bevlociiing zou zijn overgegaan, had dit betekend Ook de bodemtemperatuur kan aan de hand van luchtfoto's kerk In de Alblasserwaard. Te midden van de landerijen ziet men Kan worden opgemaakt, dat de temperatuur van de grond op de de omliggende gronden. worden vastgesteld. Deze foto werd gemaakt in Giessen - Oude een waterput met daar aangrenzend de camping. Uit deze foto camping aanmerkelijk warmer (op de foto lichter) is dan die van De landbouw in de westerse wereld wordt tegenwoordig geconfronteerd met moderne problemen als milieu vervuiling, ruilverkaveling en het - mede daardoor - verdwijnen van beplantingen. Ook aan het onderzoeken van deze catagorie problemen levert het ITC via luchtfotografie en daarmee sa menhangend onderzoek een bijdra ge. Dat dit soms tot onthutsende en verontrustende resultaten leidt blijkt uit een onderzoek in het ruil- verkavelingsgebied rond het in de Achterhoek gelegen Borculo. Het onderzoek vond plaats in de jaren 1964 - 1974. Aan net eind van het onderzoek kwam men tot de schrik barende conclusie dat gedurende het ruilverkavelingsproject maar liefst zeventig procent van het hout bestand (bomen en heggen en der gelijke) was verdwenen. Ook doet het instituut onderzoekin gen op het gebied van het lozen van schadelijke stoffen en het daardoor ontstane vervuiling van landbouw grond. ITC meewerkt aan het onderzoek ten behoeve van de moderne land bouw, richt men zich toch voorna melijk op het hoofddoel namelijk Ibet van grote hoogte' leveren van een bijdrage aan de Nederlandse ontwikkelingshulp. Instituut Het zal duidelijk zijn, dat bij deze vormen van onderzoek aan betrok ken personen hoge eisen worden gesteld voor wat betreft het oplei dingsniveau en deskundigheid. In de meeste ontwikkelingslanden is het echter onmogelijk om via een gerichte vakstudie een verdere spe cialisatie te ondergaan op het gebied van bovengenoemde onderzoekmet hoden. Een van de weinige mogelijkheden om zich te specialiseren wordt gebo den in Nederland, aan het in En schede gevestigde International In- tsilulc for Aerial Survey and Earth Sciences (3TC). Dit door de ministe ries van Ontwikkelingssamenwer king en door Wetenschapsbeleid ge subsidieerde instituut leidt mensen uit ontwikkelingslanden op in alle facetten van onderzoek met behulp van luchtfotografie. Overigens spreekt met bij het ITC niet van luchtfotografie alleen, maar ge bruikt men de term Remote Sen sing, wat zoveel betekent als waar nemen op afstand en waarmee men alle waarnemingen vanuit de lucht omvat. Niet alleen de techniek van het in kaart brengen van gebieden aan de hand van lucht- of sateliet foto's wordt hier onderwezen. Ook het vliegen en navigeren ten behoeve van het maken van luchtfoto's is een apart vak, alsmede het daad werkelijk maken van foto's en de verdere uitwerking daarvan. Oe lozingsplaats van een elektrische centrale. In het water Is duidelijk het geloosde koelwater te zien. dat grote hoeveelheden zout waren opgelost; met het water de land bouwgronden zou hebben bereikt en via een desastreuze verzilting alle landbouwgewassen zou hebben vernield. Het irrigatieplan is dan ook in de prullenmand verdwenen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4