KNAU richt zich op damesmarathon Het Westland rond Excelsior krijgt het opnieuw zwaar m& ^Èsmm nuwiiHimrwnK !ill ibhhir ïh stof» era Seerssiiider Ger Mak zon der ambities op NIC- wielrennen: Elites mmmm Verhoorn: Een eind lopen is beter dan pillen slikken VFC oefent tegen SVV Snorkelcursus jMtt.il'} iljll MUYIAERÏ'S SÏOFFEERDERMEN B.V, Muylaeri'sSfoffeerderijen B.V. „Ik heb bewust te weinig kilometers in de benen" Rotterdam Wie denkt dat Ger Mak zondag bij de strijd om de titel bij de professionele wielrijders een vooraan staande rol zal spelen, komt bij voorbaat al bedrogen uit. De 26-jarige Schiedammer, die in de ploeg van Elro-Roselli aan zijn tweede volledige prof seizoen bezig is, weet gewoon dat hij niet over voldoende kilometers in dc benen beschikt om tussen mannen als Joop Zoetemelk. Henk Lubberding en Johan van de Velde mee de Kneuter en Cauberg op te 'dansen'. „Het is niet anders", zegt Ger Mak, die de nederlaag al bij voorbaat incasseert. „Als ik gewoon keihard had getraind. Dus elke dag zo'n 200 kilome ter maken, dan had ik mezelf een plaats bij de eersten toege dacht. De vorm was er, maar ja, ik had twee mogelijkheden. Of me inderdaad 'ziek' trainen voor het Nederlands kam pioenschap, of een week lang aantrekkelijke Franse criteria rijden, waarbij ik naast wat geld verdienen ook wat va kantie kon vieren". Ger Mak koos voor het laatste en in de hooguit zestig kilome ter lange Franse koersen, die overigens ook aantrekkelijk waren gedoteerd, liet de Schie dammer zien dat hij inderdaad over talent beschikt. Nauwe lijks serieus voorbereid haalde hij de ene ereplaats na de an dere, waarbij zelfs een over winning werd geboekt vóór gerenommeerde profs als Her man van Springel en René Bittinger. Ook 'Valkenburg' schreef hij recentelijk nog op zijn naam en daar onder schreef Ger Mak opnieuw zijn kltmtalenten. „Het Nederlands kampioen schap is te lang voor mij legt Mak, die samen met vriendin Marijke Lagerlöf een groot handel in dameskleding bezit, nog eens uit. „Maar nogmaals. ik heb nooit het gevoel gehad, dat ik er met veel trainen niet zou kunnen komen. Ik heb het zo ook prima naar mijn zin. In Nederland zijn er maar Oen stuk of tien die als prof écht goed hun boterham verdienen en de rest snoept af en toe eens wat mee. Bii die laatste groep hoor ik ook door Emile Schelvis Het is en blijft een merkwaar dig figuur, die Ger Mak. Ooit door zijn vader min of meer gedwongen na het afmaken van detailhandelschool voor het wielrennen („Of de zaak overnemen of fietsen, zei die ouwe") te kiezen, kreeg Ger die wielrennen als een leuke hobby zag. het voor zijn kie zen. Waarbij de 20 jaar jonge Mak, financieel gesteund en onderhouden door pa en socia le dienst („Ik liep in de WW, omdat de zaak was verkocht") iedere dag keihard trainde. Via boks-, kracht- en natuur lijk fietstraining, die vooral door Joop Breur van RC Schiedam ten beste werd gege ven, schoot de ster van Ger Mak (overigens nog steeds lid van diezelfde RC Schiedam) spel omhoog. Klassiekers, etappes in koersen als de Ron de van Noord-Holland, Olym piad ronde, de Nederlandse baanselectie, hij werd ineens een opvallende figuur in het amateurpeloton. „Toen dè logische terugval kwam, zag ik het plotseling niet meer zitten. Het was in de ronde van Wateringen, een koers die ik in de 'gouden tijd' nog had gewonnen, maar waar ik ditmaal versleten aan de streep kwam. Daarna keek ik naar de profs die hun ronden reden en dat leek me wel wat. Een dag later, ik had blijkbaar toch nog wel aantrekkings kracht, was ik in het bezit van een contract bij de Bode-ploeg en een licentie. Twee dagen later reed ik al m'n eerste koers in Sas van Gent". Niet teruggekeerd „Het succes is daarna nooit meer zo teruggekeerd", erkent zonder wat voor vorm van scrupules dan ook. „Vorig sei zoen reed ik voor de HB-ploeg en dat scheelt enorm in je kos ten. Ze leggen er per renner zeker 10.000 gulden per jaar op toe, Ik wilde wel graag preste ren ook voor die ploeg, maar ia, ook omdat ik een vriendin kreeg, een eigen zaak en ga zo maar door, ben ik een soort semi-prof geworden. Dan kan je niet meer zoals in de tijd, toen mijn vader zelfs in de ga ten hield hoe laat ik naar bed ging, elke dag 200 tratningski- lomeiers rijden. Maar ik bleef koersen, alleen met minder ambitie. „Ze verklaren me soms wel eeps voor gek", zegt hij zelf ook zonder schroom, „dat ik ga trainen inplaats van een middag doorwerken in de zaak. Hel scheelt me zeker 30.000 piek in het jaar, maar het wielrennen ben ik nu een maal gek van. Bij de amateurs heb ik het allemaal wel gezien, tract een hele voorbereiding Ik kies m'n eigen tijden uit om bij een sterke profploeg kan te trainen en zo bevalt het me meemaken, ik ook mee kan best. Ik ben er wel van over- komen. Aan talent heeft het tuigd ais ik met een vet con- me nooit aan ontbroken. Het is vrij uniek wat ik heb meege maakt. In de amateurtijd als een prof leven en koersen en nu als prof als een goed betaal de amateur functioneren" En daaraan lachend toevoegend: „Wees nou maar blij. dat er jongens zoals ik zijn, dan heb ben die grote jongens nog ie mand om te verslaan". o Een juichende Ger Mak zé' zondag zeker niet te ziet zijn.. Hoek van Ilolland Voor het eerst in de geschiedenis van dc Nederlandse atletiek wordt er dit jaar eindelijk eens se rieuze aandacht geschonken aan de weg-atletes. Dankzij de steun van ccn Amerikaans cosmeticaconcem heeft de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie een twintigtal loop sters kunnen selecteren, die momenteel speciale trainingen volgen in Zeist en op Papendal. De selectie staat onder lei ding van Wim Vcrhoom, die zichtbaar opgetogen is over de mogelijkheden, die de damesatletiek door het financieel helpende handje geboden heeft gekregen- Verhoorn: „Het is dc bedoeling dat het lopen op grote schaal bij vrouwen inge burgerd raakt. Het is namelijk een stuk beter dan pillen slikken of naar de borrel grijpen. Er rust echter nog steeds een taboe op het aantrekken van een trainingspak door da mes. Dat moet doorbraken worden, zodat in de toekomst de kreten als 'Stop maar Mien, ze hebben hem al' niet meer worden gehoord en lopen voor het plezier als normaal wordt ervaren". De 38-jarige Verhoorn, van beroep laborant, traint naast de Nederlandse dames atle- liektop op de midden- en lan ge afstand, ook nog de voetbal vereniging Hermes DVS, na daarvoor bij Naaldwijk te heb ben gewerkt. Een druk be staan derhalve en reden om zijn baan eraan te geven en zich helemaal aan de sport te wijden. De coach van de KNAU, enkele weken geleden slaagde Wim Verhoorn voor dat examen op het vak fysiolo gie na, is behoorlijk bezig met de atletiek. Om het één en an der uit te leggen, wordt de training met Sjaak Valentin, de marathonloper van Olym- pus'70, maar een uurtje uitge steld. Verboom: „Toen Avon vorig jaar de wens te kennen gaf om de wegatletiek bij de dames te promoten, zijn we onmiddel lijk aan het werk gegaan. De KNAU had mij gevraagd dé coördinatie en begeleiding op me te nemen. Er kwam een voorstel op tafel, een 2-jaren- plan, na afloop waarvan Ne derland de beschikking moet hebben over een ruime basis aan marathon loopsters. Claire Spauwe, de Nederlandse re cordhoudster op de 42 kilome ter en 195 meter met een tijd van 2 uur 47 minuten (inmid dels door Marja Wokke in Amsterdam terug gebracht tot 2 uur 40 minuten), heeft mee geholpen om de zaak op poten te zeiten. We hebben dé atle- Wlm Verhoorn, het nieuwe aangezicht van de damesmarat hon.. tiekclubs aangeschreven, om te weten te komen wie er ge schikt zou zijn voor de centra le trainingen. Dat heeft deze groep opgeleverd. Ook dé me dische begeleiding is uitste kend geregeld. Een voorwaar de, want een marathon lopen is wel even iets anders als een blokje om. Tenminste als ja de prestatief ingestelde lopers, waar Sjaak hier er één van is, als voorbeeld neemt. Ik heb vaak gemerkt dat vrouwen nergens wat vanaf wisten. 2e voelden dat ze meer konden presteren, maar hadden geen flauw benul hoe. Daarom zijn we zo blij mei deze sponsor. die een optie heeft voor nog eens twee jaar. Nu kunnen we de nodige ondersteuning bie den voor alle loopsters. Want het is de bedoeling dat ieder een gaat lopen. Niet alleen op wedstrijdniveau, maar ook als pure recreatieve bezigheid. Ik zou graag iedereen in het trai ningspak zien. Gek is dat niet meer. Voor dames is er zövèel op de markt, dat ze er ook tij dens het trimmen er nog char mant uitzien. Bovendien om te jopen ben je niet op een club, een baan of anderen aangewe zen". Op 5 mei had Kijkduin de pri meur van de nieuwe opzet bij de KNAU. Daar werd de eer ste fun-run gehouden over vijf kilometer en wel alleen voor vrouwen. De cosmeticafabri- kant zorgde overal voor en de deelname was gratis. Het is te vens een aanzet voor de 5- en 10-kilometer in het najaar in Amsterdam te houden. Dan wordt er gekeken wat er aan talentvolle loopsters in Neder land aanwezig is. Volgend jaar volgt dan een halve marathon en ter afsluiting van het twee jarige contract een damesma rathon. Overigens deden al een aantal atletes uit de selec tie van Wim Verhoorn mee aan de marathon van Amster dam, de anderen zijn nog niet zover. Door Gerrlt Hendrlksen De Hoekse coach: „Er is veelal een jarenlange training nodig voor je zover bent dat je een marathon met succes kunt beëindigen. De atleten moeten niet alleen goed getraind zijn, maar moeten ook de juiste op bouw naar de wedstrijd toe hebben gehad. Ze leggen mini maal 60 kilometer per week af, maar het loopt al gauw op tot het viervoudige. Dan een zorgvuldige medische begelei ding en een juiste, uitgebalan ceerde voeding, Op een zak patat en een flesje cola zal nie mand een marathon winnen. Maar naast goed schoeisel en wind en weerbestendige kle ding is toch hei allerbelang rijkste wel de eigen instelling. De loper doet echt 80 procent zelf. Het moeten grote indivi dualisten zijn, die plezier heb ben in lopen, want ze doen het niet voor een ander". Raakvlakken „Ook bij de dames zijn we be gonnen aan die juiste opbouw. Ook bij hen worden er accen ten gelegd op de juiste voe ding. We trainen veel op inter- valbasis. Het vele duurwerk is zo langzamerhand achter haald. Ook krachttraining is belangrijk, spierversterkende oefeningen dan met name en rek- en strekbewegingen, want lange spieren is een voordeel voor afstandslopers. En dan moet je maar afwach ten hoe de mentaliteit is. Pas geleden heb ik het er nog met Jack Vervoorn van AVRO's sportpanorama over, die opna men maakte met mijn pupil Marja Wokke in verband met de marathon van Amsterdam, gehad over de raakvlakken tussen de marathon, het schaatsen en het wielrennen. Mijn stellige mening is dat het amper is te vergelijken. Bi; de schaatsters en fietsers zitten altijd wel kontkijkers, die zich in het peloton verbergen en worden meegesleurd. Een ma rathonloper kan zich niet ver schuilen, hij moet alles alleen doen. Iedere keer weer moet hii, of zij, opnieuw de zwaar tekracht overwinnen. Lukt dat niet dan valt hij op z'n bek. Er zijn natuurlijk wel overeenkomende aspecten als goede getraindheid, mentale hardheid en tactische aspec ten, maar meer ook niet". Stimulans Dankzij de huidige steun voor de wegatletiek, kan de dames top de komende jaren sterk worden uitgebreid. Bij de ma rathon van Amsterdam kwa men al zeventien Nederlandse loopsters aan de start Bij de City-Pier-Cityloop hebben zelfs voor het eerst twee vrou wen een officiële uitnodiging gekregen. „Een teken dat het in opkomst is", zegt Verhoorn, „en zo hoort het ook. Het moet een stimulans zijn voor vrou wen, die nooit hebben ge durfd. De sponsor zorgt er wel voor dat het nog goed oogt ook". Vlaardingen De Vlaarding se tweedeklasser VFC star] zijn oefenreeks op zondag augustus met een thuiswed, strijd tegen Ursus. De dinsdaj! er na speelt het team van Wol ter Bos, eveneens thuis, tegei 1 eerste divisionist SVV. D< overige wedstrijden zijn: 10/s VFC-DBGC, 14/8 Westlandia VFC, 16/8 en 17/8 DHL-toer nooi, 20/8 VFC-De Musschen 24/8 Wilhelmus-VFC en 26/1 VFC-HBSS en 31/8 Slikker veer-VFC. i Schiedam - Het Sportfond sen i" bad geeft in het vervolg een bulletin aan welke activj»" leiten er zijn. Op maandag' middag zijn er uren voor bei jaarden gereserveerd, waarb de temperatuur van het wate" is verhoogd. Het bewegen staa* centraal en na afloop kan ei worden bijgepraat met eei kopje koffie. Op zaterdagmor!" gen is er famihezwemmen ei op dinsdagavond trimmer' Speciaal voor de jeugd is e een snorkelcursus. Die tot doc-! heeft de zwemvaardigheid f' verhogen en het leren omgaa; met snorkel, bril en 2wemvlie zen. Deelname vanaf 8 jaai1 Voor zwemactiviteiten ka:" men zich ook wenden tot d-' Schiedamse Reddings Brigade' Watervrienden, SZC en Wil' ton. Schiedam De crickcttcrs van Excelsior '20 staan zondag voor de taak om het onverwachte succes van vorige week tegen stadgenoot Hermes DVS uit te bouwen. In Den Ilaag staat HCC II te trappelen van ongeduld om de strijd met de Schiedammers aan te binden. „Ook deze wedstrijd wordt voor ons erg moeilijk", zegt Excelsior *20-captain Koos Gouka wanneer de wedstrijd tegen HCC II ter sprake komt. „De Hagenaars spelen dit sei zoen te wisselvallig om een kans te berekenen. Ook de cricketsport kent nu eenmaal geen einde voor dat de laatste bal gegooid is." Dit kwam het sterkst tot uiting toen vorige week Excelsior uit een schijnbaar verslagen posi tie via een gelijkspel met extra bonus zich nog langs stadge noot Hermes DVS wist te wer ken. Of zondag in de ontmoeting tegen HCC II de mannen uit „Thurlede" ook diezelfde wil om te overwinnen kunnen op brengen staat nog te bezien, maar het zo belangrijke zelf vertrouwen is aanwezig. In het „Haagje" staat HCC er om bekend dat het zeer slecht de punten uit handen geeft Koos Gouka zal dan ook moeten af rekenen met spelers als Henk de Lange en Geoff Burch, die een goede bal kunnen bowlen, terwijl de Hagenaars in Rolf van Hessen, Geoff Burch en Rob Ouwenhind een drietal beslissende batters in huis heb ben. Nu Excelsior de mentale te genslag uit de eerste wedstrij- Naaldwijk - De Monsterse wan del vereniging Irene zet op zaterdag 28 juni een nieuw wandelsportevenement in het Wesdand uit, namelijk een 50 km lange tocht onder het motto „Het Wcstland Rond". Start en finish is vanuit het ei gen clubgebouw De Schuur, Kerkplein 12 in het centrum van Monster. De starttijd is gepland van 7.30 tot 9-00 uur en het startbureau sluit om 18.00 uur. De route doet de naam van de Lier. 't Woudt, Wateringen, tocht eer aan en gaat door alle gemeenten en buurtschappen van het Westland in deze vol gorde: Monster, VGravenzan- de, Hoek van Holland, Heen weg, Naaldwijk. Maasdijk, De Kwintsheul, Honselersdijk, Poeldijk en Ter Heyde. Het in schrijfgeld bedraagt 15,- per persoon en hierbij is volledige verzorging in de vorm van een lunchpakket, koffie, frisdrank en fruit inbegrepen. Na afloop (bij uitlopen) krijgt elke deel nemer/ster een speciaal voor deze tocht ontworpen stan daard met een afbeelding uit Monster. Wandelboekje en IVV-kaarten worden afgestempeld en een plaatje voor het wandelboekje wordt verstrekt. Inlichtinge n/inschrijvingen bij: P. C. 't Hart, Oudenbosch 31, 2681 HZ Monster (tel 01749-46414). den weer te boven is, kan er zondag een leuke crtckctwed- strijd verwacht worden. Koos Gouka zag geen reden om na de wedstrijd tegen Hermes zijn team voor de confrontatie met HCC te wijzigen. Insiders ver wachten. dat de Schiedammers met niets anders dan de volle winst naar huis zullen komen. In Den Haag wordt om 11.00 uur begonnen. VLAARDINGEH Muylacrt's Stoffocrderijcn £7. V. is een van de toonaangevende meu belfabrieken in Nederland op hel gebied van overgestoffeerde zit meubelen. Voor onze vestiging in Vlaardingen. welke nu nog gevestigd is in de Stations straat. doch medio dit jaar verplaatst wordt naar een modem bedrijfspand in de Industriewijk in Vlaardingen, zoeken wij voor afdeling Atelier: De aan te stellen persoon zat binnen korte tijd opgeleid worden tot het rellstandig kunnen verwerken van meubelstoffen en rundleder volgens mallen. Voor deze funcie vragen wij: Flinke dosis accuratesse en werklust, zelfstandig kunnen werken.- Minimumleeftijd: vanaf 21 jaar. Zij. die ervaring hebben Op dit gebied, genieten ongeacht leeftijd de voorkeur. Wij bieden: Een vaste baan irt een prettige werksfeer binnen een goed draaiend bedrijf, een belangrijk punl in deze tijd. Goede salariëring. 8% Vakantiegeld en 22 vakantiedagen per jaar. Winstdeli ngsregel ing. T.z.t. opname in onze premievrije pensioenregeling. Belangstellenden kunnen hun sollicitatie richten aan onderstaand adres of te lefonisch even contact op nemen. Vraagt u even'naar de Hr. Schrijver. Stationsstraat 105-1M. 3131 PR Vlaardingen. Tel. 010-3J2SS3 of 357308

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5