STREEK 'Geld alleen maakt niet gelukkig' Latjes moeten tocht in school tegengaan Han van Wel stapt uit onderwijs Jeugdland boordevol aktiviteiten Vitamien en JAC op vakantie Natuurvriend Cor Kuit: m Jacques Maarsen bespeelt beiaard door Chris Woerts Té traditionele aanpak College slaat advies in de wind: Kinderen zijn actief in hele stad Mercato in de prijzen Bingo voor alleenstaanden Zomerconcert Jaar cel voor veehandelaar Ook ouders betrekken bij schooltijden t i f s VlaardingenEen ech te natuurvriend, die Cor Kuit Kan uren en uren zwerven over stranden en duinen. Genietend van de natuur. Vogels, patrijzen, van alles obser verend. Door weilanden struinen. Losgebroken koeien vangen. Bang is hij nergens voor. Laatst nog was er een koe los gebroken op Goederee de. Zonder schroom stap te hij het weiland in om samen met de eigenaar de koe te vangen. Lastig genoeg nog voor Cor Kuit omdat de koe geen hoorns bleek te hebben. „Een koe roet hoorns is veel eenvoudiger te van gen. Dan grijp je je aan de hoorns vast en dan heb je hem zo plat Nu moesten we een touw ge bruiken. Wel wat lasti ger, maar we kregen hem toch te pakken." vertelt de geboren Vlaardinger trots. Zijn liefde voor de natuur hrengt hem er zelfs toe om Vlaardingen te „versieren" met klaprozen. Samen met zijn kleindochter trekt hij er iedere zondagmorgen op uit om her en der in de stad zaadjes uit te zetten. Én met succes. Op zijn balkon laat Cor Kuit ook al van alles groeien. Bramenplanten, een pc re- en appelboom. Aard beien groeien er, bosbessen en tomaten. En dat allemaal op een balkonnetje en in ons onzekere en gure klimaat. De visserijhistorie van Vlaar dingen neemt een bijzondere plaats in in het leven van Cor Kuit <57). Zelf heeft hij nooit op een schip gevaren. Hij kon het niet Zijn rech terbeen liet hem in de steek: kreupel. Anderhalf jaar moest hij met het been in het gips Hij was zes toen hij in het gips moest. Anderhalf jaar niets doen; alleen maar voor het raam liggen en naar buiten kijken. Hij herstelde niet helemaal, maar onder vindt nog maar weinig hin der van zijn been. Deson danks kijkt hij met plezier te rug op zijn jeugd, „Op school was ik nooit graag. Ik heb er een paar jaar opgezeten, maar op het laatst zei de meester: „Kuit, ga jij maar naar buiten, je bent veel te bijdehand". Ik zwierf liever over de kaden en de weilan den. Was dagen te vinden in de weilanden. Slootje sprin gen en koeien opjagen. Toen kon dat nog in Vlaardingen. Ja, jongen het is allemaal erg veranderd. De mensen leven nu afstandelijk van elkaar. Vroeger had je nog een bu- renpliehL Nu is dat niet meer." Verzamelen De hele familie van Cor Kuit heeft altijd gevaren. Zijn broer was schipper op de Vlaardingen 79. Na de oorlog is Cor begonnen met het ver zamelen van materialen van oude visserschepen. Hij heeft grote ankers, stuurwielen: al les wat herinnert aan de vïs- serslijd probeert hij op de kop te tikken. „Het verzame len zit gewoon in mijn bloed. Ik heb het altijd al gedaan. Alles wat in de Noordzee op gevist wordt en herinnert aan de visserstijd wil ik in mijn verzameling hebben. Ik ben nu eenmaal met de visse rij in Vlaardingen groot ge bracht" De mooiste herinne ringen bewaart Cor Kuit aan vlaggetjesdag. „Dat was altijd een heerlijke dag in Vlaar dingen. Alle kaden afgeladen met mensen, emotionele tafe relen. Mannen en vrouwen die van elkaar afscheid na men." Het leven van Cor Kuit is ei genlijk altijd op rolletjes ver lopen. Natuurlijk, ook hij moest tegenslagen verwer ken, maar in al die jaren bouwde hij wel iets op. „Ik ben ondanks alles maar een gewone jongen gebleven. Arm, maar gelukkig. Ik vind het heerlijk om al die oude spullen te hebben. Geld al leen maakt toch zeker niet gelukkig. Kijk, ik heb veel spullen van de visserij. Ik zou best een tentoonstelling willen inrichten. De gemeen te zou daar bij kunnen hel pen. Wat denk je van al die ankers? Daar zit toch een heel verhaal achter? Het t een stukje van een vervlogen tijd die wel nooit meer Zal te rug keren." Kuit is veel op de Zuidhol landse eilanden te vinden. De mensen op Goedereede, daar heeft hij bewondering voor „Ik praat veel met de mensen. Ik heb echt een diep respect voor ze. Ze hebben hun eigen levensstijl die ze nooit en te nimmer zullen veranderen. De visserij is voor hen ook erg belangrijk. Naastenliefde is daar nog heel gewoon. De mensen staan altijd voor je klaar. En ze rekenen er geen cent voor. Kijk, dat vind ik nou fijn." Cor Kult, met een antieke waterpomp, zittend op een biervat: „Vroeger had le nog een burenplichL" Han van Wel: motivatie ontbreekt... Schiedam „In de afgelopen drie jaar ben ik erachter gekomen dat ik mij niet aan kan sluiten bij het traditionele on derwijs. Voor mij is het een te systeem gegeven om mijn ideëen uit te voeren," merkt Han van Wel op. Drieënhalf jaar lang is hij leraar Nederlands geweest op scholengemeenschap Schravenlant en heeft in die tijd een open en goed con tact met zijn leerlingen opgebouwd. „Hoe dat precies komt, weet ik niet Ik heb gewerkt met de instelling dat de leerlingen ook mogen weten wie Han van Wel, naast de leraar, als persoon is. Daardoor ben ik misschien gemakkelij ker aanspreekbaar dan de andere lera ren." Naast het leerlingencontact had Han van Wel nog veel meer ideèen, maar die von den meestal geen weerklank bij het „tra ditionele" lerarenkorps. Het Wei-circus, cabaret op de eindexamenavonden en de door Karin Kuijpers anti-discoactie in de vorm van een Sinter klaasavond, waren evenementen die Han met leerlingen in elkaar gezet had. „Op een gegeven moment kreeg ik het gevoel dat ik een soort hofnarfuncti» vervulde. Met festiviteiten werd er vrolijk gelachen, maar als ik tijdens docentenvergaderingen mijn mond open deed, werd er gelispeld dat Han weer eens een idee had." .Tijdens zijn MO-studie Nederlands in Groningen heeft Han les gehad van de be kende vakdidacticus Jan Griffioen, een nieuwlichter op Nederlands gebied in het onderwijs. Hij heeft zeer progressieve ideeen ten aanzien van de aanpak in het onderwijs, waarbij samenwerking tussen de leerlingen en docenten een de basis is. De leraar heeft een begeleidende taak en is niet de traditionele kennisoverdrager. Lesuren worden in vele gevallen vervan gen door begeleidingsuren. Han van Wel heeft twee jaar les gekregen van deze vakdidacticus en is enthousiast over diens ideeën. Na afloop van zijn stu die is hij, beïnvloed door Griffioen, op Schravenlant gekomen met als belangrijk ste motivatie niet op de traditionele ma nier les te willen geven. „Natuurlijk ver wachtte ik geen mensen die dezelfde denkbeelden hadden, maar evenmin had ik zoveel conservatisme verwacht. De ab solute normen van het stelsel blijken voor de leraren belangrijker dan het aanpassen aan veranderingen in de maatschappij en bij de leerlingen en dat is voor mij een ernstige zaak." Celijk „Ik vind het noodzakelijk gelijk aan, zo niet vóórop met de maatschappelijke ver anderingen te lopen. Maar ja. dit gaat na tuurlijk wel gepaard met een kwetsbaar der positie van de Ieraar. Door dit verschil voelde ik mij in een isolement geplaatst waardoor, ondanks mijn populariteit bij de leerlingen, mijn motivatie ontbreekt verder les te geven in het traditionele on derwijs," vindt hij. Frappant is wel dat zijn vakdidacticus Jan Griffioen op een congres gesteld heeft dat de progressieve leraar óf zich voor de volle honderd pro cent conformeert aan het traditionele on derwijs, óf na drie jaar afknapt en het on derwijs verlaat. Voor Han is het een tamelijk definitief be sluit uit het onderwijs te stappen, doch hij wijt dit niet specifiek aan Schravenlant. „Het was op iedere andere openbare scho lengemeenschap gebeurd en is 2eker geen persoonlijk verwijt aan Schravenlant. Al leen weet ik nu dat ik niet in zo'n systeem kan werken," Wat gaat hij nu doen? „Half juli begin ik als tekstschrijver bij een groot reclamebu reau, maar ik ga eerst twee weken op va kantie." MaassluisHet Maasslui- se college is niet van plan de spouwmuren van de scholengemeenschap We- vershoek met een isole rend middel op te vullen, teneinde de tochtproble- men in de lokalen op te lossen. Het college heeft op de twee brieven (geda teerd 14 en 17 april van dit jaar) van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Schoolonder wijs in Maassluis geant woord, dat het euvel in voldoende mate verhol pen kan worden door het aanbrengen van enig lat werk. Het schoolbestuur is het met deze oplossing niet eens. De briefschrijvers vinden dat het tochtprobieem alleen afdoende opgelost kan worden door de spouwmuren te vullen met een isolatiemateriaal. Als oor zaak van de tocht binnen de kleuter- en basisschool noemt het bestuur dat door inkrim ping naden zijn ontstaan tus sen het hout- en het metsel werk. Burgemeester en wethouders 5""-:"''.--' De scholengemeenschap Wevershoek: tocht oplossen met latwerk. vinden het opvullen van de spouwmuren een te uitgebrei de voorziening, die de normale eisen aan het geven van kleu teronderwijs en van gewoon lager onderwijs overschrijdt. Isolatie beoogt bovendien een ander doel dan het voorkomen van tocht via de aansluiting van de kozijnen op de muren na le streven. Op grond hier van is het college tot de con clusie gekomen, dat de werk zaamheden tot het normale onderhoud van de gebouwen behoren. De raadscommissie voor on derwijs, sociale zaken en volksgezondheid heeft zich reeds met het collegestandpunt verenigd. Alleen de gemeente raad is in zijn vergadering van 1 juh in staal dit standpunt als nog te wijzigen. Schiedam Wie van de Schiedamse kinderen nog nooit gevaren heeft, kan dit jaar op Jeugdland zijn eerste boottocht maken. Schipper Guus Klep gaat twee weken iang met zijn boot 'De Groene Vrede' de kinderen het Rijn mondgebied laten zien. Voor Jeugdland is het va ren een nieuw onderdeel van het programma. „Om dat de burgemeester maar één popfestival per jaar in de Plantage toestaat, heb ben wij geen popgroepen kunnen organiseren voor de oudere jeugd. Als com pensatie voor de pop heb ben wij het varen be dacht", aldus Jeugdland- Vlaardingen Twee in- stellingen in de welzijns- sector gaan de poorten een maandje sluiten in |verband met de vakantie periode: de vrouwengroep •Vitamien en het Jongeren Advies Centrum. Vitamien, die zich op het adres |P. K. Drossaartstraat 200 bezig houdt met onder meer een meisjes- en vrouwenspreek uur, gaat dicht van 4 juli tot 6 augustus. Donderdagavond 7 augustus kunnen tussen 20.00 en 22.00 uur alle meisjes en vrouwen met vragen, proble men en dergelijke rond de li chamelijke en geestelijke ge zondheid weer terecht. Het JAC sluit haar deuren van 28 juni tot 23 juli. Vanaf 29 juli is iedere jongere met moeilijk heden tussen 10.00 en 17.00 uur en op dinsdag en donder dag ook van 20.00 tot 22.00 uur weer welkom. Bibliotheek De vakantiesluiting van de verschillende vestigingen van de gemeentebibliotheek is als volgt. Het filiaal Westwijk is van 14 tot en met 26 juli geslo ten. Het filiaal aan de Van Ho- gendorplaan van 7 tot en met 19 juli en Holy van 28 juli tot en met 9 augustus. De fono- .iheek is van 14 juli lot en met 2 augustus gesloten. De hoofd vestiging aan de Fransenstraat gaat tijdens de vakantie niet dicht. coördinator Joop van Broekhoven. Het verdere Jeugdlandpro gramma ziet er veelbelovend uit. Elk kind kan actief bezig zijn en met behulp van de on geveer vijfendertig gemoti veerde vrijwilligers maet het een aangename tijd worden. Iedere ochtend bezoekt de sport- en spelwagen, uitgerust met megafoon, een bepaald stadsdeel, waar alle kinderen kunnen 'instuiven' met korf- en handbal, hockey of zes kamp. Wie kreatief bezig wil zijn, kan weven, sieraden ma ken, hout- en leer bewerken, vliegers maken en kleien. Op dertig juni zal Burgemees ter Te Loo om elf uur op het stadserf Jeugdland openen met het hijsen van de speciale Jeugdland vlag. Om het geheel luister bij te zetten is er een groot luchtmatras, een pop penkast, ouderwetse hand draaiorgels, komische potten bakkers en nog meer 'rare' dingen. Artiesten Naast het traditionele sport en spel en de kreativiteiten zijn er tal van artiesten die naar Schiedam komen. Het mario nettentheater Henk Walters, Haags Sprookjestoneel, clown Gray en als hoogtepunt de be kende Pommetje Horlepiep zijn in de wijkcentra óf in het Passage theater te aanschou wen. De meeste voorstellingen zijn gratis en enkelen kosten twee kwartjes of een gulden. (Bij Pommetie Horlepiep is het verstandig plaatsen te reserve ren.) In het Beatrixpark heeft Ex celsior '20 zijn terrein beschik baar gesteld om het slotfeest van Jeugdland te vieren. Twee keepers van deze voetbalver eniging gaan proberen de bal len uit het doel te houden die de kmderen afschieten. Voor de ouderen is er kanovaren op de Poldervaart. Een ouderwet se paardentram zorgi voor vervoer van het Excelsiorter- rem naar de volkstuinen; wie wil, kan bqvendien pony-nj- den of zelfs een kameel be klimmen. Jeugdland vindt dit jaar voor dt- vierde keer plaats in zijn ï.ieuwe vorm. Voorheen werd Sporthal Margriet gebruikt als centrum van de aktiviteiten, maar het bleek dat het voor veel kinderen met name de buitenlandse, te ver en te duur was. Ook de ouders konden niet naar hun kinderen komen kijken omdat de hal anders te vol zou worden. Er is toen gezocht naar een mogelijkheid meer kinderen bij Jeugdiand te betrekken. Het zogenaamde wijkensys- teem is daar het gevolg van. Er is geen bepaald centrum waar alle aktiviteiten plaats hebben, maar het Jeugdland team gaat elke dag naar een andere wijk. Nu na vier jaar is gebleken dat er meer kinderen bij betrokken 2ijn. „Ja, we zijn erg tevreden met de nieuwe opzet, een heleboel hangt ech ter af van het weer," bemerkt Joop van Broekhoven. „Maar 't belangrijkste is dat de kinde ren een fijne tijd hebben." Maassluis In de toren van de Grote Kerk m Maassluis wordt donderdag tussen 19.30 en 20.30 uur het derde bei aardconcert gehouden in de reeks op de zomeravonden. De beiaard wordt dan bespeeld door drs. Jacques Maassen, stadsbeiaardïer van Breda en voorzitter van de Nederlandse Klokkenspel-vereniging. Op het programma staan wer ken van Grieg, Franken, Da- quin. Bach, Maassen en Kranck. Ook zal de beiaardier een improvisatie geven. VlaardingenTijdens het groot internationaal zangcoti- eours in Made is het gemengd koor Marcato uit Vlaardingen. dat onder leiding staat van Jo Mulder, in de pnjzen gevallen. Het koor werd door de jury aangewezen als winnaar van de op één na hoogste afdeling, de zogenaamde ere-afdeling. Het juryrapport vermeldt on der meer: „Een koor met veel toekomstmogelijkheden. Goe de ritmische lenigheid in de polyphone werken, dat dit koor zeer goed ligt." Mercato voerde twee werken uit: het verplichte vierstemmige 'Jubi late Deo' van Orlando di Lasso en het vijfstemmige 'Ascendit Dus' van Peter Philips als vrije keus. Vlaardingen In het Ont moetingscentrum West aan de Fioris de Vijfdelaan 2 wordt donderdag vanaf 20.00 uur een bingo-avond gehouden, be stemd voor alleenstaanden. Er is ook gelegenheid tol dansen. MaassluisIn de serie zomer- concerten bespeelt Feike Asma zaterdag hel Garrelsor- gel van de Grote Kerk te Maassluis. Op de avond, die- om acht uur begint, speelt hij werken van Alexandre Guil- mant. Plaatsbewijzen zijn be halve op de avond in de kerk in de voorverkoop verkrijg baar aan de informatiebalie van het stadhuis. RotterdamDe Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een veertigjarige veehandelaar uit Schiedam veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar onvoorwaardelijk. De man zou naar Belgie gestuurde uitvoer- brieven hebben vervalst, waardoor hij op papier meer vee expurteerde dan in werke lijkheid het geval was. Over de aankoopbedragen van het vee vroeg de handelaar viereneenhalf procent BTW terug, hetgeen hem zo'n zes ton opleverde. De rechtbank achtte het vervalsen als zoda nig niet bewezen, wel het bezit van de valse uitvoerbrieven. Schiedam Ouders zijn een te belangrijke groep om buiten spel te zetten met de vaststel ling van nieuwe schooltijden. Met die stelling in het achter hoofd heeft PvdA-raadslid Ni- kolaj Dielemans er wethouder Herman Posthoorn op gewe zen, dat die nalatigheid niet meer begaan moet worden, on danks alle inspraak die Tijd voor School en de Bijspijker cursus in dezen krijgen. Post hoorn heeft echter de stellige indruk, dat oudercommissies voldoende betrokken zijn ge weest bij de totstandkoming van de nieuwe schooltijden, door schriftelijk te kunnen reageren op besprekingen in de schoolteams.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3