SCHIEDAMSCHE COURANT smm Ik .neem.» de moei krant mm Visserij- museum moet nationaaP Raad muggezift over PvdA- motie Reden haastige fusie zieken huizen geheim Aanleg riolering nadert voltooiing brote opkomst informatie avond Abortusmotie PvdA naar Tweede Kamer Spelotheek 3Ikkie3 eerste geld binnen Energie Anders officieel open Bopc"°" Z Henk van Vliet en Henk Tonnon spelen volgend seizoen in de eredivisie. Pagina vier. Pvd A-kamerleden vragen: Bewoners meer macht in stadsvernieuwing: U heeft méér aan een goed vakantie-advies! VSLLERIUS Donderdag 26 juni 1980 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- -104de jaargang no. 26643— 4 PAGINA'S Broersvest 3 telefoon administratie 268091 redactie 262565 - kiachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Ook het kruispunt Dayer - Westhavenkade Is nu afgesloten, omdat er werkzaamheden worden verricht. Dit levert nogal wat parkeerproblemen op. omdat vele bezoekers van het centrum op de Daver of de Zomer straat hun auto neerzetten. VlaardingenDe aanleg: van de riolering aan de West havenkade nadert zijn voltooiing. Nog voor het begin van de bouwvakvakantie (15 juli) moet het hele project voltooid zijn. Er wordt op de Westbavenkade in fasen gewerkt Gedurende elke fase worden twee straten die in verbinding staan met de Westhavenkade af gesloten om de werkzaamheden te kunnen uit voeren. Gemeentewerken is nu tot aan de Dayer geko men. Het doorgaande verkeer dat gebruik maakt van de Westbavenkade ondervindt natuurlijk veel hinder van de aanleg. Het verkeer moet een grote omweg maken. De winkeliers vinden het open breken niet leuk, maar zien de noodzaak van de aanleg wel in. Tot voor kort kwam de riolering van de Westba venkade rechtstreeks uit in de haven. De gemeen te wil echter dat alle directe lozingen op het bin nenwater wordt opgeheven. Alle werkzaamheden verlopen tot nu toe volgens plan. Er trad alleen vertraging op, toen de werknemers stuitten op al lerlei oude riolen. De gemeente wist eigenlijk niet best wat ze daar mee aan moest. De bestrating die momenteel wordt aangebracht is slechts voorlopig. Na de bouwvakvakantie wordt het definitieve profiel aangelegd. Broersvest knelpunt van tramtraeé Schiedam -Het belangrijkste knelpunt in de toekom stige trambaan van Schiedam-Centrum naar Schiedam- noord is het Broersvest-gedeelte. Dat kwam duidelijk naar voren tijdens de informatieavond, die'over dit on derwerp gisteravond werd gehouden. Uit de vragen en problemen van de meeste sprekers bleek duidelijk, dat het bestaande plan nog niet naar ieders tevredenheid is. De ligging van de noodzakelijke keerius voor de sneltram is een van de punten waar nog geen ideale oplossing voor gevonden is. Een plan voor een kruis punt op de 's Gravenlandseweg bleek uiteindelijk toch teveel ruimte in te nemen ten aanzien van het afslaan de verkeer van rijksweg 19. De commissie Ruimtelijke Or dening heeft vorige week de voorkeur uitgesproken voor de keerius bij de Boterstraat en de Hema. Rob van Loenen van de ENFB stelde dat dit punt daardoor nog gevaarlijker- voor de fietser zou worden. „Om over te steken zul je dan twee keer schuin moeten krui sen en vooral met slecht weer is dat een gevaarlijke situatie," merkte hij op. Ook belangen vereniging Broersveld en be wonersvereniging Schiedam Centrum pleitten voor een herziening op dat punt. Een andere zaak die aan de orde kwam was de laad- en losgelegenbeid. Voorzitter J. H. B. Vredebregt van de Vereniging Schiedamse On dernemers wilde een suggestie voor het laden en lossen aan de oostkant van de Broersvest. Zeer gebelgd over de laad- en los ruimte was de heer van der Zouwen. Hij liet blijken bang te zijn van zijn sneldrukbedrijf op de Broersvest zou hij een 'koffieshoppie' te moeten ma ken, want zijn handeitje kan hij wel vergeten als het plan doorgaat, zo is hij overtuigd. „Als je pakketjes van gemid deld honderd kilo vijfhonderd meter naar je auto moet dra gen. kom je niet gauw meer aan," stelde hij. Om die reden vroeg Van der Zouwen voor zitter Van der Vlist een fonds in te stellen dat hem financieel zou moeten helpen bij de om schakeling van sneldruk naar koffie. Verdere vragen handelden over parkeerkommen, het ver keersluw maken van de Broersvest en eventuele toe komstige knelpunten. Ver- keersd^kundige Hans van der Vlisf" "beantwoordde op tole rante wijze de gestelde vragen. Tot 15 augustus krijgt iedereen nog de gelegenheid schriftelijk te reageren op het voorgelegde plan. Daarna gaat men tot de finitieve besluitvorming over. Vooronderzoek bijna klaar Vlaardingen De project groep van de renovatie Muwi 1 heeft het vooronderzoek nu bijna afgerond. Na de vakan tie. op 25 augustus, moet het definitieve rapport klaar zijn. Het is de bedoeling om een tijdschema aan te houden. Voor januari 1981 moet het ge heel als plan klaar zijn, omdat er dan ook enig inzicht kan worden gegeven in de huur verhogingen die met de reno vatie verband houden. Schiedam De PvdA in Schiedam heeft gisteravond zonder enige discussie een motie aangenomen, waarin de Tweede Kamerfractie van die partij wordt verzocht het wetsontwerp voor de rege ling van alxvrtus in zijn ge heel te verwerpen. De Schie damse afdeling van de soda- JB» Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie niet het Rotterdams Nieuwsblad. 5we'nC° j Na»»'' SosWoie vJooApl"*- listen is tegen de voorstellen van minister van volksge zondheid en milieuhygiëne dr Leen Ginjaar; zij is daarin zo fel dat de PvdA in de ka mer zelfs geen amendemen ten mag indienen. De Schiedamse PvdA raadt haar landelijke partijgenoten aan een ouder voorstel op nieuw in te dienen. Het gaat om het PvdA/VVD-ontwerp van kamerleden Geurtsen, Lamberts, Riethof en Veder- Smit. Dat komt overeen met eisen, die onder meer de Rooie Vrouwen in haar abortusma- n if est hebben gesteld. De Schiedamse motie werd gisteren ingediend door ge meenteraadsleden Nikolaj Die- lemans en Jos van der Lugt en de contactvrouw voor de Rooie Vrouwen, Wil Kraan. Rijksweg 13 heeft nog jarenlang voldoende capaciteit: rijksweg 19 is overbodig, vinden Deiftse ingenieurs. Pagina drie. Het Hoogstraat genootschap namen een kijkje buiten de stad. Wat is aardig straatmeubiiair? Pagina drie. Schiedam In het stads kantoor is gistermiddag ƒ9.000,- uit de opbrengst van de kinderpostzegelac- tie, overhandigd aan Ati Bastiaanse voor de eerste Schiedamse spelotheek; de uitleencentrale voor speel goed. Gewacht moet na worden op gemeente en het Nationaal Jeugdfonds voor het resterende geld. In to taal is ƒ18.000,- nodig voor de spelotheek, die bedoeld is voor gehandicapte kin deren en voor de jeugd tot 10 jaar. Ati was bijzonder verheugd met het gekregen bedrag. „Het is het éérste geld dat binnen komt en daar ben ik ontzet tend blij mee." Als de gemeen te en het Nationaal Jeugd fonds ook meewerken, hoopt Ati op 10 september de spe!o= theek 'Ikkie' in wijkcentrum 'De Blauwe Brug' te begin- Vlaardingen/Den Haag Als het aan de PvdA-Twee- de Kamerleden Rie de Boois en Peter Roels ligt, dan krijgt het Vlaardingse ge meentebestuur volledig haar zin met het Visserij museum. De beide kamerleden hebben gisteren aan de ministers van CRM en V3n landbouw en visserij gevraagd, van dit museum een nationaal mu seum te maken. Bij een der gelijke status zou er extra geld ter beschikking moeten komen om het museum in stand te houden en te verbe teren. In Vlaardingen is er al diverse malen op aangedrongen, van het Visserijmuseum een natio nale aangelegenheid te maken. Momenteel draalt de gemeente zelf volledig voor de kosten van het museum op. Per jaar betekent dat een flinke hap uit de begroting. Ook tijdens de behandeling van de meerja renbegroting over de lopende periode werd er door diverse raadsleden op aangedrongen, de zaak nog eens bij het rijk aan te kaarten. De PvdA-kamerleden willen precies van de ministers we ten, welke hulp het rijk de af gelopen jaren heeft verleend aan het museum. Ook worden de bewindslieden verzocht te gaan praten met het bestuur van het Visscrijmuseum, het Instituut voor de Nederlandse Zeevisserij en het Vlaardingse gemeentebestuur, om de toe komstmogelijkheden op een rijtje te zetten. iiiiiiiiiii)imi]]ii!]iiiiiiii]Njiiii]iiiiiiiiii!]ii[iii[iiiiii[ii[ii]!iiii[iiii!mi!i]iiiiiiiiiiiiiiimiii]ii[ifiiiiiiiiiiiiiiiii!iiii!iiijiiiiiiiiiiii[[miniiiiniiuH[(iii]iiiji Hoek van Holland De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Maarten Vrolijk, heeft gistermiddag in Hoek van Holland de officië le opening verricht van de permanente expositie Ener gie Anders, die de aandacht wil vestigen op allerhande al ternatieve energiebronnen. Als bewijs dat het project op volle toeren draait stelde hij een windmolen in werking, die een flink deel van het copmplex van energie voor ziet. Druk was het zeker, vooral omdat heel wat Hoek van Hollanders van de gele genheid gebruik maakten, een kijkje te komen nemen. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft Energie Anders inmiddels laten we ten, dat er een subsidie van 30 mille te verwachten is. Vlaardingen De gemeenteraad beeft zich tijdens haar vergadering van gis teravond vrijwel eindeloos bezigge houden met een motie van de PvdA, waarin lag vastgelegd dat bewoners in stadsvernieuwingsgebieden enkele be voegdheden moeten krijgen binnen een projectgroep. Hoewel de raad vrij wel unaniem achter de strekking van die motie stond was de woordkeuze aanleiding voor uitgebreide discussies, waarbij het er zelfs naar uitzag dat de raadsuitspraak zou worden verwor pen. Dankzij medewerking van het college kon dat laatste nog net voorko men worden. De raad heeft zich gisteravond vrijwel uitsluitend met de organisatie van de stadsvernieuwing beziggehouden, hoewel dit onderwerp onlangs in een gemeen schappelijke vergadering van enkele commissies al volledig was uitgekauwd. Nieuwe gezichtspunten kwamen gistera vond dan ook niet naar voren: de diverse deelnemers aan het debat hadden rustig kunnen volstaan met het indienen van wat moties, maar zo werkt de plaatselijke democratie nou eenmaal niet Ook nu moest weer omstandig worden uitgelegd, dat er een speciaal fonds moet komen waaruit externe deskundigen kunnen worden betaald en andere kosten bestre den, dat ambtenaren in projectgroepen niet meer tussen twee vuren mogen ko men te zitten en dat de bewoners binnen de projectgroepen iets te zeggen moeten hebben. De problemen rond de PvdA-motie over dat laatste spitsten zich toe op het feit, dat het gemeentebestuur strikt genomen niets te zeggen heeft over het overdragen van bevoegdheden van woningbouwve renigingen aan bewonersgroepen. Toch moei dat gebeuren, zo stelde de motie en dat vonden CDA, VVD en SGP te stellig geformuleerd. De Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw (VAC) toonde zich in het spreekhalfuur zeer verontwaardigd, dat zij in de nota over de organisatie van de stadsvernieuwing niet wordt genoemd. Dat vonden diverse raadsleden ook. Ie dereen was het er wel over eens dat het -VAC beschouwd moet worden als exter ne deskundige. PvdA-Ieider heldert achterban niets op Schiedam De nevels rond het haastige gemeen teraadsbesluit tot de fusie van de twee Schiedamse ziekenhuizen, genomen op maandag 17 maart, zijn ook na gisteravond blijven hangen. PvdA-fracticleider Lou van der Stel heeft zijn achterban niet kunnen ver klaren, waarom in maart zoveel haast is gemaakt dat de ziekenhuisfusie niet meer op een ledenvergade ring van de socialisten kon worden besproken, alvo rens de gemeenteraad een beslissing zou nemen. Van der Stel: „Ce reden daar van kan ik in het openbaar nog niet kwijt" De fractievoorzitter kon gis teravond in gebouw Irene ook niet garanderen dat de hele gang van zaken in de open baarheid komt, wanneer de gemeenschappelijke regeling tussen het gemeente- en het Noletziekenhuis in werking is getreden. Hans Konings had hem hiernaar gevraagd. Ko nings was nog geen gemeente raadslid toen de ziekenhuisfu- sie in de raad besproken werd en hij beschikte toen nog niet over de geheime informatie waarom het besluit tot de ge meenschappelijke regeling zo vliegensvlug genomen moest worden. Gisteravond stelde Konings zich nog op als onwe tend lid van de acnterban en vuurde hij zijn vragen af op Van der Stel, die het een vreemde zaak vond dat hij aan een fractiegenoot nu buiten de fractie om een verklaring moest afleggen. Van der Stel deed dat toch, al liet hij zich niet uit over het fusieoverleg 'achter gesloten deuren. „Die informatie kan Konings onder vii;r ogen van mij krijgen, mits deze gegevens vertrouwelijk blijven," aldus Van der Stel. Hij gaf toe dat er een fout ge maakt is door het PvdA-afde- lingsbestuur niet tijdig in te lichten. Ook ontkende Van der Stel geruchten, dat cr van de kant van de gemeente Schiedam afspraken zijn ge maakt over gouden handdruk ken aan personen in de top van het ziekenhuis. Verder be perkte de fractieleider zich er toe de fusie uniek in Neder land te noemen, omdat voor het eerst de voortgang geheel afhankelijk is gesteld van vak bonden en personeel. Arie Verlinde legde een ver klaring af namens de vijf PvdA-raadsleden, die tegen de ziekenhuisfusie hebben ge stemd. „Wij deden niet omdat wij tegen de fusie zijn, maar om de manier waarop de zaak is voorgesteld," aldus Verlin de. Hij memoreerde het onbe hagen wegens het gebrek aan openbaarheid, alsmede kritiek op punten zoals het sociaal plan, rechtsbescherming van ziekenhuispersoneel, bestuurs samenstelling van de toekom stige ziekenhuisdirectie en te geringe invloed van het ge meentebestuur. ADVERTENTIE REISBUREAU BRDERSVEEO167 - 010-731611 3111LG SCHIEDAM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1