i SCHIEDAMSCHE COURANT Te Loo springt eruit Rijnmond vraagt vernietiging van besluit GS Ik .neem. dê proef 1 Bouw appartementen loopt voorspoedig Actie groep tegen stijging lasten '30 km op Zuidbuurt moet blijven9 J I Nieuwe beleidsnota 4^ X ej rr "TPTTTf -4 432--», Vijftig bonnen per ondernemer9 Eind dit jaar oplevering Bromfietser rijdt achterop autobus Vrijdag IX juli 1980. ONAFHANKELIJK DAGBLAD- -104de jaargang no. 26654- 4 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL DVS (fe. cn'c- ging agen gek nis* i hei va 'Vlaardingen Eei twintig tal verontruste Viiardingers 'heeft een werkgroep opge richt, die zich gaat verzetten tegen de stijging van de (woonlasten. Vooral in de •maand juni komen de stijgin gen1 van de woonlasten als een soort schrikbeeld op de mensen af. In de werkgroep zitten" Vlaardingers die in verschillende maatschappe lijke groeperingen actief zijn. "Tijdens de oprïchtingsverga- dering, uitgeschreven door ;de CPN, waren 20 mensen bereid om de werkgroep op te richten. Zij gaan nu als I zelfstandige groep verder. De werkgroep heeft een aantal uitgangspunten gekozen waarop de te ontwikkelen acties worden toegespitst. De uitgangspunten zijn de jaar lijks terugkerende huurver hogingen die ertoe leiden dat de huren een steeds groter deel van de inkomens opei sen, de verhoging van de aardgasprijzen die ook een steeds groter deel van het in komen opeisen en waarvan nu al bekend is dat de verho gingen van dit jaar veel meer zullen bedragen dan de toe gekende prijscompensatie van dit jaar en de verliezen van de Afval Verwerking Rijnmond (AVR). De tariefs verhogingen die ertoe dienen om het verlies van 230 mil joen gulden te dekken vindt de werkgroep onaanvaard baar. De verliezen zijn im mers door slecht beleid ver oorzaakt, zo stelt de werk groep. Het is de bedoeling dat veel meer Vlaardingers actief gaan worden in de werk groep. Na de vakantie wor den zoveel mogelijk groepe ringen aangeschreven om gezamenlijk acties op te zet ten die een brede ondersteu ning hebben. De werkgroep ziet zichzelf dan ook niet als een eendagsvlieg, maar heeft duidelijk tot doel een sterke beweging op te bouwen. Wat voor acties er in de toekomst gevoerd gaan worden is nog niet bekend. Eén van de ini tiatiefnemers, Piet Boogaard; „Wat we gaan doen is nog niet duidelijk. Dat moeten we na de vakantie gaan be palen, als iedereen er rustig over heeft nagedacht" Schiedam Na een beleidsva- cuüm van vier jaar zijn burge meester en wethouders weer met een beleidsnota op de prop pen gekomen. Gisteren is de 163 pagina's tellende nota aan de openbaarheid prijsgegeven, vo rige week al konden de gemeen teraadsleden er kennis van ne men. De uitgangspunten zijn voor het grootste deel al bespro ken in de diverse raadscommis sies en zijn als zodanig niet nieuw; toen is sprake van enke le opzienbarende voornemens en dan vooral in de portefeuille van burgemeester John te Loo. De burgemeester blijkt zijn za ken sinds zijn installatie in Schiedam, vorig jaar september, met grote voortvarendheid aan gepakt te hebben. De beleidsnota is een bundeling van alle beleidssectoren, dat wil zeggen, het grote verschil met vroeger is dat het voltallige col lege van B en W nu verant woordelijk kan worden gesteld voor de inhoud, terwijl des tijds voor het laatst in 1976 elke wethouder zijn eigen be leidsnota moest verdedigen. Die werkwijze was voor een niet al te sterk wethouder vaak uiterst kritiek. Het kostte enkele wet houders, zij het indirect, de kop. Nu de verschillende sectoren gebundeld zijn tot één beleids nota onder verantwoordelijk heid van het gehele college, staat de individuele wethouder iets sterker, hoewel hij natuur- S"'k eerst verantwoordelijke ijft voor zijn eigen portefeuil le. Het 'vacuüm* van vier jaar, de periode waarin geen enkele be leidsnota werd uitgebracht, be tekent overigens niet dat het ge meentebestuur doelloos koerste. Hoewel plannen niet duidelijk werden omschreven, hanteerde men sinds 1978 een meerjaren begroting met een prioriteiten lijst. Uit een droge opsomming van punten kon dan een politie ke voorkeur worden afgelezen. Bevredigend was die situatie niet, vaak kwamen de raadsle den er niet duidelijk uit, en daarom werd het college vorig jaar bij de behandeling van de meerjarenbegroting haast ver plicht een heldere nota uit te brengen. Het opstellen van zo*n beleidsnota was toen inmiddels wel weer het streven van ook het college zelf; het had zich het uitbrengen van een nota reeds ten taak gesteld in het werkpro gramma 1978-1982. Een eerste greep uit de politieke ideeën in de nieuwe beleidsnota wordt gedaan op pagina drie. In het bijzonder wordt daar de aandacht gericht op de porte feuille van burgemeester Te Loo, die binnen zijn sector denkt aan aanstelling van een aantal nieuwe ambtenaren met name voor voorlichtings- en or ganisatie-activiteiten. Burgemeester Te Loo: actief beleid... ru cn V-Ktj piw e tilt Aanzicht van de noordgevel van de nieuwbouw van de bibliotheek centrales met rechts de loopbrug over de Havenstraat naar de bestaande vestiging. Vlaardingen Rijnmond is bij het ministerie van binnenlandse zaken in be roep gegaan tegen het besluit van Gedeputeerde Staten (GS) om een krediet van de gemeente Vlaardingen voor de bebossing van de Broekpolder goed te keuren. Nieuwbouw VI 'RC nog dit j aar van start Schiedam Wellicht nog dit jaar kan een begin wor den gemaakt met de uitbreiding van het hoofdkantoor van de verenigde provinciale bibliotheekcentrales (VPBC) aan de Westfrankelandsedijk. De plannen voor een tweede gebouw tegenover het het huidige kantoor zijn bijna rond. De provincie heeft zich ten behoeve van de financiering garant gesteld voor een lening van 6,9 miljoen gulden. Momenteel is druk overleg gaande tussen de bouwcommissie van de centrales en de aan nemer in hoeverre de voorlopige plannen gerealiseerd kunnen worden zonder de garantie van de provincie te overschrijden. Dat overleg zal binnenkort moeten resulteren in concre te plannen, want wil men nog dit jaar met de bouw be- Schiedam Volgens Cock van der Zou wen, bekend midden stander op de Broersvest, 'pakt' de gemiddelde ondernemer in de Schiedamse binnenstad zo'n vijftig parkeerbonnen per jaar. Dat getal wordt door hoofdinspecteur van politie Piet van den Hengel niet tegengesproken. Van den Hengel zegt er geen zicht op te hebben: „Er wordt in de binnenstad natuurlijk vrij regel matig verbaliseerd. Maar in hoeverre het daarbij gaat om onder nemers, dat weet ik niet, dat houden wij niet bij. Het kan best zijn." Van der Zouwen, die een drukkerij aan het begin van de Broersvest heeft en daar vaak fout geparkeerd staat, sprak over dat aantal van vijftig bonnen per ondernemer op de hoorzitting, die deze week in De Amstelbron werd gehouden. De komst van de tram naar Schiedam-Noord. waarvoor de verkeersdrukte op de Broersvest met meer dan de helft zal afnemen, laat in de toe komst nog minder parkeerruimte open. Dat maakt de situatie volgens de drukker nog erger. ^1* Dit nieuwsblad, waann u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met Rotterdams Nieuwsblad. NaiTO- MieS' VJOOT*^5' toW.o0"' poAVÏVl op** s\*tetv n&av i Nnt lwjoo*[ ginnen, dan zal het grond werk voor 1 oktober voltooid moeten zijn. De uitbreiding komt namelijk vlak langs de waterkering aan de West frankelandsedijk te liggen en tussen 1 oktober en 1 april mag daar uit veiligheidsover wegingen niet aan worden gewerkt. In de nieuwe vestiging zal ondermeer het centraal ma gazijn van,de bij de centrales aangesloten bibliotheken worden gevestigd alsmede enkele ondersteunende dien sten, die momenteel op drie verschillende plaatsen zijn gevestigd. Al jarenlang kampt de VPBC met ruimte problemen. Om dat enigszins op te vangen, beschikken de centrales over twee noodves- tigingen in Schiedam aan de Havenstraat en de Nieuwe Haven. „Een verre van idea le situatie", aldus Henk van Goor, een van de vijf rayon directeuren van de centrales. „Hoewel we natuurlijk blij zijn met de garantie van de provincie kunnen we waar schijnlijk niet al onze wensen realiseren van de beschikba re 6,9 miljoen. Zo is het nog maar de vraag of er een loopbrug komt tussen het oude hoofdkantoor en het nieuwe gebouw. Om die loopbrug toch mogelijk te maken komt er naar alle waarschijnlijkheid maar een halve vierde verdieping in de nieuwbouw, die we later wel weer kunnen uitbrei den". De vraag is nu of de plannen op tijd rond komen en de vereiste vergunningen op tijd binnen zijn, zodat tij dig met de grondwerkzaam heden begonnen kan wor den. De nieuwbouw zal een op pervlakte krijgen van 3400 vierkante meter. „Voorlopig genoeg", aldus van Goor, „maar over een jaar of tien zullen we daar ook wel weer zijn uitgegroeid." Hij doelt daarbij ondermeer op de op poten staande fusie met de christelijke bibliotheekcen trale in Papendrecht, die voor de nodige uitbreiding van de werkzaamheden zal zorgen. Onder het gebouw komt een parkeergarage voor circa 25 auto's een eis van de gemeente en een perron, waar de bibliobussen kunnen laden en lossen. Vlaardingen Het nieuw- bouwcomplex op de hoek van de Oosthavenkade en de Schiedamsewcg, in het centrum van Vlaardingen, nadert haar voltooiing. Nog dit jaar zullen de eer ste appartementen in het complex worden opgele verd. Ook de eerste win kels die in het complex zijn opgenomen zullen nog in 1980 in gebruik kunnen werden genomen. Het complex, dat wordt gebouwd in opdracht van projectontwikkelaar Dyna mo en dat is ontworpen door het architectenbureau van Ir. Haak in Delft, om vat 41 koopappartementen en 12 winxelunits. Er wordt momenteel hard ge werkt aan een modelwo ning, die zo snel mogelijk na de bouwvakvakantie moet worden geopend. Dan start Kok makelaardij, die de verkoop van de appar tementen regelt, met een campagne. De heer Mook van Kok makelaardij: „We kunnen momenteel nog niet voorspellen hoe de be langstelling zal zijn. Over De bouw van de apparte menten en winkels op de hoek van de Oosthavenka de verloopt voorspoedig. Nog dit jaar worden de eer ste flats opgeleverd. het geheel genomen is de markt voor dit soort wo ningen natuurlijk erg som ber op het ogenblik." De flats, die drie en vier ka mers omvatten en die in vele verschillende typen, waaronder in zogenaamde split level, worden uitge voerd gaan 140.000 tot 227.000 gulden kosten. Voor de 12 winkelunits, die worden verkocht door Ba tenburg bedrijfsvestigin gen, zijn al de nodige opties verstrekt. Volgens een woordvoerder van dit be drijf is er al belangstelling getoond door middenstan ders die er een bedrijf in kinderkleding, een uit zendbureau, een reisbureau en een grillroom zouden willen vestigen. Ook is er sprake van een bistro of een restaurant. Voor de winkelruimten is voldoen de belangstelling. Rijnmond wil dat de minister het besluit van GS schorst en daarna vernietigt. Men voert aan dat die bebos sing in strijd is met het alge meen belang. Een woordvoerder van het openbaar lichaam wil niet op de uitspraak van de minister vooruit lopen, maar bepaald pessimistisch is men zeker niet „Het is niet te beoorde len wat onze kansen zijn. Maar het is best mogelijk dat de minister het besluit van GS vernietigt. Wij hebben aangevoerd dat het wel eens kapitaal verlies zou kunnen opleveren. Als je het bos nu aanlegt en het moet over vijf jaar weer worden gerooid, dan ben je natuurlijk wel geld kwijt. En dat willen wij nu juist voorkomen." Het protest van Rijnmond betekent de tegenzet van in de nog immer voortdurende strijd rond de toekomstige bestemming van de polder. Vlaardingen wil bos, maar Rijnmond wil voor dc perio de na 1986 de mogelijkheid houden, in de Broekpolder woningen neer te zetten. Formeel gezien is die moge lijkheid niet afgesneden, maar Vlaardingen rekent er Dp dat een eenmaal geplant bos niet meer zo gemakkelijk wordt gekapt. Vlaardingen Een 16-jarige bromfietser is gistermiddag voor behandeling naar het Holyziekenhuis gebracht, na dat hij met zijn voertuig tegen een autobus was gereden. Het ongeluk gebeurde op het Lies- veldviaduet, waar bus van de RET langs de kant geparkeerd stond om passagiers m en uit te laten. De jongeman kwam de bus achterop en keek vol gens getuigen naar beneden, naar 2ijn brommer, omdat hij problemen had met schakelen. Daardoor merkte hij dc bus niet op en knalde er vol ach terop. Vlaardingen Het gemeentebestuur van Vlaardingen wil de maximum snelheid van 30 kilometer per uur die geldt voor de Zuidbuurt blijven handhaven. Dit tegen het advies en de wens van de minister in, die vindt dat de normale snelheid van 50 km per uur moet gelden. Vlaardingen is nu bij de Kaad van State in beroep gegaan tegen deze beslis sing, omdat het de verkeersveiligheid van de weggebruikers niet extra in gevaar wil brengen. De gemeente Vlaardingen had in samenwerking met de ge meentebesturen van Maasland en Maassluis de snelheidsbeper king van 30 km ingesteld om het fietsverkeer in bescherming te nemen. Per dag maken ongeveer 2000 fietsers gebruik van de Zuidbuurt. Daarentegen reden slechts 800 auto's per dag over de bochtige weg. Na de maatregel nam het autoverkeer af met de helft De automobilisten gingen meer gebruik maken van de Vlaardingsedijk en de snelweg. De maatregel had dus duidelijk een goede uitwerking. De minister was het echter totaal niet eens met de drie gemeenten. Hij stelde dat op een weg buiten de bebouwde kom gewoon de normale snelheid gehandhaafd moest blijven. De borden met 30 kilometer per uur moesten dan ook direct worden verwijderd. Dat is tot op heden .iOg steeds niet ge beurd. De gemeente Vlaardingen gaat tot het uiterste om de ver keersveiligheid van de fietsers, waaronder zeer veel schooljeugd, te blijven garanderen. Volgende maand zal het bezwaarschrift dat de gemeente nu heeft aangetekend bij de minister worden behandeld door de Raad van State.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1