El[SïAD/if:iIK 3 Jeugdland valt in het water Veel belangstelling voor Tour-finaletrip 'Zonder die Amerikanen was Ploeg al eerder dichtgegaan' Burgemeester trekt aan voorlichting ADM staakt productie in Maassluis i Geen voorrang: twee gewonden Ook voor energiebesparing Blokje rond^ Onder invloed Zomeravond- concert 'U neemt zeker een klapstoeltje mee?' Auto gestolen Emancipatie cursus vrijdag 11 Juli 1980 vo/sc/ww Schiedam Voor de eerste keer in vier jaar is het pro gramma van Jeugdland gis teren in het water gevallen. Alle aktiviteiten behalve het bloemschikken gingen niet door in verband met het weer. Het straattheater KIP dat 's middags om twee uur op het Wilhelminapiein een voorstel ling zou geven, durfde de gok niet te nemen om al hun dure spullen aan de natuurelemen ten bloot te stellen. Helemaal uit Amsterdam en Nijmegen gekomen moesten zij tot hun spijt weer terugkeren. Maar misschien komen zij het vol gende week nog een keer pro beren. Coördinatrice van Jeugdland Riet Immerzeel blijft ondanks alles optimistisch. „Het was ideaal weer voor waterverven, maar daar kregen de kinderen op een gegeven moment ge noeg van," zegt ze lachend. Het bloemschikken kon in al lerijl plaatsvinden in het ma gazijn aan de Leliestraat waar iedereen naar hartelust én overdekt mooie stukjes kon maken. Alle creaties werden aan de verschillende bejaar dentehuizen gegeven. Sport en spel en creativiteit werden gisteren afgelast. „Sporten op een verhard veld zou nog gaan met slecht weer, maar op dat gras zak je tot je enkels weg." stelt Riet. De overdekte activiteiten waren weer druk bezet. De film werd maar liefst door honderveertig kinderen bezocht op het Fa- bripïein en in de Ark door honderd zestig. Vlaardingen Op hot ge vaarlijke kruispunt Van Beethovensingel Maas- sluissedijk vond woensdag avond rond zeven uur een aanrijding plaats, waarbij twee inzittenden gewond raakten. Zij zaten in een per sonenauto, die vanaf de Maassluisedijk het kruispunt op waren gereden, zonder voorrang te verlenen aan een auto. die over de Van Beethovensingel kwam aan rijden. De eerste wagen knalde bovenop de andere auto, gleed door en botste vervolgens op het hekwerk dat langs de singel is ge plaatst. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. De twjse gewonden werden naar het Holyziekenhuis vervoerd. Het kruispunt levert dikwijls nogal wat problemen op. Verkeer dat vanaf de Maas sluisedijk komt moet voor rang verlenen aan wegge bruikers op de Van Beet hovensingel. Vooral in de spitsuren komt het vanwege de grote drukte op de singel regelmatig voor dat men nog al lang moet wachten, voor men vanaf de dijk door kan rijden. Sommige automobilis ten nemen daarom wel eens de nodige risico's door over te steken wanneer het eigen lijk nog niet kan. Vlaardingen Een initiatief van een Vlaar dingse ondernemer om een dagtocht te or ganiseren naar de finale van de Tour de France in Parijs is bij het Vlaardingse pu bliek bijzonder aangeslagen. Waarschijnlijk gestimuleerd door de successen van de Ne derlanders in de Tour hebben zich binnen enklele dagen zoveel belangstellenden ge meld, dat er al enkele bussen moeten wor den ingezet. Het idee om met een groep naar Parijs te gaan kwam van Leo Vingerhoets van broodjesshop Hoku Poku op de Vlaardingse Hoogstraat. Leo is een groot wielerfanaat en hij is zelf al heel wat jaren naar Parijs ge gaan om de finale van de Tour mee te ma ken. „Het idee om eens met een hele groep te gaan is in de zaak geboren. Iedere wieler- liefhebber wil wel wat zien van de Tour," vertelt hij. In samenwerking met reisbureau Evag werd een dagtocht georganiseerd, die de liefhebbers voor enkele tientjes heen en terug naar Parijs brengt. „We maken er een gezellig dagje uit van. Er gaan dan ook hele gezinnen mee," aldus de initiatiefnemer. i Dit bleef over van de auto, die vanaf de Maassluisedijk aan kwam rijden. Maassluis „Het is vreselijk jammer dat het zo gelo pen is, maar er is niets aan te veranderen. En je moet ook zo rekenen: als die Amerikanen het bedrijf destijds niet hadden gekocht, dan waren we ai veel eerder dichtgegaan. En dan was het wel een faillissement ge worden.'1 Dat zegt directeur Jan Blom van de Maasslui- se lijnzaadoliefabriek De Ploeg, het bedrijf dat haar poorten gaat sluiten na de grote brand in februari. Zoals we gisteren meldden vindt de Amerikaanse di rectie het niet verantwoord, het bedrijf te herbouwen of elders opnieuw te laten starten. Ook het zusterbe drijf TVP gaat dicht. De voorgenomen sluiting werd al op 2 juli aan de personeelsleden in een brief bekendge maakt, maar het bedrijf heeft geprobeerd er zo min mogelijk ruchtbaarheid aan te geven. „Dat komt omdat we er zelf ook helemaal niet gelukkig mee zijn natuur lijk," aldus Blom. de fabriek heeft een capaciteit die is afgestemd op de comple te productie. Nu alleen de raf finaderij in bedrijf was, was die capaciteit vele malen te groot. Volgens directeur Jan Blom heeft de uitkering, die de ver zekering na de brand heeft ge daan. niets met het besluit om het bedrijf dicht te gooien te maken. „Men zag er gewoon geen gat meer in om de zaak weer op te bouwen. Dat zou tientallen miljoenen guldens kosten. Er is lange tijd gepraat en onderhandeld, maar er 2at weinig anders op. Het gemeen- De brand in februari zorgde voor een lugubere aanblik, laat op de avond. Achteraf gezien blijkt die brand fataal to rijn geweest. Herbouw kost te veel. De sluiting van het bedrijf was eigenlijk wel te voorzien. De moeilijkheden die De Ploeg de laatste jaren in Maassluis heeft ondervonden waren niet ge ring. Het bedrijf draaide al ja ren met groeiende verliezen, hetgeen nauwelijks verbeterde na dc overname in 1974 door Archer Daniels Midlands (ADM). Daarnaast waren er de moeilijkheden met het ge meentebestuur, d'te zich hard opstelde tegenover de directie van het bedrijf wegens de overlast, die omwonenden van het bedrijf ondervonden. De locatie van De Ploeg, op het Kerkeiland, midden in het oude centrum van de stad, was ook nauwelijks ideaal te noe men. Niet meer open Directeur Jan Blom: „In feite kun je niet eens spreken over sluiting; we gaan gewoon niet meer open, daar komt het eer der op neer. Sinds de brand hebben we nauwelijks kunnen draaien. Alleen de raffinaderij is sinds die tijd in werking ge weest." Dat laatste heeft in de afgelopen vier maanden overi gens nog geld genoeg gekost. De lijnolie, die de raffinaderij verwerkt en die vroeger zelf werd geproduceerd, moest nu veel duurder ingekocht wor den. Daarnaast heeft het be drijf te kampen gehad met een veel te groot energieverbruik. Het ketel- en boiïerhuis van door Paul Houkes. Om mijn keus te bepalen voor deze week iiep ik iangs alle kennels. In de eerste zit een grote zwarte bastaard, die er nog niet zo lang is. Dan de kruising pointer; lekker jong, die houdt het nog wel even vol. Bambo, een kruising Labrador, zit er ook ai weer een tijdje, maar heefl ai een keer in Blokje Rond geslaan. Dan kom ik bij Poko, een wat heersende bouvier, voor wie ik eigenlijk een sterke baas zoek. Niet omdat hij trekt aan de riem. maar hij moet overheerst worden. Er vragen weliswaar veel mensen naar bouviers, maar ais ik waarheidsgetrouw vertel dal Poko's vorige baas een beetje bang van hem was. besluiten ze toch nog maar even te wachten. Ik vind het echt jammer voor die vorige baas. Tenslotte Signalement: Naam: Poko Ras: Bouvier Kleun zwart Geslacht: mannelijk Leeltijd: drie jaar heeft hij Poko met de beste bedoelingen meegenomen uit de Hargehoeve. In het begin ging het erg goed en baas en hond waren beiden zeer tevreden. Later kwamen er moeilijkheden. Wanneer opa zijn kleindochter op schoot nam. begon Poko te grommen. Poko wilde beslist niet bijten, maar Door Wim Hastinghuis beheerder Hargahoeve opa nam het zekere voor het onzekere en zette zijn kleindochtertje weer op da grond. Een sterke baas had Poko op zijn nummer moeten zetten; dan had er geen vuiltje aan de lucht geweest. Tenslotte mag een hond niet de baas zijn In huis. Wanneer je op zo'n moment een beetje onzeker bent, dan voelt zo'n hond dat en dan heeft hij gewonnen. Bouviers zijn nu eenmaal geen schoothondjes en hebben behoefte aan een sterke ieiding. Krijgen ze die niet, dan zullen ze altijd proberen te profiteren van de situatie. De meeste mensen willen niet begrijpen dat een hond altijd op zijn eigen voordeel uit is. Dat is geen kwaaiigheid, maar gewoon zijn natuur. Die natuurlijke drang kan met een rechtvaardige en consequente leiding binnen de perken worden gehouden. Ais de leider echter zelf onzeker is, zal de hond proberen het leiderschap over te nemen. Zo komt van het een het ander en de uiteindelijke oplossing en enige uitweg Is dan hei asfel. Poko probeerde mij ook uit, toen ik zijn kennel binnenkwam. Alleen bestrafte Ik hem daarvoor. Daar keek hij van op en voelde zich onzeker. Het commando 'zit' volgde hij direct op. Ziedaar het resultaat; Poko was zelfs genegen een poot te geven. Hij was gewoon blij, omdat hij weet waar hij aan toe Is. Met alle plezier wilde hij nu zelfs een beetje stoeien. Winnen deed hij zeifs in dit spel niet, en daardoor erkende hl) mij als zijn leider. Die verhouding baas - bond zou altijd blijven bestaan, maar Poko kan niet eeuwig in het asiel blijven. Hij zal een keer opgehaald moeten worden uit de Hargahoeve aan de Schiedamse Spontaan, Schiedam Bij een aantal diensten en bedrijven van de gemeente Schiedam zul len functionarissen wor den aangesteld, die de alge mene voorlichting van die gemeentelijke sectoren' gaan verzorgen. Zo zal nog in 1980 een voorlichtings ambtenaar voor energiebe-. sparing worden aangesteld bij de openbare nutsbedrij ven Schiedam (ONS). De coördinatie van alle voor lichting blijft in die situa tie wel berusten bij het ge meentelijk bureau voor lichting van Dolf Bus- chkens enper 1 augus tusBas van Bochove. Dat blijkt uit de gisteren ver schenen beleidsnota van bur- §emoester en wethouders van chiedam, in welke nota voor al burgemeester John te Loo opvalt door nieuwe plannen en stimulerende uitstraling. Naar versterking van het ge meentelijk voorlichtingsappa raat, ook buiten het bureau voorlichting, wordt dan ook vooral op zijn initiatief ge streefd. Te Loo spreekt ook van aanstelling van een docu mentalist. die de opdracht krijgt om uit de stroom van in formal over allerhande he dendaagse ontwikkelingen de essentie eruit te pikken en door te geven aan de betrok ken ambtenaren en gemeente bestuurders. Voor hen is het onmogelijk alle informatie zelf te lezen en bij te houden. Lite ratuuronderzoek zal deze do cumentalist ook op zich ne men. In de portefeuille van Te Loo vallen voorts onder andere de openbaarheid van bestuur, de automatisering en de medezeg genschap van de ambtenaren. De burgemeester heeft in de beleidsnota laten opnemen, dat ingevolge de wet op de open baarheid van bestuur ook in Schiedam bezien wordt wat de consequenties hiervan zijn. Een afzonderlijke nota zal over de openbaarheid worden uitgebracht en die moet dan leiden tot een duidelijke ver ordening. Dit uitgangspunt is bij toeval reeds een gedeeltelij ke beantwoording op de recen te vragen van PvdA-raadslid Hans Konings. Wat betreft de automatisering (vooral een probleem voor de algemene dienst, woningbe- heer en gemeentewerken, waar de apparatuur verouderd is) zal Schiedam in de toe komst vooral aangewezen 2ijn op Rotterdam, waar de capaci teit van het rekencentrum via het centrum voor automatise ring Zuid-West Nederland wordt gedeeld. Een extern deskundige zal Schiedam gaan adviseren o/er de keuze van eigen computerterminals. De medezeggenschap van de Schiedamse ambtenaren zal beter worden omschreven. Te Loo streeft ernaar de gemeen teraad nog in de loop van 1980 een nieuw reglement ter hand te stellen. Op de beleidsnota, en vooral op zijn politieke betekenis en zijn gevolgen voor Schiedam, zal deze krant in de komende periode nader ingaan. lebestuur kon geen enkele ga rantie geven en tijdens de ge sprekken met het rijk is ner gens gebleken dat er enige steun van die kant te krijgen was. Alle discussies zijn overi gens vrijwel buiten ons om ge lopen. Dat is allemaal door de Amenkaar.se directie zelf ge daan." Afhankelijk De sluiting van De Ploeg heeft ook consequenties voor het be- driif TVP in de Maassluise Heldnngstraat. Dit bedrijf houdt zich bezig met de pro ductie van kunstvlees, dat on der meer wordt toegepast in dierenvoedsel. Dit product wordt gemaakt van het eiwit- houdende meel van de soja boon, een grondstof die door De Ploeg werd geleverd. TVP is dus volledig van De Ploeg afhankelijk en daarom is het volgens de directie van ADM niet te vermijden dat dit be drijf ook dichtgaat. Volgens de directie van De Ploeg beston den er voor ATV toch al afzet- moeilijkheden, hetgeen mede tot de opheffing heeft bijge dragen. Dit laatste wordt door de bedrijfsleiding van TVP overigens in twijfel gelrokken. Volgens TVP zelf waren er nog orders genoeg. Voor een kleine vijftig werk nemers betekent de sluiting van de beide bedrijven ge dwongen werkloosheid, als ze niet op tijd een andere baan vinden. Het gaat om vrijwel uitsluitend productiepersoneel. Het kantoorpersoneel hoeft op twee mensen na niet weg: zij zullen actief blijven binnen de handelsactiviteiten die ADM nog in Nederland blijft voeren. Over de wijze waarop het per soneel met ontslag wordt ge stuurd is inmiddels al overlegd met de vakbonden. Het bedrijf wil een zo goed mogelijke af vloeiingsregeling treffen. De sluiting betekent voor de omwonenden van het bedrijf, die zich jarenlang zorgen heb- ben gemaakt over de eventue le gevaren die De Ploeg kon opleveren, zonder twijfel een hele opluchting. Het is zoals burgemeester Jan van Es stelt: „Het is jammer, dat we die werkgelegenheid niet hebben kunnen behouden, maar aan de andere kant lost dit wel weer wat op." Vlaardingen Tegen een 23- jarige Vlaardinger heeft de po- li tie proces verbaal opgemaakt, wegens overtreding van arti-, kei 26 van de wegenverkeers- - wet. De man bestuurde een personenauto terwijl hij ondet invloed van alcohol verkeerde Vlaardingen Leen 't Hart, directeur van de Nederlandse beiaardschool in Amersfoort, zal in het kader van de zomer avondconcerten het carillon in de toren van de Grote Kerk bespelen. Aanstaande dinsdag kan het concert beluisterd worden van 20.00 uur tot 2t.OO uur, De stadsbeiaardier zal voorafgaand aan ieder uit te voeren stuk een korte toelich ting geven. Na het concert kan men onder leiding van de stadsbeiaardier de toren be klimmen om de beiaard te be zichtigen. Het programma dat Leen 't Hart ten gehore zal brengen bestaat uit acht wer ken van Jef denijn, John Buil, Mozart, Beethoven, Boccherinl ea drie eigen composition. Schiedam De winke liers van de Schiedam se binnenstad kijken heel verschillend aan tegen het openbaar ver voer, dat over de Broersvest komt Dexe week vlogen twee on dernemers elkaar in de haren. Drukker Cock van der Zouwen stelde nadruk kelijk, dat reizigers met de bus zelfs in de grootste spits nog gemakkelijk kunnen- zitten. Hij wilde daarmee aantonen, dat een hoogwaardiger vorm van openbaar vervoer zoals de tram naar Schie- dam-Noord niet nodig is. Juwelier C- Kok vroeg echter, of Van der Zou wen gek geworden was. „Hoe komt u erbij dat er plaats genoeg is in de bus? Als u in de spits nog wilt zitten, dan neemt u zeker een klapstoeltje mee?" Volgens Kok is er geen sprake van goed open baar vervoer, zolang er nog mensen zijn die zeg gen, dat zij op moeten schieten om debus te ha len. Schiedam—Een 28-jarige in woner van Emmelocrd zal eei bezoek aan Schiedam nog lanj heugen. Om de stad op zijn ge mak te kunnen bekijken par keerde hij zijn auto onder he spoorwegviaduct op de Over schieseweg. Bij terugkoms bleek de lichtblauwe Auto-Bi nanchi met het kenteken 85 2S-75 verdwenen. Vlaard ingen De stichtinj Vlaardingse Vrouwen Raai organiseert een tweede en der de cursus over de emancipate voor de vrouw. In de cursus sen wordt de bewustwording van de vrouw in de jaren '8! behandeld. In acht bijeenkom sten van eenmaal per twei weken wordt de materie aar de orde gesteld. De eerste cursus vindt plaat in het stadhuis en start oj maandagmorgen 25 augustus De tweede cursus begint eer maand later en wordt even eens in het stadhuis gehouden maar dan wel op de maandag avond. De kosten die aan di cursus verbonden zijn bedra gen 20 gulden. Voor kinderop pas kan worden gezorgd Vrouwen die geïnteressen zijn kunnen zich aanmelder bij L.Hockx, tel. 34.64.77 ei M. Landsbergen, tel. 34-83.05. Officier De Schiedammer A.H.BJe- Congé heeft vandaag het offi- 1 ciersdiploma cadet-vaandrig ontvangen uit handen van ge- neraal-majoor H. M.von Mey* enfeldt Met achtentachtig an dere cadetten-vaandrigs heeft hij de koninklijke militair* academie in Breda volbracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3