4 SPORT ■&~k m Onenigheid bij Pollux Zeven bonden Excelsior '20 thuis Sport agenda Chef-con voyeur Roelf van der Molen: Nationale vluchten Verzoek afgewezen.. 3Ss&&a7 vrijdag 11 juli 1980 VD/SC/WW Utrecht Het kantoor van de Nederlandse Alge mene Postduivenbond is gevestigd in de Malie- straat nummer tien in Utrecht. Een afspraak ma* ken met een van de chef-convoyeurs, Roelf van der Molen, is geen gemakkelijke opgaven. Maar het weekeinde na de nationale lossing in Orleans, waar 100.000 duiven werden opgelaten, heeft hij toch even tijd. „Ja, ja, het is moeilijk om een beetje wegwijs te worden uit al die bonden", met een duidelijk waarneembaar noordelijk accent gaat Van der Mo len (61) in op de eerste afgevuurde vraag. Vlot verschaft de convoy* eur duidelijkheid: „Er zijn in Nederland nu zeven bonden, die onderling weer zijn verdeeld in afdelin gen. lïet zal nu niet lang meer duren of al die bon den worden als afdelingen onder één noemer ge bracht, de Nederlandse Postduivenhouders Organi satie (NPO). 't Is waar, die ontwikkeling verloopt moeizaam. Maar wat wil je: elke bond kent zijn ei gen geschiedenis. Mensen die erin ïitten, zijn met hun bond vergroeid. Dat wordt niet ineens over boord gezet Voor één gro te, waarvan men niet eens weet hoe die gaat functio neren". Van der Molen praat een beetje in zijn ei gen straatje. Zelf is hij voorzitter van de Afdeling F (Groningen en Drente) van de NABvP, die met ruim 20.000 leden veruit de grootste bond van Neder land. Totaal zijn er meer dan 60.000 (georganiseer de) duivenmelkers in ons land. Overzicht in het werkterrein van de diverse bonden blijft moeilijk. Van der Molen: „Per provincie zijn gemid deld drie bonden werkzaam, alle met hun eigen vliegpro- gramma. Alleen al voor de overzichtelijkheid is het noodzakelijk, dat er één overkoepelend orgaan komt Van de vijf nationale wed vluchten (vluchten voor alle bonden; hierbij zijn 80.000 tot 150.000 duiven betrokken), die de Neder landse Postduivenhouders Organisatie dit seizoen heeft ingeschreven, is er één achter de rug. Sint Vincent was de startplaats. Op vrijdag 18 juli wordt in nationaal verband gevlo gen vanuit Dax (Zuidwest Frankrijk). Precies een week later is de losplaats in de enkele honderden kilometers noordelijker gelegen Bergerac. Ook hieraan kunnen in princi pe alle bonden meedoen. De twee vluchten ïijn vanwege de lange afstand alleen toegankelijk voor oude duiven. Voor jonge duiven is er op 23 augus tus in nationaal verband een midfond-vlucht van uit Orléans. In het nasei zoen staat er bij de zogehe ten navluchten een natio nale wedvlucht vanuit Cambridge (Engeland) op het programma. De laatste vlucht is zowel voor oude als jonge duiven toeganke lijk en wordt op 16 augus tus gehouden. 'Duivensport wordt gediscrimineerd' De Nederlandse Postdui- venorganisatie is de over koepelde bond in de dui vensport. Desondanks kent ons land in totaal nog zeven bonden, die alle nog met een redelijke mate van zelfstandigheid opere ren. Naast de Nederlandse Algemene Bond van Post duivenhouders (NABvP) zijn dat de Zuid- Neder landse Bond (ZNB - 13.500 kelen), de Nederlandse Bond van zaterdagvliegers (NBvZ - 8500 leden), de Centrale Limburgse Bond van Postduivenhouders (CLBvP - 5000 leden). Postduivenbond Phoenix (3250 leden), de Rotter damse Postduiven houders- bond (RPB - 2300 leden) en de Noord-Oostelijke Bond van Postduivenhou ders (NOBvP) - 2150 le den). Over het algemeen worden de wedvluchten op zaterdag gehouden. Bij fondvluchten (afstanden boven 500 kilometer) wor den de duiven al op vrij dag gelost Afdelingen in Brabant en de kustrstrook ter hoogte van Rotterdam naar het zuiden vliegen al leen nog op zondagen. door Tom Tibboel Vergelijk het maar met de KNVB met al zijn afdelingen in het hele land. Zoiets gaat het in de duivensport ook worden. De bonden blijven overigens wel bestaan als concoursgevende lichamen, maar zijn dan niet meer dan afdelingen van de NPO. Bij vergaderingen vand e NPO zullen steeds kiesmannen van elke afdeling aanwezig zijn". Convoyeur Wat doet een chef-convoyeur? „Kijk eens, dat kun je al een beetje uit de naam halen, hè. Wij zorgen ervoor dat het con- vooi naar dp lossingsplaatsen in Belgie en Frankrijk op rol letjes verloopt. Dat houdt in: sjrensformaliteiten afwikkelen, lossingsvergunningen aanvra gen. Ook zijn wij verantwoor delijk voor de voeding van de duiven onderweg". Van der Molen is een gemak kelijke prater. Met veel liefde verhaalt hij over „zijn" dui ven, Hij ergert zich er dan ook „groen en geel" aan, dat de overheid paal en perk stelt aan ie ontplooiing van deze sport „Kijk eens, in vele gemeentes wordt het liefhebbers m nieuwbouwwijken verboden om duiven te houden. Als re den wordt telkens opgegeven, jat het een overlast is voor de ouurt. Maar hoe zit het dan met honden, om eens een voorbeeld te noemen. Ik heb niets tegen honden, maar die oevuilen de straat ook enorm met hun poep, als ik het zo mag zeggen. Sss&ibteMw Roelf var» der Moten, chef- convoyeur van de grootste bond van Ne derland, da NABvP: „Da korf is de beste keur meester" Goed© weers omstandighe den bij de los sing zijn een absolute voor waarde voor het welslagen van een wed vlucht. Het wil onderweg nog wel eens mis gaan.. De duivensport heeft in de huidige tijd met 2ijn werkloos heid wel degelijk een sociale functie. De ware liefhebber is trouwens echt wel oppassend, zal zijn duiven alleen 's mor gens en 's avonds een half uur tje laten vliegen". En de han den ten hemel heffend: „Waarom staan de duiven in zo'n kwaad daglicht? Wij zijn het toch ook, die jaar lijks wedvluchten houden, ook voor het goede doel. Zo wordt er gevlogen voor de leprabe strijding, voor de gehandicap ten...". Maar vaak gaat hel toch om het geld bij de wedvluchten. Geld lijkt belangrijker dan de duivensport zelf. Van der Molen: „Jaja, dat wordt vaak beweerd, hè. Na tuurlijk speek het geld bij al die wedvluchten een rol. Dat ontken ik niet Er zijn wel mensen, die zich alleen om het geld bekommeren als ze met de duivensport beginnen. Ze kopen de beste „rassen" op - althans dat denken 2e - maar winnen nooit iets. Bij de dui vensport gaat het erom, dat je goed met de beesten om kan gaan. Voeding bij voorbeeld is heel belangrijk. Kortom, je moet hart hebben voor de sport. En dan nog is resultaat niet verzekerd hoor". „Ik zeg maar zo: fokken is gokken. Als er wordt gespro ken over het kweken van be paalde „rassen" duiven, durf ik rustig te zeggen dat dat on zin is. Er is éen duif en dat is de postduif. Wel kun je be paalde „stammen" kweken op prijswinnende duiven. Maar het karakter van een duif blijft het belangrijkst. Ik ben zelf keurmeester. Uiterlijk kan een beestje er goed uitzien, maar het gaat erom hoe hij van binnen in elkaar zit". Nog een uitspraak van Roel! van der Molen: „De korf is de beste keurmeester". Waarmee maar gezed wordt, dat ook op- de verzorging geen pijl is te trekken. Pas als het gevogelte is ingekorfd, blijkt of eruit zal komen, wat erin zit. Van der Molen weet wat er te koop is in de duivensport, De weersomstandigheden noemt hij dan ook een absolute voor waarde voor het welslagen van een wedvlucht. „Dat gaat zo, als we in het buitenland zijn. Laten we Compiègne als voorbeeld nemen. Daar was het stralend weer tegen de tijd dat er moest worden gelost. Ik bel onze contactman in Zwolle, Rob Hollander, die verbindin gen onderhoudt met het KNMI in de Bilt. Alles is oké. Dus lossen maar. Het is toch één van de slechtste vluchten dit seizoen geworden. Onder weg hebben de duiven enorm te lijden gehad van slecht weer. Gevolg: zeer onregelma tige binnenkomsten". Toch heeft de Drentse chef- convoyeur van de NABvP tij dens het transport (per „dui- venbus") slechte weersvoorte- kenen in het gedrag van de duiven opgemerkt: „Een „Nee. duiven vallen zelden in het donker. En ze gaan meest al niet harder dan 120 kilome ter per uur. Alles, wat anders wordt beweerd kan onder de categorie sterke verhalen wor den gevat. Hoe groot zijn vaak niet de beesten die vissers vangen?". Van der Molen is wel bereid enige restrictie te maken op de s nachts van wedvluchten terugkerende kwestie van ervaring. Je moet rekenen, ik doe dit werk al zo'n elf jaar. Is het doodstil in de korven, dan kun je beter wachten met lossen. Er is dan slecht weer op komst. Zit de lucht helemaal „dicht", dan is wachten ook geboden. Blauwe plekken betekenen oriëntatie punten. Inversies, dat zijn vochtige luchtlagen en zonne vlekken hebben ook invloed op het verloop van de vlucht", duiven. „Normaal gesproken zoeken de duiven bij fond- vluchten een rustplaats als het donker wordt Maar als het helder is en ze hebben de wind in de rug, dan willen ie wel eens doorvliegen en inder daad in de neutralisatietijd binnenkomen. Maar dat zijn uitzonderingen hoor!" De richting Zuid-Noord van de wedvluchten is vrij alge meen. In het naseizoen wordt nog wel eens een vlucht van uit Groot-Brittannië opgeno- men (Cambridge), maar A» „Oostlijn" (vanuit wjneal wordt allang niet meer ge- bruikL „Daarvoor zijn ver- scheidene redenen. Het waren met name de noordelijke bon den, die de Oostlijn wilden. Immers, vluchten vanuit We nen zouden in nationaal ver- band ideaal zijn. Voor alle dui ven was de af te leggen af- stand zo'n beetje hetzelfde. Nu is dat niet zo. Maar het ver voer ging problemen opleve- ren, net als de grenspassage*. Bovendien zijn de overige bonden nooit met het initatief van de noordelijke meegegaan. Die moeilijkheden zijn er oor zaak yan geweest, dat de Oost- lijn niet meer functioneert". „De lossingen lopen dit jaar goed", aldus Van der Molen. „Geen ontsnappingen. Weinig ongelukken. Alleen", zo klinkt het verontrust, „het aantal fraudeurs neemt toe. Alleen al in mijn gebied (Groningen en Drente) zijn er vier gepakt Meestal niet de meest frisse fi guren. Ze bedreigen je open lijk. Van mij mogen ze tien jaar achter slot en grendel worden gezet Een nieuwe methode (hoewel, nieuw is in dit geval ook al weer drie jaar oud) om de dui ven harder te laten vliegen is het „dubbele weduwnaar schap". Weduwnaarschap is het volgende: het eerste legsèl wordt door duivin en doffer uitgebroed. Na het tweede leg» sel wordt de duivin compleet met de eieren van de doffer gescheiden die dan alleen „energie" loopt op te laden in het hok. Waarop na een week de duivin even in het hok met de doffer wordt gelaten, ge noeg voor enige wederzijdse liefhozingen, maar meer ook niet Dan wordt de doffer uit het hok gebaalfd en ingekorfd voor de wedvlucht. Voor noemde handelswijze kan ook andersom worden uitgevoerd, vandaar „dubbel" weduwnaar schap. Een andere methode, beide worden door „diervrien delijke" instanties bekritiseerd als zijnde mishandeling, is het nestspel. Het paar kan dan ge woon zijn gang gaan met de broedsels. Op zeker moment wordt duivin of doffer van het nest gehaald en ingekorfd. Er wordt onder andere op gelet dat de duiven geen melk krop pen (voeding voor de jongen - van „melkkroppen" komt de naam „duivenmelker") in het lijf hebben. Dit heeft een na delige invloed tijdens de wed vlucht Verschil Het verschil in prestatie tussen duivinnen en doffers bestaat wel degelijk, volgens Van der Molen. „Duivinnen gaan lan ger mee", zegt hij resoluut „Je kunt het vergelijken met de mens: de mannen gaan eerder dood. Vrouwen zijn uiteinde lijk sterker. Bij de fondvluch ten worden daarom veelal dui vinnen ingezet Die hebben een beter uithoudingsvermo gen". Het gesprek is afgelopen. Van der Molen maakt zich op voor de terugreis naar Roden (Drente), zijn woonplaats. „Zeg, vergeet niet de nationale vlucht voor jonge duiven van uit Orléans op 23 augustus te vermelden. Dan worden er 150.000 losgelaten. Is zo'n beet je hetzelfde als een zonsver duistering". Schiedam - De erïcketcompe- title voor de eersteklassers wordt zondag hervat met twea interessante wedstrij den. Excelslor'20 speelt thuis tegen het sterke ACC en Her mes DVS brengl een bezoek aan HCC 2. Seide clubs heb ben door da tegenvallende prestaties, In het begin van de competitie, geen uitzicht meer op een kampioenschap. De wedstrijd van Excelsior 20 begint om elt uur. Zaterdag: Visconcours jeugd, Beatrixpark, 14 uur Zondag: Schiedam-Bloemen- daal (h), Harga, 14 uur Excel sior '20-ACC (cr), Thurlede, 11 uur Tennisfinales Spie- ringshoek, 12 uur Compri- Holy (h) Groenoord-Jeka, Zwallaan, 14,30 uur Neer- iands Hoop-MSV'71 (h) HCC 2-Hermes DVS (cr) Km*"' vs&i O ■li j/* ft Vlaardingen Het verzoek om 10.000 gulden subsidie, dat de Vlaardingse ruiter sportvereniging De Flarding- ha Ruiters had ingediend voor het verkrijgen van een gas- en waterleidingaanslui- ting in de manege aan de Broek polderweg, is afgewe zen. De reden hiervoor is het feit, dat de Flardingha Rui ters het pand gratis huren en van dag tot dag voor eigen ri sico hebben, waardoor de ge meente niet verplicht is tot het aanleggen van de aan sluitingen. Daarbij komt nog het feit, dat door net bestem mingsplan in de Broekpolder het nog onduidelijk is, wat er precies met de boerderij/ma nege gaat gebeuren. Uiter aard mogen de Flardingha Ruiters wel voor eigen kos ten de aansluitingen tot stand brengen. Vlaardingen De adoptie van Dopie, de Delftse studenten hockeyclub, opht complex van Pollux in de Broekpolder, heeft tot wrevel geleid bij de Vlaardingse leden. Met name is er onenigheid ontstaan over de wijze waarop deze samen werking tot stand is gekomen- De geringe stemmenwinst (22- 15) oj5 de algemene ledenver gadering, gaf aan dat de me ningen omtrent het in huis ha len van een andere dub, ook al is het maar voor tijdelijk, erg verdeeld zijn. Twe heren uit de A-selectie waren het in zoverre oneens met de beslissing, dat zij om een nieuwe ledenvergadering hebben gevraagd en waar schijnlijk deze ook zullen krij gen. Zij deden dit onder voor waarde anders bij de Vlaar dingse club te zullen vertrek ken. Spelers echter met een dergelijke instemming zijnniet waard dat zij lid van eendub zijn. Mocht ook deze tweede' stemming echter in een adop tie resulteren, dan zullen meerdere spelers uit de selec tie volgen die wensen op stappen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4