SCHIEDAMSCHE COURANT Controle schulden bij aanvraag van gemeentegarantie Tekeningen voor indeling Spakind kent niemand nog Statenlid boos over Broekpolderhos- krediet ■gjm Welkom aan Duitse jeugd brand weer Kerkkoor roept West om hulp We! tram Den Haag Leiden, niet Den Haag Schiedam Uitslaande brand legt woning in as Vlaardingen wil meer zekerheid Na goedkeuring door GS: Auto over de kop: Twee gewonden Piromaan sticht brandjes deze krant Gigantische drukte aan Hoekse strand Gedeputeerde Staten: Ambtelijke fantasie steeds serieuzer Dodelijke aanrijding Maandag 28 juli 1980 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - J04dc jaargang no. 26665 - a mgou-s Broersvest 3 - teleloon administratie 2SB091 - redactie 262566 kiachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Leden van de jeugdbrandweer uit het Duitse piaatsje Neureut, bij Karlsruhe, brengen op het ogenblik een bezoek aan Vlaardingen. Zij werden in het afgelopen weekend officieel verwelkomd door de staf van het Vlaardingse brandweerkorps, In de kazerne aan de Hofiaan waren er officiële toespraken en kregen de jongelui een diner aangeboden. in de loop van deze week bezoeken ze diverse attracties in en om de stad. Donderdag worden ze door het gemeentebestuur ontvangen. Burgemeester Kieboom zat hen op het stadhuis toespreken. Vlaardingen In het vervolg zal voor het verlenen van een gemeentegarantie aan Vlaardingers, die een huis willen kopen, eerst hun kredietwaardigheid worden gecontroleerd. De gemeente wil Vlaardingen/Den Haag Het lid van de Provinciale Staten me vrouw L. E. Stolker-Nanninga (PvdA) is boos over het feit, dat het college van Gedeputeerde Staten zonder overleg met Rijn mond een begrotingswijziging van de gemeente Vlaardingen heeft goedgekeurd, waardoor de weg is vrijgemaakt voor bebos sing van het centrale deel van de Broekpolder. Het statenlid vindt het onjuist dat GS hiermee het negatief advies van Rijnmond over deze zaak in de wind geslagen heeft Rijnmond had het beno digde krediet voor de bebos sing om planologische redenen afgekeurd. Mevrouw Stolker staat zeer kritisch tegenover het besluit van GS., om goedkeuring aan het Vlaardingse krediet te ge ven. „Naast de financiële toet sing is de planologische toet- ;dng van groot belang en daar w hier volkomen aan voorbij gegaan. Dat vind ik volstrekt onjuist," zegt ze. Overigens is mevrouw Stolker 2eker «iet legen de aanleg van het Broekpolder bos op zich. „Dat dat bos er moet komen: daar is iedereen het dacht ik wel over eens. Je kunt alleen nog dis cussiëren over de omvang en de situering. Verder is het niet oiae bevoegdheid als provin cie om ons uit te spreken over de vraag, of er bos of woning bouw moet komen. Dat is de competentie van Rijnmond en daar wil ik niet in treden." u .statenlid heeft inmiddels schriftelijke vragen over de zaak aan gedeputeerde staten E^steld. Mevrouw Stolker wil °2°er me*r weten, om welke r«Jen G S. aan het negatieve advies van Rijnmond voorbij is sfJÜ?n' vraafit ze of nog ««ds wordt vastgehouden aan net compromis over mogelijke wkomstige bebouwing van de polder. Tenslotte wil ze van "et college horen, of het be reid is alsnog met Rijnmond te overleggen en medewerking te grienen aan het realiseerbaar nouden van eventuele toe- Skjxddbebouwing van de college 'van GA had bij ?et goedkeuren van de betref code Vlaardingse begrotings- 'jziging al aangegeven, dat ze ;jj?frmee geen uitspraak over •h!» eventuele bebouwen van 261 centrale deel van de broekpolder wilde doen. Het roUege stelde bij die geïegen- petf uitdrukkelijk, niet in de ^dheden van Rijnmond *n treden. i wi Vlaardingen Door voorals nog onopgehelderde oorzaak sloeg gisteravond een perso nenauto op de zuidelijke rij baan van rijksweg 20 over ae kop. De inzittenden, een man van 62 jaar en een vrouw van 59, raakten daarbij tamelijk ernstig gewond. Het ongeval gebeurde op de rijksweg Hoek van Holland Rotterdam ter hoogte van Vlaardingen. De beide slacht offers, waarvan de identiteit gisteravond nog niet kon wor den vrijgegeven, zijn naar het Holyziekenhuis vervoerd. De auto raakte zwaar beschadigd. Maassluis Het lijkt vrijwel zeker, dat in het afgelopen weekend een piromaan in Maassluis actief is geweest Op drie verschillende tijdstippen ontstond op de Industrieweg brand, die zo goed als zeker opzettelijk was gesticht. De omvang van de schade bleef beperkt meer grip krijgen op schulden, die aan vragers van die gemeentegaranties el ders al hebben lopen. Die controle ge schiedt aan de hand van de opgaven van het bureau Krediet Registratie in Tiel. De gemeente zon al lang op maatregelen om meer zeker heid te krijgen bij het verle nen van zo'n borgstelling, dis de koper nodig heeft voor het verkrijgen van een hoge hypo theek. Het komt nogal eens voor dat de hypotheeknemer, de bank die de hypothecaire geldlening verstrekt, nauwe lijks controleert of er nog el ders schulden zijn. Ook het be middelende orgaan, dat de aanvraag van de gemeentega rantie eerst beoordeelt, contro leert dit dikwijls niet. Hier door is al diverse malen voor gekomen dat een huizenbezit ter in financiële moeilijkheden kwam, zodat de gemeentega rantie moest worden aange sproken. Zelf kan het gemeen tebestuur geen beroep doen op het bureau Krediet Registratie, dat in principe alleen aan ban ken of aan de betrokkenen zelf informatie verschaft. Bij dit bureau zijn alle geldlenin gen van elke Nederlander ge registreerd. Ook wordt bijge houden of er ooit moeilijkhe den met aflossing zijn geweest. In navolging van "het Schie- damse gemeentebestuur heeft het Vlaardingse college nu be sloten, dat iedere aanvrager van een gemeentegarantie voortaan zelf een inzagefor- mulier van de B.K.R. mee moet brengen. Dat formulier kan de aanvrager zelf bij een bankinstelling krijgen. De ge hele procedure om een hypo theek te krijgen wordt hier door wel weer een stukje duurder. Voor het inzagefor mulier moet de bank tien gul den administratiekosten wor den betaald. Ook voor de aan vraag van de garantie zelf moet een bedrag aan admini stratiekosten worden betaald. De gemeente heeft overigens gemerkt, dat banken wat snel ler dan voorheen het geval was geneigd zijn over te gaan tot executie van woningen, als de hypotheekgever niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen. Door de in elkaar ge zakte huizenmarkt komt het dan regelmatig voor, dat de opbrengst van zo'n gedwongen verkoop aanzienlijk lager is dan de hypothecaire lening. Als gevolg daarvan moet de gemeente dan bijspringen voor het tekort. Hiervan wordt wel iswaar vijftig procent door het rijk vergoed, maar de andere vijftig procent moet uit de ge meentekas worden betaald. in In de Vlaardingse artoteek wordt de tweede groepsexpositie van Vlaardingse kunstenaars gehouden. Pagina drie. Schiedam gaat gas- en electriciteitsapparatuur vaker controleren. Pagina drie. SW begon de oefencampagne niet slecht, in tegenstelling tot FC Vlaardingen, dat niel verder kwam dan 2-2 bij Scheveningen. Pagina 4. Het mooie weer heeft in het afgelopen weekend in ieder geval lefs goedgemaakt voor de strand-exploitanten in Hoek van Holland. Een enorme drukte was te verwachten en die kwam er dan ook. Vele toeristen, maar ook bewoners van de regio trokken naar de kust om te proberen, wat zonnestralen op te vangen. Dat lukte, al was het soms wel dringen geblazen om een plekje te vinden waar het nog een beetje rustig was. (Luchtfoto Sijthoff Pers). SchiedamIn het Schiedams Kerkblad, het weekorgaan van de gere formeerden. wordt de be- woners van Schiedam- West haast verweten dat zij het Goede Havenkoor ten onder doen gaan Maar feit is alleen, dat het koor te weinig ieden heeft. Hel schip is zin kende. aldus koorlid A Ouwens. In het wekelijks orgaan van de gereformeerde kerk schrijft Ouwens: ,,A!s een schip in nood is. geeft hel altijd noodsei nen. Zo is ht-t ook met hei Goede Haven koor. Er wonen zoveel mensen in 't westen, vlakbij de Julianakerk waar wij re peteren, waarom laten zij ons ten onder gaan?" Ouwens voegt eraan toe, dat koorleden uit andere wijken overigens ook welkom zouden zijn. Den Haag Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid Holland hebben verklaard wel wat te zien in een tramverbinding tussen Den Haag en Leiden. Eerder dit jaar hebben GS laten weten tegen een aansluiting van het Rotterdamse en het Haagse tramnet te zijn. .iijt 4»V' -:aJ>vyci «q, i.' Schiedam Er blijken op het Schiedamse stadskantoor al te keningen te bestaan van de in frastructuur in de toekomstige nieuwbouwwijk Spaland. Hoe wel deze tekeningen nog niet zijn prijsgegeven aan de be trokken gemeenteraadsleden in de commissie voor ruimte lijke ordening, zijn zij wel be langrijke richtsnoeren voor de Vlaardingen Een uitslaande brand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een woning in de Stationsstraat in de Vettenoordsepolder in de as gelegd. Het vuur. dat enkele minuten voor middernacht uitbrak, werd bestreden door de brandweer die met groot materieel was aan gerukt. De woning brandde finaal uit. Aan grenzende huizen liepen schade op. Het vuur ontstond in de benedenwoning op nummer 74. waar de bewoners op dat moment ïyet thuis waren. De vlammen grej^n zeer snel om zich heen en sloegen binnen enkele minu ten zelfs naar buiten. De oorzaak is volgens het eerste onderzoek vrijwel zeker een fout in de electrische bedrading, die zeer slecht was. Een brandweerman liep een wondje op door een glasscherf. Het huis waar het vuur in woedde moet als vol ledig verloren worden beschouwd. Het werd door gemeentewerken later dichtgetimmerd, nadat gas en eiectriciteit waren afgesloten. Aangrenzende panden liepen behoorlijke rook- en waterschade op. totstandkoming van in het randgebied. Tot" deze projecten kunnen gerekend worden: station Keihei. de trambaan naar Schiedam- Noord. dc brug over de Harre- weg en de tweede uitvalsweg voor Schiedam-Noord, die noordelijk van het Prinses Beatrixpark zal lopen naar de 's-Gravelandseweg. De tekeningen zijn niet van daag of gisteren. 2ij zijn al ge ruime lijd geleden vervaar digd. hebben nochtans niet de status 'geheim' te zijn, maar gingen lot op heden niet de openbaarheid in. Publicatie bleef uit, enerzijds omdat ge vreesd wordt dat de gemeente bestuurders te volgestouwd worden met de talrijke plan nen op het gebied van stads ontwikkeling, daardoor de draad kwijt raken en allerlei rapporten willen laten ver vaardigen ter verduidelijking» zodat dubbel werk moet wor den gepleegd. Anderzijds heb ben de tekeningen lange tijd meer gediend als ambtelijke spielerei dan als serieus voor bereidend werk voor de stad suitleg in Spaland; daardoor zijn zij nog niet op tafel geko men in het college van burge meester en wethouders, al hebben bij enkele ambtenaren bepaalde onderdelen van die tekeningen zich als zandkor rels in een oester vastgezet Daardoor kan het fantasie- werk van de ambtenaren van invloed worden op het stad- suitbreidingsbeleid. De ge meenteraadsleden zelf, voor een groot deel nu op zomerre ces, bemoeiden zich tot nu toe nauwelijks met Spaland. Al leen de jongerengarde van de confessionelen, het CD JA, drong er op aan nu al verder te kijken dan de neus lang ts en niet in Woudhoek-Noord te blijven steken. De tekeningen voor Spaland laten slechts de grote lijnen zien. Er blijkt onder meer uit, dat bij de gemeente Schiedam nu ook in de praktijk is afge stapt van de al te voortvaren de-plannen van de jaren zestig. namelijk om de 's-Graveland- seweg geheel in een rechte lijn door te trekken, dwars over de Polderweg en de Polderwete ring heen naar Rotterdam, want ai loopt de 's-Graveland- seweg niel in Spaland, hel verlengde ervan blijkt nu wel in Spaland uit te "komen en wel vlak langs het Windas, Dat is geen verrassing, maar het toont aan dat bepaalde voornemens inderdaad gestal te krijgen. Die weg zal funge ren als tweede verbinding tus sen Schiedam-Noord en de binnenstad, als alternatief voor de route Churchillweg- l Nieuwe Damlaan. Ook zijn varianten gemaakt voor de route van de tram die, rijdend vanaf de Koemarkt, in 19B6 bij het toekomstige sta tion Kothel zal uitkomen. De verbindingsweg tussen Woud hoek-Noord en Spaland ligt, met een brug over de Harre- weg, ook al vrij hard aangege ven. De Groeneweg blijft ge heel gespaard, zo büjkt uit de tekeningen. Binnen een half jaar moeten provinciale waterstaat en de planologische dienst van Zuid Holland een onderzoek heb ben afgerond naar de moge lijkheden van een tramverbin ding tussen Den Haag en Lei den. Indien de studie positief uitvalt zullen GS de provincia le diensten verzoeken de tot standkoming van de verbin ding nader te bestuderen. Be gin dit jaar kwam een studie naar een tramverbinding Schiedam Delft ook ter sprake, maar GS vanden dat toen teveel geld gaan kosten. Eén en ander hebben GS laten weten in antwoord op vragen van het Schiedamse statenlid Hans van der Vlist, die infor meerde of het college op de hoogte was van de wens van het Leidso gemeentebestuur tot de wederinvoering van een tramnet in de Leidse regio. In zijn vragen merkte Van der Vlist op dat naast de verdub beling van het spoorbaan tus sen Den Haag en Leiden een trambaan voor de bereikbaar heid van enkele nieuwe bui tenwijken van Leiden noodza kelijk is. Eerder dit jaar hebben GS la ten weten in hun antoord op vragen van het statenlid L. J.W. van Atten vooralsnog tegen de verbinding van het Haagse en Rotterdamse tram net via Delft en Schiedam te zijn. Ook de minister van ver keer en waterstaat ziet er niets in. Het college vond dat een reizigersonderzoek moest aan tonen of de aanleg van een tramverbinding tussen Schie dam en Delft gerechtvaardigd is, maar merkte daarbij gelijk op dat een dergelijk onderzoek veel geld zal kosten omdat het wegens personeelsgebrek uit besteed moe/, worden bij een adviserend ingenieursbureau. Voor een onderzoek naar de mogelijkheden voor een tram verbinding Leiden Den Haag hebben GS echter nu op- darcht gegeven aan provincia le waterstaat en de planologi sche dienst. Ook verklaarde het college dat verdubbeling van de spoorbaan en de daar mee gepaard gaande bouw van een station Schiedam-kethel een aanzienlijke verbetering zal zijn voor de bewoners van Schiedam-Noord, Maassluis De 63-jarige Jan netje de Boer-van Bakhuizen is zaterdagmiddag rond 16.00 uur overleden, nadat zij op de Maassluise Laan '40 45 was aangereden door een perso nenauto. De automobilist had zich niets aangetrokken van het rode verkeerslicht en kwam daardoor net voorbij de kruising met de Bilderdijklaan in botsing met de vrouw, die aan het oversteken was. De bestuurder van de auto, een 20-jarige Maassluizer, had nog geprobeerd om de vrouw te ontwijken, maar daarin was hij niet geslaagd. Na de aanrij ding kwam de auto tot stil stand tegen een lantarenpaal. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis aan haar verwondingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1