STAD/STREEK Ziekenomroep zoekt enkele vrijwilligers VOP begint seizoen in nieuw buurthuis Na twintig jaar l Tasroof mislukt QUISPEL HOUTMAN PIANO'S MUZIEK Verdachte autohrand Balkondieven weer actief Man vernielt voordeur Fietsdieven gegrepen Blokje \v_rond^ Vacatures moeten worden opgevuld PIANO'S 3GOO,- GRATIS TABOURET Nog vóór de officiële opening: dondwsMg 31 [ufl 1SSO VÜ/SC/WW Huisarts Franke verlaat Schiedam praktijk Vierdingen Door voorals nog volstrekt onduidelijke oor aak brandde een personenau to in de nacht van maandag op dinsdag geheel uit De auto, af komstig uit het buitenland, wertl fel brandend aangetrof fen op de 's nachts immer ver laten Holyweg, achter de be graafplaats. In de omgeving verd niemand aangetroffen, hetgeen de politie zeer ver- damt voorkwam. Hel vuur irerd geblust door de brand weer, waarna het totaal uitge brande wrak naar het politie bureau werd overgebracht voor onderzoek. De eigenaar is neg onbekend. Vlaardingen Het komt steeds vaker voor dat wasgoed, dat door bewoners aan een lijntje op het balkon te drogen wordt gehangen, de volgende dag verdwenen blijkt ie zijn. Öok deze week is weer het een "en ander van de waslijn ver dwenen. Van een balkon van een wo ning aan de Chopinstraat in de ;!VeUenoordsepolder verdwe nen twee herenoverhemden Ijn vier sokken. De totale -waarde werd opgegeven als ii8 gulden. Van een balkon .aan de Professor Ruigersstraat .Verdween een laken. Het had .40 gulden gekost. Vlaardingen Een wat uit de fiand gelopen woordenwisse ling leidde er in de nacht van dinsdag op woensdag toe, dat een 31-jarige Vlaardinger door de politie werd ingesloten we gens vernielingen. De man had een bedrijfsauto voor de deur geparkeerd maar had eerst, om wat meer parkeer ruimte te krijgen, met zijn wa gen een personenauto een eind opgeduwd. Die auto was hier door gedeeltelijk op een krui sing terecht gekomen. De eigenaar van het voertuig kon het hier niet mee eens zijn. Hij kwam naar buiten en trad in discussie met de non chalante parkeerder. Die pikte de woordenwisseling niet en trapte de panelen uit de voor deur van de ander. Ook rukte hij een deel van de klimop van de muur. De politie heeft pro ces verbaal opgemaakt Vlaardingen Een 55-iarige Vlaardingse is er in geslaagd, de aanval van drie jongens op haar boodschappentas te weer staan. De vrouw liep dinsdag tussen de middag op de krui sing Marnixlaan Marathon- weg. Drie jongelui op de fiets probeerden haar tas te roven, roaar zij verweerde zich stevig. De jeugdige dieven, waarvan w identiteit onbekend is ge- feëven, verdwenen daarop met spoed. Vlaardingen Twee jongelui van vijftien en zestien jaar zijn n* een melding door een bur ger aangehouden, toen ze in de in de Salviastraat pro- heerden het slot van een fiets Je forceren. De fiets was even te voren gestolen uit de stal- hjg van station Vlaardingen- J-tost Ze verraadden zichzelf ooor het geluid dat ze bij hun werkzaamheden maakten. Omwonenden beiden daarop politie. De jongelui werden ingesloten °P het politiebureau voor een nader onderzoek. Schiedam Dokter Willem Franke (52) gaat weg uit Schiedam. Na 20 jaar geeft hij zijn drukke praktijk in handen van de jonge dokter N. J. J. M de Bont. Schiedam verliest met Willem Franke een goede dokter en een boeiende persoonlijkheid. Als ik hem bel voor een gesprek, heeft hij daar moeite mee. „Kan je het niet met mijn vrouw af?" Nee, dokter Franke, niet te bescheiden. Nu moet u een keer onder het mes! Beden van zijn vertrek is voornamelijk dat hij het rustiger aan wil doen. Maar het weggaan gaat hem zichtbaar moeilijk af. Met zijn voor velen bekende lage basstem is het altijd net of hij tegen zichzelf praat, lacht en relati veert en jij mag daar dan stiekum getuige van zijn. Over zijn vertrek vertelt hij: „Ik ben gehecht aan de men- taliteit van de Schiedammers en heb mijn werk altijd enorm graag gedaan. Maar het vergt veel van je als je het een beetje goed wilt doen. Van zondag twaalf uur tot zaterdagmorgen negen uur moet je dag en nacht be schikbaar zijn. Ik heb vaak genoeg meegemaakt dat ik 's nachts een bevalling had en dan daarna mijn witte jas aantrok om mijn ochtend spreekuur te beginnen," ver- telt hij niettemin met over- gave. „Als je jong bent geeft dat niet, maar er is ook nog een gezin dat aandacht van je wil en dat is er in die twintig jaar wel eens bij in- geschoten. Nu geef ik ook een jongere dokter de kans mijn joppie over te nemen." Tuindersgezin Willem Franke komt uit een tuindersge2in van negen kin deren uit het Westland. Alle acht kinderen zijn het tuin ders vak ingegaan, behalve Willem, „Ik vond en vind het nog heerlijk om op de tuin te werken maar niet om er mijn brood in te verdienen. Aan de door Karin Kuijpers kroppen sla had ik te weinig aanspraak." Dus hoort Willem van pa Franke op vijftienjarige leef tijd dat hij naar de middelbare school gaat. Drie jaar ouder dan de rest van zijn klasgeno ten was het eerste schooljaar verschrikkelijk. „Van onder werp en gezegde had ik nog nooit gehoord. De eerste tijd kreeg ik zelfs geen rapport omdat dat weinig zin had. Maar ja, ik was hard werken gewend en ik heb in een be trekkelijk korte tijd veel in kunnen halen." Na de middelbare school en militaire dienst gaat hij in 195D Signalement: Naam: Blacky Ras: bastaard Kleun zwart Geslacht: mannelijk Leeftijd: anderhalf jaar Na de vele zwerfhonden In de vakantieperiode breekt nu weer de tijd aan van de Bfstandshonden. Opvallend Is toch wel, dat tijdens de vakantiepiek minder af- standsdieren vorkomen, maar wel meer zwerfdieren. De ware achtergrond blijft natuurlijk duister, maar enig idee hieromtrent kan ieder een voor zichzelf vaststellen. Bij atstandsdieren hoor ja meestal een reden voor het wegbrengen van het dier naar het asyl. Dan is het de taak van het asyl om, on danks die reden, toch een nieuw tehuis te zoeken. Dat dit niet altijd eenvoudig is, blijkt uit het verhaal van Blacky. Daarbij heb Ik ge woon de hulp nodig van do lezers van deze rubriek. Deze kleine bastaard Is naar de Hargahoeve gebracht omdat hij onzindelijk zou zijn. Volwassen Is Blacky nu wel, dus hij had toch zeker al zindelijk moeten zijn. Nu is het grootste probleem deze onzindelijkheid in een asylkennei te kunnen con stateren. Daar heeft Blacky geen andere mogelijkheid om zijn behoefte te doen. In Blacky's nachtverblijf blijft het echter schoon, hetgeen niet van elke hond gezegd kan worden. Een andere mogelijkheid Is om Blacky een paar dagen in huls te nemen, maar mijn eigen honden zijn ook niet altijd even proper. Daarbij komt nog dat Boris, de St. Bern- hard die nog steeds in de Hargahoeve verblijft, ook nog een plekje in mijn hart heeft veroverd en wat extra aandacht krijgt. Maar Blacky blijft maar zit ten, wat waarheidsgetrouw vertellen wij de mensen over zijn vermoedelijke onzinde lijkheid. Ze vinden hem wel lief en leuk, maar de kans die het dier zo hard nodig heeft wordt hem niet ge gund. Volgens mij moet net met geduld en oplettend heid wel lukken. Het zat echt niet de eerste keer zijn. Sommige dierenliefhebbers durven het,wel aan en ko men dan laïér trots vertellen dat het hen gelukt Is. „Voor geen miljoen krijg Je 'm te rug," hoor Je dan vaak zeg gen, wat ze overigens op recht menen. Blacky kan ook zo'n hond uit miljoenen worden, wanneer een per soon er samen met Blacky aan gaat werken. Een kl&in succesje hadden we afgelopen week op de konijnenafdellng. Eindelijk hadden we een nieuw baas- Je voor één van de drie ko nijnen. Een domper op het feest kwam alweer de vol gende dag. toen we weer een nieuw Konijn binnenkre gen wegens een op vakantie gaand gezin. Zo hebben we dus toch weer drie konijnen, die wachten op een baasje In de Hargahoeve aan de Schledamse Sportlaan. U merkt het wel, niet alleen honden zitten in nood, maar ook katten, konijnen, ca via's, hamsters en vele an dere huisdieren. door Wim Haslinghuis, beheerder Hargahoeve. medicijnen in Leiden stude ren. De drie maanden stage in de vrouwenkliniek Bethlehem in Den Haag lopen uit tot twee jaar. „Dat werk als verloskun dige vond ik fantastisch. Het intensieve contact voor en tij dens de bevalling met gelukki ge mensen was een hele fijne ervaring. Wat mij ertoe beslo ten heeft dit vak niet te kiezen is dat die intensieve contacten logischerwijs overgingen na het vertrek uit het zieken huis." In 1960 is hij naar Schiedam gekomen. „Ik wilde me als huisarts vestigen in een bui tenplaats. Ik ben een dorps mens. Dokter De Mayer was 65 geworden en van hem heb ik de praktijk overgenomen. We hebben nog met twee ge zinnen een tijd in het dokters huis aan de Burgemeester Knappertlaan gewoond, want De Mayer zou naar Belgie gaan. Binnen één maand heb ik de hele praktijk overgeno men. Ik moest wel, want als De Mayer 's middags een dutje ging doen liep dat nog wel eens uit. Nou, dan nam ik zijn middagspreekuur maar over." Samen met zijn vrouw Adri, die zijn rechterhand is, heeft Willem Franke zijn ongeveer drieduizend patiënten tot dienst gestaan. Eerst achttien jaar aan de Burgemeester Knappertlaan en toen tweëen- half jaar in de groepspraktijk op de Warande. „Samen met Adri heb ik het gedaan. Zij is erg betrokken bij het wel en wee van de patiënten. Soms hadden ze mij niet eens meer nodig als ze Adri aan de tele foon gehad hadden. Dat is be langrijk." - Willem Franke is een gevoels mens. Een dokter met een hart en veel tijd voor de mensen, maar vooral ook bescheiden. Ik mag persoonlijke dingen die hij zegt niet opschrijven, maar duidelijk blijkt daaruit dat hij zeer nauw betrokken is geweest bij de problemen en vreugden van zijn patiënten. Hij heeft veel meegemaakt. „Nieuw leven, gelukkige men sen zijn prachtig," vertelt hij, „maar je kunt ook machteloos staan tegenover ziekte en dood. In het ziekenhuis rende ik soms van de kraamafdeling naar de sterfgevallen. Dan vraag je je wel eens af waar het allemaal toe dient. Kijk," voegt hij toe, „dan wordt mijn tuin weer belangrijk. Al die kroppen sla die juist niets zeg gen.'' Is de taak van de huisarts ver anderd? „Ja, zeer zeker. Ik heb veel meer te maken met psychische problemen. Je ver vangt op een bepaalde manier de pastorale functie die is ver vallen. Sommige mensen ko men bij je met een 2ere vinger, maar in wezen hebben ze psy chische problemen. Juist in deze tijd vind ik het dokter schap een mooi vak. omdat er meer woorden dan medicijnen bij komen kijken. Mensen heb ben ie nodig, dat stemt mii dankbaar. Daaruit zijn veel vriendschappen ontstaan." „Natuurlijk is het contact met andere huisartsen ook belang rijk, maar dat ligt toch meer op medisch gebied. Het is wat oppervlakkiger." Bedrijfsarts Dokter Franke gaat als be drijfsarts bij de Rotterdamse Huisarts Willem Franke: genoeg aanspraak." Droogdok Maatschappij wer ken. „Een geregeld leven, vrij op Koninginnedag en Kerst mis en toch het contact met mensen waar ik van hou. Eerst was tk van plan met mijn vijfenvijftigste te stoppen, maar toen m daar nog eens goed over nadacht en mijzelf jaren in de tuin zag, wist ik dat ik dat niet uit zou houden. Adri stopt binnen enkele maanden met het werk in de groepspraktijk. Zij heeft daar heel veel werk aan gehad en heeft nu ook een beetje rust verdiend. We gaan dan defini tief in ons huis in Rockanje wonen." Op 22 augustus is er in zaal „Aan de kroppen sla had ik ntet Irene van vier tot aehl uur 's avonds de gelegenheid de dokter gedag te zeggen. Liever was hij met stille trom ver trokken. „Maar ja, dat moet dan maar", zegt hij grommend. De combinatie tuinder/hui sarts bleek een goede formule voor een markant persoon en goed dokter. Hij zal het wel niet willen horen, maar Ik ge loof dat vele mensen hem een warm hart toedragen door zijn eenvoud en spontaniteit. Dat wordt nog eens bevestigd door een vrouw die mij aanspreekt als ik de praktijk verlaat. Hoofdschuddend zegt ze: „Wat verliezen we een dokter, hè? Het zijn ook altijd de goeden die we kwijtraken." Schiedam Bij de zieke nomroep Schiedam (£OS) is men alweer druk bezig met het voorbereiden van de diverse programma's in het nieuwe seizoen. Door verhuizing, studie en der- geljke zijn er echter een paar lege plaatsen geko men binnen het medewei- kersbestand. Vandaar dat de ZOS een dringend be roep op de Schiedammers doet om zich aan te melden als vrijwilliger. Momenteel is het team van de ZOS, dat uit circa 55 me dewerkers bestaat, op zoek naar een technicus, enkele omroepmedewerkers en medewerkers, die het on derhoud van de studio aan de Korte Haven op zich willen nemen: schoonma ken, timmeren, verven, en zovoorts. De technicus zal zich bezig moeten gaan houden met 'Visionaal', het gesproken blad van de ZOS voor slechtzienden, blinden en motorisch ge handicapten. De opnamen van 'visjonaal' vinden plaats op dinsdagochtend of middag. Technische ken nis of ervaring is niet be slist noodzakelijk, laat de ZOS weten. De omroepme dewerkers worden ge vraagd voor de verzoekpla- tenprogramma's, die 's a* vonds worden opgenomen en uitgezonden. Naast belangstelling voor het omroepwerk moeten deze mensen ook tijd en geduld hebben om met zieken en bejaarden om te gaan. Behalve enthousiasme vraagt de ZOS van de adspirant rae- i Do programma's van de ZOS worden gemaakt In de studio aan de Korte Haven. dewerkers en medewerksters een minimumleeftijd 'van 19 jaar. De leeftijd van, de huidige medewerkers varieert tussen de 18 en 70 jaar. Mocht u belangstelling hebben, neemt u dan even contact op met Jacqueline van. Asten-Noor- dijk, telefoon 265992 of Kees van Aalst, telefoon 746113. Beiden zijn bereikbaar na ze ven uur 's avonds. Tot slot laat de ZOS weten dat men voor het opgeven van verzoekplaatjes voor patiënten in de beide Schiedamse zie kenhuizen de ziekenomroep kan bellen op dinsdag-, woens dag- en donderdagavond tus- abonnementen op Visionaal sen half acht en tien uur op te- u V*1 lefoonnummer 264455. Voor ZOS, postbus 239, Schiedam. ADVERTENTIE Ine), bezorgen en 1 x stemmen - Vijf Jaar garantie. Singel 11S - Schiedam - tel. 010-263871. Vlaardingen De wijkvereniging Vettenoordsepolder gaat begin au gustus haar nieuwe activiteitensei zoen beginnen met tal van evene menten. die allemaal zullen plaatsvinden in het nieuwe buurt huis De Pijpelaar In de Willem Pijperstraat. De opening van het buurthuis moet overigens nog een maand langer op zich laten wach ten: die is gepland in september. De eerste activiteit vindt plaats op vrij dag 8 augustus. Dan begint een tiener club, bedoeld voor jongens en meisjes van 11 lot 15 jaar. Op de vrijdagavon den kan men muziek draaien, tafelten-' nissen, biljarten en tal van andere spel letjes doen. Jongelui in dezelfde leef tijdsgroep kunnen ook op maandag avond terecht. Dan gaat het om een creatieve club, die zich bezig houdt met knutselen, timmeren, solderen, figuur zagen enzovoort. Op diezelfde maan dagavond is er ook een hobbyclub, spe ciaal bedoeld voor meisjes in de leeftijd van 10 tot 14 jaar. Op deze club houdt men zich bezig met werken met allerlei materialen. De VOP heeft ook activiteiten voor jongere kinderen uit de wijk. Elke woensdagmiddag bijvoorbeeld is er een club voor jongens en meisjes van 4 tot 6 jaar. Zij kunnen kleien, dieren maken van eierdozen, tekenen, plakken en nog veel meer. Kidneren van 6 tot 10 jaar kunnen op de woensdagmiddag eveneens knutselen en handenarbeid verrichten. Net als in de vorige seizoe nen zal de wijkvereniging ook aan dacht besteden aan dans en toneel. Jon gens en meisjes van 9 tot 13 jaar kun nen weer toneelstukjes instuderen, die later echt worden opgevoerd. In de af gelopen jaren waren deze uitvoeringsa vonden een denderend succes. Moest men zich tot nu toe behelpen met de toch erg beperkte ruimte van de Rom melpot in de Stationsstraat: in het nieu we seizoen kan men natuurlijk ook in het nieuwe buurthuis terecht. Volwassenen Ook voor volwassenen zijn er In De Pijpelaar de nodige activiteiten. Elke dinsdagochtend wordt een koffie-uurtje gehouden, dat voor iedere wijkbewoner die wat gezelligheid zoekt toegankelijk is. Men is daarbij vaak wat creatief be zig of wisselt wat ervaringen uit over tal van onderwerpen. Een soortgelijke open middag vindt plaats cp donder dag. Dan is er niet alleen wat te drin ken, maar kan men ook wat kaarten of andere spelletjes doen. Het leggen van contacten met wijkbewoners isbij deze activiteiten eigenlijk het belangrijkste. Op 4 september start de wijkvereniging het nieuwe klaverjas-seizoen. Op het ogenblik zijn er 32 mensen die regel matig een kaartje leggen, maar er kun nen er best meer bij. De wijkvereniging kan overigens voor sommige activiteiten nog wat vrijwilli gers gebruiken, die mee willen werken om de zaak tot een succes te maken. Dat geldt met name voor de woensdag middagclub voor 6 tot 10-jarigen. De feest week, die is gekoppeld aan de officiële opening van de wykaccommo- I datie, wordt gehouden van 8 tot 13 sep- tember. In die periode zal de VOP gon zen van de activiteiten, waarbij het ac- cent ligt in en om het nieuwe buurthuis zelf. Maar dat laatste zal ver bazen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3