STAD/STREEK Fusie waterschappen Delfland- Schieland is geen haastklus Maaslandse school groeit en bloeit Diefstal uit auto fl DijkgraafEen onbetaalbare zaak 'Voor de aardigheid' Inbraak in school i Poppentheater en evangelie Rijnmond- band neemt deel aan carnaval Folkestone KU Fransman j; verdacht van oplichting donderdag 7 augustus 1820 VD/SC/WW Land- en tuinbouwschool heeft streekfunctie Maasland De situering van Maaslands Christelij ke Land- en Tuinbouw school mag uniek ge noemd worden. Net bui ten de bebouwde kom van het dorp, aan de rand var. de Commandeurspolder, kijk je onbelemmerd uit over het open weidege bied van Midden Delf land. Aan de andere zijde van de school ligt het wa ter van de Gaag en de Dijkpolder met de twee molens ver daarachter doemen de contouren op van de Maassluise nieuw bouwwijken. „Deze mooie ligging en dit nieuwe ge bouw zijn ongetwijfeld mede debet aan de storm achtige groei die onze school de laatste jaren doormaakt", zegt direc teur B. Weijs. „Toen ik in 1964 m'n intrede deed in het oude gebouw aan de Kerkweg waren er zegge" en schrijven 44 leerlingen, voornamelijk afkomstig uit het dorp. Nu is dat aantal gegroeid tot 350 en ze komen uit de hele re gio. Belangrijker echter dan een fraaie Jigging is het program ma dat de leerlingen wordt ge boden; de keuïe die ze kunnen maken: het niveau waarop ze De oude schooi aan de Kerkweg doet dienst als dépendance. kunnen werken en de aanslui ting op verder onderwijs of op de maatschappij. Naast de the orievakken als Nederlands, Engels, wis- en natuurkunde en maatschappijleer wordt de nodige aandacht besteed aan de praktijk. Men streeft ernaar om elk kind zoveel mogelijk recht te doen en te stimuleren in datgene wat hem of haar het meest aanspreekt. Door het toenemend aantal leerlin gen kan daarin bovendien de nodige differentiatie worden toegepast Directeur Weijs: „Het blijft na tuurlijk altijd woekeren met geld, tijd en ruimte. Nog maar kort geleden konden we hier onze eigen dierenboek inrich ten met een ezeltje, schapen. door Tineke Diepenhorst geiten, konijnen en wat pluim vee. Onze leerlingen zijn le vens belast met de zorg voor de plaatselijke hertenkamp. Hiermee konden we inspelen op de vraag naar het vak „die- renver2orging". Maar daar naast moeten we ook de eisen die de maatschappij stelt in het oog blijven houden. In een diergaarde, in een hertenkamp of op een kinderboerderij wordt van de dierverzorgers nu eenmaal ook verlangd dat ze zorg dragen voor de groen voorzieningen en andere za ken. Daarom moeten de leer lingen die „dierverzorging" in hun pakket opnemen zich te vens in het hovenieren be kwamen of in de bloemsier- Directeur B. Weij3: „ruimtegebrek komt onderwijs niet ten goede." kunst zodat ze meerdere kan ten op kunnen." Een zo breed mogelijk scala aan mogelijkheden de leerlin gen aanbieden; dat is de eis waarvoor de Maaslandse Land en Tuinbouwschool zich ge steld ziet. De hoofdrichtingen waaruit men kan kiezen zijn: akker- en weidebouw waaron der ook landbouwtechniek valt, de „dierenhouding" (het woord veeteelt is hier niet op z'n plaats) uitgesplitst in grote en kleine huisdieren en bloemen- en groenteteelt die beide geënt zijn op de West- Den Haag Gedeputeer de Staten van Zuid Hol land hebben geen haast met een eventuele fusie tussen de waterschappen van Delfland en Schie- land. Een ambtelijke werkgroep heeft zojuist een rapport over een mo egelijke integratie samen gesteld, dat het dagelijks bestuur van de provincie vervolgens aan de beide .hoogheemraadschappen 'heeft aangeboden. Daarbij is het verzoek gedaan voor 1 april 1981 het oor deel van de twee algeme ne besturen aan gedepu teerde staten kenbaar te maken. De reacties, ver gezeld van het standpunt van gs, worden in de loop van het volgend jaar aan provinciale staten voorge legd. In afwachting daar van wordt de besluitvor ming omtrent het ambte lijk rapport voorshands opgeschort Bij de concentratie van de polders j,binnen Delfland in het begin van de zeventiger jaren,-is aan de minister van verkeer en waterstaat toege zegd, dat de structuur van Delfland en Schieland nader in beschouwing zou worden genomen, als de poldereon- centratie binnen Rijnland Volgens een ander patroon zou verlopen. Nu Rijnland inderdaad een andere struc tuur heeft gekregen, willen gedeputeerde staten onder zocht zien of er voldoende aanleiding bestaat te komen tot een integratie van Delf- zelfstandige waterschappen volgens Rijnlands model. In een vroeger stadium is van een samenvoeging van dc beide waterschappen geen sprake geweest. De gedachte aan deze mogelijkheid ont stond na de polderconcentra ties. Als gevolg van diverse ontwikkelingen en van wijzi- fpngen in de infrastructuur is de laatste jaren een aantal argumenten voor een even tuele integratie afgezwakt of zelfs geheel vervallen. Door de bepaling dat alle gemeen telijke zuiveringsinstallaties door de waterschappen in beheer moeten worden geno men, is de draagkracht met betrekking tot de waterkwa- Hteitszorg voor Delfland en Schielana afzonderlijk groot genoeg om deze zorg zelf standig te kunnen uitoefe nen. Indeling De polderconcentratie bin nen Rijnland heeft zich op jxianige wijze voltrokken, dat er thans één hoogheem- raadschap is met zes inlig gende waterschappen, elk met eigen taken. In Delfland en Schieland zou een over koepelend hoogheemraad schap - met inliggende wa- terschappen - taken kunnen krijgen, die verband houden met de waterkeringen, zorg voor de boezem, de zorg voor de waterkwaliteit en de be strijding van natuurlijke ver- 2ilting. Bij een samenvoeging komt het beheer van de op elkaar aansluitende delen van de hoofdwaterkering in een hand. De inliggende wa terschappen zouden zich kunnen belasten met de pol derwaterhuishouding, waar onder de zorg voor de pol derwatergangen en de zorg voor boezem- en polderka den. Volgens de ambtelijke werk- froep zou er in Schieland én inliggend waterschap op gericht kunnen worden. Het poldergebied van Delfland heeft een ander karakter. Terwijl Schieland groten deels uit uitgeveende droog makerijen met zeer lage pol- derpeilen bestaat, hebben in Delfland de onverveende polders de overhand. Ten westen van de Schie is de vorming van twee water schappen denkbaar, maar in verband met mogelijke ont- polderingen van westelijke gebieden, wordt in het amb telijke rapport uitgegaan van de vorming van één water schap in het westen van Delfland. Uit een oogpunt van draagkracht kunnen dan maar twee inliggende water schappen worden gevormd. Een reorganisatie van de hoogheemraadschappen van Delfland en Schielandf zal financiële consequenties heb ben. Voor een in Schieland te vormen waterschap komt de omslag per ha op f. 152. Voor Oost-Delfland komt de omslag uit op 1165 per ha en voor "west-Delfland op F. 103,50 per ha. De kosten van een overkoepelend hoogheemraadschap zijn be cijferd op f. 17,50 per ha. Uit de cijfers blijkt verder, dat in Delfland het boezemland en het daarop staand gebouwd en in Schieland het gebied buiten het te vormen inlig gende waterschap en het daarop staande gebouwd een "lastenverlaging krijgt. De aanzienlijke lastenver zwaring voor de Delflandse poldergebieden wordt ver oorzaakt door het wegvallen van de bijdrage van het boe zemland in de kosten van Door Willem Brouwer kaden, waterhuishouding en wegen door het creëren van afzonderlijke bestuurlijke ap paraten. voor het Schieland- se poldergebied is de lasten verzwaring voornamelijk het gevolg van het stichten van een afzonderlijk bestuurlijk apparaat en de kosten van de wegenzorg. Voordelen van een fusie zijn: het beheer van de hoofdwaterkering is in één hand; de zorg voor de waterkwaliteit is in één hand met (in tegenstelling tot thans) gelijke heffingen; de watervoorziening is bestuur lijk gezien gemakkelijker te verzorgen; de afstand be stuur/ bestuurde wordt klei ner. Een van de grootste na delen is een lastenverzwa ring voor de poldergebieden. In Delfland moet per ha f. 65 tot f. 139 meer omslag wor den betaald en in Schieland per ha 132 meer. rsen axiernatiei voor een overkoepelend hoogheem raadschap met drie inliggen de waterschappen is één wa terschap met daarbinnen een aantal afdelingen. Eén admi nistratief en één technisch apparaat staat ten dienste van het waterschap en de hierin gevormde afdelingen. Ook aan deze vorm kleven voor- en nadelen, die in het ambtelijk rapport nader zijn uitgewerkt. In het rapport wordt geen aandacht ge schonken aan de mogelijk heid één waterschap te vor men met daarin disctricten, zoals de huidige structuur van Delfland is. Tot een ad vies komt de werkgroep niet. De betrokken hoogheem raadschappen hebben tien maanden de tijd om te reage ren, alvorens de integratie in het politieke vaarwater van Êrovinciale staten terecht- omt. Onbetaalbaar „Een onbetaalbare zaak", al dus een eerste reactie van dijkgraaf mr. A. P. v. d. Ber ge van Delfland, .diet is goed, dat gedeputeerde sta ten opdracht hebben gegeven een rapport te maken over een eventuele fusie tussen de beide waterschappen. Dat hing al lang in de lucht en moest dus een keer gebeu ren. Daar sta ik dus positief tegenover, maar een gecom bineerd waterschap wordt wel heel erg groot". De dijk graaf wijst er op, dat Delf land in de komende jaren voor zeer grote investeringen staat „Voor ons is dat al een grote zaak; veronderstel dat Schieland daar nog eens bij komt Bovendien wordt de Een belangrijke taak voor de waterschappen Is het beheer van de waterkwaliteit. Om dit mogelijk te maken wordt door Delfland en Schieland op de Unker Maasoever bij Vlaardingen de rioolwaterzui veringsinstallatie De Groote afstand tussen bestuurder en bestuurde nog groter". De dijkgraaf vindt het te recht dat die omstandigheid in het rapport is vastgelegd. „Wanneer het gaat om de totstandkoming van binnen- waterschappen, dan moeten wij ons buigen voor de cij fers. Naar mijn mening wordt dat een onbetaalbare Lucht gebouwd, waarvan de kosten op 150 miljoen gulden zijn begroot. De perspectief tekening brengt de Installatie In beeld. Minister Tuljnman van verkeer en waterstaat zal eind augustus de eerste paaJ slaan. zaak. Het uitgangspunt van de studie was die. cijfers op een rijtje te krijgen. Het ant woord moet zijn, dat een eventuele fusie tussen Delf land en Schieland een uiterst kostbare zaak gaat worden. Aan de hand daarvan vraag ik mij af of het wel moet aldus de dijkgraaf in een eer ste commentaar". landse cultures. Daarnaast is er de hoveniersopleiding, de bloemsierkunst en. sinds kort, de techniek. „We hebben hier meisjes die lassen als de be sten!", vertelt directeur Weys niet zonder trots. „De techniek blijkt trouwens veel meisjes aan te spreken. Wat dat De- treft is er de laatste jaren veel veranderd. Ik kan me de tijd nog herinneren dat in de zesti ger jaren het eerste meisje hier op school haar intrede deed nud bestaat ongeveer één der de van het aantal leerlingen uit meisjes en de tendens neigt naar meer," Lang niet alle leerlingen die de school verlaten, komen in 1 de land- of tuinbouw terecht. Sommigen kiezen voor de techniek: anderen stappen over op kinderverzorging of een andere beroepsopleiding. „Het blijft opletten voor ons, dat de leerlingen niet voortij dig in een fuik terecht komen door voor een verkeerd of on toereikend pakket te kiezen. Het streven is er op gericht dat er zo lang mogelijk veel moge lijkheden open blijven voor de leerlingen. Er zijn ook kinde ren die de overstap maken naar de Mavo hoewel het om gekeerde vaker voorkomt. In de tweede en derde klassen krijgen we te maken met een flinke instroom van afvallige Mavo- en Havoklanten", aldus de heer Weys. „Het feit dat ze hier niet alleen met hun hoofd maar ook een goéd deel van de tijd met hun nanden kunnen bezig zijn, blijkt velen van hen geen kwaad te doen." De tijd dat alleen de zoons van Maaslandse boeren en tuinders de school bezochten, lijkt lang geleden. De leerlingen komen nu uit alle geledingen van de bevolking. Van de 110 leerlin gen die dit jaar hun eindexa men behaalden, zijn er onge veer 80 verder gegaan met le ren. Ongeveer 60% hiervan werd daartoe gedwongen door de partiele leerplicht die voor 16- en 17-jarigen geldt, de an dere helft koos voor het voort gezet onderwijs. Ondanks de groei en bloei van de Maaslandse Land- en Tuin bouwschool is directeur Weijs niet onverdeeld gelukkig met de gang van zaken. Door de sterk toenemende belangstel ling moest het in 1975 betrok ken nieuwe gebouw aan de Commandeurskade niet alleen met een paar noodlokalen worden uitgebreid, maar ook moest al spoedig de oude school aan de Kerkweg op nieuw als dépendance in bruik worden genomen, deze oplossingen blijken nog niet voldoende: het komend schooljaar zullen twee klassen worden ondergebracht in ma- lencentrum „De Magneet". „Als onderwijs-man zijn dat zaken waartegen ik grote be denkingen heb", aldus de heer Weijs. „Een dergelijke sprei ding van leerlingen en leer krachten over drie gebouwen komt het onderwijs nu een maal niet ten goede. Boven dien ken ik alle leerlingen graag zelf en van haver tot ;ort, maar ook dat dreigt ïn iet goedeweg te komen. En, gevraagd naar het onderwijs voor land- en tuinbouw op ae biologische wijze, zegt hij: „We zijn hier nog steeds bezig op de voor Nederland meest gangba re wijze, dus met kunstmest en met bestrijdingsmiddelen. Wel Wijzen we terdege op de geva ren om nadelen die hieraan zijn verbonden. Als het aan mij lag zou ik hier bij de school best een flinke proef tuin willen aanleggen om daar, met de leerlingen, op de natuurlijke, biologische wijze te gaan werken. Het zou een experiment zijn dat wij per soonlijk erg zou aanspreken maar helaas is hiervoor noch het geld noch de ruimte be schikbaar. fn Hoek van Holland Tegen vijf Hoekse jongens en een/ Schiedammer is proces verbaal 1 opgemaakt wegens mishande- ling. De jongens hebben toege- geven vorige week mee te f hebben geholpen een jongen uit Enter tegen zijn wil mfcl- kleren en al in de Berghaven te gooien. De jongens vertel- r* den de politie het 'voor de aar:-1 digheid te hebben gedaan en wisten niet of hun slachtoffer eigenlijk wel kon zwemmen. Vlaardingers Inbrekers hebben er voor gezorgd dat de Bavinckschool aan de Schie- damseweg het nieuwe school-1 jaar slecht begint. De onverla- ten ontvreemden uit_ hetj schoolgebouw een sehrijfma-i chine, een radio en diverse] aquariumbenodigdheden. De totale waarde van de ont-| vreemde goederen bedraagt ongeveer 460 gulden. VlaardingenBijbelclub 'De wegwijzer' heeft een originele, manier gevonden om het; evangelie te verkondigen. Op het Erasmusplem wordt zater dagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur middels een poppen theater de christelijke bood schap uitgedragen. Het pop pentheater is bestemd voor kinderen. Schiedam Uit een gepar keerde auto in de parkeerga rage onder 'Over de Veste' zijn twee luidsprekers ter waarde van 250 gulden gestolen. De dief kwam de wagen binnen door een raampje te forceren. 1WI Schiedam Het tamboer- en trompetterkorps de Rijnmondband vertrekt aanstaande zondag naar Engeland om daar deel te nemen aan het Folkestone carnaval. Dit carnaval is een feestweek met een grote verscheidenheid aan attrakties, van kinderspelen tot stuntwerk op hoog niveau. De Schiedamse Rijnmondband geniet in Engeland al enige bekendheid door onder meer een eerder afgelegd bezoek in 1976 in Londen en een televisieuitzending van AVRO's Superstars in 1977. Reeds eerder waren Engelse pogingen gedaan om contact te krijgen met de Rijnmondband maar door een aantal misverstanden was dit tot op heden niet gelukt. Het Schiedamse tamboer- en trompetterkorps gaat met honderd personen de vrouwen mogen ook mee de reis maken. Vanaf Zeebrugge j steken zij het Kanaal over 1 naar Dover. Maandag zullen 1 zij hun opwachting maken in ij het centrum van Folkestone. De hele week zullen zij op 1 diverse plaatsen in het Engelse I stadje optreden. ,4i: Hoek van Holland De Hoekse politie heeft een Fransman aangehouden op verdenking van oplichting. De man was eerder aan het bu reau van politie wezen vertel len dat zijn auto gestolen was met daarin kleding en geld. Nadat de aangifte opgenomen was trof de politie de man eni ge uren later echter weer, toen deze doende was een viskraam binnen te dringen. Tijdens een verhoor bleek dat de Frans man nog een aantal inbraakjes op zijn geweten had en hei verhaal van zijn gestolen auto had hij verzonnen om zo eens extra van de verzekering te ontvangen. De man zit voorlo pig in arrest i r i ti f it

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3