SAS/STREEK Nu domineren wulken kr abbers en niet meer de kerken9 mmÊÊÊ EUNS De OVE: een reisvereniging voor-de achter blijvers 9 Het beroep van glazenier Frits Henderickx verdwijnt: Meisje geschept Emigratie neemt weer sterk toe if Diefstal opgelost Inbraak in benzinestation Gemeente schaft verfspuit aan ROTTERDAMS m NIEUWSBLAD Ben Cramer op Hoekse braderie vrijdag g augu«tv* 1980 VD/SC/WW Glazenier Frits Herv drickx:„lk ge- ioof in de men sen, niet in da kerkelijke ze kerheden en al dia eeuwig heidswoorden." t Schiedam ,-,Ik krijg wel eens bezoek van een directeur van een groot ertsbedrijf. Die vindt het heerlijk om een tijdje in mijn atelier door té brengen en zomaar een beetje" te pra ten. Voor hem is dat ontspanning." Ontspanning, dat geldt misschien voor de toe vallige bezoeker, maar de Schiedamse glaze nier Frits Henderickx (59) heeft er een heel leven doorgebracht en er een zeer persoonlij ke levensvisie ontwikkeld. Hij vervolgt,Eeuwenlang is ons door de kerk de les voor gelezen, waren wij onderdani ge mensen die blindelings ge loofden in hemel en hel. Ver gelijk het met een kind dat nooit heeft mogen doen wat hij wilde en overal voor uit moest kijken. Zo'n kind raakt gefrustreerd. Het heeft tijd no dig om zich aart die frustraties te onttrekken. Deze tijd is het gefrustreerde kind die zich ra zendsnel van alle taboes wil ontdoen.^ Maar zo'n. vrijheid kan het niet aan. Er Is teveel progressiviteit in één keer." Hij ontwierp er zijn gebrand schilderde ramen, keramïeken en mozaïeken. Tot voor twee aar deelde hij samen met zijn jroer André tweeëndertig jaar lang een atelier aan de Oude Sluis. De laatste twee jaar ech ter is hij op eigen wieken ver dergegaan. Broer André over leed. Hij heeft er nog moeite mee. Zijn vrouw vertelt:„Frits ea André vulden elkaar goed 'tón. Zij hadden elk hun vaar- üigheden en trokken zich aan elkaar op. Frits heeft aan spraak nodig." frits en André waren autodi dacten Zoons van een mole naar, een beroep waar zijzelf geen brood inzagen, volgen zij na de ambachtsschool de Aka- demie voor Beeldende Kun sten. „Daar leerde je alleen te- benen en schilderen, er be ttend geen school in glasbe ker ken. Ja, dan had ik naar Parijs gemoeten, maar in die Pge katholieke tijd was geen ruimte voor. Binnen öe paraplu van de kerk bleef je droog', dat was de wereld yaarin je leefde. Er bestond "een enorme angst voor het fcieuwe, het nieuwe was kwaad en zondig." JJDat heeft een tijd geduurd, doordat ik mij van die be dauwde wereld van mijn ge neratie vrijgevochten had. Die denkbeelden hebben ook in de :jainst doorgewerkt. Ik herin ner mij nog dat in 1933 de Vuistenaar Adam Winter een beeld van de Heilige Liduina gemaakt had in terracotta WËeur met af en toe een streep- ilje wit en een ruige structuur. Iedereen vond het beeld ver schrikkelijk omdat het niet paste in de gladde gepolijste kunst van in die tijd. Dat toont mh dat de mensen in Schie dam nog niet toe waren aan moderne kunst. Wij hadden een artistieke onderontwikke ling, logisch misschien want industrie stond nummer één," Te snel Wat een gesprek met Frits boeiend maakt zijn de talrijke citaten die hij plaatsat en teke ningen die hij laat zien om zijn uitspraken te verduidelijken. Hij beeft een rijke kennis van de geschiedenis en de litera tuur, Boven alles echter blijkt hij bezig is met déze tijd. Niet op een manier van 'vroe ger was alles beter'. Nee, inte gendeel zelfs, maar af en toe valt er bij Frits wel wat moe deloosheid ten aanzien van de bekomst te bespeuren. Jk zet veel vraagtekens bij het chip-tijdperk. De mensen krijgen nu dingen in handen waar ze nog niet aan toe zijn. Als ik kijk in de geschiedenis worden de kenmerkende kunstperioden door de eeuwen heen steeds korter. De gothiek duurde drie eeuwen, de Re- hsjssance korter, de roccocco korter en nu zijn er alleen n?g maar pieken. Dat kan 'uet. We gaan te snel, vallen van het ene uiterste in het an dere." En hij zet de hele cul tuurgeschiedenis in een gra fiek uitéén, waarbij zijn hand, ^ngekomen bij ons tijdperk, Plotseling de felle uitslag maakt van een seismograaf. .Van overheersing naar onge remde vrijheid is een te grote ^P. Let wel, ik ben hoopvol ik zie dat Jan Terlouw aan dacht heeft voor een twaalfja rig jongetje die het niet met hem eens is. Ik geloof dat de mensen het moeten doen. Niet de techniek, of God die het Vo°r bet zeggen heeft" Afstand „Ik heb afstand genomen van mijn generatie, ae kerkelijke zekerheden en al die eeuwig heidswoorden. Ik heb bijna geen zekerheden voor mijzelf, door Karin Kuijpera twijfel heel veel. Toen in"lS53 mijn moeder stierf en ik het Noletziekenhuis verliet, was er een heldere lucht Ik bedacht mij op dat moment dat er al leen maar continuïteit is, dat alles gewoon doorgaat Sha kespeare's uitspraak 'Onwe tendheid is duisternis' zegt mij onnoemelijk veel. Hoelang zit ten wij al in die duisternis?" Hij stopt met praten en bezint zich een ogenblik. „Denk niet dat ik geen geloof meer heb in mensen of deze tijd want dan zou ik morgen gaan kijken hoe het hierna maals eruit ziet Grote voor deel in deze tijd is dat gelijk- Schetsontwerp van het gebrandschilderde raam voor Aruba, niensen daér herkenbaar zijn." ,Het moet voor de waardigheid een kans krijgt. Je kijkt niet meer op tegen ae notaris of de dokter, hun on aantastbaarheid is verdwe nen." Ten aanzien van rijn beroep Is hij minder hoopvol. „Het is een uitstervend vak., Kerken worden bijna niet meer gebouwd en men beschouwt ze niet meer als het dominerende gebouw van een dorp of stad. Nu zijn er de wolkenkrabbers die op de kerk neerkijken, niet andersom. Gebrandschilderde ramen die dertig jaar geleden gemaakt zijn verrotten van de vervuiling of worden vernield door vandalen, terwijl diezelf de kwaliteit ramen vóór die tijd maar liefst achthonderd jaar meeging." Daarnaast hebben de mensen ook geen geld meer om deze arbeidsintensieve opdrachten te financieren. Kijk, al mijn werk moet op maat gemaakt" worden. Niet alleeh op lengte en breedte, maar eerder op de aard van het onderwerp en lichtval. Dat raam dat ik voor Aruba gemaakt heb (Hende rickx kreeg de opdracht daar toe vorig jaar augustus van een kerk op de Nederlandse antil- len, red.), is simpel in ontwerp en kleur gebleven. Het moet functioneren voor de mensen voorwie ik het maak. Dat raam moet passen in Aruba, niet in mijn artistieke uitspat tingen. Die maak ik wel in mijn vrije werken." SchiedamEen vijfjarig meisje werd tijdens het over steken van de Nieuwe Haven geschept door een auto. Hoe wel het er aanvankelijk veel ernstiger uitzag, kwam ze er van af met wat schaafwond- jes. Het meisje stak ter hoog te van de Mariastraat plotse ling over. Een 42-jarige auto- moblist zag haar te laat en kon haar niet meer ontwij ken. De vader van het meisje kwam erbij en raakte zo op gewonden dat hij in het wa ter van de Nieuwe Haven te recht kwam. Door omstan ders werd de man weer op het droge gehaald. Daardoor raakte hij afgekoeld, zodat met hem. weer te praten viel. Vlaardingen Devpolitie van Vlaardingen heeft de diefstal van gereedschap, gestolen van een bouwwerk-aan de Chur- chillaan, opgelost. De diefstal, vermoedelijk gepleegd in de maand juni, werd gepleegd door een 15-jarige Vlaardin- ger. De jongen had twee vei- ïigheidstangen en enkele bout- scharen ontvreemd. De totale waarde van de gestolen góede ren bedroeg ?6ö gulden. Vlaardingen Een benzine station aan de Rijksweg 20 heeft bezoek gehad van inbre kers. De onverlaten verniel den een ruit, alsmede de alar minstallatie op het dak. Toen de inbrekers binnen waren en de kluisdeur geforceerd had den bleek dat de buit nogal te gen te vallen. De dieven moes ten zich tevreden, stellen met twee geldzakjes met 50 gulden. De schade die zij aanrichtten is echter aanzienlijk. Voor een bedrag van 2000 gulden ver nielden zij aan het benzinesta tion. Schiedam Naar alle waarschijnlijkheid gaat de gemeente binnenkort een handverfspuitmstallatie aanschaffen voor wegmar keringen. Gemeentewerken heeft uitgerekend dat aanschaf van zo'n installatie met een waarde van 15.000. goedkoper is dan het werk uitbesteden. Werkzaamheden van gro tere omvang zullen echter nog uitbesteed worden aan derden. ADVERTENTIE NATIONAAL STOOMWEEKEND TE HELLEVOET-SLUIS 23 en 24 augustus Tegen inlevering van blanco coupon no. 3 aan de kassa's van het manifestatieterrein aan de Tramhaven te Helle- voetsluls, ontvangt u een korting van 40% p.p. op do nor male toegangsprijs van 5.-. De RN paspoortprijs wordt dan 3,- p.p. Deze coupon geldt voor maximaal 4 personen. Hoek van Holland Een flink aantal bekende artiesten zal de Hoekse braderie op vrij dag 22 en zaterdag 23 augus- stus opfleuren. Om het publiek te vermaken heeft koopcen trum Hoek van Holland Ben Cramer, de groep Champagne en het populaire teenersterre tje Sandy gecontracteerd. Ook het Spaanse orkest Los Emba- j ad ores, dat al vaker met suc ces in de Hoek optrad, is weer van de partij. Behalve dit muzikale amuse ment hebben de winkeliers tal van andere attracties op het programma staan. De caféhou ders in het centrum zullen zo mogelijk buitenterrasjes in richten. Het adres van de afdeling OVE regio Vlaardingen <ook Maassluis, Maasland, Hoek van Holland, De Lier en Schipluiden) is; Mevrouw J.M. Hoogerwerf- Verboon, Oosterstraat 61» Vlaardingen» tel: 010 - 34.61.61. Wij zijn de ouders van de emigranten We hebben onze vrienden overzee Onze kinderen trokken naar verre landen En namen vaak herinneringen mee Van ouders die eenzaam achterbleven En huilden om 't kind dat 't land verliet Toen_ hebben we de OVE gekregen Dat opende voor ons een Blij verschiet De gevoelens van ouders van geëmigreerde kinderen op rijm gezet cn melodisch ge rangschikt, want bovenstaan de woorden vormen het eerste couplet van het lijflied van de Ouders Vereniging van Emi granten, kortweg OVE ge noemd. En wie mocht denken lijk- Emigratie neemt de laats je jaren weer spectacu lair toe. Zo werden in de eer ste helft van dit jaar al 5000 aanvragen voor emigratie ont vangen Dat is vijftig procent meer dan in de eerste zes maanden van 1979, toen al een stijgende tendens werd geme ten. De oorzaak van die opmerke lijke toename? Het gras is al tijd groener aan de andere kant van de heuvel, zeggen ze bij de emigratïedienst De heer Koevoet, bestuurslid van de OVE voor de regio Vlaardin gen, is concreter: „Het is de rottigheid in Nederland," zegt hij zeer beslist. „Je kan daar..," en 'daar' staat dan voor Ame rika, Canada, Australië en al die andere emigratiegebieden die in de vijftiger jaren tien duizenden uit Nederland we glokten, „je kan daar nog wer ken als je werken wilt Al moet je wel alles aanpakken." En hoewel de avontuurlijk heid van het emigreren er door. Jan Hendrik Bakker toch goeddeels af is, de ont vangende landen staan ook niet meer zo te springen, ook daar doet de recessie zich voe len, de groep Nederlanders die de sprong in het onbekende waagt is weer groeiende. Contact En daarmee de achterblijvers die zich, nu bijna vijfentwintig jaar geleden, verenigden in de OVE. Dit jaar bereikte de ver eniging een recordaantal le den: meer dan 22.000. De doel stelling van de vereniging is samen te vatten met één tref woord: contact. Want voor bij na alle emigranten en achter blijvers geldt hetzelfde, de eer ste jaren gaat het nog wel met dikke brieven en het jaarlijkse bandje met de kerst. „Dag moeder, hier komen de kinde ren!" Maar er komt een tijd dat oma haar kleinkinderen niet alleen wil hóren, maar ook wel eens zien. Er komt het moment, zoals Koevoet plech tig zegt: „dat je elkaar van aangezicht tot aangezicht wilt ontmoeten." En dat kost geld, veel geld, tijd en organisatie. Er moet gereisd worden. Verreweg het belangrijkste werk van de OVE bestaat uit het organiseren van die reizen. De vereniging heeft zich ge specialiseerd in vliegreizen naar practisch alle grote ste den in de emigratiegebieden. Vliegreizen met alles d'r op en d'r an. En zeer goedkoop, vol gens de leden, want alles gaat op non-profit basis. Meneer Koevoet heeft twee zoons in het hoge noorden van Canada wonen, „aan de laatste high way voordat de gravelpaden beginnen waarover je dan bij de eskimo's komt", mevrouw Hoogerwerf, eveneens be stuurslid van de afdeling, een zoon ver in het zuiden, ergens in Australië. Is er een groter contrast? Toch hebben beiden dit gemeen: ze willen hun kin deren zo nu en dan op kunnen zoeken. Een gezamenlijk be lang, gebundeld in een meer dan ooit florerende vereni ging. Vorig jaar werden er 7.000 reizen verkocht Contact, dat geldt ook voor de overige activiteiten van de OVE. Cursussen Engels hij voorbeeld. Gespreksavonden, diavoorstellingen over de emi- gratielanden. En, niet de ver geten, het opsporen van zoek geraakte emigranten. Lieden die het vaderland de rug toe keerden en nooit meer van zich lieten horen. De OVE heeft in de kwart eeuw van haar bestaan een fijn speurap- paraat ontwikkeld om' deze spelden in de hooiberg weer te vinden. Herstellen van het contact derhalve. Of iets heel simpels, maar o zo prac tisch de verkoop van ver loopstekkers, zodat de Neder lander zijn scheerapparaat op het Amerikaanse lïcntnet aan kan sluiten, als hij straks bij de kinderen is. De OVE is, zou je kunnen zeggen, een reisvere- nigïng van mensen die door hun familieleden of bekenden werden achtergelaten. En zo is de OVE zich in de loop der ja ren ook gaan omschrijven: een o De heer J.A. Koevoet en eind van de wereld, toch zo vereniging ter bevordering van contacten tussen Neder landers en bun relaties over zee. De nadruk ligt allang niet meer op de ouders alleen. Wat opvalt in de gesprekken met de OVE-ers Koevoet en Hoogerwerf is, dat wie een maal de oceaan is overgesto ken heel anders over reizen is gaan denken dan de gemiddel de Nederlander. Iedereen kent wel de droom van ooit nog eens met de Greyhound door de States te trekken. In negen- mevrouw J.M. Hoogerwerf, de kinderen aan het andere nu en dan op bezoek. tig procent van de gevallen komt het er niet van. Doch wat zegt men bij de OVE? Doen, ga maar sparen en doen! Het is een mentaliteit die men zich aa*ï heeft moeten leren, tegen wil en dank misschien, eenvoudig omdat er mets an ders opzat, omdat 'uit het oog, uit het hart' lang niet altijd op bleek 'te gaan. Maar daarna, nadat de knoop eenmaal is doorgehakt en de verre reis naar de andere kant van de wereld is ondernomen, kan m i er maar moeilijk van los komen. Reizen, andere landen zien „waar je nog de ruimte hebt, waar je een kopje koffie gaat drinken bij buurman Pie- ter, mooi honderd kilometer verderop" bezit een tover kracht die de leden van de OVE, wanneer zij weer in Ne derland zijn teruggekeerd, vast blijft houden. En niet alleen in de vorm van het plakboek dat wordt aangelegd, maar in nieuwe plannen: over een paar jaar gaan we weer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3