4 ill/lTBIEI zout in boezemwater Zorgeloosheid voornaamste o&rzaah Beveiliging en verzekering laten veel te wensen over Siyiilsaa* 'V'V-Êré Blokje c; -r":--1 Delfland: 'Glastuinders kunnen tevreden zij Westland „De tuinders in het Westland kunnen tevreden zijn over de kwaliteit van het oppervlaktewater. Het zoutgehalte is voor deze tijd bijzonder gunstig te noemen", zegt de heer J. G. Verduyn den Boer, hoofd afdeling waterhuishouding en kwaliteitsbeheer van het Hoogheemraadschap Delfland, ook het zuurstofgehalte van het water is op een goed peil. vrijdag 8 augustus 1980 VD/SC/WW Dieven van surfplanken gaat het voor de wind Voorne-Putten De stijgende populariteit van het windsurfen trekt als onprettig nevenverschijnsel ook figuren met mindere eerlijke bedoelingen aan. Bij de politiebureau's in de directe omgeving van waterrijke gebieden, waar dus veel gesurfd wordt, komen dan ook steeds meer meldingen binnen over diefstallen van deze zeilplanken of bepaalde onder delen daarvan. Het aantal diefstallen Voorne-Put ten met het Oostvoornse meer en de Brielse Maas als dé plaatsen voor het windsurfen is nog niet alarmerend. Die kant gaat het echter wel op in de ogen van de heer A. van der Leeden. Hij is de man achter de Oost- voornse Windsurfschool, waar tal van mensen de eerste be ginselen van het surfen Ieren of hebben geleerd. Hij heeft aan het Oostvoornse Meer bo vendien een verkooppunt van zeilplanken en tal van toebe horen. „Nu loopt het nog niet zo een vaart met diefstallen van zeilplanken. In Duitsland echter, waar procentueel min der surfers zijn dan in ons land, wordt veel en veel meer gestolen. En dat voorzie ik voor hier ook", aldus de heer Van der Leeden. Welbeschouwd is dat niet zo verwonderlijk; Voor de aan schaf van een complete plank moet behoorlijk diep in de bui del worden gestasL Compleet met zeil toch altijd een bedrag dat schommelt tussen de dui zend en drieduizend gulden. En daar stat tegenover dat het stelen van zo'n dure combina tie in veel gevallen, mede door de zorgeloosheid waarmee de eigenaar met zijn spullen om gaat, vaak een fluitje van een cent is. Een kijkje langs de oevers van de waterplassen waar veel ge surfd wordt laat zien dat tal van planken min of meer on beheerd in het water dobberen of even onbeheerd aan de kant liggen. Alleen blijven opletten kan diefstal voorkomen, want langs het water zijn geen mo gelijkheden om de zeilplank „op slot te zetten". Eventjes de ogen dicht doen kan al vol doende gelegenheid geven aan een dief om zïin slag te slaan. Een man die langs het Oost voornse Meer vermoeid van het surfen even een uiltje knapte, moest bij het ontwa ken vast stellen dat zijn com plete plank gestolen was. Dat meer, waar in het weekeinde vele honderd surfers vertoe ven, Is koploper wat het aantal Niet alleen langs de oevers, maar ook vanaf het imperiaal op de auto. Op die wijze ver dween veertien dagen geleden zo'n plank in Spijkenisse. In de meeste gevallen zijn de planken met riemen vastge maakt, en die zijn natuurlijk zó open gemaakt. Er zijn ook imperialen waarop de planken gestolen planken betredt Vier tot op heden. Een gering aan tal, maar zoals de heer Van der Leeden al opmerkte is het stelen van surfplanken nog maar net begonnen en zlah et ongetwijfeld erger gaan wor den. tussen beugels vast komt te liggen, welke met een sleutel op slot gezet kunnen worden. Dat is al een aanmerkelijke verbetering. Bij Hans Venne- ker Sporting in Hellevoetsluis deelt men mede dat die van sloten voorziene imperialen met name verkocht warden aan mensen die met vakantie naar het buitenland gaan". Als men onderweg moet over nachten kan men de plank veilig op de auto laten zitten". Vaak kan het ook al afdoende zijn om door de uitsparing voor het zwaard of de mast in de plank een staalkabel te trekken, die via de zijruitjes de auto binnen wordt gevoerd en daar met een slotje wordt vast gezet. Dat wordt het eventuele dieven al wat moeilijker ge maakt. Volgens de heer Van der Leeden is er maar één waarborg om niet het slachtof fer van diefstel te worden, en dat is alles achter slot en gren del zetten, „De plank 's nachts op de auto laten 2itten, is vra gen om moeilijkheden. Ook al zit alles op slot Als ze de plank echt willen stelen, dan krijgen ze zo'n slot wel open en met een flinke schaar krijgt men ook zo'n staalkabel wel doormidden. Bij de aanschaf van een plank wijs ik de men iën altijd op de lengte. Die van de plank schommelt tussen de 3,60 meter en 3.90 meter. De lengte van de mast ligt tussen de vier a viereneenhalve me ter. Vooral flatbewoners heb ben nog weieens moeite om dat allemaal in hun keierbox op te bergen. Meestal is de ruimte er wel, maar zijn de gangen naar en in de kelder niet berekend'op surfplanken en kan men niet bij de box ko men". Is een surfplank eenmaal ge- stolen, dan is de kans dat men deze ooit nog terugvindt ui terst klein. Slechts enkele veelal wat duurdere plan ken onderscheiden zich van de rest door opvallende beschil dering. De rest lijkt erg veel op elkaar wat het zoeken be moeilijkt, en daarbij rijst bo vendien de vraag wéar men moet zoeken. Een plank die vandaag op het Oostvoornse Meer wordt gestolen, kan mor gen opduiken op een van de Friese meren. Weliswaar zijn veel planken voorzien van een registratienummer, maar dat is vaak aangebracht op een stic ker die niet al te moeilijk te verwijderen is. In sommige planken is het nummer inge brand en wordt verwijderen moeilijker. Onmogelijk is het niet Het terugvinden van een ge stolen zeil lijkt door de ge bruikte kleuren-combinaties en de nummers wat eenvoudi ger. Tal van zeilen ziin echter voorzien van opgeplakte num mers, en dat verschaft de „handige jongens" de moge lijkheid on daarin veranderin- Door Ton van der Vliet gen aan te brengen. Behalve goed opletten en alles achter slot en grendel opber gen, is het verstandig om een verzekering voor al het wind- surfmèterieel af te sluiten, zo dat men gedekt is als er onver hoopt toch iets mocht gebeu ren. De premies 'daarvoor ver schillen per maatschappij nog al. De eén rekent voor alle binnenwateren in Europa drie procent van de nieuwwaarde en vier procent als men ook gedekt wil 2ijn bij surfen op de Middellandse en Adriatische zee. Een andere maatschappij komt op circa zestig gulden voor een all-risk-verzekering, en een derde rekent tweeën half procent van de nieuw, waarde plus een eigen risico van vijftig gulden. Behalve te gen diefstal is men in prak; tisch alle gevallen ook tegen schade verzekerd. Dat geldt dan schade die men eventueel aan een derde toebrengt .een aanvaring op het water, maar ook wanneer de plank bijvoorbeeld van de auto af- vliegt als zelftoegebrachte schade zoals het scheuren van een zeil of het breken van dë giek of van de mast Zoals bij tal van verzekeringen moet men zich goed laten v'oorlich» ten en de kleine lettertjes aan dachtig lezen. Nog lang niet ie dereen sluit meteen bij de aan schaf van een windsun-uitrus- ting zo'n verzekering af. In sommige gevallen gaat men pas over tot verzekeren als de vakantie naar het buitenland voor de deur staat. De vijftienjarige Jean-Faul de Graaf uit Brielle heeft zijn plank in elk geval wél verze- kerd. En toen die plank van de week met karretje langs de Brielse Maas werd gestolen deed hij behalve aangifte bij de politie óók melding van de diefstal bij z'n verzekeringsa- gent. Enkele dagen later kon ij ze opbellen dat zijn plank weer terecht was; keurig bij hem thuis in de tuin gezet Want behalve gestolen, wor den surfplanken ook gebruikt voor onderlinge pesterijt jes Bij het vervoer op het impe riaal worden de planken vaak eenvoudig bevestigd. De mo gelijkheden om ze met een slot aan het Imperiaal te bé- vestigen zijn er wel, maar lang niet iedereen maak! daar gebruik van. Na het surfen liggen de zeilplanken losjes aan de oever. Als het ware zo voor het grijpen. De Duitse Dog wordt In vele boeken genoemd als de Apollo onder de honderassen. Inder daad doet zijn statige houding wat Apollo-achtig aan. Als Wo- dan onderweg een konijn be merkt, staat hij stokstijf stil. Zijn achterpoten staan naar achteren en zijn spitse oren naar voren gericht. Bewonde rend blijf ik even naar Wodan kijken. Wat een prachthond. zoals hij daar staat. Zelf in het bezit van een Duitse Dog moet Ik wel oppassen, dat ik niet te enthousiast vertel over de Duitse Dog. Het is voor mij de fijnste hond. Ook staat het voor mij vast, dat een eigenaar van een Dog altijd een gelukki ge eigenaar is. Het goedige ka rakter. welke ook Wodan bezit, is typerend-voor de Dog. Te rughoudend tegenover vreem den en de grootste vriend In huis. Gelukkig kent de Dog zijn eigen kracht niet. Allemaal ei genschappen van de ideale hond. Toch is er een reden ge weest om Wodan naar de Har- gahoeve te brengen. De vorige eigenaresse verteld© dat zij wat overhaast en ondoordacht zo'n grote hond In huis heeft genomen. Zonder de conse quenties te overzien. Daarbij komt nog, dat,zij binnenkort kleiner gaat wonen. Nog klei ner als een bovenhuis met drie kamers is funest voor een Dog. Een dergelijke hond moet over ruimte beschikken. Daarom is een tuin voor de eventuele nieuwe eigenaar geen onbillijke eis. Het is zelfs van het groot ste belang dat men beschikt over «en tuin, waarin hij de hele dag kan luieren of af en toe Ir» een gekke bul kan ren nen. Ook moet er rekening ge houden worden met de finan ciële kant. Een Dog onderhou den kost toch wel zo'n vijftig y"v.fJ:. Signalement: Naam: Wodan Kleur: ge stroomd Ras: Duitse Dog Leeftijd: 2 1/2 jaar Geslacht: man nelijk (geca streerd) gulden aan voeding per week. Het is mij zoveel waard, omdat het plezier van een Dog in huis en om je heen niet in waarde uit te drukken is. Ondoordacht een Dog nemen is altijd fout. Denken dat het allemaal wel mee zal vallen, kan In een kor te periode een desillusie wor den. Daarom is het zo moeilijk om voor Wodan een goede baas te vinden. Wodan ziet er prachtig en Imposant uit en komt vriendelijk over bi] de mensen, die komen kijken in de Hargahoeve. Maar als men sen komen kijken voor een ktelne hond, heeft het geen zin om een Duitse Dog mee te ne men. Dit zou een ondoordach te beslissing zijn, hetgeen re sulteert in het terugbrengen door Wfm Hasllnghuis, beheerder Hargahoeve. van Wodan na een korte perio de. Dat willen wij hem bespa ren. Wodan is weer zo'n hond, die ik het liefst zelf wil houden, maar ook gun aan een andere Doggenliefhebber. Tot op he den Is het ons gelukt om voor een Duitse Dog het juiste te huis te vinden. Natuurlijk ook voor de andere aslelhonden doen wij ons best, maar eerlijk gezegd: een Dog of een St. Bernhard hebben een streepje voor, vooral omdat ze juist zo moeilijk herplaatsbaar vanwe ge hun grootte zijn. Kijk maar naar Boris, de St. Bernhard van twee weken geleden. Ge plaatst op een uitgestrekt landgoed, beter kan hij het niet treffen. Een uitgestrekt land goed is nu ook geen „must" voor Wodan of een andere grote hond, maar fijn Is het na tuurlijk wel. Ook Black van vo rige week Is geplaatst bij fijne mensen Uit de onderzoeken van de watermonsters, die het schap op gezette tijden verricht blijkt volgens de heer Ver duyn den Boer, dat het zout gehalte in het Westland op 22 juli een gemiddelde had van 122 milligram per liter, evenhoog als het gemiddeidé van heel Delfland. Een week eerder lag het gehalte op eenzelfde niveau, terwijl op 8 juli het gehalte in het West land 132 was en in geheel Delfland 143. Het hoofd kwaliteitsbeheer van het schap noemt waarden van beneden de tweehonderd milligram voor de zomer maanden al alleszins accepta bel. „Wij proberen dit water van deze kwaliteit zolang moge lijk binnen het hoogheem raadschap te houden zegt de heer Verduyn den Boer. „Het water dat we teveel hebben trachten we langs een omweg uit te malen. Dat gaat dan via Botterdam en Schiedam. Rijn Mocht het waterpeil de ko mende tijd zakken, dan moet water ingelaten worden uit de Rijn. Dit zal voorlopig geen verstrekkende gevolgen hebben voor het zoutgehalte, omdat dit op het'ogenblik onder de honderd milligram ligt. Deze lage waarden zijn gevonden na het. begin van een seizoen, waarbij het zout gehalte zeer hoog was, omdat er zich nogal wat zout in de bodem had opgeslagen. Ook de droge periode in meijuni had een slechte invloed op het zoutgehalte. Bij het wekelijkse onderzoek is er geen meetpunt gevott- den waar er gebrek aan zuurstof is. „Nergens is lief zuurstofgehalte zo laag, dat er vissen sterven", aldus de heer Verduyn den Boom. „Ook niet waar nog enkele riolen als De Lier en Maas* land op het boezemwater lo zen. Dat zijn bij warm weer wel de meest kwetsbare pun ten. Wij proberen die punten dan ook zoveel mogelijk door te spoelen". Gunstig De regen is in de natte bijna zonloze periode van de afge lopen maanden op een gun stige wijze gevallen voor wat betreft de waterhuishouding „Er zijn niet van die grot? hoeveelheden in kort tijdsbe stek gevallen", deelt bet hoofd mee. „Ongeveer tien millimeter per dag, en dat kunnen de rioleringen g06" opvangen". Wanneer er flinke stortbui?? vallen en de riolering over belast raakt moeten de riole ringssystemen ontlast woe den en moet er geloosd woe den op het boezemwater. Dat brengt dan verontreinig^^ met zich mee. In dit jaar JS dat echter nog niet voorge komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4