EK STAD/STREEK li Ondanks Bestek '81 meer activiteiten Gemeente neemt twee ton voor haar rekening I g!S j Schiedammers werkloos maar toch actief' vrijdag 8 augustus 1980 VD/SC/WW HiiiiiiimiuininninnniiimiiiiniiiiniiiiiiniimiiiminnnniimminmrrammininiJiiimiunimnmraimmMmimiiimmiiiniiiiiniiinmmimiraniiiniiiinim^^ neuw- risico ve te- prak^ ntueel gt - ivater, plank to af- •achte 0 van an dë ils hij moet •rlich* aan- ïet ie* aan- itrus- 1 In men üs de ril and ui de zijn erze^ van gs de itolen te bij m de ngsa- kon ilank g bij je zet wor- ruikt erijt- mpe- vaak mo- een 3 b* maai laakt Wandelen in de Broekpolder: fraaie natuur met autogeronk Zo langzamerhand begint de Vlaardingse Broekpolder èen heel natuurgebied te worden. Zeer voorzichtig groeit wat eerst een opgespoten woestenij was uit tot èen stukje natuur, dat best gezien mag worden. De mens heeft hierbij op sommige plaatsen een handje ge holpen. De Vlaardingse plantsoenendienst heeft im mers het eerste begin gemaakt aan het karwei, dat de komende jaren nog heel wat werk zal kosten: het be bossen van grote delen van de polder. Als de gemeente haar zin krijgt geldt dat zelfs voor vrijwel, het gehele gebied, zelfs het omstreden centrale deel. dat officieel „loswal 6" heet. Naast dit bos is er straks nog veel meer te beleven in de Broekpolder, Het gebied moet immers een belangrijke func tie krijgen als recreatiegebied voor Vlaardingen, terwijl ook Schiedammers en Maassluizers kunnen meegenieten. Jachtha vens ten behoeve van de wa terrecreanten. sportvelden, een ponycentrum, een scou- tinecentrum, golfterrein, volkstuinen: het is er inmid dels allemaal of gaat er binnen afzienbare tijd komen. Er is in de afgelopen jaren verschrikkelijk veel veran derd in het gebied. De polder heeft een rijke geschiedenis. Enige eeuwen voor onze jaar telling, in de ijzertijd, moeten er al mensen hebben gewoond: uit die periode zijn de eerste nederzettingen gevonden. Ook uit de Romeinse tijd zijn soort gelijke nederzettingen aange troffen. Veel later was het een gebied dat een moerassig ka rakter moet hebben gehad. In de 13e eeuw werd het bedijkt en ontgonnen, waarna het ge bruikt kon worden voor de veeteelt. Het oorspronkelijke karakter van de laatste jaren, met prachtige boerderijen, rus tieke weggetjes en een echt landelijke sfeer, is grotendeels verloren gegaan. Het opspui ten met zand en bagger, af komstig uit de Rotterdamse havens, is daar de belangrijk ste oorzaak van geweest. Dit opspuiten is al in 1960 be gonnen. Vanaf het begin is steeds dezelfde methode ge volgd: eerst werden op de oor spronkelijke landweggetjes dij ken gemaakt, spuitkaden, zoals ze heten. De Iaagliggende stukken grond daarbinnen, de zogenaamde loswallen, werden vervolgens opgevuld met de bagger. De problemen die dat later gegeven heeft, in ver band met de zware metalen die in dat havenslib aanwezig zijn, zijn langzamerhand wel bekend. De verwoesting die aan het gebied is aangericht ook. Maar de natuur is uiterst veerkrachtig. En dankzij die eigenschap groeit er al weer het een en ander, in diezelfde opgespoten Broekpolder. Het gebied ïs inmiddels al weer zo aardig geworden, dat de afdeling plantsoenen van gemeentewerken op verzoek van de commissie stadsver- fraaiïng een wandelroute heeft uitgestippeld. Die route staat beschreven in een boekje, dat in samenwerking met de vogelwerkgroep van de KNNV is uitgegeven. Aan de hand van dit boekje, onder meer te koop bij de VVV, kan men de polder in. Van die mo gelijkheid hebben inmiddels opvallend veel mensen ge bruik gemaakt. een bes wanen. Zoals de naam al aangeeft is dit gebied volge- plant met populieren in ver schillende rassen: een boom soort die juist op een grond soort als in de Broekpolder te vinden is erg goed groeien wit De populier groeit ook behoor lijk snel, hetgeen voor een bos- in-wording een groot voordeel is. Langs de randen van het - populierenbos zijn ook andere Tekst: Paul Houkes Foto's: Jaap Rozema Het tot nu toe aangelegde bos groeit al zeer behoorlijk. Als je als natuurliefhebbend wande laar rondloopt in het popule- tum, dat zich ongeveer uit- strekt van de vroegere vuil stortplaats achter het ponycen trum tot aan de Watersport weg, dan kun je je al echt in boomsoorten aangeplant: es doorn, abeel en iep bijvoor beeld. Onder de bomen treft men struiken aan als mei doorn, vlier, lijsterbes, gelder- se roos en braam: struiken die eveneens zijn aangeplant. Er is echter nog veel meer planten groei te vinden, die zich spon taan, heeft ontwikkeld. Het wilgeroosje, akkerdistel en ka mille zal men overal in de pol der veel aantreffen. Een interessant deel van de polder ligt langs de Vlaardin- ger Vaart en de Boonervliet. De groenstrook langs de Vaart werd in 1S72 opgespoten en aangelegd. Dit gebied blijft ook de komende jaren nog volop in ontwikkeling: ligwei- des, fiets- en voetpaden moe ten voor een groot deel nog worden aangelegd. Natuur kenners vinden de smalle strook tussen het oude jaagpad, dat langs de Vaart loopt, erg interessant. Langzamerhand is hier de oorspronkelijke flora die hier thuishoort weer terug te vinden. Er groeien ved planten, die beschermd zijn: die mogen niet worden ge plukt om uitsterven te voorko men. Aan de overkant van de Boonervliet liggen de Vlaar dingse Vlietlanden, een na tuurreservaat dat eigendom is van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Van uit de Broekpolder heeft men een goed overzicht op dit unie ke gebiedje, dat in het voorjaar vrijwel helemaal rose is ge kleurd door de vele bloeiende orchideeën. De Vlietlanden bestaan overigens voor het grootste deel uit veen, dat een slappe, door water verzadigde bodem vormt. Deze bodem drijft in feite op het water en gaat met de schommelingen van de waterspiegel op en neer. Voor weidevogels als grutto, kievit en kuifeend is het een belangrijk gebied. In 1979 is een begin gemaakt met het inplanten van nog een deel van het toekomstige Broekpolderbos: op loswal 9, grenzend aan het Lickebaert- gebied cn bereikbaar via de Broekpolderweg. Voor dit bos is een opzet gemaakt in over leg met het Instituut voor on derzoek in bos- en landschaps bouw De Dorschkamp in Wa- geningen. De bedoeling was een bos te maken dat snel zou groeien en na een zo kort mo gelijke tijd al geschikt zou zijn voor de recreatie. Ook hier zijn veel populieren geplant, alsmede soorten als esdoorn, es en eik, In de randen van het bos zijn besdragende heesters geplant, die zichzelf verder moeten uitzaaien. Wandelen door het gebied, langs paden die gelukkig vrij wel nergens zijn geasfalteerd, is al een plezierige bezigheid geworden. Je kunt je best he lemaal buiten wanen, ver van de bewoonde wereld, luiste rend naar de vele vogels en kijkend naar konijntjes, patrij zen en fazanten, om het over de buizerd, de torenvalk en de veld uil maar niet te hebben. Het is alleen jammer dat de il lusie vrijwel steeds verstoord wordt door het nare, monoto ne geluid van het verkeer op rijksweg 20. Pas als je diep de polder in trekt, zo ver moge lijk van de gebaande paden af, verdwijnt dat geluid. Pas dan ben je echt in de natuur. Ook al is het dan nog natuur in wording. - Schiedam Door het hele land gaat het slecht met werklozenprojeeten. In diverse steden moeten centra voor werklozen hun deuren sluiten of moet sterk worden beknibbeld op de uitgaven. De tijd dat de subsidiekraan van het rijk wijd open stond Ügt ver achter ons. Bestek '81 heeft daar een eind aan gemaakt. De ministeries zijn niet meer zo gemakkelijk met het toekennen van een subsidie. De uitgebreide activiteitenreeksen, die in de loop. der jaren door de diverse centra zijn opgebouwd moeten steeds verder ingekrompen worden. Bij het toekennen van de subsidies oordeelde het mi nisterie van sociale zaken dat sportieve recreatie en diver ss creatieve cursussen het komende jaar uit 'de pro grammaboekjes van de wer- klozenprojcten geschrapt konden worden. Tevens zou het door de ministeriële richtlijnen niet meer moge- hjk zijn om 's avonds activi teiten te houden. Dat lot hing ook het project 'Schie dammers werkloos maar toch actief' (SWA) boven het hoofd. Door een extra bijdra ge van de gemeente is het werk van de SWA, dat zich ncht op mensen met een so- piale uitkering echter veilig gesteld, sterker nog het aan tal activiteiten is zelfs uitge breid. Ook het aantal werk nemers bij de SWA is ver groot. De gemeente neemt hu van de totale kosten van circa drie ton ongeveer twee derde voor haar rekening; dat is ruim 50.000 gulden meer dan in het vorige jaar. Wethouder Posthoorn daar- oven„We moeten onze bij drage wel verhogen. Doen we het niet dan komt het werk van de SWA in de knel te zitten. Door maar op die posten te bezuinigen, ben je gewoon gefrusteerde mensen aan het kweken. Werkloos zijn is niet zo'n vreselijk ma terieel probleem. Daar heb ben we uitkeringen voor. Maar het is gewoon een ge geven dat mensen die twee, drie jaar werkloos zijn gaan vervreemden van het socaia- le leven. Ze stompen af en raken verbitterd. Bij sommi gen, vooral jongeren, gaat dat 2elfs zover dat ze een haat tegen de maatschappij krijgen. Als er niets aan ge daan wordt zijn ze beslist niet meer te motiveren. Met het SWA-project willen we die mensen weer activeren tot contacten, ze weer be trekken in het sociale leven. Want de ervaring heeft ge leerd dat die mensen niet zo gemakkelijk bij buurthuizen binnenstappen, vaak durven ze geen andere activiteiten aan. Maar bij activiteietn van de SWA ontmoeten ze men sen die ze opvangen en ko men ze vaak tot de ontde king dat er nog genoeg nutti ge bezigheden zijn. Daarom is het project juist zo belang rijk. Anderen volgen een cursus, waarmee ze later weer een baan vinden. Daar om moeten we de gemeente lijke bijdrage wel verhogen. We kunnen die mensen niet in de steek laten." Bij de SWA zijn meerdere Schiedamse instellingen be trokken, die alllemaal een aandeel aan het programma leveren. Door de extra bij drage van de gemeente heeft de SWA het activiteitenpro gramma voor het komende seizoen, dat eind augustus van start gaat, kunnen uit breiden. Zo bestaat dit jaar voor het eerst de mogelijk heid om drie maal per week gratis te zwemmen in het Sportfondsenbad en is de keus in het aantal cursussen dat in de Trechter aan de Overschiesestraat wordt ge geven groter geworden. Nieuw is ook een cursus mu ziek in samenwerking met de streekmuziekschool. Ook kan men er een aantal be roepsgerichte opleidingen volgen. Eigenlijk is het ar beidsbureau daarvoor de aangewezen instelling, maar omdat sommigen door een te lage vooropleiding niet in aanmerking komen voor die cursussen, worden er via de SWA ook enkele gegeven. Voor het eerst is er in Schie dam ook een groep vrouwen in de bijstand, voor vrouwen met een sociale uitkering. Aan het SWA-project wordt meegewerkt door de Schie damse Gemeenschap, stich ting huishoudelijke voorlich ting, streekschool Rotterdam, streekmuziekschool, stedelijk museum, Sportfondsenbad, De Trechter, de WAO-werk groep van de FNV, de inter kerkelijke werkgroep ar beidsvraagstukken (baan- loos-waardeloos?) en de ko ninklijke Nederlandse EHBO-vereniging. Het nieuwe programmaboek je van SWA wordt onder de uitkeringsgerechtigden ver spreid via de sociale dienst, en het GAK. Ook zal er in de week van 18 tot en met 22 augustus een voorlichtings stand in het arbeidsbureau zijn, waar de mensen op SWA attent worden ge maakt Ook in de buurthui zen en bibliotheken komen de folders te liggen. Voor mensen met een uitke ring worden de cursuskosten vergoed. Eventueel bijko mende materiaalkosten ko men wel voor eigen reke ning. De cursussen staan voor iedereen open. Mensen met een baan draaien echter zelf voor de kosten op. Wethouder Herman Post hoorn. Twee ton voor Schie dammers werkloos, maar toch actie?. „We kunnen die mensen niet in de steek la ten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5