SPORTEMIRR 9 Meisjes doen hun intrede bij HBSS 'Een trainer zonder materiaal is nergens' 'Ik moet me voor twee honderd procent geven' Ton van de Berg van DHS: Nieuwe lijn....... Medewerkers... f Wimde Wolff: We hebben er de ruimte voor' Explogie Hans Schilt van Hermes D1/5; Peter van de Hoeven, nooit meer de 'oude' Verzuim Conditie wf vrijdag 0 augustus 1980 VD/SC/WW Wlm de Wotff—de eni gs dub... Vlaardingen/Schiedam - HBSS is één van de ze ven clubs in de afdeling Rotterdam van de KNVB, die het meisjesvoetbal onder de aan dacht gaat brengen. Een enquête bij deze Schie damse zaterdagclub leverde 8 meisjes op, een aantal dat intussen al is uitgegroeid tot 16. Het leeftijdsverschil, tussen 8 en 12 jaar, is echter nogal groot, maar in het nieuwe seizoen kunnen de meisjes maar onder gebracht worden in één afdeling. Jeugdvoorzitter Wim de Wolff: „De vraag is al gesteld wat er daarna gaat gebeuren. Ik denk dat het op den duur zal gaan uitgroeien tot da mesvoetbal. Als een meisje 12 jaar is, kan je niet ineens zeggen: bedankt". De Schiedamse zater dagclub juicht het meisjesvoetbal van harte toe, ook al omdat het er de ruimte voor heeft „De meisjes", aldus Wim de Wolff weer, „kunnen gebruik maken van de dames-kleedkamer van de korfbalvereniging ODI, een club die naar „Thurlede" verhuist Dat is ons grote voordeel". De meisjes gaan spelen in normale HBSS-shirts en voordat de nieuwe competitie begint, is er een bijeenkomst met de ouders. De leiding van deze nieuwe loot bij HBSS is in handen van me vrouw Jo Slavenburg, die ervaring heeft met pupillenwerk. Hoewel het wachten nu is op richtlijnen van de KNVB, is de kans niet uitgesloten dat zij onder de spelregels van de pupillen gaan vallen. HBSS acht de kans niet uitge sloten binnen niet a! te lange tijd een explosie van voet ballende meisjes te verwachten. Wim de Wolff: „We zijn (nog) de enige club in Schiedam, en volgens mij heeft meisjesvoetbal aantrekkingskracht. Het zou best wel eens kunnen gebeuren, dat er in zo'n situatie een leden stop moet gaan komen. We hebben maar acht kleedka mers, die voor verdere uitbreiding vatbaar zijn. We wil len er namelijk graag tien hebben, waarvoor overigens nog geen plannen zijn ingediend. Dat er subsidie bestaat voor zg. „natte" gedeelten, is alleen maar verheugend. Al gaat de Sportraad wel uit van één club per jaar". HBSS ontving tot dusver geen reacties van jeugdleden, die hun misnoegen hebben geuit over het „meioenvoet- bal". De Wolft „Junioren hebben er weinig mee te ma ken en pupillen zijn er nog te klein voor om een reactie te geven, in ieiderskringen bij HBSS is het meisjesvoet bal to elk geval uitstekend ontvangen. Ik verwacht ook nauwelijks problemen. De dochters van meestal voetbal lers zullen ook de spelregels worden bij gebracht". HBSS bezit een middelgrote jeugd. De verdeling bestaat uit twee A-elltallen., 3B, 3 C, 3 D, 3 E en 2 F-e!ftallen. 13e eerste training van de meisjes is woensdag 13 augus tus en er zal in de nieuwe competitie op zaterdagmorgen worden gespeeld. Voordat zij gaan spelen moeten zij me disch gekeurd zijn. De jeugdvoorzitter verwacht echter ook dat de beiangsteïiing intussen bij de bestaande trim- club van HBSS gewekt is en de dames mogelijk zullen gaan besluiten om ook eens tegen een bal te gaan trap pen. 'Ais ik iets doe, wil ik het ook goed doen' Ton van de Berg en Hans Schilt—klaar voor het grote gevecht Schiedam Als Schiedam ooit weer de kans krijgt een hoofd klasser te mogen begroeten, dan zou het dit seizoen moeten zijn. Zowel DHS als Hermes DVS heb ben Hink in de buidel getast voor de 'aankoop' van nieuwe spelers. De verantwoordelijke mensen achter de 'nieuwe lijnzijn Ton van de Berg van DHS en Hans Schilt van Hermes DVS. Zij ko men op deze pagina aan het woord. Schiedam In zijn tweede seizoen als elftalleider van DHS zal Ton van de Berg er zeker geen gras over laten groeien. Hoewel hij met nadruk stelt, dat het technische gedeelte uiteraard in handen van trai ner Jan Kooiman ligt, komt hij onmiddellijk met een boute uitspraak: „Met dit elftal worden we kam pioen1'. En daaraan gelijk, wat meer realistisch, toe voegend: „Normaal gesproken staat er drie jaar voor, maar de mogelijkheden voor succes zijn nu al volop aanwezig". Ton van de Berg is een veel besproken figuur binnen de Schiedamse voetbalwereld. Dertien jaar speelde hij voor Demos, waarbij hem ook een uitverkoring in het Rotter dams afdelingselftal ten deel viel, verder was de tapijtgi gant vroeger een trouw aanhanger van Hermes DVS, voor het komende seizoen misschien wel de grootste te genstrever. „Ik kende DHS natuurlijk al lang, maar toen mijn zoontje Jan vorig seizoen daar is gaan spelen, werd het contact echt serieus. J.e maakt eens een praatje hc". „Nou, en omdat ik eigenlijk toch wel wat voor het Schiedamse voetbal wil terugdoen, en de duivensport, mijn andere grote hobby, nauwelijks in gevaar komt, ben ik DHS gaan begeleiden. En ja, als iets doe, wil ik het ook goed doen, („Kijk maar naar m'n zaken, die lo pen fantastischben ik samen met Jan Kooiman, Henk Verbrugge en Henk Degeling aan een nieuwe opbouw begonnen. Er wordt nu echt iets voor de selectie gedaan, vandaar die aanwas van buitenaf. Een broodje, een weekeindje weg, maar ook de vrouwen van de spelers worden erbij betrokken, Het is nu gewoon aantrekkelijk voor iedereen, ook om in de lagere elftallen bij DHS te voetballen". De speciale 'begeleiding' van Ton van de Berg, die be doeld is om DHS op een hoger plan te brengen, is door sommigen niet zo goed ontvangen. DHS kende dit sei zoen een behoorlijk verloop. De 45-jarige Ton van de Berg daarover: „Dat kan ik ook niet helpen. Als je het anders ziet, kan je er met mij al tijd over praten. Daarom gaat het ook zo goed als elftal- leider, ik spreek de taal van de voetballers. Schiedam Alsof hij door ie mand op de hielen wordt gezeten, zo ongekend bedrijvig beweegt Hans Schilt zich door de Hermes DVS-gelederen, De 34-jarige Schiedammer is momenteel ae 'grote* man achter de weer op het punt van opleven staande btauw- witten. Oude tijden herleven! Als het aan Hans Schilt ligt, die er voor zorgt dat de „City Sport" Hermes sponsort, zo snel mogelijk. De verschijning van Schilt, die zich vorig seizoen voor het eerst daadwerkelijk met de belangen van Hennes bezighield, betekende een welkome versterking in de fi guren van Koos van EU es wijk, Rob Niemeijer, Arie Riedijk en Frans Schaap. „Ook Hermes DVS wordt kampioen", lacht Hans Schilt, geconfronteerd met de uit spraak van zijn grote „tegenspe ler" Ton van de Berg van DHS. „Kijk, wil je in het topamateur- voetbal meedoen, dan moeten er voor de spelersgroep extra dingen worden gedaan. Zoals nu de kle ding. Maar goed, ik ben eigenlijk altijd een Hermes DVS-man ge weest en gebleven. Miin neefje Frans Schaap volgde ik bij de re gionale ieugd altijd met veel belangstelling -iedere uit- en thuiswedstrijd- de mensen kenden me wel" Aan deze tweede uitgave van de voet bal krant werkten mee: Emile Schelvis, Bas van den Berg, Jan Schrijver, Wlm de Jong, Henk Koster, Jacques Zorgman en Gerard van Offeren. Blijkbaar toch niet goed genoeg, want pas vorig seizoen werd ae Schiedamse zakenman benaderd. En wel door ....Frans Bouman. Hans Schilt daarover: „Tsja, de spaarbank hield er mee op, na de wedstrijd tegen HION kwam Frans op me af. Daarna ben ik met Hermes DVS rond de tafel gaan zitten en heb de mogelijkhe den besproken". En met een ernstig gezicht: „Kijk, ik ben zelf nooit een geweldige voetbaUer geweest. Ik heb zelfs nooit in een vereniging gezeten, omdat qua actieve sportbeoefe ning waterskien nog een grotere liefde is, maar het is zonder meer zeer aan m'n hart gegaan dat Her mes zo achteruit is gegaan. Manus Stolk, een geweldige voorzitter, moest dat laatst ook tot zijn spijt bekennen. Het is nu eenmaal de realiteit" Injectie De Schilt 'injectie' geeft vertrouwen voor de toekomst van Hermes DVS. „Kijk, omdat je verenigingsman bent, laat je een club niet zomaar in de steek. Daarbij geef ik ook geld aan de club voor de jeugd. Trou- wens^ door het feit dat er nieuwe spelers bijkwamen, heeft Wim Ver- hoom, die er over gedacht heeft weg te gaan, besloten te blijven. En dat is toch logisch. Je kunt de schit terendste ideeön als trainer hebben, maar zonder materiaal begin je niet veel". „En materiaal hebben we nu in overvloed", zegt Hans Schilt, die al leen maar glimlacht bij de 'gerichte aankopen'. „We gaan zeker bovenin meedraaien. En naar ik hoop, met DHS als grootste tegenstrever. Ver gis je niet, als wij straks het gevecht om de titel gaan voeren, kan het Schiedams voetbal weer een ople ving krijgen. Nou, ja, behalve SVV dan, want die club zal de toeschou wers (welke eigenlijk?, lacht Hans Schilt) wel gaan missen"... Omdat we inderdaad zoveel nieuwe gezichten hebben, wordt mijn taak straks erg belangrijk. Er kunnen er toch maar elf spelen, ik zal de te leurgestelde spelers op moeten van gen. Daarbij ben ik toch al erg be trokken bij de vereniging, want ei genlijk zie je me het gehele week einde". De verdere toekomst van DHS Ton van de Berg heeft er wel een mening over. „Knk, zoals het dit seizoen gaat met dat spelen op het tweede veld is helemaal niets. Daar ga ik zeker nog proberen een oplos sing voor te vinden. Dat veld krijgt een enorme opdonder en voor het publiek is het ook niets. Daarbij vind ik, dat we wel degelijk als de vereniging willen leven, naar de Woudhoek toe moeten. Daar ben ik een groot voorstander van. In de tijd dat ik bestuurslid van de dui- venhoudersverenïging De Vrijheid was, leer je vooruit te denken in de sport. Met zaken doen is dat hetzelf de. Je moet telkens iets nieuws ver zinnen en iets bieden. Zo is het met voetballen precies". Dus de kans is groot dat we Ton van de Berg ook als bestuurslid te rugzien „Voorlopig zeker niet. Ik heb er gewoon geen tijd voor van wege mijn zaak. Kijk, ik vind het momenteel gewoon leuk iets voor de jongens te doen. Waar een ander zijn geld over de balk smijt aan al lerlei luxe-artikelen, daar laat ik anderen mee profiteren. Waarom niet Het zou toch harstikke leuk als Schiedam weer een hoofdklasser zou krijgen". Peter van de Hoeven het nieuwe sei zoen als aan voerder van Excelslor'20 Schiedam Hoewel ze hem bij Ex- celsïor'20 door en door kennen, blijft Peter van de Hoeven voor de buitenwereld een „binnenvetter". De 27-jarige Schiedammer, die zijn hele voetbalcarrière al bij de Thur- lede-vcrenigïng slijt en nauwelijks meer weg te denken is uit de basis, heeft wel idealen, maar loopt nooit voorop om die ook kenbaar te ma ken. Hij zegt eerlijk dat het hem aan mentaliteit ontbroken heeft en daardoor meegetrokken is door de speciale sfeer, die Excelsior'20 nu eenmaal van nature schijnt te heb ben. Smds Peter van de Hoeven in het seizoen '76/'77 het officiële pre dikaat topscorer kreeg uitgereikt, is het wat minder geworden. De re den? „Er zijn verschillende oorza ken aan te wijzen. Voordat dat ik topscorer werd -ik maakte daarvoor natuurlijk al veel doelpunten- ging het allemaal veel gemakkelijker. Het typische was dat, toen ik op m'n achtste jaar begon bij Excelsior'20, al vrij snel de zaken goed begonnen te lopen. Het scoren ging vanzelf. Maar van m'n veertiende tot m'n achttiende heb ik bij TSF gespeeld. Op de technische school werd daar veel aan gedaan en ik wilde dat ook doen." „Iedereen wilde dat ik bleef voetballen, maar ik ging tafeltennis sen", vervolgt de pijpfitter zijn le vensverhaal. „En met succes, want ik heb nog samen met Hans van de Broek (ex-Korenbeurs) in het eerste gespeeld. Maar het voetballen bleef trekken, zodat ik het jaar daarop weer in A-l van ExceJsior'20 te recht kwam. Tsja. het bleef toch mijn vereniging. Maar goed, bij de overgang naar de senioren werd ik even vergeten (lachend: „Typisch Excelsior, hè") en kwam in het elf de terecht". „Vanwege het scoren duurde het precies een half seizoen voordat ik via hei tiende, zesde en derde in het eerste elftal, dat toen slecht draaide, kwam. En daar ben ik gebleven. Het ging erg lekker, in het begin had Lk echter moeite met de vele schoppen, die een spits nu eenmaal schijnt te moeten te ontvangen. Daarbij ben ik wat gemakkelijk met het verzuimen van trainingen. Ja, ik weet niet wat dat is. Ik heb er wel de tijd voor, maar ik kan het dan toch niet opbrengen" Een ongeluk op zijn werk, twee jaai geleden, bracht de rechterenkel van Peter van de Hoeven in de kreu kels, Waar hij nu nog last van heeft. „Dé dokter dacht destijds dat hij al leen maar zwaar gekneusd is, maar foto's later toonden aan dat er iets met de scharnier aan de hand is. Ik sukkelde er maar mooi mee en al leen een operatie, die zestig procent kans van slagen heeft, kan de zaak verbeteren. Maar dat zie ik niet meer zitten, met nog hooguit drie jaar voor de boeg". Peter van de Hoeven is duidelijk niet de „oude" meer. Hij: „Dat kan je wel stellen. Mijn snelheid, die vroeger het belangrijke wapen was, is ingeboet tot maar zeventig pro cent. Ik ben anders gaan lopen. Aangepast aan m'n enkel. Ik merk dat zelf niet, maar anderen hebben mij daar opmerkzaam op gemaakt Het is zo dat ik me gewoon voor 200 procent moet geven om de conditie ie vergaren en zodoende op het ver eiste niveau te blijven". Aangekomen op Excelsior'20, dat nog steeds 'maar' derde klags* speelt, lacht Peter van de Hoeven. „Normaal gesproken, als we met zijn elven de schouders eronder zet ten, lopen we door de derde heen. Daar ben ik van overtuigd. We hebben een goede trainer in Piet Roozen en ik zie ook wel in* dat de mensen met de beste trai- aingsopkomst meer kans voor een plaats in het eerste hebben. Dit sei zoen wil ik me toch weer bewijzen, het vorige was gewoon geen klap aan. Dolgraag zelfs, want ondanks alle aanbiedingen van amateurclube uit de buurt, die met de geldbuidel rammelden, ben ik gewoon een ver enigingsman. Gezelligheid is toch ook erg belangrijk. Vind ik tenmin ste.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 9