SCHIEDAMSCfls COURANT 1 1 Ik neem Ook 230 woningen De Vos terug in de raad Nieuwbouw Lamoen terrein wéér vertraagd Winkeliers en oude centrum verontrust: Gebruik veerdienst Maassluis neemt af Trouw vakbonds lid Bromfietser onderuit Nieuwe bedrijven in 's-Graveland em Extra fiets- opstelplaats deze krant W. Janzen. pagina twee. Politie neemt illegale zender in beslag Dronken rijder ramt bord inl sif Vrijdag 15 augustus 1980- -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 104de jaargang no. 158 Opagwai Broerwest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klaehtendienst 14411-1 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Bijgestaan door tv.-eo me dewerkers van stadsontwikke ling presenteert wethouder Chris Zijdeveld- (tlnksjde plan nen voor het stadsen; Schiedam Binnen vijf jaar moet het gat tussen het stadscen trum en Schiedam-Oost de omgeving van het stadskantoor en het Emmaplein zijn volgebouwd. Behalve ruim tweehonderd woningen, winkels, een bibliotheek, een ondergrondse parkeer garage en een uitbreiding van het stadskantoor komt er tevens een voetgangersgebied met veel groen, dat ook geschikt is voor activiteiten ais kermissen en het jaarljks terugkerende Jeugd land. Dat zijn in grote lijnen de plannen van de gemeente voor het gebied, dat nu voor het grootste deel in beslag wordt genomen door geparkeerde auto's. Hoewel de plannen die op de dienst stadsontwikkeling van de gemeente zijn gemaakt als een 'bouwkundige verken ning' worden gekwalificeerd acht wethouder Chris Zijde veld de kans zeer groot dat ze ook daadwerkelijk worden uit gevoerd. „Ik kan me niet voorste'len dat de plannen niet razend enthousiast wor den ontvangen, temeer daar er circa 230 woningen in zijn op genomen, Wij zijn het in ieder geval wel", aldus Zijdeveld, die daarmee een pluim gaf aan het ambtenarenteam dat de plannen heeft ontwikkeld. Het gebied, waar het om gaal is bijna vier hectare groot en beslaat ongeveer twintig pro cent van de totale binnenstad. Alle grond is in eigendom van de gemeente, dus bij de toe komstige uitvoering komt de gemeente niet voor lastige en tijdrovende onteigeningsproce dures te staan. „Als de ge meenteraad met dit eerste plan instemt, en dat verwacht ik wel, schat ik dat we begin 1983 kunnen gaan bouwen", aldus Zijdeveld. De gemeente zal er naar stre ven alle woningen te realise ren in de sociale fctor; wo ningwet woningen o* premie- A. Als bewoners wordt vooral gedacht aan de kleinere huis houdens en bejaarden, die graag in het centrum willen wonen. De woningen zijn overwegend gepland in drie en vier bouwlagen. Verder is in het complex, dat wordt voorzien van een parkeergara ge voor ongeveer driehonderd auto's en die voor de helft on der de grond komt, ruimte ge reserveerd voor vijfhonderd vierkante meter winkelruimte en een bibliotheek, alsmede parkeerplaatsen voor de bewo ners. Voorlopig is men er van uitgegaan dat er een biblio theek in onder gebracht wordt, maar volgens Zijdeveld SchiedamPvdA'er Ton de Vos komt weer terug in de ge meenteraad. Hij neemt de plaats in van Ruurd van der Veer, die al weer enige tijd ge leden politiek Schiedam ver baasde door én uit de raad te stappen én zijn lidmaadscbap van de socialistische partij op tc zeggen. De Vos hield in april op met zijn raadwerk op, omdat hij het naar zijn zeggen te druk had. „Mijn werksituatie is ainds die tijd echter verandert Als ik in september weer in de raad kom, heb ik daar weer meer tijd voor", aldus De Vos, die indertijd werd opgevolgd door Hans Konings. De Vos kwam automatisch voor de open plaats van Van der Veer in aanmerking, om dat hij nog steeds op de ver kiezingslijst van de PvdA stond. Ih de raadsvergadering van aanstaande maandag worden de geloofsbrieven van Ton de Vos onderzocht. Pas in de sep tember vergadering zal de Schiedamse gemeenteraad weer voltallig zijn; dan wordt .De Vos beëdigd als raadslid. Vlaardingen De nieuwbouw op het in de Vettenoordsepol- der gelegen Lamoenterrein, waar al jaren over wordt ge sproken, komt nog steeds niet van de grond. Opnieuw heb ben Gedeputeerde Staten ge weigerd aan de plannen voor het bouwrijpmaken van het terrein hun goedkeuring te verlenen, zodat de gemeente niet de beschikking kan krij gen over het benodigde geld. Reden van de onwilligheid van GS is gelegen in de finan ciële onzekerheid van de plan nen. Het ministerie heeft nog steeds geen toezegging gedaan de zogenaamde 80 procentsre geling toe te passen op het project. Of de vakantie de oor aak van het uitblijven van die toezegging is of dat er hij het ministerie gerede twijfel aan de plannen zelf bestaat, is niet duidelijk. De provincie in elk geval wil zich niet op glad jjs begeven voordat bekend is hoe de grondexploitatie gefi nancierd zal worden. Onduidelijkheid is er ook over de locatiesubsidie. Volgens het college van B en W zou deze Per woning wel eens 10.000 gulden minder uit kunnen vallen dan waarop gerekend was: 15.000 gulden. Of er spra ke is van een typfout of een werkelijke tegenvaller, wist men gistermiddag ook nog wet. Overigens denkt men op het stadhuis dat de moeilijkhe den met het bouwrijpmaken van het Lamoenterrein de toe komstige huren niet al te zeer müen beïnvloeden. Schiedam Een 19-jarige Schiedammer is met hoofd wonden in het Noletzieken- huius opgenomen, nadat hij met zijn bromfiets op de Phi- "Ppusweg onderuit was ge daan. Vermoedelijk heeft de jongeman met één hand aan «et stuur een bocht genomen, waardoor hij de macht over pet stuur verloor en ten val «wam. Meer winkels in Koningshoek centrum Koningshoek wordt groter De gevolgen daarvan voor de winkeliers in de Steen dijkpolder en het oude centrum zijn nog niet te overzien. Maassluis Het gaat niet goed met de veerdienst Maassluis-Rozenburg vv, Sinds de Beneluxtunnel tolvrij is voor het autoverkeer, is het gebruik van de veerdienst met 15 procent teruggelo pen. „Het is echter niet verontrustend", al dus een medewerker van de veer dienst „Een voordeel voor de auto mobilisten is dat er tegenwoordig geen wachttijden meer zijn voor de mensen die van de pont gebruik ma ken. De veerdienst heeft nog steeds bestaansrecht, daar ben ik van over tuigd." Voor de automobilist die er slechts in cidenteel gebruik van maakt is de veerdienst duur. Een enkele reis met de wagen komt op vijf gulden. Maakt men echter veel gebruik van de pont dan is het echter best op te brengen. Een tienrittenkaart kost 25 gulden, wat dus neer komt op 2 gulden 50 per overtocht. En dan mag iedere auto de pont op. Groot of klein, dat maakt geen verschil. Een medewerker van de veerdienst verklaart: „Toch scheelt het hoor als je de pont neemt. Je hoeft geen veertig kilometer om te rijden en je zit in een wip aan de overkant. Zo dom is het dus niet om de pont te gebruiken." Schiedam Het industriege bied is weer een klein bedrijf rijker geworden en binnen kort volgen er nog enkele. In kantoorflat Torendijk aan de 's-Gravelandseweg 284-293 heeft zich recentelijk North West Engineering BV geves tigd. Deze handelsonderne ming bevindt zich op de ne gende etage. De gemeenteraad beslist maandagavond over grond uitgifte in erfpacht aan de Rotterdamse machinefa briek Fijnwerk BV, die aan het eind van de 's-Graveland seweg ruim 3800 vierkante meter nodig heeft, en aan Van Heck Co, de Schiedamse groothandel in gereedschap pen en automaten die aan de Ruysstraat 5000 vierkante me ter wil volbouwen. Twee drukkerijen plegen op het moment nieuwbouw in in dustriegebied 's-Graveland- Aan de Fokkerstraat bouwt drukkerij Elba. Van Rossum bouwt aan de Van Heekstraat. Negentig jaar is Vlaardfnger Johannes ven Eekelenburg. Dat is op zich el een prestatie, gisteravond achter ward hij gehuldigd om iets anders: Johannes is zijn Isven lang een zeer j- trouw vakbondslid gebleken. Vijfenzestig jaar lang is hij lid van het CNV geweest: voor de bond reden om hem uitgebreid in het zonnetje te zetten. Van Eekelenburg was medeoprichter van de afdeling Vlaardingen van de hout- en bouwbond van de christelijke vakcentrale en heelt daarin bovendien een bestuursfunctie vervuld. Dst de bond hem niet vergeten is, bleek gisteravond, toen de afdeling hem in zijn eigen woning aan de Prins Hendrikstraat kwam Juildigen. Maassluis Het winkelcentrum Ko ningshoek in Maassluis wordt uitgebreid met winkels, aangevuld met kantoorr- ruimten en eventueel een hotel. Hoewel de onderhandelingen tussen de gemeen te en projectontwikkelaar Ennia nog niet zijn afgerond, verwacht de gemeen te Maassluis dat in het voorjaar de eerste paal voor de uitbreiding de grond in-i gaat. Aanvankelijk was de bouwonder neming Eurowoningen belast met de verdere ontwikkeling van Konings hoek. Deze onderneming heeft echter al haar rechten aan Ennia overgedragen die hiermee de optie heeft verkregen op alle gronden in Koningshoek die een zakelijke bestemming hebben. Het streven van de gemeente Maassluis om Koningshoek, met het stadhuis als middel punt, een dergelijke groot schalige centrumfunctie te verschaffen is een ontwikke ling die door de winkeliers die zich verenigd hebben in de Maassluise Ondernemers- federatie, met de grootste zorg wordt gadegeslagen. Ge ruchten als zou de week markt in het oude centrum moeten verdwijnen ten koste van een uitbreiding van de markt in Koningshoek heb ben reeds voor de nodige op winding gezorgd bij de win keliers In de omgeving van de Markt en Nieuwstraat. Voor de laatstgenoemden be tekent de weekmarkt op vrijdag een welkome trek pleister. Nog groter en ingrijpender zijn echter de gevolgen voor het winkelcentrum Steen- dijkpolder, dat op een steen worpafstand van Konings hoek ligt. Dit winkelcentrum werd oorspronkelijk opgezet als „buyrtverzorgende" voor ziening voor een nieuwe woonwijk, die in 1983 onge veer 2200 gezinnen zou moe ten tellen. Door velerlei oor zaken (o.a. het inzakken van de huizenmarkt) zal dit aan tal niet rond het plande tijd stip worden gehaald. Voeg daarbij de grote zuigkracht die van het winkelcentrum Koningshoek uitgaat en de problemen van de winkeliers zijn verklaard- Inmiddels heeft het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond (K.N.O.V.) de wiik „doorge licht" en is tot de conclusie gekomen dat er in Nederland nog nooit een winkelcen trum zo snel in de problemen is gekomen. Vlaardingen Er komt een extra fietsopstelplaatsop de kruising Korte Hoogstraal- Veerplein/Cronjéstraat ^Ge dempte Biersloot. De gemeente was zo enthousiast over een proef met een fietsopstelplaats aan de Frederik Hendriklaan dat besloten werd er ook een te maken op de Korte Hoog straat. De fietsen worden door de fietsopstelplaats gescheiden van het autoverkeer. Zo wor den dus bij voorbaat gevaarlij ke situaties tussen auto's en fietsers uitgesloten. Het is ove rigens voorlopig de laatste fiet sopstelplaats die gesitueerd wordt De andere fietsopstel- plaatsen worden verwerkt in h$t verkeerscirculatieplan. Een historisch aspect van Maassluis belicht in onze speciale rubriek: de firma Bram Leeuwenhoek, de official kwam tijdens de Olympische diverse malen in het nieuws. Zijn vuur blijkt inmiddels gedoofd. Een interview op pagina drie. Schiedam e politie heeft bij een 21-jarige bewoner van de Damlaan een illegale zender in beslag genomen. De jonge man had er een gebruik van gemaakt om vooral 's avonds te zenden en daarbij veroor zaakte hij nogal wat storingen op de televisie- en radiotoes tellen van buurtbewoners. De pohtie kwam de illegale zen damateur op het spoor, nadat buurtbewoners herhaaldelijk hadden geklaagd over storin gen. Bij de inval in de woning werd de politie niet geassis teerd door de radio controle dienst. kan het even goed wat anders worden. „Net waaraan de so ciaal-culturele sector in Schie dam tegen die tijd de grootste behoefte aan heeft", aldus de •wethouder. In de uitbreiding van het stadskantoor zijn on der meer een raadszaal gepro jecteerd, alsmede een kleine vleugel, waarin vergaderka mers en de kamers van burge meester en wethouders wor den ondergebracht. Teven3 zullen de nu nog ondergronds gelegen muurresten van Huis te Riviere worden bloot gelegd en worden ingepast in het voetgangersgebied. Het plan dat gisteren werd ge presenteerd wijkt af van de ideeen. die aan het eind van de zestiger jaren zijn ontwik keld voor hel gebied, dat wordt omschreven als stadserf en omgeving. Aanvankelijk was de ruimte uitsluitend ge reserveerd voor bijzondere be bouwing; een groengebied, een busstation, wijkvoorzieningen voor het Singelkwartier, win kels, parkeerplaatsen en een forse uitbreiding van het stadskantoor- Aan woningen werd toen absoluut niet ge dacht Inmiddels zijn echter een groot aantal veranderin gen opgetreden en zijn inzich ten gewijzigd. De wijkvoorzie ningen voor Oost, kruisge- bouw en gymnastieklokaal, zijn momenteel gepland aan de Van Swindensingel en de Fah- renheitstraat en toekomstige afsluiting van de Singel voor doorgaand verkeerinclusief openbaar vervoer— afgeslo ten, waardoor ook geen be hoefte meer bestaat aan door gaande routes in het plange bied. Door de aankoop van de gemeente van het kantoor pand 's Graveland, waarin een aantal gemeentelijke dien sten zijn ondergebracht betaat geen behoefte meer aan een forse uitbreiding van het stadskantoor. Wethouder Zijdeveld acht de kans niet uitgesloten dat de gemeente de verdere ontwik keling van de plannen ook zelf ter hand neemt. Als er op de dienst stadsontwikeling ruimte voor is, prefereert de wethou der dat boven uitbesteding aan diverse architectenbureaus. Dan zal het ambtenarenkorps, op stadsontwikkeling echter fiks uitgebreid moeten wor den, want onlangs liet de wet houder weten dat die dienst mede door de stadsvernieu wing in West, Zuid en nu ook Oost het vele werk nauwelijks meer aan kan. Dit nieuwsblad, waatm u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met Rotterdams Nieuwsblad. Schiedam Bij toeval heeft de Schiedamse politie gister nacht een automobilist uit Spijkenisse aangehouden, die even tevoren een reclamebord bij een benzinestation op de Nieuwe Damlaan omver had gereden. De bemanning van een surveillancewagen trof de man aan in zijn auto op de vluchtstrook van rijksweg 20. In zijn beschadigde auto was de inwoner van Spijkenisse zijn roes aan het uitslapen. Na een bloedonderzoek kon de man naar huis, echter niet met de auto, want hij kreeg een rij verbod. II I Oftotw -yJoOfP O®1"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1