[ÜRB/STREfK Dr Neon mag zijn kraakpand huren Werken voor huurverlaging Politiebureau op Grote Markt mms&m Regelmatig Zwaar Bescheiden Eigenaar C. P. Spaans: 'Als ik het lach niet kan verkopen...' 25.000 gulden Zielepoot door Kees Jonker mmSjjiüiiiiiiiiiiiiiTiJHIÏÏIïïiïiïiïïiïiïaitui vrijdag 15 augustus 1980 VO/SC/WW Het Olympisch vuur in door Chris Woerts Bram Leeuwenhoek gedoofd Maassluis Vermoeid, maar innerlijk voldaan keerde Bram Leeuwenhoek terug van de Olympische Spelen in Moskou. Te vreden over de prestaties van de Nederlanders neemt hij nu af scheid van de Olympische beweging in Nederland. Het Olym pisch vuur is voor de Maassluizer nu definitief gedoofd .Hij was meer dan tien jaar actief in de Olympische wereld. Als chef de mission had hij een zware taak. Vooral met alle rumoer rond de laatste Olympiade had Bram Leeuwenhoek het zwaar te verdu ren. In de media en door de topsporters werd hij vaak ongena dig hard aangepakt. Het deerde de keuzeheer van het NOC niet In Maassluis, nu al meer dan tien jaar zijn woonplaats, rust hij uit „Maassluis is een heerlijke plaats om in te wonen. Het is er erg rustig, er gebeurt maar weinig. Al is de plaats in die tien jaar dat ik er nu woon na tuurlijk wel veranderd. Alle rustige plekjes in Maassluis van vroeger zijn nu volge bouwd. Tien jaar terug was er nog geen stoplicht in de stad, kun je nagaan.'* Bram Leeuwenhoek is sinds zijn regelmatige verschijning op de televisie de afgelopen maanden een 'bekende* Ne derlander. Iedereen heeft wel eens van hem gehoord. In Maassluis leeft hij echter in een vrij grote anonimiliet. Op straat wordt hij nog maar wei nig herkend en dat vindt Bram Leeuwenhoek maar al te prettig. Naast zijn werk voor het NOC, is hij ook nog verbonden als docent aan de Akademie voor Lichamelijke Opvoeding in Den Haag. Een druk leven, met slechts weinig vrije tijd. Nu hij het allemaal wat rustiger aan kan doen heeft Bram Leeuwenhoek ein delijk ook eens meer tijd om er op uit te trekken. Natuurliefhebber als hij is, trekt hij dan door de wijde omgeving van het Rijnmond gebied: „De mensen zeggen wel eens, het Rijnmondgebied daar kan het alleen maar stin ken, maar dat is lang niet zo. Ik trek er vaak op de fiets op uit en dan ontdek je nog zo veel mooie plekjes. Als je door Maasland, de Lier richting Schipluiden fietst dan ontdek ik nog regelmatig paadjes waar ik nog nooit ben geweest Dan sta je midden in de na tuur en als je dan om je heen kijkt, zie je de flats van Rijs wijk, Vlaardingen en Delft. En dan denk je wel eens, wat heb ben we hier in de directe om geving toch nog een mooie plekjes." „Ik ben een echte liefhebber van het polderland. Als ik daar door heen fiets kom ik echt tot rust Maassluis, om daar weer op terug te komen is een gemoedelijke stad. De mensen maken zich niet 20 gauw druk om allerlei zaken. Laten het rustig over zich heen komen. Met het plaatse lijke gebeuren bemoei ik me niet zo erg. Ik heb met zoveel' nationale gebeurtenissen te maken, dat het plaatselijke me een beetje ontgaat Maar mis schien krijg ik daar nu wat meer tijd voor. Ach, ik ben maar een import Maassluizer. Een echte Maassluizer kan ik nooit worden." Een zware taak heeft Bram Leeuwenhoek moeten vervul len tijdens de selectiepiwédu- res rond de Nederland;- Olympische ploeg. Hij kreeg zware kritiek te verduren yJs er weer een scherpe limiet was vastgesteld. „Ik ben ervan overtuigd dat we een recht vaardig beleid hebben ge voerd. Kijk, ik heb te maken met sport op het allerhoogste niveau. Is een sporter niet ge schikt voor dat wereldniveau dan is het onzin om hem of haar uit te zenden naar de Olympische Spelen. De dreun die ze daar zouden krijgen als ze zouden falen zou verschrik kelijk groot zijn. Je moet de •sport kunnen relativeren. Dan sta je ook beter en sterker in de maatschappij. Ik vind dat ais je als sporter een keertje faalt er geen man over boord Is." „Als je je alleen maar blind staart op de sport zit je hele maal op het verkeerde pad. Natuurlijk moet je teleurge steld zijn als bijvoorbeeld een poging mislukt, maar na een half uur moet dat over zijn. Er zijn in de wereld nog zoveel andere dingen dan alleen de sport Je moet niet met oog kleppen voor lopen. Voor ae sporters is het dan moeilijk om objectief te blijven. Dan wor den zakelijke dingen verwis seld met persoonlijke. Ach, in de topsport is het misschein wel eens moeilijk om objectief te blijven. Maar ik heb alles altijd gedaan naar eer en ge weten. De kritiek die hij te verduren kreeg deert hem niet: „Het ia niet leuk natuurlijk als ie in de media wordt aangepakt De mensen krijgen dan een beeld van iemand dat waarschijnlijk niet goed is. Maar ik heb het allemaal leren accepteren. Ik kan echt een hoop kritiek ver dragen. Ik ben geen medogen- loze man, zoals ik wel eens wordt afgeschilderd. Integen deel, ik ben een heel vriende lijk mens. Het beeld dat ge schetst wordt van iemand is afgestemd op de persoonlijke visie van de mensen die het beeld scheppen. Als je iets schrijft leg je er iets emotio neels, iets van je eigen in. Dan kan het wel eens verkeerd overkomen." Nederland nam, zelfs bij de af wezigheid van een aantal gro te sportlanden als Amerika en West-Duitsland een beschei den plaats in bij op de Olym pische Spelen. „Wij zijn een klein landje, waar de amateur sport geen hoge prioriteit heeft Daarom kun je ook niet verwachten dat we grote pres taties leveren. Als je dan toch ziet dat we zeventien keer bij de eerste zes zitten en 29 keer bij de eerste acht, hetgeen fi naleplaatsen zijn, dan ben ik niet ontevreden. Een finale plaats is toch een selectie- grens." Bram leeuwnhoek laakt echter de men tali tiet van de Nederlanders. Het altijd voorop lopen als er acties on dernomen moeten worden, het zit Bram Leeuwenhoek niet lekker: „We zouden om ala klein landje toch iets beschei dener moeten opstellen- Hoe verder het weg is, dest te scherper ons oordeel is. Neder landers vergeten vaak de lees bril op te zetten om de proble men in eigen land te kunnen waarnemen." „Ja, wij Nederlanders zijn echt calvinistisch ingesteld. Alles doen wij beter. Het zal wel in onze landsaard zitten. In Mos kou heb ik totaal geen moe- lijkheden gehad met de men sen daar. Als je maar vriende lijk en aardig blijft, dan krijg je een hoop gedaan. Je moet niet vergeten dat die mensen in een heel andere samenle ving leven. Heel andere ge woonten hebben, daar moet je je wel aan aanpassen. Als je ie direct nors tegen hen opstelt, dan is het logisch dat ze niet zo vriendelijk behandelen. Lo- fisch. Wij Nederlanders heb- en een veel te grote mond. Het kleine weten we niet meer te waarderen." Bram Leeuwenhoek weg uit het Olympische wereldje. Het zal even wennen zijn. Ook voor hem zelf. Hij heeft im mers een groot aantal contac ten in binnen- en buitenland opgebouwd. Missen zal Bram Leeuwenhoek het echter geen moment: „Nee, daarvoor rela tiveer ik bet te veel. Ik krijg nu weer tijd om cricket te faan spelen bij Hermes DVS. k vind het heerlijk om weer te gaan schaatsen op de Uithof. In de winter maak ik vaak tochten. Daar krijg ik nu weer meer tijd voor. Het is niet zo dat ik me uit de hele sportwe reld terug trek. Dat zeker niet Altijd als ik ergens kwam werd ik direct opgevangen en ondergebracht Ah je eens zelfs ergens wilde rondneuzen dan mocht dat niet. Daar krijg ik nu wel de kans voor. En ach, misschien vragen ze me wel weer ergens voor. Ja, ik ben altijd nog voor de functies die ik heb vervuld gevraagd. Ik heb me nooit zelf aangebo den.*' Schiedam De heer C. P. Spaans, de eigenaar van het vorige week gekraakte pand Kortlandstraat 5 klein 1, is in principe be reid om zijn pand aan kraker 'Dr. Neon' te verhuren. Hij zegt echter geen huurders of krakers in zijn pandje te willen hebben, als hij een koper heeft gevonden voor het over tien jaar te slo pen kleine woninkje. Een telefoontje naar de in de Rotterdamse Rosen veld straat woonachtige heer Spaans bracht aan het licht, dat hij nog niet de hoogte was van de kraakactie, die vorige week woensdag werd uitgevoerd door een woningzoekende Schiedammer, die zich uitgeeft voor Dr. Neon, omdat hij de eigenaar niet in de gelegen heid wil stellen een kort ge ding tegen hem aan te span nen. Bij een dergelijke proce dure moet degene, die het ge ding aanspant de kraker dag vaarden en dat kan slechts als in dit geval - de heer Spaans de naam van de kraker of eventueel medekraker weet Verbazing alom bij de heer Spaans toen hij hoorde, dat zijn pandje, dat hij zo'n tien jaar geleden kocht en al jaren onbewoond was geweest, ge kraakt was, 'Ik kan me er niet meer druk om maken, me neer. Ik heb al zoveel zorgen aan mijn hoofd gehad met dat pand. Ik heb het geprobeerd te verkopen voor 45.000 gulden, maar de makelaar aan wie ik dat pand gaf, is er volgens mij nooit wezen kijken. In juni heb ik maar besloten om te stoppen met die makelaar, want het enige wat ik van die man merkte, was dat ik geld moest betalen voor adverten ties. In totaal zeker duizend gulden. Ik bied het nu te koop aan voor 25.000 gulden en ik laat kaartjes op oorden in de Erasmusuniversiteit ophangen. Misschien dat een woningzoe kende student het wil neb ben?', zo vraagt de heer jfjaarl Uit onzs krant van vorige week donderdag 7 augustus. Spaans zich af, die al jaren niet meer kan werken, naar zijn zeggen ongeneeslijk ziek is en zodoende niet meer bij een ziekenfonds terecht kan voor een verzekering. Evenmin verzwijgt huiseige naar Spaans, dat hij zélf in een kamertje van 24 vierkante me ter woont, waarvoor hij 130 gulden in de maand betaalt. Meneer, ik ben een zielepoot. Ik krijg geen geld meer van de bijstand, want ze denken, dat ik kapitalist ben, omdat ik een paar pandjes heb. Maar kon Ut die maar verkopen... Willen die krakers het soms niet ko pen? Ik heb geen geld, ben arm. Op zaterdagen Klauw ik de rotte groente weg van de markt om wat te eten te heb ben'. Over het feit, dat zijn al jaren lang leegstaande woning ge kraakt is door Dr. Neon en medekrakers, is de Rotterdam- mer niet goed te spreken. Zijn visie op krakers: 'Met wat voor recht gaan ze in m'n huis wonen? Stel je eens voor, ik zie straks een fiets staan, denk jk: nou ik ga even een stukje fietsen. Of een auto. Daar rijd •je toch ook niet zomaar mee weg?' Wil de heer Spaans zijn pand je, dat over een jaar of tien in verband met stadsvemieu- wingsactiviteiten tegen de grond zal moeten, verhuren aan Dr.Neon? Zijn antwoord: 'Het liefst zou ik het pandje verkopen. Maar ja, als het niet verkocht kan worden, dan vind ik het geen probleem, dat het verhuurd wordt Ze moe ten dan natuurlijk wel even huur gaan betalen met terug werkende kracht'. Over de hoogte van die huur wilde de huiseigenaar zich nog niet uitlaten. Wèl liet hij door schemeren, dat hij het niet re delijk zou vinden als hij zelf méér huur zou betalen voor zijn kleine kamertje, dan de krakers voor het pandje In de Kortlandstraat Hetgeen zou kunnen inhouden, dat Spaans overweegt om de krakers 130 Maassluis Toen maandagavond, tijdens de vergade ring van de commissie voor welzijnszaken, de subsi dieaan vraag van wijk vereniging de Flat werd behan 1 deld, werden door meerdere aanwezigen wat kantteke j ningen gemaakt Die aanmerkingen betroffen niet al leen de hoogte van het voorgestelde bedrag vai 32.310. De wijkvereniging krijgt na melijk de beschikking over een tweetal oude klaslokalen in het voormalige schoolge bouw aan de Burgemeester Schwartzlaan. Die beide loka len moeten natuurlijk dras tisch worden verbouwd en daarvoor dient dan de voorge stelde, éénmalige subsidie. Daarna moet er aan de ge meente een maandelijkse huur worden betaald. Doordat de de wijkvereniging zelf aan het werk wil werd voorgesteld de huurprijs tot maximaal tien procent terug te brengen. De commissie vond dat redelijk en heeft dat dan ook aan het college geadviseerd. Het colle ge van B en W en de gemeen teraad moeten daar natuurlijl nog hun fiat aan geven. In afwachting daarvan zijn d< wijkverenigingsleden toch al vast maar begonnen. De schei dingswand tussen de beide lo kalen is al omlaaggehaald en verfpotten en behangroller liggen al klaar. Zelfwerkzaamheid in het be lang van de wijkvereniging Vijftien mensen aan het werf en., hoe harder er gewerk wordt, hoe lager de huur za worden....er tegenaan dus D< vereniging kan nog steed; mensen gebruiken. De Maasslulsa bewonersvereniging Da Rat... zelfwerkzaamhald. gulden huur te laten betalen. Met de - overigens nog niet of ficiële - toezegging van de huiseigenaar lijkt de kraakac tie van Dr. Neon een succes te worden. Hij kan het huis hu ren, hetgeen precies zijn be doeling was. De heer Spaans maakt slechts het voorbehoud, dat het pand ontruimd moet worden, als een koper rich aanmeldt 'Als die krakers er dan niet uit willen, dan sla ik ze er desnoods met eigen hand uit*, aldus een eventjes emotio neel wordende Spaans, die lijkt te berusten in het feit da hij rijn pand aan de straatste i nen niet meer kwijt kan. Aar de gemeente ook niet, omdat volgens de Rotterdammer - dt gemeente zo weinig wil beta len, dat je er nog geen een: een caravan voor kan kopen. I szz, f-: v.-*-* V:.-: V ••n.v^'--^» Schiedam Zeer binnenkort beschikt Schiedam weer over een politiebureau op de Grote Markt Het bureau zal worden gevestigd in het pand op de hoek van de Hoogstraat en de Grote Markt, waar tot voor kort de raad voor het bejaardenwerk was gevestigd. De raad heeft inmiddels zijn intrek genomen in een pand aan de Tuinlaan. Maandag beslist de gemeente raad, in haar eerste vergade ring na de zomervakantie, over een krediet van 17.500 gulden om het gebouw op de Grote Markt in te richten. Als de raad instemt wil het Schie- damse korps het pand zo snel mogeljjk in gebruik nemen. Binnenkort heeft Schiedam weer een politiebureau op de Grote Markt. Waar tot voor kort de raad voor het beiaar- denwerk heeft gezeten, kan men over enkele maanden weer een parkeerboete beta len. In het pand aan de Grote Markt zullen de circa vijftien politieagenten worden onder- Êehracht, die nu vanuit de po- tiepost aan de Nieuwstraat o- pereren. Naast de rayonagen ten, die de surveillance ver zorgen in het gedeelte van de stad ten zuiden van de rijks weg, verhuizen ook de par-, keerwachten mee naar het ge bouw tegenover het oude stad huis. In politiekringen is men zeer te spreken over het nieuwe bureau. Commissaris Van der Haagen noemde al weer enige tijd terug de verhuizing naar de Grote Markt een goede zaak. Hij meent dat het pu bliek het bureau aan de Grote Markt vanwege de gunstige ligging makkelijker zal bin nenstappen dan de steun post aan de Nieuwstaat Het gebouw, dat van de ge meente is, deed in vroeger ja ren al dienst als hoofdbureau van politie. Toen de politie wegens ruimtegebrek verhuis de naar het huidige hoofdbu reau aan de Lange Niéuw- straat kwam er een postkan toor. De laatste jaren is het aan de raad voor het bejaarden- werk verhuurd geweest De steunpost van de politie aan de Nieuwstraat is een tij delijke oplossing geweest. Daarvoor beschikte de politie over een post aan de Koe markt, maar omdat die niet meer voldeed aan de eisen van het korps, werd een tijdelijk bureau gevestigd in de Nieuw straat Behalve over de inriehtinskos- ten van de nieuwe politievesti ging beslist de raad volgende week ook over een nieuw draadloos alarmeringssysteem voor de brandweer. Sinds 1975 beschikt de brandweer al over een vijftiental draadloze alar montvangers, die toen als proef werden gehuurd, maar om alle brandweerlieden, in clusief vrijwilligers er van een te voorzien zijn er nog eens 110 nodig. Met de aanschaf is een bedrag gemoeid van 50.000 gulden. Behalve de betere be reikbaarheid van het brand weerpersoneel is een ander voordeel dat het systeem aan sluit bij het regionale alarme ringssysteem voor de brand weer. De brandweermannen werden tot nu toe gealarmeerd via het zogenaamde brand- belsysteem, een signaal via de telefoon zonder spreekmoge- lijkheden, dat inmiddels sterk verouderd is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3