jSTftO/SIHEEK Acht schoolverlaters bouwen huurwoningen Speelplaats Holstraat wordt opgeknapt i wig*,ai 'Internationaal lichaam tegen vervuiling nodig' Niet betalen, géén electriciteit! Nieuwe bouwput aan Hoofdstraat Directeuren vrijgesproken HISTORISCH Omtrent de geboorte van Wilhelmina, 1880 jftorgen eerste paal yoor uniek project WÊssÊSBi mam Wegens fout in dagvaarding: Poppentheater en Importband in Quibus den Berge: mm, woonst 3 wptember 1980 VO/SC/WW Schiedam Acht leerling-bouwvakkers, jjje anders in de WW terecht waren ge komen, gaan morgen beginnen met de ^uw van zeven woningen en een win kel op de hoek van Emmastraat en Sin gel, tegenover het Schiedamse stadskan- Schiedam De tweede leer- lingbouwplaats komt aan de Hoofdstraat in Schiedam- Zuid. Een tiental schoolverla ters zal op 5 augustus 1981, na de bouwvakvakantie, gaan beginnen met het reali seren van een kleine hoe veelheid woningen waar nu nog een kaalslag is: aan de Hoofdstraat tussen de num mers 173 en 145. Hoeveel wo ningen het precies worden, hangt af van plannen die er bestaan met het nabije gym nastieklokaal aan de voet van de ronde gastank op het voormalige GTB-terrein. Ook bij de nieuwe bouw plaatsen voor schoolverlaters, waarvoor nog geen locatie bekend is, zal het steeds gaan om kleine hoeveelheden wo ningen voor niet meer dan tien leerling-bouwvakkers. De projecten moeten name lijk voldoen aan enkele voor waarden: zij moeten binnen een jaar te realiseren zijn, zo dat de jonge bouwers hun ei gen project kunnen afronden; het project moet overzichte lijk zijn; en er moet ambach telijk gewerkt worden: de jongeren moeten alle moge lijkheden in hun vak snel on der de knie kunnen krijgen. Domweg beton storten is er niet bij. Voor de planontwikkeling voor de leerlingbouwplaatsen is een werkgroep gevormd onder leiding van Hans Huls in 't Veld, stafmedewerker van de gemeentelijke hoofd afdeling stadsvernieuwing, en waarin verder zitting heb ben: K. J, Simon, voorzitter van de afdeling Schiedam van de NVOB, De Korte, consulent van de stichting vakopleiding bouwbedrijf en Gerard Prins, directeur van de SSSW. Gedurende één jaar krijgen de acht jon gens, allen uit Schiedam, een bouwpro ject uit te voeren, wat hen zal confronte ren met alle mogelijke problemen die je in de bouw tegenkomt. Vlaardingen De beide directeuren van een Vlaardings koel- technisch bedrijf, die zich veertien dagen geleden voor de recht bank in Rotterdam moesten verantwoorden op verdenking van diefstal uit de kas van bijna een half miljoen gulden, zijn gister morgen vrijgesproken. De rechtbank "achtte het feit v,*el degelijk bewezen, maar door een fo'Ut in de dagvaar ding zijn beide directeuren niet te veroordelen. De advokaten van de twee Vlaardingers hadden tijdens de zitting al gevraagd, een deel vai de dagvaarding nietig te verklaren. De officier van jus titie had een jaar gevangenis straf geëist, mede op grond van bedrieglijke bankbreuk. Daarvan was in de dagvaar ding echter weinig terug te vinden, aldus de raadslieden. De rechtbank vond ook dat aan. de dagvaarding een we zenlijk deel ontbrak. Op die grond werd het tweetal buiten vervolging gesteld.' De beide zakenlieden waren naar Spanje gegaan om daar te proberen, door gokken aan een flink bedrag te komen. Dat was volgens hen de enige uitweg om uit de financiële moeilijkheden te raken, waar in het bedrijf verkeerde. Ze hadden echter geen geluk: het meegenomen speelgeld schoot er bij in. En juist omdat het zo moeilijk wordt, is te verwachten dat woningen met hoge kwaliteit opgeleverd worden, volgens Gerard Prins. Hij is directeur van de samenwerkende Schie damse woningcorporaties (SSSW), welke stichting op dracht voor de bouw heeft ge geven. Bovendien, zegt Prins, is de scholing in de praktijk voor de acht leerlingen zo gunstig, dat de Schiedamse aannemers hen over een jaar waarschijnlijk met open ar men zullen ontvangen, want er is veel vraag naar geschool de bouwvakkers. Voor de acht jonge Schiedammers betekent dat wel wat anders dan de WW. Om die reden gaat de komen de vijf jaar, telkens meteen na de bouwvakantie, zo'n bouw project voor schoolverlaters van start Ook dit jaar was de aanvangsdatum meteen na de bouwvak gepland, maar de Amfas, die de leerlingbouw plaats zou financieren, liet het wegens de gewijzigde marktsi- Projectbegelelder Hoek (links) en SSSW-directeur Prins. «r* "nfc- Foto: Hans Gebuis. door Kor Kegel tuatie op het laatste moment afweten. „Dat was een gewel dige blamage voor de Amfas," zegt Prins. Maar voor de SSSW had dat leuke gevolgen. Binnen een half uur, nadat de Amfas afgebeld had, besloot de vereniging Volkshuisvesting, aangesloten bij de SSSW, het project over te nemen. Een week later waren alle gesprek ken met gemeente Schiedam, provinciale directie voor volkshuisvesting en het Ne derlands verbond van onder nemers in de bouwnijverheid (NVOB) gevoerd en kon de bouw beginnen. Morgenmid dag om drie uur slaan wethou der Chris Zijdeveld en voorzit ter K. J. Simon van NVOB- Schiedam de eerste paal, sa men met een leerling, want, het wordt echt hun bouwput, zegt Prins. Wel is er een leer meester, die de jongeren op weg helpt, te weten opzichter J. Brökling, terwijl het nieuwe hoofd van de technische dienst van de SSSW, M. I. J. Hoek, het project begeleidt. De leer lingen zijn M. Krommenhoek, J. W. C. Gordiin. A. P. Neer voort, E. Verhagen, E. van Dorst, R. Meiland, C. van Eik en R. van Doorne. Aannemers Schroot en H. Hooghart voe ren de bouw met hen uit De SSSW zal voor het project een geldlening van 1,2 miljoen aangaan met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) en de gemeente Schie dam staat garant. Wat de SSSW enorm aanspreekt, is het feit dat er sociale woning bouw gepleegd kan worden, in de premie-huursector. De ge middelde huur zal 545 gulden per maand bedragen. De uit gifte van de woningen zal ge woon verlopen via het ge meentelijk bureau huisvesting (telefoon 732111). Ook de win kel wordt verhuurd, maar de toewijzing daarvan verzorgt de SSSW zelf (telefoon 709444). Prins: „Er zijn twee belangrij ke sociale elementen. Er wordt schoolverlaters een kans gebo den. En er ontstaat sociale wo ningbouw, al is dat dan een druppel op de gloeiende plaat." Ook ouders Hel eerste ontwerp voor wo ningen tegenover het stads kantoor werd gemaakt door gemeenteambtenaar Hans Huis in 't Veld. Voor meer ge detailleerde uitwerking werd later het Rotterdamse archi tectenbureau C. J. de Bruin in geschakeld. Er wordt gebouwd in drie lagen en het plan be staat uit twee tweekamerwo ningen, vier driekamerwonin gen cn een vierkamerwoning. Gisteravond heeft nog een bij eenkomst plaatsgevonden, waar de leerlingen, de SSSW en belangrijke animator van de leerlingen bouwplaats K. J. Simon aanwezig waren. Ook de ouders van enkele leerlin gen waren daarbij. Prins; „Het is niet voor niets dat wij er vee! tam-tam van maken. Het is gewoon een goed project." Vlaardingen Het speelter rein aan de Richard Hol straat in de Vettenoordsepol- dtr zal worden aangepast en verbeterd. Hiermee is een bedrag van in totaal zo'n 11.000 gulden gemoeid. Dit geld is afkom stig uit het krediet, dat nog beschikbaar was voor de her inrichting van de Bachstraat. Enige tijd geleden was in overleg met de wijkvereni- ging al besloten, die herin richting niet verder uit te voeren. De VOP had wel als voor waarde gesteld, dat het vrij komende geld op een andere plek binnen de wijk gebruikt zou worden. Bij het maken van de recon structieplannen voor de Bachstraat was in eerste in stantie uitgegaan van de jon gere jeugd. Er was voor de tweede fase van de herinrichting gedacht aan speelwerktuigen als een hobbelpaard, een zandbak of iets van dien aard. In de praktijk wordt het be treffende speelterrein echter hoofdzakelijk door de oudere jeugd gebruikt, zodat het ge vaar van vernielingen niet denkbeeldig was. Besloten werd toen, die speelwerktuigen achterwege te laten. Er zal overigens toch nog wat geld aan het betreffende terrein worden besteed. Uit de 5000 gulden die van het krediet nog over is wordt één spelelement op de Bachstraat neergezet. Als na dit karwei nog steeds geld over is, dan zal met de Wijkvereniging contact wor den gezocht om te zien hoe dk geld het beste besteed «n worden. Schiedam Na de rustige cultuurperiode van de zomer gaat ook café de Quibus weer beginnen met het programma. Aanstaande zondag is de opening, 's Middags is er voor kinderen van vier tot tien jaar het poppentheater de Globedoors te aanschouwen, 's Avonds is er voor de oudere jeugd een optreden van de Schie damse sessiegroep 'de Importband', een speciaal voor deze avond gevormde groep musici uit de Schiedamse bands Maple Leaf en Jada. Het optreden begint om half tien. Café de Quibus wil voortaan elke eerste zondag van de maand een middagprogramma voor de kinderen organiseren. Toegang tot beide festijnen is gratis. Vlaardingen Als het aan dijkgraaf A. van den Berge ligt Komt er een internatio naal bestuurslichaam dat zich gaat bezighouden met de vervuiling van de Rijn. Dat overkoepelende interna tionale lichaam zou ook over eigen bevoegdheden moeten beschikken. ,.ïi; denk daarbij aan het openbaar maken van ongewenste lozingen en aan het vaststellen van uniforme regels voor het verlenen van lozingsvergunningen en het toezicht daarop." De dijkgraaf deed de suggestie tijdens het slaan van de eerste paal van de zuiveringsinstalla tie De Groote Lucht in Vlaar dingen. De eveneens aanwezige minis ter Tuïjnman hielp de dijk graaf echter snel uit de droom: „Veel landen hechten nog sterk aan hun eigen autoriteit. Ik geloof dat er in Europa nog heel wat moet groeien alvo rens wij tot zo'n internationaal lichaam toe zijn. Het streven is schoon en de gedachte op zich boeiend, maar daar zal het voorlopig wel bij blijven." Er was neel wat publieke belangstelling voor het slaan van de eerste paal van de zui veringsinstallatie. De vijf ge meenten die in het project deelnemen; Vlaardingen, Schiedam, Maasland, Schiplui den en De Lier, waren met hun burgemeester en wethou der vertegenwoordigd, de ge deputeerden Hoek van Dijke en Noorland waren aanwezig alsmede vele andere bestuur ders en belanghebbenden. Het door het Hoogheemraad schap voor deze gelegenheid gehuurde schip Pieter Caland was dan ook bijna te klein om alle belangstellenden te kun nen bergen. Niet alleen minister Tuijnman en dijkgraaf Van den Berge voerden het woord. Ook bur gemeester van Vlaardingen Wim Kieboom sprak de aan wezigen toe. Hij kwam mei een nieuwtje: „De minister heeft de eerste paal wel gesla gen vanochtend, maar hij deed dat wel zonder bouwvergun ning. Die is nog steeds niet door onze gemeente afgege ven. Toen ik hem afgelopen vrijdag op mijn bureau kreeg dacht ik: weet je wat, ik neem de ver gunning zelf mee dinsdag naar het slaan van de eerste paal. Dan weet ik zeker dat die niet zal zoek raken. Want met de PTT weet je het maar nooit," waarna de eerste Minister Tuynman had er geen moeite mee om de eer ste paal soepeltjes de grond In te laten glijden. burger de bouwvergunning terzuiveringsinstallatie gereed Een deel betaalt overhandigde aan de dijk- zijn. Met de bouw is een be- heemraadschap (57 graaf. drag gemoeid van 150 miljoen de rest wordt door Over 27 f maanden moet de wa- gulden. taald. het Hcog- procent) en net rijk he- Schiedam ,,AIs die mensen hu eerst hun schulden betalen daarna gaan procederen, kunnen ze dat geld indien zij gelijk hebben, altijd terugkrij gen. Maar dat hebben zij niet gedaan." Dat is de reactie van directeur J. J. van Willigen Van de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam (ONS) op een Boze brief van de familie M. C. M. van der Goes. Bij de familie Van der Goes is A ruim een maand gas en electriciteit afgesloten. Een vernieuwing van de gaslei ding, die deels door de ge meente, deels door de particu lieren betaald moet worden, bracht de familie een rekening van een kleine driehonderd gulden. Deze weigerde zij te betalen, waarna volgens de regels van de ONS, na een aantal aanma ningen de electriciteit afgeslo ten werd. Meneer Van der Goes nam dit echter niei en wilde het geschil voor de rech ter gooien. De procedure bij de ONS is echter dat men eerst moet betalen en dan kan gaan procederen. Als blijkt dat de persoon gelijk heeft, ontvangt hij direct het geld terug. Een citaat uit de boze brief; „Ik zeg hartelijk dank voor uw uitnodiging ter gelegen heid van uw open huis. De re den is, dat u bewezen heeft, dat het nieuwe complex niet alleen voor dienstverlening aan ons Schiedamse volk zal worden gebruikt, maar ook om terreur uit te oefenen op diegenen die menen u en uw dienstverlening op de vingers te moeten tikken, wegens on regelmatigheid en uw ver gaande machtsmisbruik En: „Tot tweemaal toe was u gewaarschuwd, met twee dok tersverklaringen, dat er een zwaar dieetpatiènt de dupe er van zou worden." De heer Van Willigen heeft getracht de man duidelijk te maken dat hij beter eerst kon betalen en dan zou procede ren. maar meneer Van der Goes wilde niet luisteren. Momenteel gebruikt de familie Van der Goes een aggregaat maar dat bezorgt de omwo nenden nogal herrie. „Het is niet de bedoeling dat omwo nenden er last van hebben, al dus Van Willigen. „Wij hopen dat er tot een oplossing te ko men is." Over de oplossing is inmiddels gesproken door het college. De familie krijgt alleen electrici teit. Het gas wordt weer aan gesloten als zij betaald hebben. Het college wil ook koppige mensen een beetje tegemoet komen, mede gezien de situa tie, Maar het punt blijft: er moet betaald worden....Zelfs koningin Beatrix heeft de boze brief van Van der Goes mogen' ontvangen. door Ingena Vellekoop en Albert Brouwer Wilhei- mientie, zes jaar oud, met haar vader en moeder. 31 augustus is het precies honderd jaar geleden dat prinses Wilhelmina geboren werd; een gebeurtenis die het Oranjehuis nog op het nippertj'e voor uitsterving behoedde. De vader van Wilhelmina, koning Willem III, was geen populaire vorst geweest en het huwe lijk met zijn nicht Sophia van WUrttemberg was op een mislukking uitgelopen. Uit deze echtverbintenis waren drie zonen geboren: Willem in 1840, Maurits in 1843 en Alexander in 1851. Maurits echter was al een jaar voordat Alexander ge boren werd gestorven. In de loop der jaren ver vreemdde Willem III steeds meer van zijn gezin. Zijn re gering was eigenmachtig, hervormingen vond hij maar nieuwlichterij. Kroon prins Willem woonde door de voordurende onenigheid met zijn vader in het bui tenland. Na het overlijden van zijn moeder in 1877 vertrok hij voorgoed naar Parijs om daar zijn leven in vrijwillige ballingschap te slijten. Zijn broer Alexan der, die ziekelijk was, woonde in Den Haag op de Kneuterdijk. In 1878 kreeg de koning weer plannen voor een tweede huwelijk. Zijn keuze viel op een van de dochters van de vorst van Waldeck- Pyrmont: Pauline of Emma. Pauline ging niet op een huwelijksaanzoek in, maar Emma stemde toe. Het werd een verloving waar het Ne derlandse volk maar lauw op reageerde. De koning had nog maar kort geleden zijn eerste vrouw begraven. Hijzelf was al 61, zijn nieu we verloofde nog maar een kind, net 20 jaar oud. Het huwelijk vond plaats op 7 januari 1879 in Arolsen, de woonplaats van Emma. De beide Oranjeprinsen wa ren niet aanwezig. Begin ja nuari was ook Alexander naar het buitenland gegaan om de festiviteiten ter gele genheid van het bruidspaar te ontlopen. Maar bij de aankomst van het konink lijk paar in Nederland viel de nieuwe koningin niet te- fen. De vooroordelen ble- en ongegrond. In juni van datzelfde jaar overleed in Parijs kroon prins Alexander. De troons opvolging stond er niet best voor. Indien Alexander zonder kinderen kwam te overlijden, wat algemeen verwacht werd, zou de dy nastie uitsterven. Tenzij er nog een kind geboren zou worden uit het nieuwe hu welijk van de koning met Emma. Op 10 maart 1880 konden de Vlaardingers in het 'Nieuwsblad gewijd aan de belangen van van Vlaardin gen, IJsselmonde, Kralin gen De Hoeksche Waard' lezen dat de koningin de koning niet zou vergezellen bij zijn verblijf in Amster dam. De reden was „wel ge schikt om met vreugde door het Nederlandsche volk te worden vernomen." Het be richt was ontleend aan Het Handelsblad. Op zaterdag 27 maart bracht de Vlaardingsche Courant een overgenomen bericht uit de Staatscourant: „dat Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin zich in gezegenden staat be vindt." En volgens latere berichten werd die bevalling begin augustus verwacht. Het nieuws volgde eikaar snel op naarmate de geboor te naderde. In Den Haag stond in een etalage een wiegje, bekleed met de na tionale kleuren: blauw satij nen hoofdkussens en de kens, omgeven door netel doekse gordijnen net rode, witte en blauwe franje, op de baby te wachten. Begin augustus verhuisde het ko ninklijk paar van Het Loo naar Den Haag. Kroonprins Alexander vertrok naar hel buitenland. De garnizoensplaatsen kre- fen aanwijzingen omtrent et aantal saluutschoten dat gelost moest worden hij de geboorte. Zij ontvingen ver der het bevel om egn grote parade te houden, de dag na het gebeuren. In die plaat sen, die geen eigen garni zoen hadden, zou de schut terij deze taak op zich ne men. In Den Haag werd het geschut opgesteld op het Malieveld. Tussen 8 uur 's avonds en 8 uur 's ochtends mocht er niet geschoten worden. Op 1 september 1880 meld de de Vlaardingsche Cou rant dat de avond tevoren om 6 uur een prinses was geboren. Haar namen wa ren: Wilhelmina Helena Paulina Maria. Diezelfde dag zou de Vlaardingse schutterij haar parade hou den. Het Nieuwsblad schreef op 3 september dat er bij de parade een groot aantal toeschouwers tegen woordig was geweest. Daar na volgde pas de aankondi ging van de bevalling! De wens werd uitgesproken dat de geboorte „de banden tus- schen Land en Troon naar aller wensch zal verster ken." Toen Alexander in 1884 overleed was de troonsop volging in ieder geval ver zekerd door een 3-iarig meisje: zijn halfzusje WÜ- heimina.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3