SlD/SIREiK Haring- en bierfeest: een waar spektakel T 'Veel meer mensen dan verwacht' Stichting neemt beheer Schiedamse molens over Schaken voor iedereen n Bijspijker cursus in Blauwe Brug Hoe financieel is de betrokkenheid De Kreek herstart soos Old Friends Vergadering niet-actieven Afscheid van J. C. W.Dessing I maandag 8 september 1380 VD/SC/WW Schiedam Het nieuwe wijkcentrum De Blauwe Brug' heeft dinsdag 16 sep tember een kennismalcings- óhtend voor de 'Open School", .oftewel "Bijspijker- cursus'. De open school is een nieuwe ipanier van leren voor volwas senen, niet volgens een vast programma en niet voor een diploma. De cursus biedt vrou wen ongeacht hun leeftijd de mogelijkheid te leren wat ze gif willen. Zij gaan mee bepa len wat zij willen leren en no dig vinden. De groep in Groenoord begint met Nederlands, naast een avond Maatschappijleer. Er is een mogelijkheid in de loop van de twee cursusjaren ook met Engels en rekenen te wer ken. De bijspijkercursus begint op woensdagavond 17 septem ber om 7 uur. Cursusgeld be draagt 100 per jaar. Men kan inschrijven bij Len van Ber- kel, teletoon 37.32.44, of Han- neke Scheeres, telefoon 26.66.53. De Pij pelaar open een groot feest Schiedam De Schaak vereniging Schiedam houdt vanaf vandaag weer de jaarlijkse schaakcursus. Voor men sen van acht tot tachtig jaar is de cursus toegan kelijk. Iedere maandagavond van kwart over zeven tot acht uur krijgt men les in kleine groepjes onder lei ding van een instructeur van de vereniging. De mensen worden onder verdeeld in beginners en gevorderden. Daarnaast is er een aparte jeugd groep. Als de regels een beetje bekend zijn. kan er na achten competitie ge- speeld worden. De cursus is gratis en heeft plaats in het clubgebouw op de werf Wilton-Feyenoord, ingang Rubenslaan. Men kan zich telefonisch op geven bij M. A.van Kleef, telefoon 70.70.93. Vlaardingen Het leek wel een boerenbruiloft, zater dagavond. De grote zaal van De Pijpelaar, het nieuwe wijkcentrum in de Vetenoordsepolder, daverde van de muziek. Honderden mensen probeerden in de grote zaal op de eerste verdieping een plaatsje te vinden. Er werd gezongen en gedanst het was één groot feest. De beroepskrachten, het bestuur, maar vooral de vrij willige medewerkers en medewerksters van De Pijpe laar hebben het wel geweten: het was hard aanpakken om er voor te zorgen dat iedereen iets te drinken kreeg en dat alles in goede banen bleef. Dat laatste lukte uit stekend: wanklanken zijn in het eerste feestweekend nauwelijks vernomen. Schiedam De vier Schiedamse molens, eigendom van de gemeente, komen in beheer bij een nieuwe stichting, waar van de statuten eerdaags zullen passeren bij notaris mr Cor nells P.Sneep. De naam van de stichting is alleszins duidelijk: stichting De Schiedamse Molens. Zij gaat het typisch Schie- 'dams industrieel erfgoed exploiteren, bedrijfsklaar maken en onderhouden. De stichting beoogt verder de belangstelling voor de molens te stimuleren en dat kan op een heleboel ma nieren. Het geld daarvoor moet komen via subsidies van ge meente, monumentenzorg en zo mogelijk van nog andere overheden en voorts uit de zak van molenliefhebbers, uit do- naties, van bedrijven, via geldinzamelingen en van wat de stichting „op enigerlei andere wijze verkrijgt". :Dc -gemeente Schiedam heeft zelf een belangrijke stem in de nieuwe stichting, want zij mag vier bestuursleden benoe menen dat op een totaal van dertien. Alleen als men nog twee molendeskundigen kan vinden, die door hun ken nis van management, techniek of klinkende munt van belang kunnen zijn voor de Schie damse molens, mogen zij extra ;in het bestuur worden opgeno men. Die twee deskundigen boeven niet perse gebonden te j'zijn aan een instelling of be id rijf. Dat geldt wel voor de toverige negen bestuursleden. .Stichting Molen De Vrijheid, ;opgericht in 1974, levert er ;twee, evenals de Schiedamse •molenvrijwilligers die met hun '^vereniging jaarlijks leuke acti viteiten op touw zetten om de '.interesse voor de molens on der een breder publiek aan te wakkeren. Vijf instanties leve- *ren elk één bestuurslid: de VVV, vereniging De Holland- ische Molen, winkeliersvereni- .ging City-Centrum Schiedam, .Amager BV en de Lions. Lezen wij dat goed in de con cept-statuten? De VVV, De 'Hollandsche Molen... wat doen die andere drie daarbij? Wat 'hebben de winkeliers van de binnenstad met de molens te ;maken? Wat doen de Lions in ;dit molengenootschap? Waar om zit er een BV tussen? Dat heeft PvdA-fractieleïder Lou van der Stel zich ook afge vraagd en burgemeester John te Loo gaf uitleg, pe drie orga nisaties steken hun neus in .molenzaken „uit financiële be trokkenheid", aldus de burge meester. -Waaruit blijkt die betrokken heid dan? Nergens in de statu ten is geregeld dat de Lions eventuele tekorten in de kas van de stichting dekken. Hoogst onwaarschijnlijk is het ;dat de winkeliers van de bin nenstad een steentje bijdragen l om molens op te knappen, ten- :slotte ziet City-Centrum het al :niet zitten geld te steken in een belangrijke centrumactivi- ï-teit zoals de historische jaar markt. Alleen van Amager BV kan gezegd worden, dat er een duidelijke financiële betrok-' kenheid is, want deze dochter onderneming van Lucas Bols heeft de vestiging van haar proeflokaal annex restaurant _»n de Noord molen. Dat is zo gek dus niet Maar City-Cen trum en de Lionsclub? „Is er jsoms een geheime overeen komst dat zij geld in de stich- 'tingskas storten?" vroeg Lou van der SteL Nee die is er niet De financiële betrokken heid is hoogst onverklaarbaar. Te Loo wil daar echter niet zo fan tillen. „Het is goed dat er zon stichting van betrok- - kenheid sprake Is, anders wordt het maar een steriel ge- heel," zei de burgemeester. -Afwachten J Stichting De Schiedamse Mo- ?J$ps beoogt niet winst te ma ken. Houdt zij toch geld over, of dat nu van de Lions of van winkeliers is of niet, dan wordt dat uitsluitend aange wend om haar doelstellingen te bereiken. En naast het on derhoud en beheer, tevens ad viseren over de inrichting, is dat dus het bevorderen van de belangstelling, reden uiteraard om de VVV in het gezelschap op te nemen. De stichting in oprichting denkt eraan alle door Kor Kegel molenactiviteïten te gaan coör dineren en het personeels- en organisatiebeleid daarop af te stemmen. Ja, en wat er dan voor activiteiten uit de bus rol len en hoe precies geprobeerd gaat worden de interesse voor de molens aan te wakkeren, dan moet maar afgewacht worden; tenslotte bestaat de stichting nog niet, is daarover nog nauwelijks gesproken en is zo'n bepaling voorlopig al leen belangrijk voor de statu ten en om subsidies los te kun nen peuteren. De bestuursleden worden voor vier iaar benoemd. Als er ie mand tussentijds opstapt bij de organisatie die hij in de stich ting vertegenwoordigt, moet hij weg. Dat geldt ook voor ge meenteraadsleden, die eventu eel benoemd gaan worden, maar niet-raadsleden, moch ten zij door de gemeente be noemd worden, kunnen aan blijven, al zou dat volgens Te Loo politiek niet zo fatsoenlijk zijn. Verder eindigt het lid maatschap, als bijvoorbeeld de winkelier, die City-Centrum Schiedam vertegenwoordigt, failliet gaat, of als CCS zelf over de kop gaat. Alleen als Amager zijn proeflokaal eens mocht verkopen, kan zij in het bestuur blijven zitten, maar dat is louter theoretisch, want de BV zou wel gek zijn om zo'n speerpunt in de Schie damse horeca af te stoten. Het is opmerkelijk dat de ont werpstatuten van de stichting niet vermelden met welke Schiedamse molens zij zich gaat bemoeien. Voetstoots kan worden aangenomen dat het hier 'de vier grote' betreft, op een rij gezet en te beginnen bij de Westvest zijn dat De Wal- visch, De Drie Koombloemen (momenteel in restauratie). De Vrijheid en de Noordmolen. Verondersteld kan worden dat de stichting zich ook het lot gaat aantrekken van de halve molen aan de Noord vest, De Palmboom, maar dat de stich ting zich tevens werpt op de moTen aan de Poldervaart, de molen bij Bijdorp en de wind molens dié er wellicht komen als alternatieve energiebron, zit er niet bepaald in. Het bluft een binnenstedelijke aangele genheid. Het was allemaal "s morgens rond elf uur begonnen. Drumband Liberté verzorg de toen voor de eerste maal een optreden voor het buurt huis, dat toen nog niet offi cieel in gebruik was. Enkele minuten later begon een mu zikale optocht door de wijk, waarbij de drumband werd gevolgd door een steeds gro ter wordende groep kinderen en volwassenen, naarmate de tocht vorderde. Tegen het moment dat de optocht weer bij het wijkcentrum was stond het daar inmiddels ook zwart van de mensen. Velen van hen hebben van de officiële openingshandeling niets gezien. Wel gehoord, want op het moment dat de ze ven kinderen uit de wijk met de enorme, zilveren sleutel de papieren barricade voor de in gang doorprikten, klonk e,en enthousiast geknal en gesis, dat het teken voor een applaus was. Daarna werd de chaos compleet Het gebouw'werd letterlijk overstroomd door volwassenen en kinderen. Het was ander die omstandig heden best dapper van de or ganisatoren, dat toch nog een poging werd gedaan voor het geven van een officieel tintje aan het geheel. In de grote zaal probeerde een van de be stuursleden'van de wijkvere- niging, Hans Molenkamp, in een toespraak wat aspecten rond de bouw van het nieuwe onderkomen naar voren te brengen. Ondanks de uitste kende geluidsinstallatie lukte het echter nauwelijks, om bo ven al die mensen uit te ko men, hoewel dat gaandeweg beter ging. Architect Jan Galjé, die samen met Jacques van der Spek het ontwerp voor het gebouw had gemaakt, werd de nodige lof toegezwaaid. De architect liet zelf merken, best tevreden te zijn met het bereikte resultaat van al het denk- en praat- werk, dat in dat ontwerp is gaan zitten. „Zoals iedereen kan zien is dit gebouw vooral een dak.tnet wat muren eron der. Ik hoop dat het inderdaad zal functioneren als een ge meenschappelijk dak voor alle wijkbewoners/' Arij Maarle- veld, de enige vertegenwoor diger van het college van B en W die de opening bij woonde de wijkverenigiog had verzuimd een formele uit nodiging aan het gemeentebe stuur te sturen; men had in plaats daarvan alle college- en raadsleden privé uitgeno digd feliciteerde de VOP hartelijk met het nieuwe ge bouw en vroeg een daverend applaus voor alle aktieve men sen in de wijk die dit dankzij hun inspanningen voor elkaar hadden gekregen. Dat dave rende applaus kwam er. En daarna kon het feest echt goed losbarsten. Een feest het is in het begin van dit verhaal al verteld dat haast iedereen versteld deed staan. Zeker de mensen die de in koop van allerhande drankjes en hapjes hadden verzorgd. Halverwege de zaterdagavond bleek de VOP bijna door alle voorraden heen... „Maar we hebben dan ook veel meer mensen binnengehad dan we hadden verwacht," aldus een van de vrijwilligers. Ook zondag was het een druk te van belang in en om De Pij pelaar. De filmvoorstellingen voor kinderen en volwassenen trokken een enorme belang stelling. Voor jeugdmatinee was een dag eerder al geen kaartje meer te krijgen... ^jiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiniiiiiNnitiiiiiiiiiiiiii^ M Schiedam Gebouw de S Kreek aan de Lange Ha- H ven heeft weer talrijke 2 activiteiten voor de ko- 2 mende winter op het f§ programma staan, De 5 oude soos 'Old Friends* is reeds gestart met het =f 2 draaien van leuke korte 2 2 films, het presenteren 2 van levende muziek en 2 speciale avondjes in overleg met de vaste be- zoekers. Iedereen boven s de achttien is welkom op deze soos. Vanavond kan er ïnge- schreven worden op een cursus volksdansen in de Kreek. Verder staat er op s 25 september een busreis h 2 naar Let safariepark 'De 5 Beeksebergen voor be- es jaarden van de Westwijk op het programma. In- 5 schrijven- kan telefonisch gebeuren via nummer 5 267.767, of ter plekke. ^iJinuumiiiiiiiuiiiitiuiiniiintiiniHinuiii Vlaardingen Een ware mensenmassa overspoelde Vlaar dingen tijdens het achtste haring- en bierfeest Het festijn kWam weliswaar wat stroef op gang, maar toen die gang er eenmaal inzat wilde iedereen het weten ook. Door de hele stad bleef het tot de klok van vijf uur, de sluitingstijd van het evenement geweldig druk. Door het warme weer ston den de bierpompen geen moment ongebruikt en ook de ha ring lieten velen zich goed smaken. Door de hele binnenstad waren haring- en bïertenten ge plaatst terwijl er ook een grote braderie was. Velen gingen dan ook gezellig op één van de vele terrasjes zitten om te ge- i het glaasje bier. nieten van het fijne najaarsweer en 1 Festijn Iedereen, van groot tot klein kwam aan zijn trekken tijdens het festijn. De jeugd van Vlaardingen haalde zijn hart op tijdens de kinderspelen. Het grote luchtkussen was constant bezet en ook met de andere spelletjes liep hetuitstekend. Wat te denken van de gevech ten op de evenwichtsbalk? De kinderen moesten proberen om elkaar er met een zandzak af te slaan. Menige jeugdige inwoner van de stad moest in het zand bijten, als zijn tegen-' stander te sterk bleek. Gooc helaar Hans Kazan liet de mensen verbaasd staan met zijn trucs. Hij liet het publiek meespelen met zijn kaarten- trucs, maar niemand slaagde erin om achter de waarheid te komen. Het ging allemaal veel te snel voor de toekijkers. Een apart hoofdstuk vormen de muziekgroepen. Op de markt gaven de Amazing Roe it wafels een swingend concert. Hier en daar werd zelfs een schuchtere poging onderno men om te dansen. Op het Liesveld was het Blue Com pany dat de toehoorders goed vermaakte. Ook zij had veel bekijks en ook hier werd er gedanst. Al aan het beging van het ha ring- en bierfeest was de boe- renblaaskapel aanwezig en met vrolijke deuntjes zorgden ze ervoor dat iedereen in de juiste stemming kwam. Naar mate de middag vorderde, kwam ook de stemming er steeds beter in. Het leek overi gens wel of het met de minuut drukker werd in de binnen stad. Op een gegeven moment was het zo druk dat men slechts schuifelend door de Hoogstraat kon. De kraamhou- ders maakten in ieder geval een goede dag. Van het vele lopen krijgt men natuurlijk dorst en deze werd gelest op de terrasjes. Lekker genietend^ van de zon, een goed getapte pils in de hand en een haringl in het keelgat liet menigeen deJ dag onbezorgd over zich heenj komen. De organisatoren wa-fl ren dan ook uitermate tevre-| den na afloop van het achtste haring- en bierfeest. Hetslech-J te weer bleef uit en dat was ei-1 genlijk nog de grootste mee-if valler. Op het laatst van de^ middag moesten zelfs sommigen haringverkopers 'nee' verko-lr pen. Alles was totaal op. Hetl bier bleef echter rijkelijk 1 vloeien. In een overmoeidge 1 bui bestelden sommigen wel 10 J glazen tegelijk. Toen het fes-| tijn om 5 uur officieel was af- gelopen, bleef menigeen nog even hangen in de binnenstad. Pas ruim na vijven keerde de 1 rust terug in het centrum van! de stad. MaassluisIn het Intematio naai Centrum in Maassluis I wordt vandaag vergaderd over T een activiteitenpakket voor J WAO-ers en AAW-ers. De be- geleidingsgroep Sociaal Cultu rele Activiteiten voor Niet-Ac- tieven, die zich met het activi teitenpakket bezig houdt, stelt I ook het publiek in de gelegen- J heid om op deze vergadering I het woord te voeren. Dat kan I zowel tijdens de vergadering I als na afloop van de bijeen- I komst in het Internationaal,! Centrum. Mensen die tijdens! de vergadering punten naar I voren willen brengen moeten van tevoren even toestemming vragen. De agenda ligt ter in- zage op de leestafel van het in- formatiecentrum in het stad-,| huis. Vlaardingen Met een re- I ceptie in het Deltahotel heb- I ben ,hei peisoneel van het postkantoor in Vlaardingen en tal van andere relaties J vrijdag afscheid genomen van de heer J.C.WJDessing, I die met pensioen is gegaan.I als directeur van het post- kantoor. De heer Dessing I heeft een dienstverband van j meer dan veertig jaar bij het 1 staatsbedrijf der PTT achter de rug. Voorafgaande aan de ont-i vangst, die voor alle belang-! stellenden toegankelijk was^ werd een oficïëel gedeeltes gehouden, waarin door mid-*] del van toespraken, bloemen 1 en geschenken het afscheid! v^at luister werd bijgezet^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3