SCHIEDAMSCHE COURANT Treinverkeer normaal: spoorbrug blij ft dicht HH Scheeres heeft papierplannetj e krant Dijkstra praat met politie Binnen twee jaar 1000 woningen; erbij Schiedamse bedrijven moeten isolatie doen Electrische wagens gemeentereiniging in maassluis Activiteiten wenselijk voor niet-actieven Pleziervaart het meest gedupeerd Nestor De Koning: Kermis wordt in toekomst kleiner Geen speciale bakken Berenmuts voorgoed af SFoensdag 17 september 1980- ONAFHANKELIJK DAGBLAD- -104-de jaargang no. 181-3 pag'NA'3 Broei^vest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262366 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Het provinciebestuur boudtvast aan een Broekpolderbos van formaat. Maar wil woningbouw in de toekomst niet uitsluiten. Hoogste punt bereikt van Visbank- appartementen. Pagina drie. VI aardingen Het trein verkeer op het baanvak Hock van Holland Rot terdam rijdt weer volledig volgens de normale dienst regeling. De bovenleidin gen en de spoorbrug zijn nog niet geheel gerepa reerd. Daar wordt inmid dels met man en macht aan gewerkt door personeel van de Nederlandse Spoorwe gen en een zusterbedrijf, dat eveneens is ingescha keld. De spoorbrug zal ech ter, zoals het er nu naar uit ziet, zeker tot 3 oktober niet geopend kunnen wor den. Zag bet er aanvankelijk naar uit dat het beschadig de treinstel weer gerepa reerd zou kunnen worden; na een snelle inspectie was het duidelijk dat de trein als afgeschreven moet wor den beschouwd. De schade bedraagt ongeveer een mil joen gulden. Twee draais- tellen van de trein, die in het water terecht waren ge komen, zijn vannacht door -twee kranen uit het water gevist. Ook deze trucks, zoals ze in spoorwegtermen heten, kunnen naar de schroothoop. Over een eventuele oorzaak is bij de Spoorwegen nog niets bekend. „De puzzel past nog steeds niet in el kaar. Het kan nog wel even duren voordat we uiteinde lijk weten wat er nu pre cies is misgegaan," aldus een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen. Het passagiersaanbod op het traject Hoek van Hol land-Rotterdam heeft niet geleden onder het ongeluk van eergisteren. De treinen rijden echter wel stapvoets over dc brug. Het zal zeker nog tot 3 ok tober duren, alvorens de draaibrug weer regelmatig geopend zal kunnen wor den om scheepvaartverkeer door te laten. De reparatie- werkzaamheden verhinde ren laten dat niet toe. Door de weck passeren slechts enkele schepen de brug over de Oude Haven vanaf de Buitenhaven, maar in het weekend wordt van de verbinding een druk ge bruik gemaakt door de ple ziervaart, komende vanaf de Waterweg. Dat zal dus voorlopig niet mogelijk zijn. Vlaardingen zou de brug overigens graag ver vangen zien door een mo derner exemplaar. Dat kan volgens dc spoorwegen pas in 1990. l-i i L ut, l. Er wordt nog hard gewerkt op de plaats van het ongeval. Vooral aan de bovenleiding en de spoorbrug moet nog het nodige worden gedaan. 'ij n mond akkoord met Holy-centrum ScWrfam De nestor van de Schiedamse gemeente raad, Jan de Koning (CDA), wil dat firma's uit Schiedam zlf ingeschakeld worden bij de miljoenenklus die de ge meente de komende jaren heeft te klaren: de warmte- isolatie van het gemeente lijk woningbezit. De Koning vindt dat het gemeentebe stuur op die manier het be drijfsleven in eigen stad een aanzienlijke financiële In jectie kan geven. Van alle kanten is maandag avond tevredenheid uitgespro ken over het Schiedamse isola- tieplan. waarbij 1403 gemeen tewoningen onder handen worden genomen. PvdA- raadslid Aad Wiegman zei dat het omvangrijke pl3n zeer welkom zal zijn bij de Schie dammers met "een beperkt in komen. „Het verwarmen van een huis kost een steeds groter deel van het gezinsbudget," al dus Wiegman, „en het zou niet gek zijn als de vermindering •an energieverbruik in kos tenverlaging kan opwegen te gen komende huurverhogin gen." Wiegman zwaaide het gemeentelijk woningbeheer lof toe voor de inspanningen rond het isolatieplan. Aad Wiegman vroeg zich wel af. wat er zal gebeuren als de verwachte rijkssubsidie van 1,6 miljoen gulden voor een deel uitblijft. Ook IJlferd Bru- seker van de CPN had die angst, omdater tegenwoordig zoveel gemeentelijke siloatie- plannen bij het rijk binnenko men, die naar verwachting on mogelijk allemaal gesubsi dieerd kunnen worden. Wet houder Chris Zijdeveld sprak echter sussende woorden. De minister heeft het volle pond aan subsidie reeds toegezegd, aldus Zijdeveld. Voor CDA- woordvoerder De Koning was dat reden zeer loffelijk te doen over het regeringsbeleid: „Dit kabinet 'schuift anders wat geld naar Schiedam toe!" zei hij dankbaar. Bruseker had liever gezien dat de verrekening van een deel van de isolatiekosten buiten de kale huur was gehouden. Maar nu dat niet het geval is, hoogt hij dat de openbare nutsbedrij ven (ONS) toch hun best zui len doen de Schiedammers te laten merken dat isoleren voordeliger is. Hij bepleitte een verlaging van de voor schotten, die de ONS vraagt. Zijdeveld ging hierop positief in en zei uat met de GN3 over legd zal worden over een ver laging van de voorschotnota's. Het Schiedamse isolatieplan is een uitwerking van de motie-. Noordegraaf, die twee jaar ge leden door de raad werd aan genomen. Tijdens de begro tingsbehandeling in 1978 had ook Wiegman al gewag ge maakt van mogelijkheden in het nationaal isolatieplan (NIP). Schiedam Bij de toekom stige bebouwing van het Enunaplein, een plan voor ra 1983, gaat veel ruimte "oor de kermis verloren. Volgens Schiedamse ge meenteambtenaren zal dat betekenen, dat de kwaliteit vao de kermis Iets vermin- fcrt Er wordt definitief niet meer aan gedacht de kermis van het Emmaplein te verplaatsen naar de Broersvest Wel komt er op het Emmaplein, tussen jHle toekomstige bebouwing en ae oude ruïne van het kasteel te Riviere in, een evene- ^entenplein, waar behalve Manifestaties zoals Jeugdland de historische jaarmarkt een kleinere kermis kan borden opgezet. Daarmee gaat °ngeveer duizend vierkante toeter aan kennisruimte verlo ren. De huidige oppervlakte jMn het Emmaplein en de nuts te Riviereweg is onge- meer vijfduizend vierkante In de nieuwe situatie «e komst van de kermis, «veemaal per jaar. betekenen ?at de Singel voor alle verkeer ugesloten gaat worden. ,V V' ïvtV** Schiedam De gemeente Schiedam gaat waarschijn lijk niet over tot het plaat sen van speciale papierbak ken voor het verzamelen van oud papier dat daarna opnieuw gebruikt kan wor den. Dat bleek deze week tij dens de commissievergade ring voor financiën en eco nomische zaken uit het ant woord van wethouder Rei- nler Scheeres op vragen van PvdA-raadslid Aad Wieg man in die richting. Door het plaatsen van dergelij ke containers kunnen volgens de wethouder Schiedamse ver enigingen, die een belangrijk deel van hun financiën bijeen krijgen door het verzamelen van papier, in de problemen komen. Wèl heeft Scheeres een plannetje in het hoofd om de continuïteit van het papier ophalen te verzekeren en te voorkomen dat in tijden dat het papier minder opbrengt het ophalen achterwege blijft. PvdA-raadslid Wiegman wees erop dat de boeveelheid papier die met het huisvuil wordt weggegooid enorm is. „Je slaat er steil van achterover als je ziet hoeveel papier er bij de Vuil Afvoer Maatschappij (VAM), waar het Schiedamse huisvuil heengaat, terecht komt", aldus Wiegman. „Ik geloof dat twintig procent van het huisvuil uit papier bestaat" benadrukte het socialistische raadslid. Het apart houden van het pa pier voordat het in de treinen van de Vam achter het NS-sta- tion Scbiedam/Rotterdam- West terecht komt spaart de gemeente Schiedam ook finan ciën uit. Het gewicht aan vuil dat de Vam voor Schiedam verwerkt wordt minder en de gemeente hoeft daardoor min der te betalen. Hut rekensom metje in het plar.netje van Wiegman gaat volgens Scheer es niet helemaal op, want de gemeente moet met het plaat sen van speciale containers weer een extra bedrag uittrek ken. Helemaal afwijzend was wet houder Scheeres overigens niet omtrent het plannetje van Wiegman, dat is gebaseerd op voorstellen van milieu-minis ter Ginjaar. „Ik wil er weieens naar kijken," nam Scheeres zich voor, „maar ik voel toch meer voor het bevorderen van de continuïteit." Hoe de wet houder dat precies wil gaan doen is nog niet helemaal dui delijk. „Ik ben er nog niet he lemaal uit" verklaart Scheeres. „Maar op het moment is de pa- pierprijs nog hoog genoeg." De Rijnmondband in een nieuw jasje. Na tien jaar berenmutsen en luxe pakken is het Schiedamse muziek- on showgezelschap op de sobere toer gegaanTijdens hot drumbandfesti vat werd de nieuwe outfit voor het eerst aan het publiek getoond. Even wennen was het wel daarbij. De oude vertrouwde berenmutsenvoor veel mensen hét symbool van de Rijnmondband, is vervangen door strakke petten met klep. Maar ook met de nieuwe kledij blijkt de Rijnmondband een opvallende verschijning. Hot sobere en strakke maakt de outfit, die gedeeltelijk in de kleuren van Schiedam ia uitgevoerd, weer uniek, zo vinden de bandleden zelf. Vlaardingen Rijnmond heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de plannen van de gemeente Vlaardingen inza ke de bebouwing van het ge bied Holy-centrum. Dit houdt volgens wethouder Goudriaan in dat er na de bouwvak vakantie in 1981 ge start kan worden met de so ciale woningbouw in de wijk. Dit project omhelst ongeveer 464 woningen. Een half jaar later kan dan wor den gestart met de bouw van nog eens 300 premie-koopwo ningen. Daarnaast hoopt wethouder Bas Goudriaan van stadsontwikkeling dat er ook nog eens 800 wonin gen gebouwd kunnen wor den langs de loop van de Vaart in Holy. Maar beslui ten hierover moeten nog worden genomen. Deze verheugende mededelin gen deed wethouder Bas Gou driaan tijdens de gezamenlijke commissievergadering stads* ontwikkeling en volkshuisves ting en de commissie voor stadsvernieuwing. Overigens kan pas met het project wor den begonnen als rijk en pro vincie hun financiële mede werking verlenen. De ivethou- der hoopt binnen 2 tot 2.5 jaar 1000 woningen gerealiseerd te hebben in Vlaardingen. De ge meente Vlaardingen heeft plannen om tot de bouw van 4000 woningen te komen vóór 1986. Door de goedkeuring van Rijnmond is nu een eerste aan zet tot realisering van die plannen gegeven. „Het is er op het nippertje doorgekomen, aldus een gelukkige wethou der Goudriaan in een eerste reactie. „Maar we hebben er dan ook keihard voor gevoch ten en voor de woningbouw in Vlaardingen is dit een heel be langrijke beslissing. Er waren nogal wat twijfels over onze plannen, maar ik ben blij dat wij die nu hebben kunnen wegnemen.'" Een groot deel van de woningen die gebouwd gaan worden zijn voor een- en tweepersoonshuishoudens Vlaardingen De foto-journalist Roel Dijkstra, die maan dagmiddag gemolesteerd werd door een Vlaardingse poli tieagent terwijl hij foto's maakte van het treinongeval bij de Oude Haven, heeft gisteren een gesprek gehad met ln- spectrice mr M. Ekels, chef van de geüniformeerde dienst van het Vlaardingse korps. Bij die gelegenheid js hem ver zekerd, dat de klacht serieus zal worden onderzocht. Dijkstra werd naar zijn zeg gen tot tweemaal toe dusda nig hardhandig aangepakt door een brigadier, dat hij de nodige verwondingen aan hals en gezicht opliep. Ook zijn camera werd be schadigd. De foto-journalist had zijn politie-perskaart, die hem toegang moet ge ven tot door de politie afge zette terreinen, bij 2ich. Vandaag zou een tweede gesprek volgen met de korpsleiding. Hierbij zal ook commissaris Ben van Tole do aanwezig zijn. Naar zijn zeggen zou Dijkstra daarna alsnog aangifte wegens mis handeling doen. Inspectriee Ekels kon gisteren nog wei nig commentaar geven op de klachten. „Ik heb de fei ten nog niet goed op eer» rijtje, maar de zaak wordt serieus onderzocht. Als er inderdaad fouten gemaakt 2ijn, dan zal dat zonder twij fel blijken." Inmiddels heeft ook de va der van een 15-jarige jon gen, die eveneens zeer hard aangepakt zou zijn. een ge sprek met de politie gehad. Ook deze klacht zou van daag in een aangifte resul teren. Vlaardingen Als de ge meenteraad van Vlaardin gen ermee akkoord gaat dan zal het wagenpark van de gemeentelijke reinigings- en ontsmettïngsdicnst worden uitgebreid met twee eïec- trisch aangedreven straat veegwagens. Uitbreiding van het wagen park is noodzakelijk geworden als gevolg van de stadsuitbrei ding in de wijk Holy en de Qostwijk. De gemeente wil twee electri sche wagens omdat daarmee gunstige ervaringen zijn opge daan. De bediening en het on derhoud zijn eenvoudig. Het ruime uitzicht vanuit de kabi- ne is prettig voor de bestuur der en de reparatiekosten zijn laag. De stroom kosten per ki lometer zijn voor de electri sche wagens relatief gezien laag. Met de aanschaf van de twee wagens is een bedrag ge moeid van 64.000 gulden. Maassluis De werkgroep sociaal cultureel werk voor niet- actieven in Maassluis heeft in een eindrapport de conclusies verwerkt ten aanzien van het sociaal cultureel werk voor niet-actieven in deze stad. De werkgroep was in juni 1979 in gesteld om te onderzoeken in hoeverre in Maassluis activi teiten voor sociaal werk voor niet-actieven kunnen worden opgezet. De belangrijkste conclusies van de werkgroep zijn; als primaire doelgroep moet de groep arbeidsongeschikten worden gezien, zij met een WAO/WAA-uitkering. Ge zien de omvang van de groep, zo'n 700 mensen, is het mogelijk om tot sociaal cultu rele activiteiten te komen als deze maar kleinschalig wor den opgezet. Via de afdeling bevolking zullen de direct betrokkenen worden bena derd om tot een aantal infor matieve bijeenkomsten te ko men. Voor buitenlandse werkne mers is het beter dat er apar te activiteiten worden opge zet in het voormalige GSD- gebouw met daarbij het ac cent op taalonderwijs. Voor de jongeren in Maassluis zijn geen aparte activiteiten ge wenst, Wel wordt een aparte opzet voorbereid voor de groep bezoekers van'de voor malige Toverbal, nu Coco en de vliegende knorrepot De activiteiten die in de toe komst op stapel staan dienen gericht te zijn op het door reken van het isolement van de niet-actieven. Een be langrijk aspect hierbij is de zelfwerkzaamheid. Wel is professionele begeleiding van de groepen nodig. Een speci fieke opzei voor vrijwilligers werk wordt niet wenselijk geacht in verband met de keuze voor de kleinschalige aanpak. Wel is de werkgroep van mening dat het vrijwilli gerswerk een bijdrage kan leveren voor het doorbreken van het isolement en zal daarom worden betrokken in de contacten met de niet-ac tieven. In Maassluis zijn momenteel 1124 niet-actieven, waarvan 718 AAW/AOW 'ers. In de werkgroep zaten vertegwoor- digers van het GAB, het mi nisterie van CRM en Sociale Zaken, de FNV, het JQOM, de Maassluise Vrouwenraad, het vormingscentrum De Maaskant en de afdelingen welzijn, sociale zaken en fi nanciën van de gemeente.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1