Gemeentebestuur staa t herstel noordelijke wallen voor Nieuwpoort Binnen niet al te lange tijd worden de wallen van de gemeente Nieuwpoort weer gesierd door een aantal oude vuurmonden. Het gaat in dit geval om drie kanonnen, die al enige jaren in het bezit van de gemeente zijn en momenteel opgeslagen liggen op het terrein van de Dienst Gemeentewerken. Nieuwpoort heelt de oude stukken geschut gekocht van de gemeente Hellevoetsluis, die een marinehaven heeft. Restauratie Op de zindelijke wallen Noordelijke wallen Stervorm Steeds ingewikkelder WÊSÊSÊÈi Het gaat in dit geval om in totaal drie oude stukken geschut, te weten twee kanonnen op zogenaamde rol paardaffuiten {dat is het houten on derstuk,waarop de gietijzeren of bronzen loop rust) en een op een zo genaamde belegeringsaffuit. Kanon nen op rolpaardatfuiten werden vooral gebruikt op schepen en het houten onderstuk is voorzien van kleine wieltjes. Stukken geschut op een belegeringsaffuit werden alleen maar gebruikt op het land. Zij heb ben grote wie'en en zijn makkelij ker verplaatsbaar dan de kanonnen op rolpaardaffuiten. De vuurmonden zijn in 1973 naar Nieuwpoort gekomen, toen de zuid- wallen van het vestingstadje onder toezicht van de Provinciale Water staat werden gerestaureerd. Tegelij kertijd werden ook de stadswallen van Hellevoetsluis door de Provin ciale Waterstaat onder handen ge nomen. De heer M.J. Walraven, gemeente secretaris van Nieuwpoort, meent dat in tijd de kanonlopen al naar Nieuwpoort zijn getransporteerd. Hij denkt dat ze daar enige tijd als ducdalf gebruikt zijn, gezien het feit, dat de achterkant van een van de kanonnen is witgeschilderd. Het gaat in het geval van Nieuw poort om twee zogenaamde twaalf ponders (de kanonnen met het rol paardaffuit) en een achttienponder (het stuk belegeringsgeschut). Het kaliber van de vuurmonden wordt bepaald door de doorsnee van de o- pening van de vuurmond te meten. De twee twaalfponders zijn elk 265 centimeter lang en de achttienpon der 275 centimeter lang. De beide twaalfponders zijn gegoten in 1812 in een wapenfabriek in Luik, dat toen nog tot de Zuidelijke Nederlanden behoorde. Als produk- Uenummer kregen de stukken ge schut van de fabriek respectievelijk de nummers 126 en 16. De achttienponder is van een recen tere datum en is in 1817 gegoten in een wapenfabriek in Luik, Op de achterkant van het stuk geschut staat serienummer 8912 vermeld. Over het gewicht van de stukken geschut durft Walraven niets te zeg gen: "Ze kunnen driehonderd kilo wegen maar met zo goed het dubbe le zijn. maar ze zijn zo zwaar omdat ze veel moesten kunnen hebben. Denk maar eens aan de terugstoot na het afvuren'*. Zoals de vuurmonden er nu bijlig gen op het terrein van Gemeente werken zullen ze niet op de nog te maken affuiten worden geplaats. Volgens secretaris Walraven krijgen de gietijzeren monsters eerst nog een flinke opknapbeurt. "De kanon nen worden van binnen en van bui ten schoongemaakt en dan wordt de buitenkant nog voorzien van een beschermende zwarte laag". Over de plaatsen waar de stukken geschut komen te staan is nog niets bekend, maar naar de mening van de heer Walraven is het erg voor de hand liggend, dat ze (voorlopig) op de zuidelijke wallen komen. Met name denkt hij dan aan een twaalf- ponder op het zogenaamde Lange- rakse Bolwerk en de achttienponder op het kattenbolwerk. Dat is van ouds de plaats geweest waar de ves tingartillerie heeft gestaan. Een kat is een verlaagd en uitstekend ge deelte van de vesting vanwaaruit het deel van de wallen, dat er voor ligt door het kanonvuur kan wor den beschermd tegen vijandelijke aanvallen. In het geval van de ves ting Nieuwpoort bestrijkt het kat tenbolwerk het gedeelte van de wallen tussen het Kattenbolwerk en het Lartgerakse Bolwerk. Het is de bedoeling zo meldt de heer Walra ven. dat de plaatsen waar de vuur monden komen worden opgeknapt Dat gedeelte van de wal wordt dan voorzien van wat sierbestrating waar de kanonnen dan op worden geplaatst. Ook zegt hij, dat er op de wallen oude lantaarns komen. De Noordelijke wallen nemen een aparte plaats in in Nieuwpoort- Zij zijn in tegenstelling tot de zuidelijke wallen nog niet gerestaureerd. Nog niet, want het is de bedoeling, dat dat gaat gebeuren."Maar, in dat ge val komt de Deltawet om de hoek kijken. De kans is groot dat die wal len als waterkering gebruikt en in dat geval verhoogd moeten wor den". Walraven ziet de restauratie niet op korte termijn plaatsvinden: "Het op knappen gaat miljoenen kosten en Stadswallen van Nieuwpoort "bulderen weer" die heeft Nieuwpoort niet. We zijn wat dat betreft helemaal afhanke lijk van subsidie en gezien de huidi ge economische recessie zit het er niet in dat een dergelijk project op korte termijn wordt uitgevoerd". Walraven zegt, dat het de bedoeling is, dat als deze noordelijke wallen worden hersteld ook de gracht weer moet worden doorgetrokken. Die zijn indertijd gedempt, en het ter rein is nu braakliggend. "Vestingstadjes hebben altijd een bepaalde symetrie", zo vertelt Wal raven:", die is bij Nieuwpoort ge deeltelijk verloren gegaan, maar kan hersteld worden door de grach ten van het noordelijke gedeelte van het stadje weer te herstellen". Nieuwpoort is slechts een kleine vesting uit de Hollandse waterlinie, die in 1673 de Fransen buiten Hol land moest houden. Het is tweehon derdveertig meter breed en drie honderdvijftig meter iang. De aan- door Bert van Bk leg van de vestingwerken kostte het plaatsje een gedeelte van de oor spronkelijke lengte, die zeshonderd meter bedroeg. De vesting Nieuwpoort (het oude gedeelte tussen de wallen) is gebouwd in de vorm van het zoge naamde stertracé. Dat is een bouw vorm, die veel werd gebruikt in het midden van de achttiende eeuw. In Nederland zijn nog een aantal voor beelden te vinden van kleinere plaatsjes als Naarden, waar de ster vorm duidelijk herkenbaar is. Nieuwpoorts omwalling is echter een overgangsvorm tussen het zoge naamde oud - en het Nieuw - Ne derlandse stelsel. De vier bastions hebben schuine flanken en aan de voet van de wallen tussen de bas tions in ligt een kleine voorwal, die de functie heeft van contrescarpe greppel. De naam van de Franse maarschalk Vauban is jarenlang verbonden ge weest met de ontwikkeling van de vestingbouw. Kij voegde een aantal bestaande ideeën over de vesting bouw samen en vervolmaakte op die manier het werk van anderen. *7" de uilwerking van het in zijn v. vail lieu til tljli tijd gebruikte kanonnen met een gladde loop te pareren perfectio neerde hij het zogenaamde bastion- tmAn TPön !r -AM tracé. Een bastion is een uitsprin gend gedeelte van de vestingwal, in de vorm van een onregelmatige vijfhoek. Nieuwpoort bezit er in to taal vier. Tussen de vier hoekbas- tions liggen in totaal twee katten- bolwerken, die op die manier de as van de symetrisehe vorm van de vesting aangeven, in Nieuwpoort gevormd door de lijn Lekdijk, Hoofdstraat. Vauban deed dit om het kruisvuur dat de verdedigers van de vesting afgaven zo ver mogelijk te laten rei ken en de aproches (loopgraven) van de vijand over de afstand van een halve kilometer onder vuur te kunnen nemen. Ook ging hij over tot het toepassen van uitgebreide steunverdedigingswerken, die de borstweringen tegen directe aanval len moesten beschermen. Centraal in de vesting stonden de hoekbastions. Dat waren grote bouwsels van aarde en steen, die de tussenliggende borstweringen domi neerden en ongeveer vijf meter ho ger waren dan het voorterrein rond de vesting, dat van alle vormen van dekking als bomen en struiken was ontdaan om een beter schootsveld te hebben. Tussen dit voorterrein of glacis en de hoofdverdedigingswal lag dan meestal een greppel die vij- feneenhalve meter breed was en waarin meestal kleinere verdedi gingswerken lagen, die de vestingen en de bolwerken beschermde. De eigenlijke glacis is bij Nieuwpoort niet aanwezig. In dit geval dienen de grachten als voorterrein. De vesting Nieuwpoort kent ook een klein verdedigingswerk. Dat is een zogenaamd ravelijn, dat ais taak had de zuidelijke poort van de stad, die toegang gaf tot de Alblasser- waard, te beschermen. Als men Nieuwpoort vanuit zuidelijke rich ting, vanaf de provinciale weg bin nenrijdt herkent in eerste instantie Nieuwpoort vanuit de lucht gezien.Duidelijk zijn de bestaande grachten te zien, met op de voorgrond het ravelijn. (Luchtfoto SJjthoff Pers b.v. Jan Beernink) niet, dat er inderdaad een ravelijn voor de voormalige toeganspoort ligt ("die poort is in de negentiende eeuw door de meest sloopgrage ge neratie, die ons land ooit heeft ge kend, afgebroken", aldus Walra ven). De luchtfoto van Nieuwpoort maakt het duidelijk, dat er toch een klein verdedigingswerk ligt. Hierna ging Vauban door met de bouw van zogenaamde contrescarpe galerijen in de buitenwand van de greppel. Dat waren overdekte gale rijen vanwaaruit de musketiers de voet van de borstweringen onder vuur konden nemen als dat nodig mocht zijn. De voorkeur van de bouwers van vestingen ging in het algemeen uit naar vestingwerken met aarden wallen omdat men streefde naar diepte in plaats van hoogte zoals in vroeger dagen. De gebruikelijk dikte van een vesting wal was vjjfeneenhalve meter en bestond uit aangestampte aarde be zet met steen. Dit soort vestingwer ken werd steeds ingewikkelder, zo dat het voor het betreffende garni zoen steeds moeilijker werd zich op een bedreigde sector te concentre ren omdat de interne communicatie erg moeilijk was. In de dagen dat de ontwikkeling van geschut en het gebruik ervan nog in de kinderschoenen stond wa ren belegeringen vaak langdurige kwesties, maar Vauban vervol maakte ook de bestaande manieren on vijandelijke fortificaties te door breken met paralelle loopgraven en schanskorven. Dit systeem werd in Europa gedurende ongeveer twee eeuwen gebruikt. Nieuwpoort is echter al in 1016 als vesting opgeheven. Dat de wallen toen niet geslecht zijn, zoals in veel andere plaatsen is simpelweg te danken aan het feit, dat ze de bewo ners van het plaatsje beschermde te gen overstromingen van de Lek. Nu, in 1980, een tijd met een grote hang naar het verleden, stelt het ge meentebestuur alles in het werk om Nieuwpoort als een van Neerlands kleinste vestingstadjes te laten voortbestaan. De kanonnen .van Nieuwpoort. Links op de foto de achttienponder, rechts de twee twaalf ponders. Nieuwpoort in vroeger dagen. Het is de bedoeling, dat de noordelijke grachten weer in ere hersteld worden. Nu komt duidelijk de symetrie van de bouwvorm van de vesting naar voren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4