Vergunning zeer kritisch bekijken m Touchwood in QT! en Geoband in Quibus Twintig te hard Grondlegster unieke therapie jubileert inroiiiiimiiMiiiimmHiiiHin^^ Wij Vrouwen Eisen demonstreert ^Voorlichting ;over ïuwelijks- !recht i Wethouder Zijdeveld: .:vJ Ksgj SF? vrijdag 19 september 1950 VD/SC/WW Paula Kassels 35 jaar pioniers werk Iviaardingen ,Jk weet nog goed; mijn vader verdien- 'de in die tijd twaalf gulden in de week. Nu waren wij 'lid van de Volksuniversiteit en op de achterkant van die papieren stond altijd een advertentie van de Rotter damse Dansschool van Corry Hartong. Daar wilde ik als klein meisje al naar toe. Maar dat kostte vijfentwin tig gulden per maand. Dus kon je nagaan, ik wist niet hoe dat moest en hield daarom maar wijselijk mijn mond." Totdat ze het zich een keer liet ontvallen, als een verontwaar digde reactie op de constate ring van haar tweede moeder dat zij toch niet wist wat ze wilde werden en daarom maar gewoon naar de huishoud school moest: ik wil naar de dansschool van Corry Har tong. .,En ik zie mijn tweede moeder nog zeggen: Maar kindr naar de dansschool? Dan had je Weg op de Heemraad- singel moeten staan, wij wo nen maar gewoon op Span gen!" Toch zette ze door. En nu, ja ren later, viert ze een jubileum dat er nooit geweest zou zijn als de balletacademie voor haar gesloten zou zijn geble ven: 35 jaar pionierswerk. Want de naam van Paula Kas- sels-Kroon (55) is verbonden aan een uniek soort therapie die alles te maken heelt met muziek, dans en beweging. Van heinde en verre sturen artsen, psychologen en psy chiaters hun 'probleemgeval len' naar haar vlaardingse in stituut voor muzïekheilkunde en bewegingsleer, waar zij sa men met een kleine groep stu denten tot diep in de avond doende is. Met kinderen, met volwassenen. Sommigen zwaar gehandicapt, geestelijk en li chamelijk, anderen min of meer normaal. En soms is haar succes ronduit verbazingwekkend. Waar de medische wereld vaak genoeg geen oplossing kan bieden, lukt hel haar wèl resultaat te boeken. Met enige reserve haar uitgangspunten staan lang niet zo scherp tegenover die van de gevestigde weten schap als dat het geval is bij haar stadgenoot dr. Moerman zou Paula Kassels („Hier komen mensen vaak pas heen als al het andere niet meer lukt") 'de dokter Moerman van de bewegingstherapie' ge noemd kunnen worden. Praktisch Wat is de kern van haar thera pie? Ze formuleert het heel praktisch, want de praktijk is altijd haar laboratorium ge weest. „Als je iemand uit zijn geestelijk en lichamelijk isole ment haalt, dan gaat ie bewe gen. En dat bewegen moet je begeleiden." Paula Kassels heeft als een van de eersten het belang gezien van de mo toriek, althans het praktisch belang van het bewegingsap paraat voor de ontwikkeling van de hele persoonlijkheid. De menselijke motoriek is de basis van waaruit denken, voelen en waarnemen zich ontwikkelen; het is de verza melnaam voor het hele inge wikkelde apparaat dat een menselijk lichaam in staat stelt met een ooglid te knipperen of het record op de honderd me ter horden te breken. Vijfendertig jaar geleden, toen zij als balletlerares werkte aan de school van Corry Hartong, moet dat besef al bij haar ge daagd hebben. „Op een gege- ven moment kwamen ze met een doofstom meisje. Fredie heette ze. Of die ook op de bal letles kon. We hebben er over gesproken. En, nou ja, je be grijpt wel, zoiets kon natuur lijk absoluut niet, Toen heb ik gezegd, laat mij nu een tijdje met haar werken en ais jullie haar dan aan kunnen wijzen in de les, goed, dan moet ze er maar uil." Het werd haar eerste sücces. Niemand van haar collega's kon tussen al die aankomende ballerina's het doofstomme meisje aamvijzen. „Er was toen," verklaart ze nu haar in tuïtie, „in mij ergens het ge voel Van: je moet ze kunnen helpen. Maar hóe, dat wist ik ook niet. Dat heb ik al experi menterend moeten vinden. Er was nog helemaal niets over geschreven. In het begin sloot te je overal je hoofd." In 1959 verliet ze de ballet school om haar ideeën rustig uit te kunnen werken. Zc werd verbonden aan het blin deninstituut van Graven, waar ze haar inzichten verder ont wikkelde. Door middel van een combinatie van klank, muziek en beweging leerde ze de blinde bewoners van het instituut de ruimte verkennen. „En op een gegeven moment had ik een zaal vol vrijdansen- de blinden. Zonder louwen om de muur te markeren. Dat deed ik door het geluid van de handrecorder zachter te draaien, om aan te geven: je nadert een muur." Dat werk met blinden is van wezenlijk belang geweest voor haar verdere ontwikkeling. „Ik heb van blinden zoveel ge leerd," zegt ze nu. „Als een mens motorisch gestoord is, dat wil ïeggen: vol2it met val se spanningen (zoals hij spasti sche mensen het geval is, red.}, dan is hij ook altijd zintuigelijk gestoord en altijd ruimtelijk gestoord. Vaak ook sociaal (hij gaat op de tenen van anderen staan bijvoorbeeld, red.) Dus, heb ik geleerd, je werk aan alle aspecten altijd tegelijk." Daar heeft ze dan wel voor moeten vechten, voor de er kenning van haar aanpak. In de beginjaren, toen zij haar ei gen studie moest zien te bekos tigen, later toen zij, moeder van drie kinderen, verplicht was er een agenda op na te houden die tot ver na slui tingstijd van de kantoren door bleef lopen. De erkenning kwam toen professor Lange- veld, één van de grondleggers van de pedagogische weten schappen in Europa, haar the rapie belangrijk genoeg vond om onder te brengen in de 'Bernard van Leer-founda- Paula Kassels: geen straaidweil geworden. tion', een internationaal fonds dat nieuwe initiatieven tot ontwikkeling helpt te komen. Haar huid.ige instituut in Vlaardingen werd tenslotte met koninklijk vertoon in de gedaante van Prinses Margriet geopend. Erkenning van de zijde van de wetenschap, ja ze ker, maar in het ziekenfonds door Jan Hendrik Bakker zit de therapie nog niet. Het ministerie 'studeert' nog im mer op een subsidie-aanvraag. Mal therapie Een van de belangrijkste the rapeutische instrumenten die Paula Kassels in de loop van haar speurtocht naar de sa menhang tussen het menselijk bewegen, denken, voelen en waarnemen ontwikkelde is waarschijnlijk de volstrekt unieke mattherapie, simpel zo geheten omdat alles zich af speelt op een matje op de vloer. Het idee dat ver aan ten grondslag ligt is al even een voudig, maar knappe knoppen in de wiskunde hoort men wel eens beweren dat een goede oplossing van een moeilijk probleem altijd gekenmerkt wordt door een elegante een voud. Het verhaal van juf frouw Schuddebol. Paula Kassels: „Een goede vriend van mij is psychiater. Die man had een vrouw in be handeling, die noemde hij 'juf frouw Schuddebol1 omdat ze voortdurend met haar hoofd zat te schudden. Het was ove rigens een heel' intelligente vrouw, alleen een beetje verle gen, Ze had een heel belangrij ke functie, moest vergaderin gen leiden en zo. Maar om haar verlegenheid te overwin nen was ze gaan drinken. En dat werd echt erg, niet zomaar een glaasje meer, maar limo nadeglazen tegelijk. Ze dreigde haar baan te verliezen." „Goed, die vriend komt op een keer naar mij toe en vraagt: wil jij niet eens proberen haar motoriek wat te verbeteren. Ik zeg ja en ze komt dus bij mij. En toen wist ik dus nog niets van die mattherapie we gaan zitten en ik denk: eerst maar een beetje de voe ten bewegen voor de bloed circulatie. Dus ik doe het voor en zeg: nou jij. Kijkt ze me aan en zegt: dat kan je nu wel wil len, Paula, maar ik weet hele maal niet hoe ik dal moet doen. Nou, toen dacht ik, dat doe ik het zelf maar. Dus ben ik haar voeten gaan bewegen." Een ei van Columbus dat, in de vorm van de therapie waartoe Paula Kassels baar vondst m de loop der tijd ver fijnde, tientallen mensen echt baat heeft gebracht. Zo leerde ze een zwaar gehandicapte jongen, die door anderen voor imbeciel werd gehouden, langs deze heel directe lichamelijke weg, lezen en wist ze een au tistisch meisje zover uit haar in ziebzelfgekeerde isolement te halen dat het haar moeder herkende en voor het eerst van haar leven „mama" riep. Voor wie weet wat een autis tisch kind is een haast onge looflijke prestatie. Naar aanleiding van haar Ju bileum, dat dit weekeind voor een toevoer van mensen over al uit het land naar haar Vlaardingse instituut zal zor gen, een ernstige vraag. Wat is uw persoonlijke drijfveer, al die jaren, achter dit werk ge weest? Ze is voor een praatgraag type als zij opmerkelijk even stil. Dan: „Diep in me moet blijkbaar toch iets zitten van kinderen willen helpen. Er heeft vaak geld bij gemoeten, hoor. Maar het zit er in, denk ik, dat wil len helpen. Dat komt, ik heb zelf een moeilijke jeugd gehad. Ik had een moeder met buik- tbc. Die heeft me altijd gehol pen met een doek voor haar mond om besmetting te voor komen. En toen raakte ze in verwachting van haar tweede kind, wat nooit had mogen ge beuren! Toen ik vier was is ze naar het ziekenhuis gegaan en nooit meer teruggekomen. Mijn broertje overleed drie maanden later, Ik was alleen met mijn vader. Een rottijd. Dat ik toen niet gewoon een straatdweil ben geworden!" Vlaardigen/Schiedam De gezamenlijke eomité's Wij Vrouwen Eisen van Vlaardingen en Schiedam organiseren morgen een actiedag ih die steden. Om tien uur 's ochtends zal er een demonstratieve stoet vertrekken vanaf de weekmarkt aan de Vlaar dingse Broekweg, waarna de winkelcentra Veer- plein. Liesveld, Van Ho- gendorplaan, Kethel en de Koemarkt worden aange daan. Wat de vrouwen ei sen is: abortus uit het wet boek van strafrecht en in het ziekenfondspakket, de vrouw beslist. ^Schiedam De Amrobank houdt op maandag 22 septem- |ber een voorlichtingsavond over onder meer huwelijks- en -goederenrecht, erfrecht, testa ment en voogdijschap in het ^Novotel aan de Hargalaan. ^Spreker op deze avond is de dieer J. J. Frijhoff. Hij zal de gevolgen laten zien van het £niet tijdig treffen van nodige «maatregelen. Vervolg van de voorpagina In afwachting van de ver plaatsing van Tankerclea- ning naar de Botlek zal de provincie een hinderwet vergunning verlenen, waaraan een aantal strin gente voorwaarden wor den gekoppeld. Wethou der Chris Zijdeveld acht de kans groot dat Schie dam in beroep zal gaan te gen de vergunningen die ae provincie aan Tanker- cleaning gaat verlenen, waarmee het bedrijf tot de verhuizing naar de Botlek gewoon in Schiedam kan blijven operen. Zijdeveld: „We zullen de vergunning zeer kritisch bekijken en als we denken dat er maar iets niet in de haak is, tekenen we beroep aan." Volgens de vergunning, die binnenkort verleend wordt, zal het bedrijf een dampver- nietigingsinstallatie moeten installeren, zodat een eind komt aan de gevaarlijke ben zeenlozingen. Ook zal een aantal bepalin gen opgenomen worden, dat de stank- en geluidsoverlast tot een aanvaardbaarder peil moet terugbrengen en het explosiegevaar flink moet re duceren. Minister Ginjaar verklaarde dat het rijk absoluut niet zal bijdragen in de kosten die Tankercleaning zal moeten maken om nog enige tijd in Schiedam te blijven. Ook acht hij het uitgesloten dat het bedrijf in beroep zal gaan tegen de vergunning met voorwaarden. „Tankercleaning heeft ons toegezegd een vergunning met voorwaarden te accepte ren, als wij meebetalen aan een verhuizing naar de Bot lek",aldus de bewindsman. Ginjaar merkte op dat het onmogelijk is het bedrijf nu al te sluiten. Hij erkende dat Tankercleaning niet thuis hoort in een woonwijk, maar voegde daar onmiddellijk aan toe dat het onmogelijk is het bedrijf te sluiten als een verhuizing naar de overzijde van de rivier, verder weg van woonwijken, nog niet rond is. „Het werk van Tankerclea ning moet nu eenmaal ge beuren ".aldus Ginjaar. „Sluit je de zaak zonder voor vervanging te zorgen, dan krijg je onherroepelijk te ma ken met een toename van il legale olielozingen op de ri vieren en in open zee. En dan zijn we nog verder van huis." Al jarenlang hangt Tanker cleaning een bevel tot slui ting boven het hoofd. Zowel de Kroon als de ge meente Schiedam hebben daar enkele jaren geleden een uitspraak over gedaan. Maar omdat het bedrijf daar tegen in beroep is gegaan en opnieuw een vergunning bij de provincie aanvroeg kon het gewoon blijven draaien. Al in 1975 verklaarde de di recteur van de dienst cen traal milieubeheer Rijnmond dat Tankercleaning niet thuishoorde in een woonwijk en dat het niet mogelijk was voorzieningen te treffen die gevaar, hinder of overlast Schiedam Twintig pro cessen-verbaal zijn dins dag opgemaakt bij een snelheidscontrole op Rijks weg 20. De grofste over treder van de plaatselijke snelheidsbeperking van zeventig kilometer per uur haalde volgens metingen van de politie de 120. «ryj vtï vs<s>": N- y-' is De' bijeenkomst in de school aan de Zwartewaalse- straat duurde ruim twee uur. Behalve de minister en enke ls van zijn ambtenaren waren ook een delegatie van de provincie en burgemeester Te Loo en wethouder Zijde veld aanwezig. voor de omgeving uitsluiten. Enkele maanden geleden pas erkenden provinciale staten, die een vergunning moeten verlenen, dat ook en spraken zij zich uit voor een verplaat sing van het bedrijf. Sindsdien hebben onderhan delingen plaatsgevonden, die resulteerden in een verhui zing naar de Botlek. Volgens minister Ginjaar is het geen enkel probleem dat twee ta n kerel eaningsbedr ij- ven zo dicht bij elkaar zijn gevestigd. „Ze zuilen zich wel op ande re markten moeten richten. Een andere mogelijkheid is dat de bedrijven samengaan. Zoals het er nu echter voor staat heeft Tankercleaning commerciële mogelijkheden, anders zou het rijk beslist niet willen meebetalen in de verhuiskosten." Schiedam De pop groep Touchwood uit Leiden komt morgen avond naar het zater dagavondcafé QT! Touchwood is de derde groep op het program ma van het nieuwe QT!' seizoen. Het bestuur dat sinds een half jaar bezig is aan de realisering van het zaterdagavondcafé, is tevreden over het aantal leden wat zich tot nu toe aangemeld heeft. „We hebben nu ongeveer 130 leden. In het begin van de avond is het nogal rustig maar rond een uur of elf zijn we aardig vol," aldus bestuurslid Thom Bors- boom. De groep Touchwood bestaat uit tien leden. Zij bestaan vier jaar en spelen een geheel eigen repertoire. In café de Quibus speelt zondagavond de Rotter damse popgroep Geo. Deze band kenmerkt zich door het hoge stemgeluid van zanger Geo. Zoiuist is hun eer ste single ter perse ge gaan. De band begint om half tien. 1113

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5