SCHIEDAMSCHE COURANT Twij fels over rayonschoolraad Splitsen van flats lijkt van de baan Bevolkings onderzoek baarmoeder halskanker tteont Van Haarenlaan krijgt busbaan krant 9Tekenend voor de situatie9 Afsluiting voor wielerronde imiSmm Dolfijn verwelkomt de driemiljoenste Wandelconcert in Grote Kerk Complicaties te groot Aanleg start eind september Glazenwasser stapt mis en valt IOmeter Opbouwwerker Jos van der Lugt heeft zo zijn eigen mening over jongeren in nieuwbouwwijken. Pagina drie. Unieke opdracht voor Vlaardings bedrijf. Pagina drie. ;0s°«e" Donderdag 25 september 1980. - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - - 104de jaargang no. 187-6 Broers-rast 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Uaebtendiemt 14414-1 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De Sehie damse schoolraad heeft een waslijst van vragen over de rayonschool raad, die wethouder Herman Posthoorn sa men met rijn VXaarding- se en Maasluise collega's wil instellen. De school raad heeft gisteravond dan ook besloten om nog niet met het instellen tan zo'n regionale raad in te stemmen. Post hoorn moet eerst maar eens een aantal zaken duidelijk maken, zo was gisteren de algemene mening. De raadsleden zaten gistera- vond vooral met vragen over de taak die zo'n regionale schoolraad toegemeten moet krijgen. De twee voorbeeldles die Posthoorn in het overleg met het dagelijks bestuur van de schoolraad had genoemd» wekten gisteravond de nodige hilariteit. Vooral het overleg dat de rayonraad over het voortgezet onderwijs zou moe ten voeren en waardoor zou kunnen worden voorkomen dat één van de gemeenten een school neerzet die minder hard nodig is, was mikpunt van kritiek. Dat is toch een taak van de Rijnmondcommis sie voortgezet onderwijs, op perden de leden van de schoolraad gisteren. Het is, zo werd betoogd» geen goede zaak dat de wethouder met voor beeldjes komt die geen hout snijden. „Je mag toen van een wethouder verwachten dat, als hij er een tijd met twee colle- fa's over bezig is, hij weet wat ij met zo'n rayonschoolraad wil." Gisteravond heerste ook onze kerheid over de stichting die al eerder door de schoolraad was voorgesteld en die onge veer In dezelfde richting te werk zou moeten gaan als de nu door Posthoorn voorgestel de rayonraad. Verschillende leden van het adviesorgaan vioegen zich af wat met dat plan was gebeurd. Bevreem ding wekte het ook dat Maas sluis al kandidaten voor de rayonschoolraad heeft be noemd terwijl er feitelijk nog niets vast ligt. Verder kunnen er problemen ontstaan doordat de Vlaardingse schoolraad pre sentiegeld krijgt terwijl dat in Schiedam niet het geval is. Een beslissing over het voor stel van de wethouder wil de Sehiedamse schoolraad dan ook pas nemen als alle vragen door Posthoorn uit de wereld zijn geholpen. VlaardingenIn de Grote Kerk van Vlaardingen wordt j zaterdagmiddagweer .„.een wandekoricert 'gehouden. Aanvang 15.00 uur. Medewer king van de musici Marlies van Woerkum-Claassen (alt), Martien van Woerkum (tra verso) en Ad van Sleuven (or gel). Het programma vermeldt onder andere werken van Francisco Andreu, Gabrieli, Campra, Telemann en J.S. Bach. Vlaardingen Het lijkt praktisch zeker dat er in Vlaardingen geen pogingen meer gedaan zullen worden flatwoningen op te splitsen ten behoeve van kleine huis houdens. De voorlopige re sultaten van een onderzoek in die richting zijn dermate teleurstellend, dat het college van voortzetting van het ex periment waarschijnlijk af zal zien. Binnen de gemeente beston den plannen een complex van 378 gemeentelijk flatwo ningen in de wijk Holy te splitsen, zodat er kleinere woningen voor in de plaats zouden komen, Hoewel de complicaties die dergelijke plannen met zich meebrach ten aanzienlijk waren begon men met een onderzoek naar de mogelijkheden. Inmiddels is gebleken dat die er niet of nauwelijks zijn. Het grootste struikelblok is het gegeven dat een hele reeks onder el- kaar wonende huurders be reid gevonden zou moeten worden gelijktijdig te verhui zen. onder meer in verband met de verbouwingswerk zaamheden. Naar nu blijkt geeft dat onoverkomelijke moeilijkheden. Het rijk wil niet tegemoet komen in de verhuiskosten, zodat de ge meente de huidige huurders niets te bieden heeft ter com pensatie van het ongemak van ergens anders te moeten gaan wonen. Met de andere projecten voor kleine huishoudens is het over het algemeen iets beter gesteld. Zoals bekend zal het voormalige EIckerlyckpand aan de Oosthavenkade verbouwd worden tot twaalf kleine wooneenheden. Was er aanvankelijk moeite met hel vinden van gegadigden, nu zijn er toch voldoende po tentiële huurders. Ook het voormalige GSD-gebouw aan het Veerpicin. dat nog niet zo lang geleden door jongeren demonstratief werd gekraakt zit, zoals dat heet, in de pro cedure. De gemeente 2al het pand aankopen. Dat gebeurt echter niet voordat de geschillen tussen provincie en gemeente over technische en financiële details van het verbouwings- plan uit de weg geruimd zul len zijn. Het is de bedoeling dat het gebouw te zijner tijd 34 eenkamerwoningen zal bergen. Voorts zijn er nog goede voornemens lot de ver wezenlijking van kleine wooneenheden in hei bad huis aan de Van Leyden Gaelstraat en in de nieuw bouw aan de Landstraat/Zo merstraat. Dat laatste plan ligt echter nog steeds op goedkeuring van het rijk te wachten, terwijl de plannen voor het badhuis nog niet rond zijn, In hel bestemmingsplan voor het Holy-centrumgebied, waarvan de goedkeuring bin nenkort kan worden ver wacht. staat bovendien nog de notitie dat 40 procent van de nieuwbouw in de sfeer van de één- en tweepersoons huishoudens zal moeten lig gen. Het betekent in concreto de bouw van zo'n 400 kleine wooneenheden. Voor de be bouwing van de open gaten in de binnenstad geldt een soortgelijk percentage. Op pagina vier van deze krant een algemeen artikel over de problematiek van de kleine huishoudens. Den Haaf» Sehiedamse bewoners zijn, in tegen stelling tot bewoners van andere gemeenten, niét uitgenodigd voor het seminar rond de stadsvernieuwing dat gisteren de gehele dag in Den Haag werd gehou den. Het onbreken van een uitnodiging voor de bewoners van de jene- verstad wordt door John de Kievit van de bewo- nersverenigïng Sehïe- dam-West tekenend voor de hele situatie rond de stadsvernieuwing ge noemd. De Kievit: De bewoners worden ge woon te weinig inge schakeld. De situatie is vergelijkbaar met vorig jaar, werd toen een kijkje genomen bij de stadsvernieuwing in Amsterdam. Toen was het ook ineens na af loop: „Hé, de bewoners zijn helemaal niet uitge nodigd." Volgens ir G. Schaap, hooit! van de afdeling stadsontwik keling van gemeentewerken, is de hele situatie te wijten aan een misverstand. „Onze secre tarie verkeerde terecht in de veronderstelling dat zij de be woners niet hoefde uitnodigen. Het was de bedoeling dat de organisatie van het seminar, het stadsvernieuwingstcam van de provincie Zuid-Hol land. de bewoners een brief Schiedam Eind sep tember zal een aanvang worden gemaakt met de werkzaamheden voor de aanleg van een autobus baan tussen het Sta tionsplein en de 's Gra- velandseweg via de Hor- vathweg, Brandersbrug en Burgemeester van Haarenlaan. .Vlaardingen Een 29-jarige glazenwasser uit Rotterdam is dinsdagmiddag achter een fiat aan de Boterbloemstraat van zijn ladder gevallen. De man l moest naar het Holyziekenhuis worden vervoerd. Het ongeval gebeurde toen de glazenwasser ter hoogte van de derde etage van de flat met zijn werk bezig was. Hij moet °P een gegeven moment mis gestapt zijn en viel zeker zo'n tien meter naar beneden. Hij liep daarbij inwendige ver- wondingen op en moest in het ziekenhuis worden opgeno men. De busbaan zal vanaf 1 januari 1981 gebruikt- gaan worden door de bussen van de lijn diensten van het openbaar vervoer in de richting van de 's Gravelandseweg, nadat de Singel zal zijn afgesloten voor het zware verkeer, waaronder bussen. Het werk omvat in hoofdzaak de aanleg van een aparte rij baan van 3,50 meter breed voor de bussen in de midden berm van de wegen en de brug. De rijbaan zal met asfalt worden verhard. Op de Burge meester van Haarenlaan zul len tevens meer opstelstroken gecreëerd worden. Het fiets pad op de Horvathweg voor het station zal vrij komen te liggen voor snelverkeer. Een verkeerslichtcninstallatie wordt geplaatst bij de op- en afritten op het kruispunt Hor vathweg - Stationsplein. De verkeerslichteninstallatie op het kruispunt Burgemeester van Haareplaan - 's Grave landseweg zal worden ver nieuwd. De duur van het ge hele werk is ongeveer tien we ken. In verband met de werk zaamheden zal het noodzake lijk zijn tijdens de uitvoering tijdelijke verkeersmaatregelen in te stellen. Vlaardingen In verband met de afsluiting van de re gionale wielercompetitie wordt zondag tussen 9 uur s morgens en 3 uur 's middags de George Stephenson- weg en een gedeelte van de Maassluissedijk voor alle ver keer afgesloten. Op die wegen wordt het parcours uitge zet voor de wielerronde. De afsluiting is met borden aan gegeven. Er wordt een omleidingsroute ingesteld. De driemlijoenste was het feestvarken. De gemeente tracteerde natuurlijk. Maassluis De tien jaar oude Gerrie van der .Berg nam gisteren zijn feestelijkste duik in het zwembad. Niets vermoedend kocht hij een kaartje bij de kassa van de Dolfijn. Plotseling verscheen er een feestcomité, aange voerd door wethouder Smit gewapend met bloemen, een boekenbon en een jaarabon- nement op het zwembad. Gerrie was de driemiljoenste bezoeker van het in 1971 geo» een klein feestje, waarhij het gemeentebestuur natuurlijk trakteerde. Behalve Gerrie vielen ook de 2.999.999ste en de 3.QQÜ.0ölste bezoeker in de prijzen. Dat waren de achtja rige Edwin Böhm en de tien jarige Tania Althuizen. Zij pende bad. *- kregen, behalve taartjes en Het overhandigen van deze limonade, een tienbaden- geschenken geschiedde met kaart voor De Dolfijn. Schiedam Van 29 september tot en met 3 november zal in Schiedam wederom een onderzoek naar kanker van de baar- moedcrhals plaatshebben. Aan de beurt is nu de tweede groep in de tweede onderzoeksronde. Het onderzoek heeft plaats in het voormalige GG GD-gebouw, Tuinlaan SO tot 1G oktober en in bet krulsgebouw aan het Bachplein tot 3 november. Het streven is om in een regio alle vrouwen geboren tussen 1927 en 1S47 in drie groepen te onderzoeken in een periode van drie jaar. Bij de nu te on derzoeken groep zijn aan de beurt de vrouwen die geboren 'zijn in de jaren 192S, 1931, 1934, 1937, 1940, 1943 en 1946. Deze vrouwen zullen allen een persoonlijk gerichte oproep kaart ontvangen waarop da tum, tijd en plaats van het on derzoek zijn vermeld. Zonder deze kaart kan men niet ge holpen worden. De organisatoren doen een dringend beroep op de betrok ken vrouwen, om massaal deel te nemen aan het onderzoek. In de eerste plaats torwille van de eigen gezondheid, maar ook om de wetenschappelijke waarde van het onderzoek zo groot mpgelijk te maken. Het onderzoek is geheel pijn loos en bestaat slechts uit het nemen van een afstrijksel van de baarmoedermond. Iedereen krijgt uitslag van het onder- koek. zou sturen. Ze hebben waar schijnlijk niet het juiste adres gehad en dus 2ijn de brieven niet aangekomen.'1 John de Kievit noemt dat 'een zwakke uitleg' van Schaap. „We krijgen van de vreemdste organisaties stapels post over de stadsvernieuwing. Het is dan wel vreemd dat ze in dit geval ons adres niet hadden. Wc staan volgens mij overal mèt het adres op de lijst." Niet alleen de bewoners van Schiedam waren ontevreden over de gang van zaken. Oók de bewoners die W'el een uit nodiging hadden ontvangen en een hele dag hadden vrij ge maakt voor het gebeuren in Den Haag waren allesbehalve over het seminar te spreken. De Vïaardinger Aad Struis, tiewoner van de Lombokstraat las aan het eind van de dag zelfs een verklaring namens alle aanwezige bewoners voor waarin werd geconstateerd dat de bewoners wéér niet aan bod waren gekomen. Om toch enig tastbaar resultaat aan de stads vernieuwingsdag over te hou den hebben de gezamenlijke bewoners van stads vern ie u- wingswijken (waaronder vier Vlaardingers) een telegram opgesteld aan de minister van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening, „Stadsvernieu wing wordt door een gebrek aan financiën onmogelijk ge maakt, en dat is iets waar on middellijk een eind aan moet worden gemaakt", was de strekking van het schrijven. Door alle (uit tien gemeenten afkomstige) aanwezigen op het seminar werd het telegram on dertekend. m Dit nieuwsblad. „„„mualbei oieuvis elf eigen onigevmgkuel vmden, «oril lander eïlr, kcr-M boiorgd ,n combinatie tnet Rotterdams Nieuwsblad. Bewoners niet aan bod op semir lar stac s ir ern i1 rawing YjooeV^ sW

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1