STAD Voordracht 'tegen' rijksweg 19 Vlaardings bedrijf levert 'bescheiden stukje innovatie' Personeels- vereniging GSW25 jaar Jos van derLugt over jongeren in Schiedam Noord Meisje meegesleept door auto 'Dan gaat-ie vervelen...' DE EUROPESE PIANOTRADITIE Pop-overleg neemt deel aan landelijke actiedag Dansen voor 25 en ouder Auto te water i Ome Willem in Stads gehoorzaal donderdag 25 september 1330 VD/SC/WW V anaf de vierde ver d i epi ng „In wijkcentrum de Blauwe Brug zag ik om een uur of elf s ochtends laatst zo'n knul in een plantenbak rommelen. 'Joh, doe me een lol en ga naar huis', zei ik tegen hem. Hij antwoordde dat dat niet kon omdat zijn vader èn moeder aan het werk waren. Waarschijnlijk wilde zijn moeder hem niet alleen overdag thuis hebben met het oog op ae rotzooi. Als dan op school een uurtje uitvalt kan zo'n aap nergens heen en gaat hij vervelen in het wijkcentrum, of gewoon op straat" Jos van der Lugt, opbouw werker van Schiedam- Noord en raadslid van de PvdA, heeft talloze voor beelden paraat om de situa tie van de jongeren in het noorden van Schiedam te schetsen. „Het is dan ook een misverstand dat de oude wijken van Schiedam een achterstand hebben", zegt Jos. „Het Noorden van.' de stad heeft minstens evenveel problemen. Het is zo erg dat ik er zélf voor geen goud zou willen wo nen." In het Schiedam ten noor den van rijksweg 20 komt het jongerenwerk binnen kort op zijn gat te liggen doordat de gemeente geen subsidie kan of wil geven voor een beroepskracht die het werk moet coördineren. De SSSN, de stichting die zich in Noord met het so ciaal-culturele werk bezig houdt, pikte dat niet en startte een actie onder de bevolking. Jos van der Lugt is één van de mensen achter die actie. Jos van der Lugt: ÖPvdA laat Posthoorn niet Vallen". beginnen de pi o blemen' Schiedam ,,De PvdA laat wethouder Herman Post hoorn nooit vallen. Iedereen is het er mee eens dat het jongerenwerk in het noorden erg belangrijk is, maar politieke consequenties worden daar door mensen van de PvdA niet aan verbonden." Jos van der Lugt schetst in rake bewoordingen de politie ke gevoeligheden rond het jongerenwerk in Schiedam- Noord. Wethouder Herman Posthoorn geeft geen subsidie voor een beroepskracht die het jongerenwerk op poten kan houden en hoewel iedereen wel het belang van dat jonge renwerk inziet, wordt Post hoorn op dat punt niet afge vallen door leden van zijn ei gen partij. Van der Lugt: „Posthoorn is de minst aange vallen wethouder van de PvdA in Schiedam." Oppositie tegen de beslissing van de wethouder zal dan ook van de andere partijen moeten komen en om dat te bereiken heeft de SSSN, de stichting die zich bezighoudt met het sociaal culturele werk in Noord, alle gemeenteraadsleden schrifte lijk op de hoogte gesteld. Druk 'zal er ook moeten komen van mensen en instanties in de wijk die bij het jeugdwerk be trokken zijn/ Alles bij elkaar moet dat voldoende zijn om op 9 oktober de raadsleden van door Richard Stomp de commissie voor vorming en recreatie te overtuigen van het belang van een beroepskracht „Lukt dat niet, dan is het met Delft De Delftse inge nieurs D. Westland en L. H. Immers, die een studie heb ben gewijd aan de problema tiek rond rijksweg 19, hou den 2 oktober om half vier een voordracht over dit on derwerp in het gebouw voor civiele techniek van de Technische Hogeschool Delft. Westland en Immers, die in hun voordracht hun persoon lijke visie zullen geven en niet die van de TH-vakgroep ver keerskunde/verkeersbouw- kunde, geven hun mening naar aanleiding van het feit dat op maandag 13 oktober de bijzondere commissie voor het structuurschema verkeer en vervoer vergadert om een be slissing te nemen over dat schema. In die vergadering wordt ook de tracékeuze A 4- A 13-A 16 ofwel de problema tiek rond rijksweg 19 aan de orde gesteld. De twee ingenieurs komen. zoals eerder gemeld, in hun studie tot de conclusie, dat tot 1990 geen extra uitbreiding van de capaciteit van de we ginfrastructuur op de relatie Den Haag-Rotterdam noodza kelijk is. Na dat jaar kan wor den volstaan met een uitbrei ding van de A 13 tot tweemaal vier rijstroken. Het zal daarbij wel noodzakelijk zijn het ver keer intensief te regelen. het jongerenwerk in Noord ge beurd", aldus Jos. Niet noodzakelijk „Posthoorn vindt de aanstel ling van een beroepskracht niet aantoonbaar noodzakelijk. Beslist is door de raad dat er in afwachting van een sociaal cultureel plan alleen beroeps krachten worden aangesteld als die noodzaak duidelijk aan wezig is. In alle andere geval len wordt geen professionele kracht neergezet. Volgens Posthoorn behoort Noord tot die categorie van andere ge vallen. Opbouwwerker Van der Lugt is het daar niet mee eens. Noord heeft zijn eigen achter standen zegt hij en zonder lang nadenken onderbouwt hij die uitspraak met vier argumen ten. „De bevolking van noor delijk Schiedam is, net als de rest van de stad, relatief arm. De woonlasten in het Noorden zijn echter zonder uitzonde ring erg hoog, hoger dan in andere wijken van de gemeen te en dat maakt het noodzake lijk dat zowel de vader als de moeder van een gezin gaan werken." „Daarbij is er in de wijk zelf, op de winkels na, bijzonder weinig werkgelegenheid en dus moeten de mensen hun werk buiten de wijk of zelfs buiten de stad zoeften. Over dag zijn ze dan ook niet vaak thuis voor hun kinderen." Bedroevend Het aantal voorzieningen in de wijk is bedroevend, meent Van der Lugt. „Er Is eigenlijk niets, de Blauwe Brug even buiten beschouwing gelaten. Belachelijk, als je ziet dat het wel twintigduizend inwoners gaat. En in het Noorden van Schiedam is de eenzaamheid- sproblematiek en de ver vreemding veel groter dan in de rest van de stad. Onderzoe kingen hebben aangetoond dat problemen veel meer ontstaan bij mensen die hoger wonen dan de vierde verdieping, en in het noorden heb ie natuur lijk veel flats die boven die grens uitkomen." Rellen In 1978 vonden er in Noord rellen plaats tussen Schiedam- se en Vlaardingse jeugd, Naar aanleiding van die ongeregeld heden lieten B en W een on derzoek in stellen en werd zelfs een rapport opgesteld. In de groep die dat rapport op hoestte zat ook opbouwwerker, Jos van der Lugt. „De belang rijkste conclusie van het rap port was dat er op zeer korte termijn iets voor de jeugd moest gebeuren. Burgemeester en wethouders hebben de con clusies van dat rapport onder schreven. Ik vind het hypo criet als je een rapport op laat stellen, de conclusies van dat rapport onderschrijft en het dan vertikt om ze uit te voe ren. Het gaat mij er niet om ie mand de schuld te geven, maar ik vind, üls je iets onder schrijft, dat je het dan ook uit moet voeren." Of het uitblijven van jongere- nactiviteiten in het Noorden nieuwe rellen tot gevolg kun nen hebben, dat is een vraag die volgens Van der Lugt niet te beantwoorden is. „Dat weet je nooit. Wat ik echter wèl weet is datje veel makkelijker zo'n rel in de hand kunt hou den als je contact met de ion- geren hebt. En dal contact kun je alleen maar opbouwen als ie de jongeren regelmatig bij el kaar hebt." Met het ontbreken van het jongerenwerk in Schiedam lijkt dat in de toe komst een illusie te worden. Nieuwe leider dienstencentrum Als opvolger van Lex Krab benbos is de heer J. G. M. Kan benoemd tot leider van het dienstencentrum Maasland. Op maandag 3 november be gint hij aan zijn nieuwe baan en wordt daarbij tevens leider van het dienstencentrum Kor- pershoek in Schipluiden. Met de benoeming van de heer Kan is voorzien in een lang openstaande vacature. Lex Krabbenbos stapte enkele maanden geleden op na een conflict met het stichtingsbe stuur. De heer Kan is 47 jaar en was de laatste jaren werkzaam als hoofd van de sociaal-maat schappelijke dienst in het Haagse ziekenhuis Bloemdaal. Op de dag van zijn indiensttre ding wordt er een speciale kennismakingsbijeenkomst ge organiseerd. Vlaardingen Onder poli tiebegeleiding gaat vannacht een groot transport van het Vlaardingse industriegebied De Vergulde Hand naar het Rotterdams havengebied. Vanwege de hoogte de mammoet-dampontvetter die Vlaardingen De personeelsvereniging „Gezamenlijk Streven en Werken" van het Toeleveringsbedrijf Vlaardingen, de ge meentelijke sociale werkplaats, gaat haar 25-jarig bestaan vie ren. Op zaterdag 27 september gonst het Toeleveringsbedrijf van de activiteiten, die in het kader van dit jubileum zuilen worden ontplooid. De personeelsvereniging van het Toeleveringsbedrijf staat vooral de laatste jaren in volle Woei, als we af mogen gaan op de belangstelling voor de geor ganiseerde activiteiten, zoals busreizen, feestavonden en an dere personeelsavonden is groot. Het programma van de jubi- ieurn ziet er als volgt uit: het geheel begint om 16.30 uur roet een optreden van show- tend 'Liberie* op de oprijlaan naar het gebouw. In het be drijf zelf wordt de muzikale omlijsting verzorgd door de heer Van der Kruk. Om 18.00 vindt er een gezamenlijke broodmaaltijd plaats, waarna de kantine tot feestzaal wordt omgetoverd. Trio Misty verzorgt de eerste muziekjes. Voor het resterende deel van het programma staan een optreden van het Over- schiese toneelgezelschap 'Inter Amicos', conferences van de heer Venderbos, een optreden van Lee Towers en de country westerngroep Calyx j ?- pland. Na 23.30 uur beg nt h.t bal dat ongetwijfeld lot m ue kleine uurtjes. wordt vervoerd is vier meter hoog, dertien meter lang en anderhalve meter breed kan het transport niet door de Beneluxtunnel, maar moet het via omwegen uit wijken naar het veer van Maassluis naar Rozenburg, Vervolgens heeft de verkeers dienst van de politie een inge- wikelde route uitgezet, deels over de rijksweg, tegen de rij richting in, naar één van de kaden in het zuidelijk haven- bekken. Daar wordt de instal latie op een containerschip ge zet om naar het Canadese To ronto te worden verscheept. Ook hier is de grote hoogte er de oorzaak van dat het trans port als 'spookrijder' een stuk rijksweg moet nemen; de enige mogelijkheid om enkele te lage viaducten te omzeilen. Veel bekijks zal het transport vanwege het late uur niet neb ben. Wel zullen enkele mede werkers van het Vlaardingse bedrijf Metalas, dat de installa tie heeft gemaakt, .vannacht vol belangstelling de verrich tingen van het transportbedrijf volgen. Hoewel Metalas zich heeft ge specialiseerd op het ontwerpen en fabriceren van ontvettings- installaties gebeurt het niet ie dere dag dat een machine van dergelijk afmetingen de be drijfshal aan de James Watt- weg verlaat. Om precies te zijn is dit de eerste keer dat het Vlaardingse bedrijf zo'n grote dampontvetter heeft gemaakt. Vliegtuigvleugels De installatie die metalen ont vet door middel van dampen is bestemd voor een Canadese vliegtuigfabriek in Toronto. i Ingenieur Wiarda met de door hem ontwikkelde dampontvetter. ADVERTENTIE Rud. Ibach Sotin Anno 1794 Schwelm/Westf. West-Deutschland QUISPEL HOUTMAN PIANO'S MUZIEK Singel 11Ö - Schiedam - Tel. 010-253371 De fabriek zal hem gaan ge bruiken voor het ontvetten van vliegtuigvleugels, Nadat zo'n vleugel of een deel daar van uit de fabriekshal komt, en vlak voordat hij verder wordt behandeld en gespoten, moet het aluminium van vet tigheid worden ontdaan. Niets bijzonders dat ontvetten. In elke industrie, waar metalen worden verwerkt gebeurt het. In de industrielanden met een machine; in de 'lage lonen' landen vaak zelfs nog met de hand. Als het zo'n normale 2aak is hoe komt het dan dat een Canadese vliegtuigfabriek zo'n apparaat in het verre Ne derland bestelt. De transport kosten zijn beslist niet laag te noemen en dampontvettings- installaties zullen toch ook wel worden gemaakt in Canada of in de Verenigde Staten. „Dat klopt", vertelt adunct-direc- teur A.van Velzen. „In de Verenigde Staten worden ze ook gemaakt, maar de onze is gewoon beter. Ik ben nu ver scheidene malen in Amerika geweest en inderdaad de auto- en de computerindustrie staan op een zeer hoog peil. Maar kom je in fabrieken van ran dapparatuur, zoals bijvoor beeld dampontvetters, dan ga je vaak gillend van de lach weg. In Europa is dat vele ma len beter. Daarbij komt dat onze dampontvetter ruim schoots voldoet aan de Zweed se milieunormen, op het ogen blik de strengste ter wereld. De uitstoot van tri-chloor-et- haandampen, waarmee het metaal wordt ontvet ligt door een nieuw afzuigsysteem on geveer op de helft van de Zweedse norm. Zo laag zelfs dat het onder de reukgrens ligt Dat zijn, neem ik aan de redenen geweest dat de Cana dezen ons de opdracht hebben gegeven, zonder zelfs maar in Vlaardingen te komen kij- Koelsysteem Ingenieur J.Y.Wiarda, de ont werper van de installatie, zoals die naar Canada gaat vult aan- „Ook het koelsysteem zal de Canadezen hebben aangespro ken. Andere apparaten wor den gekoeld door leidingwater. Dat kost veel geld en je zit met het warme water dat afge voerd moet worden. Ons appa raat heeft een gesloten koel systeem, een zogenaamde luchtgekoelde waterkoeling. Daarbij komt dat wij nu een jaar of acht dampontvetters maken en ook al aan de Fok kerfabrieken hebben geleverd. Je krijgt dan ook mondrecla- rae. Zo groot is de vliegtuigwe reld niet. Ik zelf ben al bij ver scheidene fabrieken geweest en telkens hoor je weer dezelf de namen van toeleveringsbe drijven. Wij 2ullen er dan ook bij de Canadezen op aandrin gen of ze ons willen introduce ren bij ander vliegtuigfabrie ken." Innovatie Zo werkt het Vlaardingse be drijf, waar 65 mensen werken, op zijn eigen manier mee aan de innovatie van de Neder landse industrie en het verko pen daarvan in het buitenland, waar door de regering altijd zo op gehamerd wordt. Adjunct directeur Van Velzen:„Inder- daad. Op bescheiden wijze doen wij ook aan stukje inno vatie." Wat vindt hij van het innovatiebeleid dat de rege ring voert? „Te weinig. De re gering dringt er wel op aan, maar er wordt nauwelijks een 'stimulans gegeven. Als klein individueel bedrijf zijn er nau welijks mogelijkheden. Merk je dat op dan wordt van over- neidszijde gezegd om het maar met enkele bedrijven tegelijk te proberen. Maar een klem bedrijf heeft daar geen tijd voor. Er is maar net tijd ge noeg om het voor het eigen be drijf te regelen, en als je je dan ook nog met anderen moet be zighouden kun je het wel ver geten. Dat is meer voor de gro te bedrijven, die hebben daar de tijd en de mensen voor. Nee, dan is het in andere lan den heel wat beter geregeld. Daar krijgen kleine bedrijven financiéle steun van de rege ring om in het buitenland beurzen te bezoeken en de boer op te gaan. En het gaat vaak maar om kleine bedra gen, die voor een klein bedrijf echter soms niet op te brengen zijn. Dus je vraagt je af..,". Schiedam Het Schiedamse Pop-Overleg gaat aanstaande zaterdag deelnemen aan de pop-aktiedag van het Lande lijk Pop-Overleg. Op de kaals lag aan de Maasdijk in Schie dam zal vanaf twaalf uur actie ondernomen worden. Een compleet programma is nog niet bekend maar enkele Schiedamse bands hebben hun medewerking al toegezegd. Schiedam Een achttienjarig Schiedams meisje is tientallen meters door een auto meege sleurd nadat een slip van haar las bij het uitstappen tussen het portier beklemd was ge raakt. Het meisje, dat door haar vader naar het station werd gebracht, moest in het Noletziekenhuis aan een ge kneusde enkel worden behan deld. Daarna kon zij naar huis. Schiedam Morgenavond houdt stichting Open Huis weer een dansavond in dien stencentrum de Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan. Op de avond, die open staat voor danslustigen boven de 25 jaar, schuift de stiching de disco aan de kant om plaats te maken voor bet Cosmos Duo, dat er zeker weer een gezellige boel van weet te maken. Schipluiden Op de Oost- veenseweg is gistermorgen om kwart over zeven een 23-jarige vrouw uit Vlaardingen met haar auto in het water gere den, De auto kwam ioodrecht in de blubber te staan en werd geheel vernield. De vrouw kwam met de schrik vrij en kon geen verklaring voor naar natte duik geven. De verkeer- salarmdienst takelde de wagen uit het water. Joepiedcpocpie! Dat is nog steeds de kreet waarwee Ome Willem honderddui zenden kinderen in Ne derland weet te amuseren Edwin Rut ten komt met zijn Film van Ome Willem woensdag 1 oktober naar de Vlaardingse Stadsge hoorzaal en zal ook daar ongetwijfeld een uit verkochte zaal aantreffen. De voorstelling begint om 14.00 uur. Kaartjes zijn da gelijks bij de kassa's van de Stadsgehoorzaal te koop en kosten vijf gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3