EXTRA 'Amsterdamse toestanden in het klein' frj. Weglopers sas* II l_ - s&m Spïjkenisse Hellevoetsluis Twee tot drie duizend jeugdige woning- zoeken- den Brielle Rozenburg Westvoorne Bernisse donderdag 25 september 1980 VD/SC/WW Door Willem Pekelder en Nico de Vries Spïjkenisse beleefde zijn eerste kraak- actie. Bertus Devilee en Adrie van der Ent: geen werk, geen woning, geen toekomst. Brielle „Amsterdamse toe standen in het klein", grapte een Brielse politieagent tijdens de kraakactie van Brielse jon geren in Zwartewaal. De geü niformeerde man bevroedde niet „aan de vooravond te staan van wat wel eens een lange, hete zomer kan wor den", zoals één van de krakers in dat beruchte weekend voor de inhuldiging van Koningin Beatrix opmerkte. Na Zwartewaal kwam Kockanje. Nu is het Noordeinde in Spïjke nisse het doelwit. Over een ver volg van de acties hult men zich in krakerskringen in stilzwijgen. „Of er meer acties komen hangt al van het aantal dringende ge vallen", zegt een kraker uit Rot terdam, die zijn oog heeft laten vallen op Voome en Putten. Hij zegt dat het niet „ondenkbeeldig is dat nog meer Rotterdammers zin krijgen in buiten wonen". Onder de autochtone jeugdigen neemt het aantal woningzoeken den eveneens toe. „Er zijn heet wat mensen uit plaatsen in de om geving op zoek naar een huis of kamer", weet één van de Brielse krakers te melden. Hoe groot die groep jonge woningzoekenden is weet hij niet. Een ambtenaar van het openbaar lichaam Rijnmond schat dat op Voome, Putten enRo- zenburg een tweeduizend jonge mensen tussen de achttien en ae drieëntwintig als woningzoekend staan ingeschreven. Of er voor hun in de2e tijd van woningnood onderdak is, is uiterst twijfelachtig. In het onderstaande verhaal bekijken Willem Pekel der en Nico de Vries de nood on der de jeugdige woningzoekenden. Amsterdamse toestanden in het klein of een eilands probleem in het groot... Jongerenhuisvesting staat nog In de kinder schoenen Rijen huizen, maar te groot en te duur voor jongeren. BKIELLE „Ga op kamers", zei een Briels gemeenteraads lid op het zonovergoten gras veld van de burgemeesterswo ning in Zwartewaal tegen een paar jeugdige krakers. Hij werd overvallen door een stroom van woorden, waaruit viel op te maken dat het zoe ken naar kamers hetzelfde is als het zoeken naar de befaam de speld in de hooiberg- Bovendien, zo werd hem dui delijk gemaakt, gaan jong-vol- wassenen eerder onder „moe- der's vleugels" vandaan dan vroeger. De groep woningzoe kenden onder de jongeren is §roter dan ooit het geval was. inds enkele jaren erkent de politiek het recht op zelfstan dig wonen boven de achttien jaar, maar voor jongeren valt er in geen velden of wegen een huis te bekennen. „Ons wordt de koek voorgehouden, maar als we happen, happen we in het luchtledige", zegt een kraker uit Spijknisse. Voome, Putten en Rozenburg tel len volgens de officiële cijfers bij na veertienduizend woningzoe kenden. Een half jaar geleden was dat nog tweeduizend minder. On danks de realisatie van nieuw bouwwoningen in Spïjkenisse, Hellevoetsluis. Brielle en Rockan- je neemt de woningnood eerder toe dan af. Veel ingeschrevenen zijn lid van een gezin en zoeken dus naar een eengezinswoning. Zon twee- tot drieduizend wo ningzoekenden zullen echter te vreden zijn met een kleinere wo ning. Dat zijn de jongeren onder de „mensen zonder huis". De groep achttien tot vierentwintig- jarigen. Een rondvraag langs de zes ge meenten in de regio leert dat in de komende jaren zo'n twaalfhon derd woningen voor alleenstaande en samenwonende jongeren gebouwd gaan worden. In Spïjke nisse en Hellevoetsluis alleen al een elfhonderd, volgens de plan nen. Dit betekent echter niet dat de woningnood onder jongeren daarmee is verdwenen. Met dat beeld voor ogen zijn en kele jongeren het wachten op een buis moe. Voor hen draaien de ambtelijke molens te traag en be sluiten ze tot kraakacties. „Op die manier vestigen we aandacht op onze woonproblemen. Door een kraakactie kruipen we door de mazen van de wet en proberen w« erkend te worden als huurder. W« dringen wel voor, maar het blijkt de enige effectieve manier om snel aan een huis te komen klapt een Brielse kraker uit de chool. Niet alleen ambtenaren van de bu reaus huisvesting ook het maat schappelijk werk en de-jeugd- en jongerenwerkers worden gecon fronteerd met de huisvestingspro blemen. Vaak worden zij „opgeza deld" met weggelopen kinderen of met jongens en meisjes die door de ouders kordaat het huis zijn uitge zet. De opvang vindt plaats oij parti culieren. „Van die opvanggezmnen zijn er te weinig", zegt een Briels maatschappelijk werkster. De ge meente Brielle ziet kennelijk de ur gentie van het probleem door op dit moment de draad op te pakken. Het college van B en w bepleit een op vangtehuis ergens op de eilanden. Opvangtehuizen en woningen voor jongeren bouwen lijkt een van de moeilijkste opgaven voor de lokale overheid. Vooral de financiering van dit soort projecten is moeizaam. Omdat jongeren slachtoffer van de jeugdwerkeloosheid zijn of onder aan de maatschappelijke ladder staan 2ijn zij niet in staat huren van vier, vijfhonderd gulden per maand op tafel te leggen. „We eisen geen luxe villa, maar wel eenm betaalba re woning", zegt een kraker. Hij denkt daarbij aan een huurprijs van rond de tweehonderd gulden. Voor dtze bedragen kunnen ge meenten echter niet bouwen. Een twee- of driekamerwoning ii} de Helvoetse wijk „De Kooistee" moet bijvoorbeeld tweemaal zoveel „gaan doen". Hellevoetsluis staat bekend als „een gemeente met zuinige hu ren". In Brielle leggen alleenstaan de jongeren voor een flatje van ge ringe omvang een vijfhonderd gul den neer. Spïjkenisse is in de geluk kige omstandigheid te beschikken over goedkope flats in Noord. Flats uit de jaren zestig met een huurprijs van zo'n tweehonderd gulden. „Zo goedkoop krijg je ze nergens meer', zegt een bewoner van de Leliestraat. De rijksoverheid heeft het probleem van hoge huren enkele jaren gele den onderkend. De toenmalige staatssecretaris Van Dam joeg een subsidie door de Eerste en Tweede Kamer. Woningen voor één- en twee jeugdige personen staan nu be kend als de zogenaamde Van Da meenheden. Zulke woningen zijn met een lantaarntje te zoeken, nu staatssecretaris Brokx heeft besloten onder druk van Bestek '81 de plan nen van zijn voorganger op een laag pitje te zetten. Tegen deze achtergrond moet er een oplossing worden gevonden voor de woningnood onder jongeren. Niet alleen landelijk, ook regionaaL Want de rondvraag levert tot op he den een weinig rooskleurig resultaat op. De rondvraag betreft voomame- «Si.' "T*S lijk het bestand aan gemeentelijke huurwoningen dat geschikt is voor één- en tweepersoonshuishoudens. In Spïjkenisse is het aantal woning zoekenden momenteel vijfennege- nighonderd. Meer dan de helft daarvan bestaat uit één- en twee persoonshuishoudens. Het aantal al leenstaande of pasgetrouwde jonge ren tussen de achttien en de vieren twintig jaar in deze categorie is vie rentwintighonderd. Maar vijfhonderd van de laatste groep woningzoekenden kunnen dit jaar op een voor hen geschikte wo ning rekenen. Het beleid van B en W van Spïjkenisse is namelijk zoda nig dat een vijfde van het aantal te bouwen koop- en huurhuizen (dit jaar zijn dat er in totaal vijfentwin tighonderd) bestaat uit twee- en drie kamerwoningen. Het betreft hier vooral de zoge naamde gestapelde bouw, een mo dern soort twee- en drie kamerflats die in huurprijs variëren van 380 tot 525 gulden per maand. Ondanks de grote woningnood en ondanks het feit dat het merendeel van deze appartementen valt onder de huursuosidieregeling (B en W van Spijkenisse hebben besloten dat in principe twintig procent van alle nieuw te bouwen woningen in aan merking moet komen voor huur subsidie), wordt de vraag naar dit soort onderkomens merkwaardiger wijs steeds kleiner. Door deze ver minderde belangstelling, die overi gens nog niet zo ver is gedaald dat leegstand het gevolg is, hebben B en W van de groeikern Spijkenisse ge meend het aandeel van de gestapel de bouw in het totaal van alle nieuw te bouwen woningen te moe ten verminderen van dertig tot twintig procent De andere groeikern, Hellevoetsluis," j telt een dikke vïerentwintighon- derd mensen die naar een huis zoe ken. Hoeveel jonge woningzoeken den daarbij zijn, is bij de gemeente niet bekend. De mogelijkheid voor huisvesting van één- en twee persoonshuishou dens zijn in de voormalige marines- tad minimaal. Er zijn zestien zoge naamde Van Dam-eenheden, goed kope twee- en drie kamerwoningen. En daar houdt het eigenlijk mee op. In de toekomst wordt er maximaal zeshonderd huizen met twee- en drie kamers gebouwd in woonwijk „De Kooistee". Behalve jongeren zullen verder bejaarden hiervan hun profijt trekken. In Brielle wachten honderdzestig jeugdigen in de leeftijd van achttien tot en met vierentwintig zesenze ventig daarvan zijn alleenstaand en vierentachtig zijn van plan binnen kort te gaan trouwen of te gaan sa menwonen. Met z'n honderdzesti gen vormen ze bijna een derde van het totaal aantal bij de eemeente ge registreerde woningzoekenden. Zesendertig woningen in de geuzen stad hebben een zodanige omvang dat ze geschikt zijn voor kleine huishoudens. Dat zijn de dertig huizen boven het winkelcentrum in de wijk Zuurland en zes flatwoningen in de A. Hoeve straat Bovendien zijn er negen hui zen in aanbouw in de wijk Kleine Goote. Verder bezit Kok Beheer uit Rotter dam tweeënzestig kleine flatwonin gen aan de Van Fuyckstraat Deze drie- en vier kamerappartementen zijn uitermate geschikt voor één- en twee persoonshuishoudens. De wachtlijst is echter zo lang Kok Beheer k*n er vier jaar mee vooruit dat er voorlopig niet meer voor kan worden ingeschreven. De gemeente Brielle heeft nog wei nig concrete toekomstpUnnen op het gebied van jongerenhuisvestïng. In de begeleidende brief bij de pas- verschenen begroting voor 1980 staat hier hej volgende over te le zen: „Met betrekking tot de huisves ting voor alleenstaanden en twee persoonshuishoudens zal een nader onderzoek naar de reële behoeften dienen plaats te vinden om vervol gens op basis daarvan de woning bouw voor deze groepen woningzoe kenden gefaseerd en in relatie tot de overige woningbouw te realise ren." En daar moeten de woning zoekenden het mee doen. Honderd tachtig jongeren zoeken op korte termijn een onderkomen in de gemeente Rozenburg. Daarnaast zijn er nog zo'n dikke zevenhonderd mensen ouder dan vijfentwintig die in deze plaats naar een huis uitkij ken. Per jaar worden er ongeveer dertig merendeels jeugdige personen aan een woning geholpen. Dat is name lijk het aantal huizen dat de ge meente jaarlijks aan alleenstaanden en twee oersoonshuishoudens toe wijst, het betreft hier voornamelijk twee- en drie kamerwoningen in de Oost- en de Westvyijk, waarvoor een wachttijd geldt van twee jaar. Ondanks het grote aantal woning zoekenden wordt eruitgezonderd de Zanddijk waar binnen afzienbare tijd tweeëntwintig woningen gereed komen op het ogenblik helemaal niet gebouwd in Rozenburg. Er zijn echter vergevorderde plan nen voor de bouw van honderdee nendertig woningen volgend jaar, waarschijnlijk in de Westwijk. De helft hiervan is bestemd voor één- en twee persoonshuishoudens. In Westvoorne doet zich de rare si tuatie voor dat er vierhonderd vierhonderd vijftig mensen zijn die naar een woning zoeken, terwijl de bouw practisch stilligt. Alleen in Oostvoorne wordt waar schijnlijk dit jaar begonnen met de realisering van het plan Voorhof, bestaande uit honderdeenenzestig premie-, woningwet-, en vrije sector woningen. Acht daarvan zijn be stemd voor jeugdigen. Vijf procent van alle nieuw te bouwen huizen in de gemeente Westvoorne worden in principe namelijk aan deze catego rie woningzoekenden toegewezen. Hoe groot deze groep is, weet men op het gemeentehuis overigens niet. In Rockanje gaat volgend jaar het plan Oude weg van start. Dit plan houdt in dat er voorlopig per jaar vijftig huizen bijgebouwd worden, te verdelen over woningwet-, koop- en vrije sector woningen. Gerekend naar de vijf procentsnorm betekent dit dat er jaarlijks nog geen drie jon geren aan een onderkomen worden geholpen. Erg triest is het gesteld in de ge meente Bernisse. In twee van de vijf kernen (Geervliet en Heenvliet) wordt momenteel helemaal niet gebouwd, terwijl in de grootste kern, Zuidland, alleen wordt gebouwd voor gezinnen. Pasgeleden zijn er tien eengezins woningwetwoningen gereed geko men en als het plan Kerckhoek V is voltooid kunnen bij dat aantal tweeëntwintig worden opgeteld. Dat plan houdt verder de bouw in van acht bejaardenhuisjes en zestien premie woningen. Voor alleenstaande of pasgetrouwde jongeren 2ijn deze huizen over het algemeen te groot en te duur. Huren van vijfhonderd gulden per maand zijn eerder regel dan uitzondering. Geschat wordt dat vijf procent van de zeshonderddrieëndertig mensen die in de Bernissegemeente een on derkomen zoeken bestaat uit jeugdi gen van achttien tot vierentwintig jaar. Voor hen is er, net zo als voor die andere woningzoekenden, dus weinig reden tot hoop.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4